NIEUWSTIJDINGEN. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 14 Sept. 1869. Zondag tegen den avond, bij stormweder, ontstond in de garnizoens infirmerie alhier, een begin van brand. In een ongeloofelijk korten tijd had de opperbrandmeester, die zelf de vlam zag uitbarsten, de spuit uo. 1 doen aanrukken. Gelukkig echter werd de brand in die tusschentijd gebluschfc door eeuige sloeperlieden, die als naar gewoonte aldaar in de nabijheid op den dijk postvatten, geholpen door het dienstdoeude personeel der infirmerie en eenige herstellende patiënten, zoodat de spuit niet'behoefde in werking te wor den gesteld. Indien het eenige uren later ware gebeurd, hadden de gevolgen voor dat gedeelte der gemeente van zeer ernstigen aard kunnen worden. De commissaris van politie en andere autoriteiten zag men mede al zeer spoedig op het punt waar het gevaar dreigde. Naar wij vernemen, zullen gedurende de a. s. win termaanden de monitors Heiligerlee en Tijger gestationeerd worden te Rotterdam en de Schorpioen van daar weder naar hier komen. Bij gunstig weder zal de Tijger vergezeld van de Buffelvooraf een amicaal oefenings-togtje maken in onze zeegaten, op de Vliestroomen en in de Zuiderzee. Naar wij vernemen zal Zr. Ms. transportschip Java den 25n dezer naar New-Castle vertrekken, om daar ter plaatse eenige Armstrongs-kanonnen in te nemen. Door tusschenkomsl van den Burgemeester alhier, is het onlangs door Z. M. ingestelde eereteeken, uitgereikt ge worden aan den heer J. Caarls, hebbende deelgenomen aan de expeditie naar Balie. Zaturdag in den vroege morgen heeft hier weder een van die onheilen plaats gehad, die helaas niet zeldzaam zijn, maar toch immer eenen diepen indruk en verslagenheid te weeg brengen. Het niet benijdenswaardige beroep van sloeperman wiens beoefenaren met zooveel kommer en gevaren hebben te worstelen, heeft weder een offer geëischt. Met kleine ranke vaartuigjes (vletten), bemand door drie of vier personen, steken die lieden in den zeer vroegen morgen en sommige dikwijls, om elkander voor te zijn, reeds den vorigen avond van wal eu wagen zich zeer ver op zee om de binnenkomende schepen te gemoet te gaan en hun dien sten aan te bieden. Wanneer nu twee of meer zich bij el kander bevindende vletten hetzelfde schip in het oog krijgen, heeft er een wedstrijd plaats die meermalen met roekeloosheid vergezeld gaat, en helaas maar al te dikwijls de noodlottigste gevolgen heeft. Zoo iets moet ook Zaturdag weder het geval zijn geweest waarbij een der vletten door een krachtige golfslag werd omgeslagen en vier mannen eensklaps in volle zee ten prooi der golven waren. De concurrerende vlet schoot onmiddelijk toe; de opvarenden vergaten in eens alle partij schap en beijverden zich, met gevaar van hun eigen leven om alle mogelijke hulp te verleenen, zij mogten dan ook de zelfvoldoening smaken van drie personen in hunne vlet op te nemen, de vierde, genaamd Willem Dalmaijer, man en vader, vond helaas zijn graf in de golven. Treurig is het lot der nagelaten weduwe, die in hem een zorgvuldig, braaf en oppassend echtgenoot verliest. Voor eenige maanden hebben wij melding gemaakt van het moedig en menschlievend gedrag van den matroos D. Dorsan, alhier met het schip Philip van Marnix binnen gekomen, die midden in de Atlantische oceaan over boord is gesprongen, om een passagier te redden, die door het he vige stampen vau het schip, van de compagne buiten boord was gevallen. Ter belooning of liever tot aandenken van dit manmoedig gedrag, is toen ter tijd eene aanvraag gerigt aan het depar tement Helder der maatschappij tot Nut van 't Algemeen, om aan genoemden Dorsan de medaille van edelmoedige bedrijven uit te reiken. Het departement Helder meende be doelde aanvraag te moeten afwijzen, op grond dat ze niet hier, maar aldaar thuis behoorde waar de man zijn domicilie had, of de reederij van het schip gevestigd was. Men heeft zich daarna tot het departement Rotterdam gewend, en heden zend men ons ter inzage een brief, namens het bestuur van het departement Rotterdam geschreven, waaruit blijkt, dat door het hoofdbestuurbedoelde medailleaan Dorsan is toegekend, die aan hem, bij retour van zijn inmiddels weder ondernomen zeereis, zal worden uitgereikt. Vervoer langs de hollandsche ijzeren-spoorweg. Lijn Amsterdam-Itotterdam-Helder. Aantal reizigers gedurende de Augustus 1869, 223,263 opbrengst aan reizigers f 214,921.35 idem aan goederen f33,916.80; totaal f248,838.15. Sedert primo Januarij aantal reizigers 1,264,562, opbrengst reizigers en goederen f 1,413,385.02. Men berigt uit 's Hage, dat de behandeling der zaak van Jacob de Vletter voor den hoogen raad is uitgesteld tot Woensdag 22 dezer. Men schrijft uit Brielle 12 Sept. Heden ochtend 10 ure is op de Schulpeuplaat bij de hoek van Holland gestrand de Engelsche stoomboot Kravensbarij; door den storm kon geen adsistcntie verleend worden. Men schrijft uit Amsterdam, 11 September: Naar men verneemt hebben curatoren van het Koninklijk Evangelisch Lutersch Seminarium alhier, ter vervulling der door het overlijden van den heer dr. Domela Nieuwenhuis ontstane vacature van hoogleeraar bij dat Seminarium, het navolgend drietal aan Z. M. den Koning voorgedragen lo. G. D. J. Martens, predikant te Vlissingen 2o. J. A. Böh- ringer, predikant te Maastricht, en 3o.