^wtëlfwsl'wdtn g e n. Wij meenen de bovenstaande vraag aangaande de opregt- heid van Lion niet gepaster te kunnen beantwoorden. Dat hij voor eene overtuiging strijdtwillen wij niet ontkennen maar dat het zijne eigene overtuiging is, valt zeer te betwij felen. Wij mogen zijne betoogen bestrijden wij mogen de middelen verfoeijen die hij voor zijne partij aanwendtwij hebben een te hoog denkbeeld van zijn verstand om niet ook te zeggenOchje weet het immers wel beter f" Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 24 Sept. 1869. Tot provinciaal-opzigter van den Waterstaat alhier, ter vervanging van wijlen den heer C. van der Sterr, is be noemd den heer W. Ph. de Kruijff. Bij Z. M. besluit van den 22 dezer is de heer A. II. Bruch benoemd tot klerk bij de directie der marine alhier. Het vertrek van Zr. Ms. stoomschepen, de Wassenaer en de Valk is thans weder bepaald op den 8sten October. Z. M. heeft goedgevonden den kapt. H. M. F. Landolt, van het 7e regement, krachtens punt 4 van art. 38 der wet, van den 28 Augustus 1851, op non-activiteit te stellen. De 2e luit. N. J. A. P. H. van Es, onlangs benoemd in de commissie tot het nemen van proeven, met het te Scheveningen opgestelde 24duims achterlaad kanon, is dezer dagen overgeplaatst bij de Veld-artilleriegarnizoen Arnhem. Gisteren morgen verliet hij deze gemeentebij zijne vele vrienden en bekenden, wegens zijn jovialen omgang en aangename maniereu, vele genoegelijke herinneringen achter latende. Voor eenigen tijd maakten wij melding dat de' onder officieren der artillerie-schutterij alhier, aan den l0 luit. der vest.-artillerie J. G. J. Paravicini di Capelli, bij missive hunnen dank betuigden, vergezeld van eenige stoffelijke souvernirs, voor de welwillende wijze waarop genoemde officier hunne lessen had geleid in de praktische- en theoretische beoefening van de wetenschappen der artilleriethans melden wij weder met genoegen, dat ook de tegenwoordige en vroegere officieren van het artillerie-vrij korps alhier, met de oefening waarvan ge noemde heer Paravicini zich tevens zoo welwillend heeft onledig gehouden, hem, hunne erkentelijk schriftelijk hebben betuigd en daaraan tevens hebben toegevoegd een paar voor werpen tot dagelijks en huiselijk gebruik, voorzien van eene inscriptie in zilver, die den oorsprong steeds in herinnering doet blijven. Woensdag e. k. zal in de Nieuwe Kerk alhier, des avonds ten 7 ure, op feestelijke en stichtelijke wijze, het 40jarig bestaan gevierd worden van de afdeeling Helder van het bijbelgenootschap. De welEerw. heer ds. Sonstral, stichter dezer afdeeling, zal als feestredenaar optreden en daarbij met dankbaarheid ge denken aan zijn 40jarig secretariaat. Geheel in den geest dezer plegtigheid zullen door de in koor vereenigde kinderen van onderscheidene Zondagsscholen, liederen gezongen worden, die de strekking hebben om ook bij de jeugd de waarde des bijbels te doen gevoelen. Wij verwachten dat de vermelding hiervan, zoowel als de ernstige aard der feestelijkheid zelve en de bekende ijver van den redenaar voldoende zal wezen om in groote getale zich te komen overtuigen van de zeker zeldzame wijze waarop de gemeente dien avond in hare godsdienstoefening zal worden geleid. De reis van hier naar Haarlem is Dingsdag avond jl. per extra trein door I1H. KK. HH. prins en prinses Hendrik en gevolg afgelegd in den tijd van 1 uur en 14 minuten. De gewone dienst-treinen legggen het traject af in 2 uur en 20 minuten. Yan Texel berigt men dat aldaar het lijk is aange- bragt van den schippersknecht Albertus van der Werf, Dingsdag 14 Sept. jl. alhier in de haven over boord ge vallen. (Vermeld in ons nommer van 18 dezer.) In de Dingsdag jl. gehouden zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is het berigt ingekomen van den heer van Reenen dat hij zijn mandaat als lid der vergadering nederlegt. In die zitting is besloten tot toelating van al de leden, die bij de jongste algemeene verkiezingen gekozen zijn. Alleen tegen de verkiezingen der heeren Luijbeu en Ilaffmans waren bezwaarschriften ingekomen. De commissien oordeelde echter de ingebragte bezwaren ongegrond. Daarna is overgegaan tot het opmaken der candidatenlijst voor het presidium. De uitslag der stemming is geweest dat tot eersten candidaat is gekozen de heer Dullert, tot tweeden candidaat de heer Storm van 's Gravensande en tot derden candidaat de heer Guljé. Z. M. heeft den heer mr. W. II. Dullert benoemd tot Voorzitter der Tweede Kamer. Die heer heeft gister (Don derdag) het voorzitterschap aauvaard met eene rede, waarin gezegd wordt dat, bij verschil van meening en inzigten, allen slechts één doel beoogenhet waarachtig belang van Koning en Vaderland. Van Zutphen schrijft men Wij vernemen dat de hoogste inzetter van het Beekber ger woud is de heer Breebaart te Winkel, met f 85,905.10. Woensdag is voor den hoogen raad behandeld het be roep in cassatie door Jacob de Vletter ingesteld tegen het arrest van het hof van Zuid-Holland. De vorige verdediger van den beschuldigde heeft ook thans de middelen van cas satie toegelicht en bij uitvoerig pleidooi het arrest bestreden //dat nooit een eervolle plaats in de jaarboeken der regtsmagt zal innemen." De advokaat-generaal Röiner zal den 27sten conclusie nemen. Men schrijft uit 's Hage het volgende In den vroegen morgen ongeveer ten 5 urewerd op last van den majoor kommandant der veld-artillerie geheel onverwacht appel geblazen. Onmiddelijk waren allen in de weer; officieren onderofficieren en manschappen, de eersten gewaarschuwd door hunne oppassers, waren in een veertigtal minuten gereed met opstaan kleeden, optuigen en aanspan nen en rukten uit omeene kleine militaire wandeling te maken. Ten acht ure waren de troepen weer in de ka zerne teruggekeerd. De proef mag als volkomen gelukt beschouwd worden. Uit Rotterdam wordt aan de M. C. geschreven: //Op eenige plaatse hier ter stede liggen adressen aan den Koning ter teekening, om te vragen eene algeheele herziening der grondwet en invoering van het algemeen stem- regt. Die adressen gaan uit van den heer Ph. von Roesgen von Ploss, zich noemende //geheimraad, ridder des heiligen romeinschen rijks en groot-kommandeur der militaire Herr- man-orde", laatstelijk klerk bij het kabinet des Konings en nog laatstelijker klerk bij de telegraphie. Door het Rotter- damsch Volksblad wordt dit petitionnement ijverig onder steund. Naar men er van hoort, vindt het, vooral onder den handwerksstand, vele onderteekeuaars, en bestaat het plan om ook in andere plaatsen van het land een dergelijk petition nement op touw te zetten. In den Haag ligt reeds een afdruk ter teekening, en welin een bierhuis; wat, dunkt me, de illusie wel wat wegneemt. Naar men verneemt heeft de heer Jos. Russel, drukker en uitgever van V Amidu Limbourg te Maastricht,,zich naar 's Bosch begeven, ten einde aldaar de 14 dagen cellulaire gevangenisstraf te ondergaan, waartoe hij, wegens opneming in zijn blad van een lasterlijk artikel tegen den her H. Pijls aldaar, bij vonnis van het prov. geregtshof in Noordbraband was veroordeeld, welk vonnis in hooger beroep werd bevestigd. Niettegenstaande alle aangewende pogingen, heeft het hem niet mogen gelukken, gratie van bedoelde straf te bekomen. Men schrijft van Oud-Beijerlaud, 20 Sept. Een onzer twee predikanten, d3. J. J. Ruys, betrad voor weinige weken den kansel en begon zijne toespraak tot de gemeente met het verhaal, dat het berigt tot hem gekomen was, dat de cholera in ons vaderland was uitgebroken. Ge lukkig heeft die cholera slechts bestaan in 's mans verbeel ding. Thans blijkt, wat de beteekenis was dier fictive cho lera; immers, ds. Ruys rigtte kort na die genoemde gods dienstoefening een adres aan den raad dezer gemeente, waarin hij aandrong op de afschaffing der kermis, die tegen het einde dezer maand zou plaats hebben. De gemeenteraad, in zijne zitting van 7 Sept. jl. (bij de afwezigheid van 3 leden), besliste met vijf tegen drie stemmen afwijzend op ZWEds. adres. Gister morgen in de voormiddag godsdienstoefening hield ds. Ruys eene philippica. tegen de kermis Neen, tegen den gemeenteraadIngeleid door het eerste vers van Psalm LXVIII, volgde er o. a.*De kermis behouden: de Duivel zegeviert over het goede//De vloek dier dagen van ontucht en zedeloosheid komt op u neer, gemeenteraad van Oud-Beijerland//Maar neen, nog is het mogelijk, dat de kermis niet zoude kunnen plaats hebben. God zal tusschenbeide komenHij zal een teeken geven /-En gij, gemeenteleden van Oud-Beijerland, toont gij althans, dat ge meer verstand bezit dan uwe overheden F' Schimp- en schelwoorden, als //Belialsraad" volmaakten het geheel. Bij het instorten van de brug bij Koningsbergen zijn 34 personen omgekomen. 31 zijn levensloos uit het water gehaald 2 zijn aan de gevolgen bezweken. Een wordt nog vermist. Te Pantin in de nabijheid van Parijsis jl. Zondag avond een vreeselijk drama voorgevallen. Tegen 10^ uur stapte eene naar 't uiterlijk gezonde dame aan 't station te Pantin met hare 5 kinderen uit den trein tweo meisjes en drie jongens waarvan de oudste ongeveer 16 jaar oud scheen te zijn. Maandag morgen bemerkte een boerdie zich naar zijn land begafeen witten doekdie onder een laag aarde uitstakwelke versch omgespit was. Zich voorover te buigen en te trachten den doek uit de aarde te halen was voor hem 't werk van eene seconde. Maar hij week verschrikt terug bij 't zien van eene be bloede hand die 't einde van den doek vasthield. Hij ruimde de aarde weg en vond een vrouwenlijk. Hij begaf zich, zonder zijn onderzoek verder uit te strekken,, naar den commissaris van politie die dadelijk vergezeld van een groot gedeelte der bevolking van Aubervilliers en omliggende plaatsen verscheen. Na eenige voeten in de aarde omgespit te hebben zag men 't verschrikkelijkste schouwspel dat men zich verbeelden kan; 6 lijken, die nog warm waren, lagen uitgestrekt .met de

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2