SMjesonücn. BURGERLIJKE STAXD DER GEMEEXTE HELDER. zegelkwestie, den verkiezingsstrijd, de schoolkwestie en liet koloniale vraagstuk, in de dagbladen heeft ondervonden, en ze, wat het laatste aangaat, nog ondervindt, zal, zoo hij niet alle menschelijk gevoel heeft uitgeschud, barmhartigheid oefe nen jegens het publiek en zich wachten de pijnigingen der uherhalingen" te vermeerderen. Vergun mij dus, alleen een weinig over ons feest na te praten. In de eerste plaats dan alle hulde aau de commis sie die zich zoo belangeloos met de geheele regeling der festifiteiten had belast en zelfs de soms ondankbare taak van de opsporing der noodige fondsen niet beneden zich heeft geacht. Dan een woord van erkentelijkheid aan de belang stellenden die zoo vrijgevig de beurzen hebben geopend, om het hunne tot de feestvreugde bij te dragen; en eindelijk mag niet worden verzwegen dat ook belanghebbenden den wenk hun ten vorigen jare gegeven, hebben begrepen en door ruime inteekening, der feestcommissie de uitvoering van haar pro-1 gramma mogelijk gemaakt. Na deze »Hulde en dankbetuiging" zou ik M. d. R. zeer gevoegelijk kunnen eindigen ware het niet dat ik vreezen zou mij aan eene onbeleefdheid schuldig te maken door ge heel te zwijgen van den N. Holl. Zangersbond die ten onzent zijn eerste concert heeft gegeven. Het mag een goed ontwerp worden genoemd, de verschil lende muzikale elementen eener provincie tot een goed geheel te willen vereenigeu, en de heer Vis, directeur van Orpheus te Langedijk, van wien het idéé is uitgegaan, komt daarvoor allen lof toe. Wil men waarlijk beschaving van nhet volk" in den ruimen zin des woords, men kweeke vooral en zooveel mogelijk liefde aan voor zang en toonkunst, en concerten als dit, mits men de entrée zoo laag mogelijk stelle, dat ook het volk kunne hooren, zullen daartoe ongetwijfeld veel bijdragen. En het is noodig dat daartoe worde bijgedragen, want het volksgezang staat nog steeds op een beschamend lagen trap. Of werd ook niet Donderdagavond als een parodie op lieder tafels en muziekkorps bij voorkeur het beestachtig refrein gezongen; »In den Haag was een dragonder, Een dragonder met zen meid," enz. 't Was een schrille wanklank in den feesttoon en 't bragt mij onwillekeurig de vraag op de lippen: kunnen of willen dichters en componisten niets doen om ons liederen te geven die het volk begrijpt en om het vrolijke der melodie gaarne zingt is de politie niet bij magte ons van de orgeldraaijers te verlossen, die overal, waar het volk vrolijk is, de atmos- pheer verpesten met hunne zedekwetsende producten Doch genoeg van de schaduwzijde der feestviering, eene schaduwzijde die niet op het Schager feest alléén valt. Troos ten wij ons met de gedachte dat duizende bezoekers onzer gemeente, alhier weder een aangenamen dag hebben doorge- bragt en dat dit bezoek voor velen onzer plaatsgenooten rijke vruchten heeft gedragen. En hopen wij dat de toekomst ons beter volksgezang en Schagen nog vele schoone feestdagen zal geven. Dixi De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. Mijnheer de Redacteur Weea s. v. p. zoo vriendelijk om liet volgende in uw blad op te nemen: In No. 864 der Eeldersche Courant lees ik een paar ingezonden artikel- tjes, welker inhoud twee zeer belangwekkende zaken geldt, en die mijns bedunkeus zeer naauw met elkander in verband staan. Er is althans eenheid in de keuze der onderwerpen, eenheid ook in de wijze van behandeling. „Baldadigheid en schoolverzuim". Wie betreurt niet het noodlottig bestaan dezer ondeugden iu het maatschappelijk leven, indien men prijs stelt op al- gemeene beschaving en zedelijkheid? Hare nadeelige gevolgen zijn onbere kenbaar groot, en wel hem die op gepaste, wel doordachte, goede en waar dige wijze, zijne beste pogingen aanwendt tot breideling dezer alom heer- schende volksramp. Of nu evenwel onze P. en H. A. P., tot dat doel den juisten weg zijn ingeslagen, betwijfel ik sterk. Meer ben ik geneigd aan te nemen, dot hier bedoelingen in het spel zijn van minder edelen aard; misschien wel een hoofdreden, waarom de beschouwingen, van beide Ps, toch alles behalve in de P. zijn. Ik vind maar dat beiden andermaal „buiten den waard gerekend hebben" en dat zij thans volstrekt geen reden hebben, om ook door mijn persoontje zich te ergeren, wanneer ik niet alles wat zij schrijven, op goed gezag, voor waarheid aanneem. Beproeven wij evenwel de geesten of zij uit de ■waarheid zijn. Vooreerst vraag ik Wat nut geeft het, in vlagen van opgewondheid de ollarmklok te luiden zonder de middelen te kennen en aan te wijzen, die tot redding in den nood dienstig zijn Alleen uit dit oogpunt beschouwd, hebben de bewuste artikelen al zeer weinig waarde, en indien er, ware het maar ter goeder trouw geene schro melijke leugens in opgenomen waren, zoo zon ik beter doen met op de ge ruchtmakende redenering geen regard te slaan. Maar met leugens zijn zij doorweven; zoo klaar, dat iedere verstandige lezer ze moet opgemerkt hebben. En bovendien hoe moet het volgende ontraadseld worden Eerst staal er „Bij het militair-concert is het, helaas alweder gebleken, hoe weinig gevoel er nog voor het schoono en goede bij een graot deel van Heldersch jeugdig publiek huisvest." En later„Dit lokte een aantal muziekliefhebbers Daar den zeedijk" Eu wordt beweerd, dat „die brutale jongelieden van beiderlei kunne" (een groot deel van Heldersch publiek „naar hunne kleeding te oordeelen", (schijn bedriegt), „tot den deftigen burgerstand behooren". als of uit sluitend de deftige kinderen zich amuseren met buitensporig gelachlaf ge- wawel en onwelvoegelijke gedragingen. En daarop steunt de zoo valsche gevolgtrekking„dat de bestaande zang scholen, benevens allerlei zang- en muziekvereenigingen weinig of geen vruchten afwerpen." Zijn zulke stellingen logisch Indien P. geweten had dat bijna allo kinderen juist uit den minder def tigen "burgerstand, hetzij op de openbare scholen of op de zondagscholen en op eene zeer bekende zangschool zingen lecren; terwijl daarentegen de meer deftige jeugd, meestal op bijzondere scholen in de leer, zich, op enkele goede uitzouderingen na, niet oefent in die edele kunst, hij zou zich voor het zamenstellen van onzin gewacht hebben. Och I dat er toch termen to vinden waren, om ons van zulk zouteloos ge- 3 wawcl te bevrijden echter niet van do zijde der politic, lieven door een beroep op de kracht van ons „denken," dat is bet regie woord; want ook de man