HELDERSGHE COURANT. JïtcutDS- en 980 0 <flÖoedentie--DfaÖ. Zaturdag 4 September. M 865. Negende Jaargang. 1869. ©fficiëd (jebcritc. BEKENDMAKING. ^ict-offictcel vjeöceïte. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.00 Franco per post „1.25 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advertenties van 1—4 regels is 60 Centen; voor elfcen regel meer 15 Centen. Voor des Dingsdag en Vrijdags mjddags 12 uur gelieve men de Advertenticn iutezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. G IL T J E S. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER maakt aan de belanghebbenden bekend, dat de VOLJAARS-PA- TENTBLADEN, over de dienst 186970, aan de secretarie der gemeente te bekomen zijn van MAANDAG den 6 SEP TEMBER tot DINGSDAG den 14 SEPTEMBER 1869, van des morgens 9 tot 1 ure en des namiddags van 4 tot 6 ure den invallenden Zondag uitgezonderd. Helder, De burgemeester voornoemd, den 2 September 1869. STAKMAN BOSSE. POLITIEK OVEKZIGT VAN DEN DAG. Op politiek terrein is en blijft het tegenwoordig steeds rustig, wil men par force dit onderwerp eons behandelen dan is er niets anders te bespreken dan eenige ongeloofbare geruchten, b. v. de abdicatie van Napoleon en dergelijke, die dikwijls zoo dwaas zijn, dat zeniet eens behoeven te wor den wederlegd. Hoe het eigenlijk met den keizer van Frankrijk is, weten wij ook niet met juistheid mede te deelen; de berigten omtrent zijne gezondheid zijn zoo uiteenloopend, dat wij niet meer weten waaraan ons te houden. Blijkbaar wordt er op groote schaal misbruik gemaakt van het gerucht, om beursspeculaties te bewerkstelligen. Alle berigten zijn vaag en veelal tegenstrijdigwaarschijn lijk weten alleen de geneesheeren precies wat er aan is van alle die geruchtenmisschien echter weet ook de kunst niet wat er eigenlijk deert aan het ziekelijk gestel van den keizer, die bepaald oud begint te worden. Wanneer echter het voor genomen plan niet wordt verwezenlijkt en de keizer in het begin dezer maand niet naar Chalons vertrekt, dan moeten wij wel aannemen dat hij in geen gezond vel steekt, want Napoleon, die den lOOsten 15 Augustus laat voorbijgaan zon der in het kamp te verschijnen, en daarna herhaaldelijk aan zijn leger belooft iets later te komen en telkens de verwach ting teleursteld, doet zoo iets niet zonder oorzaak. Aan mevrouw Niel is een jaargeld van 20,000 francs toegestaanover dit niet geringe weduwen-pensioentje op staatskosten is de fransche pers weinig gesticht. De officiële spaansche bladen zyn ook al met zich zelve in tegenspraakwat hunne berigten betreft omtrent den op stand. Den eenen dag heet hetdat de carlistische opstand geheel en al gedempt is en den anderen dag leest men weder van eene glansrijke overwinning door de troepen op de Car- Ü3ten is behaald. Het schijnt dat nog talrijke scharen misleide boeren door een voormalig officier uit den vroegeren bur geroorlog of een dweepziek geestelijke aangevoerd in ver scheidene provinciën rondzwerven en uleve Karei Vil" roepen, totdat zij door een detachement soldaten worden aangetast gedood of uiteengedreven. Vooral zijn het de provinciën Valencia en Casteion waar zij hunne krijgsbedrijven ten uitvoer jjrengen. De voorname aanvoerders worden tegen woordig door de fransche overheid op de grenzen opgepakt en naar het binnenland gezonden. De vraag wie koning van Spanje zal worden, is nog altijd onbeslist. Men noemde vrij algemeen den generaal Serrano en het scheen inderdaad dat deze kans had zijn regentschap met den koningstitel te verwisselen. De kandidatuur van den maarschalk wordt echter thans door alle bladen, om strijd, als een verdicht feit voorgesteld. Eene belangrijke hervorming wordt door den minister van Justitie voorbereid. Hij wil aan de Cortes de volkomen schei ding van