EELDERSCHE COURANT. Jaeuros- en Zaturdag «ftöoertentte-öfaö. 2 October. Attentie s. v. p. M 871. Bureau Heldersche Courant, NIEUWSTIJDINGEN. Negende Jaargang. 1809. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.00 Franco per post 1.25 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Adyertemien van 14 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Voor des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens cén dag vroeger. Uitgever S. GILTJES. Alle Stukken en Brievenvoor dit blad bestemdgelieve men- neenvoudigte adresseren of aan den ondergeteekende. Bij afwijkingen daarvan is herhaaldelijk gebleken, dat ze in Verkeerde banden kunnen komen, die zich de ontvangst en opening wederregtelijk durven toeëigenen en daarenboven onbeschaamd genoeg zijn, om anderen met dergelijke daden te Uitgever. (©fftriert rjcüccïte. POLITIE Gevonden een GOUDEN RING. Terug te bekomen bij den Commissaris van Politie te Helder. Helder, 1 October 1869. De Commissaris, van Politie A. C. BOONZAJER. Jgiet-officier! jjcbceite. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 1 Oct. 1869. Woensdag avond jl. werd in de Nieuwe Kerk alhier het 40jarig bestaan gevierd van het Bijbelgenootschap, af- d.eeling Helder. Met genoegen hebben wij dit feest bijge woond. Werd bij den aanvang reeds de talrijk vertegen woordigde gemeente echt feestelijk gestemd, door zulke krachtige en opwekkende orgeltoonen, als slechts een bekwame hand uit een volkomen instrument kan voortbrengen; niet zoodra had de verdienstelijke organist, de heer A. Daarnhou- wer, de laatste toonen van het voorspel laten wegsterven, of op verrassende wijze klonk door een schaar van ongeveer 300 kinderen, meest allen leerlingen der moderne zondagschool, de volgende «lofzang" door het ruime kerkgebouw. Halelujah loof den Heer Al wat leeft vermeldt zijn eer Looft den Heer aan iet^er oord Hij schonk ons het bijbelwoord. Met dat woord werd ons gegeven Licht en leven, troost en heil Juichen wij met dankbaarheid: God heeft ons dat woord gegeven. De lieve voordragt van dit zangnommer voldeed uit muntend en toen tijdens deze lofzang de bejaarde, maar toch bekwame redenaar, Ds. J. H. Sonstral, de kansel be klom om als feestredenaar tevens te gedenken aan zijn 40jarig secretariaat des genootschaps, zagen wij dat ook in onzen critieken godsdiensttijd nog bij regtzinnigen en vrijzin nigen, bij ouderdom en jeugd, wel degelijk de waarde van het boek der boeken in eere gehouden en hoogst geëerbiedigd wordt. Na een ootmoedig gebed tot den Onzienlijken werd de gemeente uitgenoodigd, om in navolging der jeugd, ook een danktoon te wijden voor het heil dat de bijbelverspreiding voortdurend aanbrengt. Zeker waren deze ras op elkander volgende feest zangen uitnemend geschikt, om bij de aanwezigen een feeste- lijken zin te wekken die trouwens den geheelen kerktijd door ook duidelijk zigtbaar was. De gespannen aandacht, waar mede velen den spreker volgden getuigden van eene meer dan gewone belaDgstelliDg in het doel dezer zamenkomst. Dat doel werd op eigenaardige en kernachtige wijze door den redenaar in 't licht gesteld, als hij telkens den bijbel aanbeval als het beste hand- en huisboek bij uitnemendheid, om gevolgelijk voor kompas te kunnen dienen op de dikwerf zoo ontstuimig bewogen levenszee. Hoe men nu ook over deze aanbeveling des Bijbels denke; wij mcenen dat de inhoud van bet tweede zangstukje «Goede Raad," door de Zondagschool zoo lief eu bevallig gezongen, wel waardig is onze lezers mede te deelen; want behalve dat dit de geest eener moderne Zondagschool predikt, geeft het welligt eenig licht over het al of niet wen- schelijke van het lezen des Bijbels. Die woorden waren deze: Wilt ge wijze lessen leeren, Stelt ge prijs op goed verstand, Dat ge 't onheil af moogt weeren, Waudlend aan des Heeren hand Onbevlekt op al uw wegen Roemend zelfs in 't bitterst lot, In 't genot van ""s Heeren zegen, Van den zegen'van uw God; Komt en opeut dan uw oor, Dat het deze woorden hoor. Geeft ze eén goede plaats in 't hart. 't Brengt u heil en spaart u smart In al nw wegen ken den Heer, Geheel uw hart vertrouw op Hem, Steun niet op nw verstand, maar leer Bij 't licht zijns woords erkennen (zijne stem. Zijn gunst in liefde u betoond, Blijv' nw banier waar gij in roemt. Niets schóoner is er vorst gekroond, Dan met den naam, dat men Godskind Hem noemt. 'kBid u hebt ge goed gehoord, Doet dan altijd naar dat woord. Een zigtbaren indruk werd door dit verstaanbaar gezongen lied op de hoorders teweeg gebragt en bragt niet weinig toe aan de verhooging der feestvreugde. Herhaaldelijk wisselden op deze wijze de taal des redenaars het gezang der gemeente en het lied der kinderen elkander afhetgeen in zijn geheel aan de verwachting van velen moet voldaan hebben. Ten derde malen werden door de kinderen der Zondag scholen deze woorden gezongen Gevoel, o mensch 1 wat waarde God u geeft Waartoe hij u het aanzijn heeft geschonken Hij wil in u het liefdevuur ontvonken Voor zijnen dienst, opdat gij eeuwig leeft. Decz' aard is slechts het reispad voor uw voet Gij zijt o mensch voor de eeuwigheid geschapen Zoudt gij u dan aan 't schijngenot vergapen En derven 't heil van 't onverganklijk goed De plegtigheïd was hiermede weldra ten einde. Nog eenïge opwekkende woorden betreffende de bijbelverspreiding gingen den laatsten lofzang der gemeente vooraf, en zeker zullen allen die het kerkgebouw verlieten, de overtuiging hebben medegenomen, dat èn de feestredenaar èn de onderwijzers der Zondagscholen, èn de commissie aan wien de regeling was toe vertrouwd, al bet het hunne hebben aangewend om den be langstellenden in het Bijbelgenootschap een stichtelijk en feestelijk avonduur te doen smaken. De heer W. Kok, opzigter bij 's rijks waterstaat alhier, is benoemd tot hoofdopzigter bij de gemeentewerken te Rot terdam. Tot provinciaal opzigter van den waterstaat te Hoorn, is bevorderd de heer T. C. van der Sterr provinciaal adj.- opzigter bij den waterstaat alhier. De heer Koot opzigter van 's rijks waterstaat te Marken, is in dezelfde betrekking naar hier overgeplaatst om dienst te doen bij 's rijks waterstaats-werken te Texel. Uit het voor ons liggend officieel afschrift van de bekrooning ter tentoonstelling van de hollandsche maat schappij van Landbouw, gehouden wordende tot en met Zondag a. s. te Purmerende, blijkt dat aan den heer S. Th. Beets alhier is toegekend de tweede en derde prijs voor zijn twee aldaar geëxposeerde soorten gerst(zomergerst en cheva- lier) in dezen jare geteeld op zijne gronden in den Anna- Paulownapolder. Aan deze bekrooning is eene bijzonderheid verbonden nl. dat de bekroonde gewassen zijn geteeld op gronden die indertijd door den vroegeren eigenaar ten geschenke zijn ontvangen van het Polderbestuur van den Anna-Paulowna- polderonder verpligtiug om daarvan de lasten, des tijds f 15,per bunder, te voldoen. Ze zijn alzoo met regt, de vruchten van onvermoeiden ijver. Nog te meer is de be krooning eervol dewijl de gewassen niet hebben deel ge nomen aan eene bijzondere maar aan eene algemeene mede dinging uit het gehecle rijk.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1