Door een visscher is gevonden in de Zuiderzeeen alhier aangebragt een flescli, waarin een blad papier, waarop onduidelijk, met potlood, het onderstaande geschreven stond Snip Mary Anti. South Shields. Julij 26 1868. If this Should reach the eye or any good personthey will Please say to Mrs. Dieks Morningtow-Rescent, larnden Towntliat their Son deid God fearing. -Woensdag is door den directeur en kommandant der marine alhier aanbesteed, het maken van een ijzeren overdek- kingskap voor het ramtorenschip Prins Hendrikliggende op's Rijks werf alhier; minste inschrijver de heer Cn. Bosch Reitz, fabriekant alhier voor f7899. Met intrekking van de plaatsing met den 6n Oct. aanstaande op Zr. Ms. ramscbip de Buffelvan den luitenant ter zee der 2e klasse A. A. Escher, wordt ter zijner ver- vauging op dien bodem met voormelden datum geplaatst de luitenant ter zee der 2e klasse P. D. A. Prankamp. Tevens worden met meergemeld tijdstip geplaatst: op Zr. Ms. drijvende batterij Neytunusde luitenant ter zee der 2e klasse H. Vreeden bergen in de bovenrol van Zr. Ms. raderstoomschip de Valkde luitenant ter zee der 2e klasse A. J. Willekens. Naar men ons meldt, wordt er met Januarij a. s. weder eene belangrijke reorganisatie bij het personeel der genees kundige dienst van Zr. Ms. zeemagt te gemoet gezien, waar door, o. a. verbeteringen bij dat wapen. De rang van dirigeerend officier van gezondheid 2° klasse (majoor) en die van officier van gezondheid 3e klasse (2« luitenant) zal komen te ver vallen; zoodat alsdan in den vervolge de rangverhooging van den officier van gezondheid le klasse (kapitein) zal zijn tot dirigeerend officier üe klasse (luitenant-kolonel) en die van kweekeling tot officier van gezondheid 2e kl. (Ie luit). Aan de scherpschutters-wedstrijd, te houden door de vereeniging Westfrieslandop Zondag a. s., zullen een 10 tal leden van het Artillerie-Vrij korps (op uitnoodiging) deel nemen. Een vijfentwintig tal leden hadden zich aangemeld, waaruit na loting het lot te beurt is gevallen aan de heeren Beenhouwer, Bekkers, Hoolwerff, de Leur, de Meijer, Schuijt, Taylor, Thomasz, Steeman en Woudrichem. Aangaande bedoelde wedstrijd en feestviering te Schagen komt het programma voor onder de Advertentiën bierachter. Men schrijft ons uit Schagen 1 Oct. Heden waren de prijzen voor den op Zondag a. s. te houden schietwedstrijd, ten huize van den heer A. Knikker alhier, voor het publiek ter bezigtiging gesteld. Te dien einde was het daarvoor bestemde lokaal smaakvol op militaire wijze gedecoreerd en werd aldaar gedurende den geheelen dag door een piket scherpschutters (het vaandel was mede aanwezig) de wacht gehouden. De prijzen (zestien stuks), op uitmuntende wijze gearrangeerd wedijverden in sierlijk heid van vorm en soliede bewerkingzij doen de gevers alle eer aan. Het is hier niet de plaats om van de ver- schilllende voorwerpen eene gedetailleerde beschrijving te geventoch kan ik niet nalaten te vermeldendat de met zilver gemonteerde, voor de Heldersche wapenbroeders bestemde prijs, een waar sieraad der expositie is. De ijvere bemoeijingen der feestcommissie, de uitmuutende bij werkende en ondersteunende leden heerschende geest van overeenstemming, de belangstelling ook van elders jin onze vereeniging, dat alles geeft regfc tot de verwachting dat 3 October voor velen alhier, weder een feestdag bij uitnemendheid zal zijn -altijd (het stortregent terwijl ik dit schrijf), wanneer de hemel ons zegent met goed weder. Men schrijft ons van Texel 28 Sept. Gisteren nade- middag ten vier ure brak plotseling een hevige brand uit in een schuur met hooi gevuld, staande onmiddelijk naast an dere gebouwen in het dorp den Burg. Door de werking van vier brandspuiten was men, dank zij de gunstige weers gesteldheid, het vuur ten 11 ure des avonds meester en het gevaar voor de belendende gebouwen geweken. Alleen de schuur, met het zich daarin bevindende hooi, is verbrand. Een en ander was tegen brandschade verzekerd. De oor zaak wordt toegeschreven aan broeijing van het hooi. De heer Groen van Prinsterer beveelt als lid van de Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Amsterdam, ter vervanging van den heer v. Reeeen, den heer jhr. mr. C. van Eooreest aan. De aardappeloogst in Drenthe zal op de zandgronden, gist men, de helft meer opleveren dan in het vorige jaar. De vrouw vau zekeren J. M. te Appingadam deed den 22n Sept. bij den brigadier der rijksveldwacht aangifte van een bij haar gepleegden diefstal. Er zouden haar f 25 uit het kabinet ziju ontvreemd. Daarop werd ijverig onder zoek gedaan naar den dader, maar te vergeefs. De rijksbe ambten kregen vermoeden, dat de aanklagt valsch zou zijn, en werkelijk bleek ten slotte, dat de vrouw zelve het geld weggenomen cn in een hoekje van het kabinet verborgen had. Het geld is in beslag genomen cn in handen van den officier van justitie gesteld. Men telegrafeert uit Bordeaux, 29 September Gisteren avond ten 6 ure is alhier een groote brand uit gebroken. Aan boord van een ligterschip, geladen met pe troleum en op stroom voor anker liggende, heeft eene ont ploffing plaats gehad. De vlammen verspreidden zich met eene verbazende snelheid, terwijl de brandende kisten petro leum door de golven werden voortgezweept en het vuur me dedeelden aan de schepen, die aan de kade gemeerd lagen. De brand heeft den geheelen nacht geduurd. Twintig h dertig groote schepen zijn vernield. Het bedrag der schade is enorm, doch op verre na nog niet te berekenen. