HE1DERSGHE COURANT. Jïieuros- en Woensdag flöoertenfie-fjfaö. September. Attentie s. v. p. Negende Jaargang. VACCINATIES. 33iet-offiriëel gebeeïte. NIEUWSTIJDINGEN. M 864. i 869. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND Abonneraenlsprijs voor 3 maanden 1.00 Franco per post H a 1.25 Men abonneert zicli bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advertenties van 14 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Voor des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advcrlenticn intezenJcn. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. G IL T J E S. Alle Stukken en Brievenvoor dit blad bestemdgelieve men n eenvoudig" te adresseren: Bureau Heldersche Courant, of aan den ondergeteekende. Bij afwijkingen daarvan is herhaaldelijk gebleken dat ze in verkeerde handen kunDen komendie onbeschaamd genoeg zijn, om zich de ontvangst en openÏDg wederregtelijk toe te eigenen en daarenboven anderen met dergelijke daden te durven insinueren. Uitgever. ®ffitiëeï gebeeïte. Belanghebbenden worden verwittigd, dat door den Plaatselijke» Heelmeester op Donderdag den 9 dezer, des namiddags van 4 lot 5 uff, in de Werlc- inrigting op de Kerkgracht ecne zitting zal worden gehouden tot het KOSTELOOS VACCINEREN VAN BEHOEFTIGEN, en dat daarmede cenige weken, op den bij elke zttting te bepalen dag, zal worden voortgegaau. Helder, De burgemeester den 4 September 1869. STAKMAN BOSSE. POLITIE Dezer dagen op de publieke straat gevonden eene ZIJDE FOULARD. De regtmatige eigenaar kan dezelve terug be komen ten burele van den ondergeteekende. De Commissaris van. Politie A. C. BOONZAJER. POLITIEK OVERZIGT VAN DEN DAG. De fransche bladen zijn natuurlijk alle gevuld met be schouwingen over de redevoering van prins Napoleon de organen der uiterste regterzijde trekken er hevig tegen te veldevooral le Publichet blad van den heer Rouherde bladen der uiterste linkerzijde lagchen er mede, en insinueren op de bedoelingen van den prinsdie juist op het gegeven oogenblik eens weêr wil verkondigen wat het liberale Frankrijk van hem te verwachten heeft. De meer gcJmagtigde organen echterde Moniteur (het blad van Ollivier), de Temps en last not leastde Débats zijn zeer ingenomen met de belangrijke redevoeringwaarin een zuiver constitutioneel programma is ontwikkeld. De prins is dezer dagen eenige keeren op Saint-Cloud ge weest dit feit wordt in verband gebragt met een artikel van Clément Duvernois in 1'Avenir, dat ten gunste der redevoering is geschreven. Er zou dan uit volgen dat de prins eigenlijk op hoog bevel heeft gesproken. De keizer wordt weêr beterzegt men hoewel andere beweren dat de promenade" in de kastanjelaan in een rol stoel heeft plaats gehad. Tegen 20 Sept. zal een uitvoerig rapport door de geneesheeren worden opgemaakten daar van zal het dan afhangen of de keizerin de reis naar het Oosten al of niet zal aanvaarden. In een schrijven uit Madrid van 28 Aug. zegt de corres pondent der Independance BeigeDe Carlisten-bewegïng schynt nu voor goed geëindigd te zijn, en het is te denken dat don Carlos die thans weet hoe de Spanjaarden jegens hem gezind zijn geen lust meer zal gevoelen om een min of meer aanmerkelijk aantal ongelukkigen voor eene hope- looze zaak te doen dooden. Het aantal menschen, aan weei*s- zijden gedood in den tijd eener maand gedurende welken er Carlisten-benden op de been zijn geweest, wordt opruim driehonderd geraamd; daaronder behooren 20 a 25 personen, die met of zonder vonnis gefusilleerd zijn geworden. In de hospitalen liggen omstreeks zes honderd gelcwestenen in de gevangenissen van Ciudad-RealValencia, Leon Pam- peluma en Barcelona zitten nagenoeg twee duizend personen ongerekend het groote aantal lieden die te Madrid en in an dere steden gegrepen en gevangen gezet zijnals deel heb bende aan de onderscheidene zam enz weringen van carlistische strekkingwelke er ontdekt waren geworden. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 7 Sept. 1869. Zondag jl. vierde de heer C. DiependaalPastoor en Priester bij de gemeente der Bisschoppelijke Cleresie alhier zijn 12^ jarige priesterwijding, na de gewone oclitendienst hield ZwEerw. eene treffende rede tot de gemeente naar aanleiding van Psalm CYIII: 30, (Statenbijbel Ps. CIX 30). Na afloop der godsdienstoefening werd den jubelaris ten zijnen huize als hét ware overstelpt met de hartelijkste blijken van belangstelling, die zich niet alleen bij woorden bepaalden maar tevens vergezeld gingen van eênige ge schenken tot huiselijk gebruikdie allezius de strekking hebben dezen dag aan den jubelaris steeds in aangename herinnering te doen blijven. Het ware niet alleen de meest gegoede leden der ge meente die het hunne hebben bijgedragenmaar ook de minder gegoedenja zelfs de bedeelden en ook do meest behoeftigsten der weduwen wilden niet achter blijven, om hun pennikske toetedragen zoodat (naar men ons verzekerd) niet een enkel lid zich daaraan heeft onttrokken. Voorwaar een zeldzaam blijk van innige liefde, toegenegenheid en overeenstemming tusschen de gemeente-leden onderling maar vooral tusschen gemeente en leeraar. Weinige oogenblikkeu voor de avondgodsdienstoefening werd de jubelaris hartelijk verrast door de overkomst van zijn broe der, de heer G. Diependaal, Pastoor en Priester te Zaandam; die verzocht om voor de gemeente te mogen optreden en daarna eene inderdaad sierlijke rede hield naar aanleiding van Gen. XVII: lb. Spreker schetste daarin op eene zeer be vattelijke en eenvoudige, maar daarom des te welsprekender wijze, de geest van het ware christendom en bragt Gode hulde in de verlossing door het kruis. De wijze waarop deze begaafde spreker een overgroote. schat van woorden weet dienstbaar te maken tot verheerlijking van zijnen God, bevestigden bij zijne hoorders de overtuigingdat de eenvoud het kenmerk is van het ware De luit. t/z 2e kl. H, R. J. J. Thorbecke, laatst behoord hebbende tot liet escader in O.-Indië en den 30 Augustus van daar naar Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. Voor eenige dagen werd algemeen het gerucht ver spreid dat het stafmuziekkorps der marine alhier zoude .ein- barqueren aan bord van Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Wassenaerom de reis naar de Middellandsche Zee mede te maken. Eene tijdelijke afwezigheid zou zeker voor vele in gezetenen dezer gemeente, die de uitvoeringen van dit korps op hoogen prijs stellen, eene groote teleurstelling zijn. Wij kunnen hun de verzekering geven, dat indien dit voornemen al mogt hebben bestaan, men er thans geheel van is terug gekomen. Daarentegen bestaat de waarschijnlijkheid dat er een geheel nieuw muziekkorps van 10 a 12 personen zal worden geëngageerd, om bedoelde reis mede te maken. Sedert Zondag uamiddag bevindt zich in deze ge meente het muziekkorps van het 7e regeraent infanterie ten einde gedurende deze week alhier eenige muziek-uitvocringen te geven waarmede Zondag avond in de sociëteit de Een- dragt een aanvang is gemaaktMaandag namiddag voor

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1