HELDERSCHE COURANT. ïtieuros- en <flDoertenlie-6faÖ. Zaturdag 11 September. Attentie s. v. p. M 865. Negende Jaargang. 1869 Zitting van den Gemeenteraad, "nïëuws tijding en. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.00 Franco per post 1.25 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren, Brieven franco. De prijs der Adveutextien van 1—4 regels is $9 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Voor des Dingsdag en Vrijdags middags 12 unr gelieve men de Advcrteutiën intezenden. Ingezonden stukken minstens éen dag vroeger. Uitgever S. GILT J ES. Allo Stukken en Brieven, voor dit blad bestemd, gelieve men r eenvoudig" te adresseren: Bureau Heldersche Courant, of aan den ondergeteekende. Bij afwijkingen daarvan is herhaaldelijk gebleken, dat ze in verkeerde handen kunnen komendie zich de ontvangst en opening wederregtelijk durven toeëigenen en daarenboven onbeschaamd genoeg zijn, om anderen met dergelijke daden te insinueren. Uitgever. (©ffinëcï ocbccïtc. KEHNISGEVIN6. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat de begrooting der Inkomsten en Uitgaven dezer gemeente, voor bet dienstjaar 1870, gisteren aan den Gemeenteraad aange boden, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing nedergclegd en in afschrift tegen belaliug der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE Burgemeester, 8 Sept. 1869.L. YERHEY, Secretaris. «Diet-officiëd geöcclte. op Dingsdag 7 September 1869. Voorzitter de heer mr. K. J. C. Stakman Bosso. Secretaris de heer L. Verhey. De vergadering is voltallig. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goed gekeurd. 1). Beè'ediging der nieuwe leden. De heeren B. R. de Breuk, R. Boomsma, S. Braaksma, D. de Lange en W. J. Hidde Bok, leggen de bij de grond wet en de gemeentewet voorgeschreven eeden af. 2). Benoeming van een Wethouder. De heer Graat wordt herkozen met 15 stemmen. Een stem wordt uitgebragt op den heer Haagsma en een briefje is in blanco. 8). Aanbieding der begrooting Gemeente 1870. 4). Alg. Weeshuis 1870. 5). h Burg. Armbestuur 1870. Aan ieder der leden wordt een afschrift der begrootïng ter hand gesteld. De heer de Breuk vraagt, of op deze begrooting de ver bruiksbelastingen voorkomen. Waarop de Voorzitter antwoordt, dat die opbrengst in de begrooting is opgenomen, doch daarop de Koninklijke goed keuring moet gevraagd worden. Do heer de Breuk bedankt den Voorzitter voor die mede- deeling en zegt, dat hij in het tegenovergesteld geval een voorstel had willen doen, waarmede hij thans wil wachten tot nadere gelegenheid. Daarna heeft er eene loting plaats, waarbij de Raad zich splitst ïn drie afdeelingen, tot onderzoek en bespreking der begrooting. 6). Opheffing Kinder gesticht te Veenhuizen. De Voorzitter deelt mede zich te hebben geïnformeerd of de kinderen ook te plaatsen waren bij die van Amsterdam, indien deze in een ander gesticht mogten worden overgebragt; daar dit laatste echter niet zal plaats hebben, kon het ver zoek niet in overweging komen. Voorts deelt de Voorzitter mede, dat twee kinderen bij hunne betrekkingen kunnen geplaatst worden tegen eene ge ringe toelage, en dat een%der kinderen, 17 jaren oud, voor eigen onderhoud kan zorgen; dat alzoo nog 6 h 7 kinderen ten laste der gemeente blijven en bij particulieren zullen moe ten worden uitbesteed. Op de vraag van den heer de Breuk, hoe groot het bedrag was, dat voor ieder kind werd uitbetaald, antwoordt de Voor zitter f80.-per jaar. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Dat aan het einde van dit jaar de lOjarïge volkstel ling moet plaats hebben. b. Dat het Dagel. Bestuur, op aanvraag van don Kom- mandant der Schutterij, nog 30 uniformen heeft aangeschaft. c. Dat door Ged. St. op: last van den Min. van Bin. Zaken de aandacht is gevestigd op het verslag eener bijeenkomst van inspecteurs van het lager onderwijs, aaDgaande de genomen proeven tot het plaatsen van vrouwelijke hulp onderwijzeressen op de lagere scholen, welke proeven aan vankelijk goede resultaten hebben opgeleverd, en het wel doelmatig wordt geacht, om bij te ontstane vacaturen eenige hulponderwijzeressen aan te stellenhoofdzakelijk voor kin deren van 6 tot 8 jaren, en tot het geven van onderrigt ih vrouwelijke handwerken. a, b en c worden voor kennisgeving aangenomen. d. Een schriftelijk voorstel van een der leden, den heer C. Berghuijs,. tot herziening van de verordening op den afslag van visch. Daartoe door den Voorzitter uïtgenoodigd, licht de heer Berghuijs zijn voorstel nader toe. Waarop de Voorzitter voorstelt, om het rekest te stellen in handen van de commissie voor de strafverordeningen, be staande uit den Voorzitter en de heeren de Breuk en Maalsteed, en daaraan toe te voegen den heer Berghuijs. Daartoe wordt besloten. Niemand het woord meer verlangende wordt de vergade ring gesloten. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 10 Sept. 1869. De werklieden van hier, dié Dingsdag en Woensdag de tentoonstelling1s Rijkswerf, Artis, 's Konings paleis op den Dam enz. te Amsterdam hebben bezigtigdzijn Woensdag avond met de laatste trein weder geretourneerd. Eenige van hen betuigen ons niet alleen zeer veel ge noegen te hebben gehad maar voor hun handwerk menige nuttige wenk te hebben opgedaanterwijl zij als om strijd hunne erkentelijkheid betuigden voor de moeite eu goede zorgen, die de beide hun vergezellende leden van de plaatselijke commissie der internationale tentoonstelling zich hebben willen getroosten. Wij kunnen dus vertrouwen dat de daaraan door welwillendheid van het gemeentebestuur bestede geldenniet verloren zijn maar voor velen nuttige vruchten zullen opleveren. Bij Z. M. besluit van 8 dezer is benoemd tot com mies van de 3e kl. bij de posterijen de heer J. van Herwerden thans surnumerair. Bij besluit van dienzelfden datum heeft Z. M. den luit.- generaal W. J. Knoop bevelhebber in de 2e militaire afd. eervol uit die betrekking ontheven en hem krachtens het bepaalde bij punt 1 van art. 88 der wet van den 28 Aug. 1851 Staatsblad no. 128) op non-activiteit gesteld. Voorts aan gemelde luit.-generaal hoogst deszeifs tevredenheid en dank betuigd voor de vele en gewigtige diensten door hem tot dusverre bewezen. De navolgende, officieren worden met 26 Sept. geplaatst, als: Op Zr.Ms. transportschip met stoomv.f7<zz;öi, de luit. t/z le kl. M. O. de Kanter op Zr. M. Wachtschip te Hellevoetsluis de luit. t/z le kl. W. T. H. Cramer, als le officier; en met 6 Oct. daaraanvolgendeop Zr. Ms. transportschip Java de luits. t/z le kl. C. A. W. Halverhout, J. Spanjaard, G. Kruijs en W. van Oorschot; de luits. t/z 2e kl. J. J. Stooker, R. Wijmaus, E. Si-

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1