kerk en staat voorstellen en in verband daarmede het aantal bisschopszetels verminderen zonder voorafgaand overleg met Rome. Zijne ambtgenooten moeten bijna allen tegen dien maatregel gestemd zijn. De minister van Finantiën is voornemens zijn ontslag te nemen wegens de moeijelijkheden die de inning van den hoofdelijken omslag ondervindt. Men klaagt in Spanje zeer over den onwil der geldbezit ters. Over 't algemeen zijn de kapitalen in dat land, bij enkelen opgehoopt, terwijl de bevolking nog weinig welvarend is. Van daar voortdurende spanning en twist. De dagbladpers laakt 't gebrek aan goeden wil, 't welk de rijken kenmerkt, in de laatste dagen meer dan ooit. Er is echter nog maar •weinig vooruitgang te bespeuren. Een der couranten zegt, dat Spanjaarden, die meer dan 30 milioen realen rijk zijn, geweigerd hebben 200 realen bij te dragen tot vrijkoop van militiens van de militaire dienst in dit jaar. Dit verzet der kapitalisten tegen de nieuwe orde van zaken is een ongunstig verschijnsel. Geene regering kan de steun der geldmannen ontberen, veel minder hunne tegen werking, zonder nadeel voor 's lands zaken ondervinden. Beiden moeten elkander de hand reiken tot bevordering van het algemeen belang. Het valt echter niet te betwijfelen, of de kapitalisten zuilen eindelijk wel het onderspit moeten delven. Waar niet alleen een klein getal lieden naar't geheele volk eene bepaalde orde van zaken wil, daar moeten enkele individuen bukken, onverschillig of zij kapitalisten, dan wel priesters zijn. En na de neerlaag der Carlisten wint de nieuwe orde van zaken dagelijks meer sympathie, zelfs bij vroegere tegenstanders. De lersche kerk heeft een begin van uitvoering gegeven aan de wet die haar het karakter van staatskerk heelt ont nomen de lersche bisschoppen zijn n. 1. bezig eene synode te organiseren die de wettige vertegenwoordiging der kerk zal moeten uitmaken, wanneer aan haar de goederen en be zittingen der voormalige staatskerk worden overgedragen. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 3 Sept. 1869. Morgen zal, ter olluistering van den verjaardag van den prins van Oranje, groote parade worden gehouden op het stationsterrein, bij welke gelegenheid het onlangs ingestelde eereteeken voor Balie en Borneo, zal worden uitgereikt aan eenige militairen, die bedoelde expeditie hebben medegemaakt. Het door onderofficieren der Infanterie te geven assaut, gevolgd door tooneelvoorstelling en bal, aanvankelijk bepaald op Donderdag 9 September is uitgesteld tot in het begin der volgende maand. Donderdag is van het kamp van Zeist alhier geretour neerd de 14e komp. van het lereg. vest.-artillerie onder bevel van den kapt. J. N. A. Schneiders van Greijffenswert en medegeleide van de 2e luits. L. van Blijenburgh en J. F. A. Kramer. Dingsdag a. s. zullen van hier 23 werklieden voor rekening van de gemeente de internationale tentoonstelling bezoeken onder geleide vaneen lid der plaatselijke commissie van bedoelde tentoonstelling. Welligt zullen nog eenige an dere werklieden op eigen kosten, of op kosten hunner meesters, daar bij aansluiten. Naar men verneemt zal met 1 October a. s., als klerk bij de directie der marine alhier geplaatst worden de heer A. Bruch van Hellevoetsluis. Men schrijft uit Dordrecht31 Aug. Gisteren is de monitor Heiligerlee komende van Rotterdam in den mond van den Noord aan den grond geraakt en is heden nog niet losgekomen. Tot hulponderwijzer aan de St. Maartensbrug, gemeente Zijpe, is benoemd T. Prins, thans hulponderwijzer te W.-Zaan Men verneemtdat de firma Paul van Ylissir.gen c. s. met het oog op de opening van den waterweg door de landengte van Suezzes groote stoomschepen op stapel heeft gezet, bestemd voor de vaart op Tndië.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1