>H. Heijen, predikant te 's Gravenhage. Donderdag avond jl. werd te Amsterdam het 25jarig bestaan van het tooneelgezelschap der heeren Boas Judels feestelijk herdacht. Van Erederiksoord 7 Sept. verzoekt men ons te ver melden dat de heer W. J. Har.ekuijk te Haarlem in 1867 aan de Maatschappij vau Weldadigheid schonk een Certifi caat 2ipCts. Nat. Werk. Schuld, groot f 1000, zoowel tot gedeeltelijke dekking van het tekort, volgens het toen uitge- bragt verslag van 1866, als omdat ZEd.G. daaruit gezien had, dat de pogingen van heeren commissarissen tot instand houding van de Maatschappij van Weldadigheid aanvankelijk met een gunstigen uitslag werden bekroond. Dezer dagen ontvingen H. H. Commissarissen van ge noemden heer weder een Certifisaat 2|pCts. Wrk. Schuld, groot f 1000, en zulks vooral naar aanleiding van de lezing van het Jaarboekje over 1869 en het verslag in de alge- meene vergadering van 1 Junij jl. door Commissarissen uit» gebragt. Het is ons aangenaam weder zulk een sprekend bewijs van belangstelling te mogen vermelden, waardoor niet alleen krachtig tot de instandhouding dezer instelling wordt bijge dragen, maar tevens het bewijs gegeven van toenemende sympathie voor de Maatschappij van Weldadigheid. Te Vlissingen is Vrijdag een machinist van eene voorbijstoomende Eransche stoomboot aan wal gebragt; aan boord was hij tusschen de machine geraakt en erg verwond. Bij het in de kaai komen stierf hij reeds, Een huisvader te Alkmaar, werd zoo hevig getroffen bij de ontdekking, dat zijn zoon een vergrijp van oneer lijkheid jegens hem had bedreven, dat de man binnen wei nige uren overleed. Te Alkmaar heeft Vrijdag eene vrouw, die van haar man gescheiden leeft, zich met hare dochter naar het huis van haar echtgenoot begeven om eenig geld te verkrijgen. Zij vonden de deur gesloten, doch wisten door geweld de sluiting te verbreken. De man lag ziek te bed en gaf te kennen, dat hij geen geld had. Dit schijnt de vrouw zoo danig in woede ontstoken te hebben, dat zij met een ijzeren; hamer hem belangrijke wonden aan het hoofd heeft toegë-: bragt. De politie heeft de beide vrouwen in verzekerde be waring gebragt. - Een ontzettende ramp heeft een zestal arbeidersgezin nen te 's Hage gister middag getroffen. Terwijl men bezig was met het hout op te trekken, benoodigd voor de kap- spanten van de in aanbouw zijnde goederenloods bij het nieuwe Rijnspoorweg-station aan 't Bezuidenhout, brak plot seling de bind, waarop dat hout, te zwaar om door dien balk gedragen te worden, geladen was. Een aantal arbeiders, daar aan het werk, stortten van de hooge stellage met het hout naar beneden, zoodat ze zelfs geheel daaronder bedolven lagen. De tegenwoordige tijd is zeer vruchtbaar aan congres sen ook de kolonel koinmandant van de Amsterdamsche schutterij gaat er van een zwanger. Naar aanleiding der bijeenkomst van vele hoofdofficieren der schutterij in 't kamp bij de Bilt heeft hij het plan gevormd, tot eene vereeniging van hoofdofficieren en kom mandanten van schutterijen, welke achtereenvolgens te Am sterdam, 's Hage en Rotterdam zou bijeenkomen in Maart of April. Te Plymouth in Pensylvanië heeft jl. Maandag een ontzettend ongeluk in het steenkolen-bassin van Avondale plaats gehad. Eene ontploffing in eene mijn van meer dan 300 voet diepte, waarin sedert lang niet gewerkt was ten gevolge van werkstaking, zal welligt aan 202 werklieden het leven kosten. Men vreest dat allen zijn omgekomen, want twee personen, die ter hulpe in de mijn wilde afdalen, zijn jammerlijk gestikt. Alle pogingen, die reeds in 't werk wer den gesteld om nog sommige menschenlevens te redden, zijn tot heden vruchteloos gebleven. In de nabijheid van Nieuwpoort is een flesch aange spoeld. waarin zich een papier bevond, waarop met pot lood het volgende in het Engelsch geschreven stond: 21 Julij. //Op de hoogte van kaap Beachy bij Brighton, (En geland). Een lek in het schip. Geen hoop wij zinken. De groeten van Eitz Patrick aan De rest is onleesbaar. (Van onzen Schager Correspondent.) FEESTVIERING TE SCHAGEN. Mijnheer de Redacteur Gij zult hoop ik, mijne verzekering aannemen, dat ik, na de korte, maar toch vrij zaakrijke vermelding onzer feestvie ring, in uw laatste No.een weinig met mijn »meer uitge breid verslag" in dc nesten zit. Het kan toch immers bijna niet anders zijn dan eene "herhaling van het voorgaande en herhalingen brwie de martelingen er van in de

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2