NIEUWSTIJDINGEN. king een welligt geoorloofd, maar toch altijd een af te keuren middel is dat de meest afdoende middelen moeten gezocht worden in verbetering van het onderwijs en van de verhou ding die tusschen ondernemer en werkman bestaat. Wij verbeelden ons niethiermede het onderwerp volledig te hebben behandeld, dat ook trouwens in eenige hoofdartikelen niet mogelijk is. Onze beschouwingen zijn vlugtig, maar zij zijn onpartijdighet ware te wenschendat dit van alle dagbladartikelenwanneer zij deze gewigtige zaak behande len konde gezegd worden welligt zou dan ons vaderland het voorbeeld gevenhoe de kwestie zonder botsingen zonder geweld tot een goed einde kan worden gebragt. Hiermede stappen wij voor het oogenblik van dit onder werp af. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 31 Aug. 1869. De onlangs bii de Herv. gemeente alhier beroepen predikant, ds. J. H. Kreiner. werd Zondag jl. bij de ge meente ingeleid door den oudsten predikant dier gemeente, ds. L. V. Ledeboer, naar aanleiding van Matth, 10, vs. 275, //en hetgeen gij hoort in het oor, predikt dat op de daken." Des avonds hield de beroepen leeraar zijne intree-rede, naar aanleiding van Matth. 7, vs. 16#, #aan hunne vruchten zult gij hen kennen." Eerstgenoemde plegtigheid had plaats in de Nieuwe kerk laatstgenoemde in de Wester kerk, telkens ouder een zeer talrijk gehoor. Op Donderdag 9 September a.s. zal door onder-officie ren der Infanterie in het lokaal Tivoli een groot militair assaut worden gegeven, gevolgd door de tooneelvoorstelling van twee blijspelen. Gedachtig aan de buitengewoon goed geslaagde tooneelvoorstelling door dit gezelschap gegeven in de maand April 11., durven wij deze voorstelling gerust aan bevelen aau een ieder die prijs stelt op degelijke tooneel- uitvoering; waarbij hem tevens de gelegenheid wordt gegeven zich te kunnen overtuigen van de vooruitgang van het Nederl. leger in het beoefenen van het hanteeren der krijgswapenen. Eene aansporing te meer dat deze voorstelling druk be zocht zal worden, is, dat de opbrengst zal zijn ten voor- deele van de armen dezer gemeente. De krijgsman geeft hier al zoo zijne talenten ten beste tot -een edelmoedig doel; wij vertrouwen dat de burgerij niet achter zal blijven om dit doel krachtig te ondersteunen. Naar wij vernemen is door heeren geinagtigden van heeren assuradeuren te Amsterdam, met 32 van de 34 schippers, aceoord getroffen, betreffende de door hen verdiende hulp- loonen bij het lossen van de stoomboot Seveni, welke in het laatst der maand Julij op de noorderhaaks heeft gezeten, doch na lossing der lading, behouden in de haven gebragt. De uitbetaling der gelden, die, naar wij vernemen, plus minus f 9000.bedragen worden nu tegengehouden, alleeu door de beide schippersdaar van wege assuradeuren geene uitbe taling kan geschieden dan na dat allen tot de overeen komst zijn toegetreden. Het is zeer te betreurendat een dergelijke zaak door twee personen ten nadeele van de overgroote meerderheid kan worden getraineerd te meer daar door heeren gemag- tigden zoo vele pogingen in het werk zijn gesteld om deze zaak spoedig te doen afloopen. Wij zouden het eene groote onbillijkheid vinden indien de toegetreden 32 schippers mede zouden moeten dragen in de kosten van een eventueel proces zoude het niet mogelijk zijn dat de 32 schippers zich vereenigden om de beide onwillige verantwoordelijk te stellen voor al de kosten en nadeelendie uit hunne tegenstreving zoude kunnen voortvldeijen. Ingevolge aanschrijving van den minister van oorlog zal heden avond van hier naar 's Hage vertrekkende majoor-kommandant van het detachement artillerie alhier in garnizoen, A. H. Mommers, benevens de 2e luit. N. J. A. P. Ii. van Es en twee onderofficieren van genoemd detachement ten einde de proefnemingen bij te wonen met het aan het stand te SeheveniDgen opgesteld stuk zwaar acliterlaad ge schut voor projectilen van 24 centimeters in middenlijn die proefnemingen zullen hoofdzakelijk bestaan in het vuren op pantserplaten van verschillende dikten. Het voornemen schijnt te bestaan om na afloop der proeven bedoeld stuk gesehut weder naar hier te transporteren om met de overige, hier indertijd aangevoerde 8 stukken van hetzelfde kaliber, in batterij te worden gesteld, op de verschillende forten aan het zeefront. Zr. Ms. monitor de Tijger is heden voormiddag door het Westgat van hier vertrokken. Z. M. heeft met 1 Sept. bevorderd: tot luit. t/z. le kl. den luit t/z. 2e kl. J. W. Visser; en tot luit. t/z. 2e kl. den adelb. le kl. N. W. van Ammers. De luit. t/z. 2e kl. A. J. Dumont, laatst behoord heb bende tot net eskader in Ned. Indië en den 21 dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op non- activiteit gesteld. De adj.