Volgens de laatstelijke door het bureau Veritas gedane opgaaf, beloopt het getal der gedurende de maanden Junij en Julij vergane vaartuigen 245te weten 120 Engelschen, 23 Duitschen 20 Amerikaanschen, 19 Franschen 8 Neder- landscheu 7 Noorweegschen, 5 Deenschen, 5 Italiaanschen en 38 onder verschillende vlaggenonder dat getal bevinden zich 21 stoomvaartuigen17 afgekeurde schepen en 21 wegens volslagen gemis van berigten verloren geachte bodems. Men schrijft ons van Eukhuizen: Twee haring schepen zijn binnengekomen, de Jacob stuurman Vlasbloem met 104 ton en de Eerste schipper Gt. de Vries, met 105 ton haring. Men schrijft ons van Wieringen 1 Sept. het volgende De pogingen den laatsten tijd aangewend tot het ver krijgen van een havenaan het Oosteind van dit eiland zullen waarschijnlijk met succes worden bekroond. Wij ver nemen althans, dat het vooruitzigt daarop gunstig iser zijn deze week daarvoor bereids peilingen en opraetingen gedaan. Een haven aan den Oever is voor de scheepvaart in het algemeen en voor Wieringen in het bijzonder van groot belang. Mogt het plan der indijking van de Meer bezuiden Wieringen doorgaandan is een haven daar on misbaar. Het is daarom te wenschen dat dit zoo nuttige werk door belanghebbenden en belangstellenden krachtig zal worden aangevangen en voltooid. Verschillende omstandigheden schijnen geene onge gronde aanleiding te geven tot het vermoeden, dat eerlang ook Z. K. H. de prins van Oranje het voorbeeld zijner vorstelijke nicht zal volgen. De Arnh. Ct. neemt een artikel op, waarin de bezwaren worden opgesomd, die zich tegen den nieuwen waterweg van Rotterdam naar zee opdoen. Niet alleen ingenieurs twijfelen aan den goeden uitslag der onderneming, maar alle zeelieden zijn bijna eenparig van gevoelen, zegt de schrijver, dat het maken van den nieuwen Maasmond eene wanhopige onder neming is. Rivierverbetering moge goed zijn, het maken van een nieuw zeegat is ernstiger. Alle rivieren vormen voor hare mondingen banken, waarin het zeewater een of meer dere geulen openhoudt door de werking der getijstroomeu. De kracht om een diep zeegat te vormen moet men dus uit zee halen en niet in rivierwater zoeken. Dit kan geschieden door met den vloed zeer veel zeewater toe te laten en het zooveel mogelijk bij het uitstrooraen in eeu naauw bed zamen te dringen. Thans stroomt het water liefst naar zee terug door de zuidelijke geulenvan daar de diepte te Brouwershaven. Een nieuwen Maasmond ten Noorden van den ouden te willen makenis dus geheel verkeerd. Het NBatHbl. bespreekt de laatste reis van den gouv. generaal, die f70,000 vereischt heeft boven de daar voor op de begr. gestelde f 100,000. Intussclien is die meerdere uitgaaf nog niet gedekt, en zint men op middelen, om daartoe te komen. Dat deze reis, door den gouv. gen. zelveu bepaald, en die daarbij alles vaststelt, den weg, de wijze van ontvangst, de dinées, de gasten en die ook zijn stoet kiest, meerder kost dan geraamd was, is zeer gewoon; bij vroegere reizen van gouverneurs generaal was dit even zoo het geval, al hebben die reizen meestal luttel of geen nut aangebragt, behalve misschien die van den gouv. gen. Ro- chussen in der tijd naar Makassar en Bandjermassin. De te hooge uitgaven behoefden vroeger niet door suppletoire be grootingen te worden gedekt, zooals thans, 't Is de vraag, of zulke reizen, die 4 a 5000 gulden per dag kosten, wel zoo noodig zijn. Maar de uitgaven zijn nu op hooger last gedaan, er moet betaald worden, en er zal wel niet overblijven, dan een suppletoir crediet aan te vragen, zooals de min.de Waal reeds heeft verklaard. Ook het Utr. Bagbl. vestigd de aandacht op het oor deel der meeste organen omtrent een journalisten-congres, en doet opmerken dat, moge op dit gebied al geen een stemmigheid bestaan, toch geen enkel blad zich bepaald tegen zulk een congres heeft verklaard. Werkelijk ziet het U. B. tegeu eene vereeniging van redacteurs geen enkel overwegend bezwaar; kan zij plaats hebben, ze zou, vooral op den duur, veel nut stichten. Het woord congres is misschien te ernstig gekozen; een zamenzijn echter zou ontegenzeggelijk wen- schelijk zijn, zoowel omdat eene betere wederzijdsche ver houding en een nieer welwillende toon er door te wach ten warenals oindat er velerlei punten zijndie het voor redacteurs van belang kon wezen om gezamenlijk te bespreken en te bepalen. De pers geniet ongetwijfeld hier te lande nog die achting nietwaarop zij aanspraak mag maken, indien zij onafhankelijk en eerlijk hare pligten ver vult. De vereeniging der redacteurenals die eene blijvende kan worden, zal ook daarin,, volgens het Utr. 2?., groote verandering brengen. Men schrijft uit Maastricht. Eenige dagen geleden hebben de hier in garnizoen lig gende militairen een wandeling gemaakt van 8 uur tot half 2 in de brandende hitte. Verscheidene jongelingen zijn onderweg blijveu liggen, een heeft men zelfs moeten inbrengen bij gebrek van wat beters op een doodkisten draagbaar, daar toe welwillend door een geestelijke afgestaan. Zoo men zegt is de jongeling reeds overleden. Waarom toch worden die militaire wandelingen juist dan gedaan wanneer de grootste hitte heerscht Waarom niet des morgens van 49 Te Breda zal op Diugsdag den 21 September a. s. eene groote tentoonstelling van paarden worden gehouden. De landbouwer T. te 's Gravenmoer verkocht voor zes weken al zijne vaste goederenvoornemensom met de opbrengst daarvan zijn geluk in Noord-Amerika te beproeven. Eensklaps veranderde de man van gedachte en kocht nu tot zijne schade gedeeltelijk zijn vorig eigendom voor veel meer geld terug dan hij daarvoor ontvangen had. In het Algemeen Dagblad van Nederlandleest men het volgende: 't Is waarlijk niet te verwonderen, dat er zooveel kwalen en maaggebreken ontstaan bij 't dolzinnig gebruik neen, laat ik liever zeggen zwelgen van zoovele dranken, die, onder den schijn van gezonddikwijls aanleiding geven tot vreeslijke ziekten. Onder die dranken rangschik ik vooral het overmatig biergebruik, en niet het minst van zoogenaamd »Beijersch," waaromtrent ik nader eenige bijzonderheden wensch mede te deelen. Voorloopig roep ik het u vermanend toe, dat ai wie zijne gezondheid lief heeft, in de eerste plaats afstand doe van dat eeuwig bierdrinken, 't welk noodzakelijk tot nadeelige gevolgen moet leiden. De maag is waarlijk geen orgaan, dat zich straffeloos tot een vuilnisbak laat gebruiken. En al wie met de geheimen der bierbrouwerijen bekend is, en weet welke knoeijerijen en vervalschingen er in buitenlandsche praeparaten gepleegd worden, zal het met mij betreuren, dat de consumptie van Beijersche bieren de fabricage verre over treft. Hij dus die prijs stelt op zijne gezondheid, zij matig in 't gebruik van koele dranken bij heerschende warmteen zwelge minder bier! Het voorbeeld van een paar gevallen, waarbij twee personen zich door 't overmatig drinken van bier den dood berokkenden, moge tot waarschuwing strekken Wellicht kom ik eerlang meer uitvoerig op dit onderwerp terug. Van Rotterdam schrijft men aan de Arnh. Courant: De zamenscholingen die te Rotterdam weer hier en daar zijn voorgekomen wil men te keer gaan door strafbe dreiging. Of 't baten zal? Ik geloof het niet. Dan men kleine troepjes van zingendende jongens even als nu zal zien rond trekken, is zoo goed als zeker. En wat dan? De politie ziet het nu aan en gaat stil haar weg. Dan moet ze wel weer tusschen beide komen. En als ze dan haar gezag niet kan handhaven als zij er hier zes uiteenjaagten er op honderd andere plaatsen 10 en 20 weer zamenscholen De politie men mag zeggen wat men wil, is daar thans haar veerkracht kwijt. De eokele agentendie paargewijze rondslenteren zijn gedemoraliseerd. Hun prestigè zal men eer nog ver minderen dan vermeerderendoor hun de uitvoering in te scherpen van bepalingen die niet uitvoerbaar zijnof in een stad als deze tot allerlei dwaasheden aanleiding moeten geven. Wil men hier tot den normalen toestand terug keeren, dan is er iets anders noodig. Dan moet de man verwijderd, die, zoo lang hij hier deel uitmaakt van de politie, teregt of te onregt, het geheele corps in discrediet houdt. Dan zou ik wenschen, dat de raadslieden van den Koning, gesteund door de regering van Rotterdam, zich verklaarden ten gunste van het verzoek om gratie voor de veroordeelden bij de volksbeweging in Oct. jl. Het regt heeft zijn loop gehad. Sommigen zijn vrijgespro ken, anderen gevonnisd. Zijn de laatste schuldiger dan de eersten? Zijn er geene anderen die, niet tot verantwoording geroepen, misschien veel schuldiger zijn? Is er hier niets waars in het spreekwoord waar twee kijven, hebben beiden schuld? Wij voor ons gelooven dat er geen meer afdoend middel zou zijn om alle aanleiding tot onrust weg te nemen, dan dit, dat de Koning kwijtschelding van straf schonk aan al de veroor deelden. Door hun preventive gevangenschap hebben ze reeds veel geboet hun vonnis, dat niet vernietigd wordt, is hun en allen waarschuwing temeerWij juichen daarom toe de poging door de verdedigers der beschuldigden aangewend; wij vertrouwen dat hetzelfde ook beproefd zal worden ten voordeele van den hoofdbeschuldigde, indien de cassatie ge weigerd wordt. Verreweg het grootste gedeelte van Rotterdams bezadigde burgerij uit eiken stand, zou zich, bedrieg ik mij niet, daarin verblijden, indien die pogingen slaagden. Want daardoor zou zijn weggenomen een oorzaak van wraak en spanning, die, voor een tijd schijnbaar verdwenen, telkens weer, bij de minste aanleiding, te voorschijn komt. De Union de l'Ouest roept alle liberale dagbladen der departementen opom op de volgende hervormingen aan te dringen 1 wijziging van art. 75 en vrijheid van onderwijs die onmisbaar zijn voor de personeele vrijheid 2 vrije keus der maires en onderwijzers door de gemeenteraden^, die ook over de plaatselijke politie zullen moeten kunnen beschikken; 3 verkiezing van hunne bureaux door de algemeene raden die ook hun huishoudelijk reglement moeten vaststellen en zich in het vervolg dadelijk tot het Wetg. Ligchaam met bezwaren moeten kunnen wenden. In het bosch bij het dorp Winkowic in Volhynië is eene verschrikkelijke misdaad gepleegddie helaas een spre kend bewijs levert van de mate van verdierlijking en bijge loof van vele bevolkingen van Europa. Een jong kind is door een dief vermoord, die het slagtoffer het vel van het ligchaampje stroopte van het vetdat de onmensch aldus afscheurde vervaardigde hij eene kaarswaarmede hij stellig dacht alles te kunnen ontfuselen zonder dat iemand hem kon gadeslaan. De ellendige is gelukkig in handen van de Russische politie gevallen.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2