moet blijven denken, vooral zoo hij het vroeger geleerd heeft, doch indien niet, dan moet hij daartoe opgeleid worden. Zou het voor II. A. P. zoo kwaad zijn te leeren denken, doordenken, overdenken en nadenken, aleer hij zijne bespiegelingen over het „school verzuim" den volke openbaar maakt? Hoe onredelijk! hij acht „de natuur lijke hoofdtoon van den onderwijzer ia zijne school wel eens kwetsend voor den gevoeligen leerling." Wat beteckent zulks Poei H. A. P., ver gelijkt gij het schoolverzuim bij de aardappelenziekte en maakt die ziekte alles ougezond? Volgens uwe vergelijking zou dan de trouwe schoolier van den ontrouwen te lijden hebben in zijne voortgaande ontwikkeling? Driewerf gelukkig! dan het volk, waar de schoolpligtigheid is ingevoerd! „Gaan velen goedmoeds naar de school, en komen zij niet binnen hare muren?" alzoo gaan zij immers niet naar school? „Maakt het onderwijs hen, die binnen de muren komen, beter; cn maken deze zoodra zij er buiten komen, zich schuldig aan alle soorten van balda digheid" Gevolgelijk maakt dan het onderwijs de leerlingen binnenswerks niet beter. „Het onderwijs door de gemeente gegeven, is liberaal en laat weinig te weuschen over." Nu laten dan do onderwijzers toch weer weinig te weinig te wcnschea over wat wilt ge meer Bekommer u daarom niet langer over eene door u gewaande, dikwijls zoo treurige overeenstemming tnsschen dcu onderwijzer en den leerlingwant grooter bekommering kon u in deze opzigte bevangen, bijaldien eens elk kiud op zijne beurt, van wege de schooldwang, door een politic-dienaar inoest gebragt worden naar dien gevreesden en toch weder naar wensch ge- achten man, die ook het werkelijke kind moet vormen voor zijne toekomst. Wie een vriend is van liberaliteit, zij en blijve een vijand van dwang. Weest bedacht op 't geen gij doet, Of do zaak gaat vast niet goed. Aan P. en H. A. P. de toepassing 1 Voorzichtig te zijn met de open baarmaking van onze oordeelvellingen over zaken en toestanden, waarvan men slechts een oppervlakkige kennis bezit, is verre het besté. Er zijn nog betere hoofden aau wien zulks gerust kan worden toever trouwd. Doelmatiger is het dat ieder in eigen kring het zijne toebrengt ter bevordering van goede zeden en verstandelijke ontwikkeling. N. N. (Aan den inzender zij berigt, dat dit artikel voor de plaatsing in het vo rige uommer te laat is ontvangen. Red.) CORRESPONDENTIE. De heer H. A. P. vergunne ons, zijne philosophische beschouwingen over onze eeuw en het tegenwoordig menschougeslacht, 'voorloopig ter zijde te leggen. Het komt ons voor, dat ze wel wat al te geleerd zijn voor een groot deel onzer lezers. Wij blijven ons blad echter den genialeu heer II. A. P. aanbevelen, doch liefst voor artikeltjes in zijnen vrocgeren meer populaircn stijl. Van 3 10 Sept. 1869. ONDERTROUWD A. Rijkers, werkman, 27 jaren en J. Schutte, 23 jaren. J. Alexander, sigarenmaker, 37 jaren, wonende te Amsterdam en' J. Bomhoff, 25 jaren," wouende thans alhier onlangs te Amsterdam. J. F. van Bork, koksmaat bij de marine, 41 jaren en T. Kraft, 33 jaren, weduwe van P. Oom. F. Petit, vuurstokcr bij de marine, 31 jaren en H. Scbmidt,. 