-admin. P. Gallas wordt met den lln Sep tember a. s. geplaatst op Zr. Ms. drijvende batterij Nejptuuus. De officier van gezondheid l6 kl. L. E. Praeger, ge detacheerd bij het hospitaal der marine alhier, wordt met 1 Sept. a. s. belast met de waarneming van den geneeskun digen dienst op Zr. Ms. raderstoomschip de Falie. De officieren van gezondheid 2e kl. A. Peters en H. L. Reeder en de officieren van gezondheid 3e kl. J. J. van Effen, D. Dronkers en J. van Lith Harrebomée worden met 16 Sept. a.s., gedetacheerd bij het hospitaal der marine alhier, terwijl de officier van gezondheid 2e klasse C. J. A. de Groot met 1 October a. s. geplaatst wordt op Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. Met den 16 Sept. a. s. worden de navolgende scheeps klerken geplaatst op de onderstaande bodems, alsop Zr. Ms. drijvende batterij Neptumis E. II. Verheggen; op Zr. Ms. Wachtschip alhier G. A. Zeegers, A. A. Pronk en J E. Visser; op Zr. M. Wachtschip te Hellevoetsluis J. D. Ising en G. Marcelle. Men verneemt, dat de heeren E. J. Jacobs, majoor, en E. K. H. M. van Vugt, kapt. der vest.-artil., beiden in garnizoen te 's Bosch, doch thans gedetacheerd in het kamp te Zeist, door Z. M. benoemd zijn, de eerste tot komman- deur, de tweede tot officier der orde van de Eikenkroon: Aangaande het treurig ongeluk Zaturdag morgen Dabij Alkmaar gebeurd, leest men in de Allcm. Cour. het volgende: Zaturdag morgen werd de kermisvreugde op droevige wijze verstoord door een ernstig ongeluk, in de nabijheid dezer stad voorgevallen. Op het snijpunt van den spoorweg en den Kalkovensweg werd een kapwagentje, waarin zich 2 zoons eu eene dochter van de aan de Hoevervaart wonende wed. Bakkuin bevonden, door den van Haarlem komende trein omvergereden en verbrijzeld, met het gevolg dat de 3 ge noemde personen op jammerlijk^ wijze zijn omgekomen. Het meisje werd met den kap van het rijtuig een eindwegs door de locomotief medegesleept, maar toen deze tot stilstand kwam, was haar lijden reeds geëindigd. De twee andere personen zijn met een gedeelte van het rijtuig in eene langs den weg zijnde sloot geraakt en hebben dadelijk den dood gevonden. Het paard, dat de rails reeds gepasseerd was, is in het leven gebleven. De spoorwegwachter liad verzuimd de hekken te sluiten; men verhaalt, dat hij toen het onheil gebeurde slapende was, dat hij 's nachts te voren zich nog laat in eene herberg had opgehouden en dat hij meerma len misbruik van sterken drank maakte; hij is in verze kerde bewaring genomen. De bestuurder vau het rijtuig heeft waarschijnlijk, doordien de kap aan de zonzijde ge sloten was, den spoortrein niet zien naderen, waartoe an ders het open terrein wel de gelegenheid aanbood. In hoe ver het den machinist van een trein veroorloofd is om zij nen tocht tè vervolgen, wanneer hij het geruststellende -witte vlaggetje niet bespeurd, kunnen wij niet beslissen. Aangaande de zamenscholingen dezer dagen weder te Rotterdam plaats gehad, leest men in de Rotterdamsche Ct het volgende: Er waren gisteren avond, even als zulks iederen Zaturdag het geval is, eene menigte menschen op de been, vooral op de Hoogstraat; de grootste menigte bestond uit nieuwsgie rigen, die op aanmaning van de politie en de militaire magt gewillig uiteengingen; er zijn een paar personen in bewaring gebragt, die de patrouilles der schutterij najouwdener heeft' echter geen bepaald verzet plaats gehad tegen de openbare magtende orde en rust zijn dan ook niet direct verstoord geworden. Op 17 Augustus jl. is te Piershil door A. Langestraat per post afgezondeneen brief, aan het adres van A. Be- rendsen, te Anna Paulowna Polder,"inhoudende 1 muntbiljet no. 265 groot f50.; 1 dito no. 609 groot f 10.; 1 dito no. 301 groot f 10.; 1 dito no. 128 groot fl(K, welke brief bij den geadresseerde niet is ontvangen. De officier van justitie te Alkmaar verzoekt opsporing, aanhouding en berigt. Het Politieblad behelst eene opgave vau zestien gou den en zilveren cylinder-, anker- en repetitie-horologiën, die bij gelegenheid der scherpschuttersfeesten, in de gemeente Utrecht, door middel voor zakkenrollerij zijn ontvreemd. De Rail Mali Gazette zegt omtrent, den moord op freule Tinne gepleegd, dat die euveldaad is geschied op derf weg van Murzuk naar Ghat, en wel tengevolge van verraad, door eenige kameeldrijvers gepleegd. Eenige Europesch© matrozen zijn er tevens het slagtoffer van geworden. Een paar leden der familie van freule Tinne hebben zich naar Afrika begeven. De Rays verzekert dat te Parijs voortaan alle voor stellingen met wilde dieren verboden zullen worden. De Times herbaalt zijne klagt over de aanhoudende duurte van het slagtvleesch in Engeland, een gevolg van het steeds toenemend gebruik, in vergelijking waarvan de aanvoer van buitenslands onbeduidend mag genoemd worden. Het blad geeft de boop te kennen, dat in het gebrek aan slagtvee door ruimen aanvoer uit Australië en Zuid-Amerika zal worden voorzien. Indien de Engelschen slagen in buune pogingen om levend

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2