24 jaren. M. van der Hoeven, werkman, 25 jaren en D. E. Raat, 20 jarèn, wonende te Houtrijk en Polanen. GEHUWD: C. G. Melcbing eu H. E. iEnee. E. Wouters en C. F. varf Leeuwen. J. Zaal en XV. Dekker. II. D. van Slipriaan en A-. i B. Bieuhoff. O. Sanstra en C. Huijbens. A. de XVit cn M. van do Graaff. L. Mannie en M. van Es. ■j BEVALLENF. M. de Beer geb. Richter D. C. Bakker gcb. Keij- sering Z. H. Visser D. G. van don Berg geb. Centc Z. M. S. :i Thieman geb. Meck Z. A. Ilarms geb. Namiuk Z. A. Iloltgreven geb. Reitsma D. C. Konijn geb. Kroon D. C. Beets geb. do Vries Robbé Z. A. J. Cornelius geb. Ilarms Z. J. Masereeuw geb. Hart Z. A. J. Groen geb. Swervcr Z. A. Lak geb. Luken D. S. Stelle- man geb. do Rooij Z. A. .Schaap gcb. Iloogerduin Z. B. Fokke geb. Iloogerduin D. T. Nieuwenhuizcn geb. Conijn D. A. Duijvettor geb. Deus D. OVERLEDEN; L de Beer, 2 dagcu. P. Bontes, 2 weken. Levenloos aangegeven 1. Ambtshalve ingeschreven 1. MARKTBERIGTEN. HOORN, 11 Sept. 9 mud Tarwe f9 a 11, 134 mud Garst f5.50 a 6.50, 97 mud Haver f3 a 5,40 mud Graauwo Erwten f 15 a 16 50, 49 mud Vale Erwten f9 a 15, Mosterdzaad f21 a 22, Karweizaad f 24 a 25 per mud; 20 Paarden f70 a 205, 30 Koeijen 1'140 h 200, 480 Schapen f 1G.50 a 28, 12 Kalve ren f7 a 14.50, 65 Varkens f 12 a 25, 4 Zengen f 35 a 44, 125 Biggen f6.50 a 12, 40 Kippen f 0.30 a 1 per stuk. 7200 Kipeijeren f2.80 ii 3 per lOOstuks, 1550 kop Boter 10 65 0.70 per kop. 450 mud Aardappelen f 2.50 a 3 per mud, 40 manden Appelen f3, 1950 manden Peren f 1.50 a 2 per mand. 4500 Ned. ponden Ilazeluoten f 12. ALKMAAR, 11 Sept. Aangevoerd 13 Paarden f 55, 7 Koeijen f148 a 195, 7 nuchtere Kalveren f 11 16, 162 Schapen f9 a 30, 4 Geiten f 3 a, 6, 51 magere Varkens f 16 u 40, 144 Biggen f 8 a 14, Boter per kop f 0.65 0.75. ROTTERDAM, .13 September. Meekrap. De handel was heden zeer klein, daar op do aanhoudend flaauwo berigten van alle buitenlandsche markten de kooplust alhier zich uitsluitend bepaalt tot kleine partijtjes voor dadelijke behoeftede houders waren over het algemeen meer geneigd om te vorkoopen, waardoor onze noteringen dan ook weder verlaagd zijn. De voorraad van oudere gewassen dan 1868 bevindt zich in vastere handen, zoodat dio nog niet onder onze noteringen te koo- pen zijn. AVIGNON, 8 Sept. Meekrap. Rosé Alizari fr. 94 en de markt is steeds in dalende stemming. Er zijn geen koopers, eii de voorraad neemt steeds toe. Napclsche Alizari op fr. 110 gehouden per 100 kilo, waartoe weinig omging, daar de koopers slechts fr. 108 wilden betalen. Gemalen Rosé is nagenoeg zonder vraag. RIGA, 27 Aug. 8 Sept. Zaai-Lijnzaad op levering met cenigc vraag a rs. 9f. Vlas met kleine verkoopen van oude Kal roebel lager. Meu noteert op levering in Nov. rs. 44, en P K rs. 48. Hennep vast met weinig handel a rs. 41 voor U- kraino en Poolsche Rein, rs. 40 voor Uitschot. Hennepolic vast a rs. 40^. Hennepzaad mot veel vraag in Nov. te leveren a rs. 5|, waartoe niet veel te koop is. Grauen flauw Koerlandsche Gerst rs. 115 a 116, cu dito Rogge rs. 123. LONDEN, 13 Sept. Ter veemarkt waren aangevoerd 5]31 runderen, 22,225 schapen en lammeren, 271 kalveren, 85 varkens. De prijzen zijn beste runderen 5/4 schapen cn lam- S meren 5/6, Kalveren 5/6, varkens 4/6.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 3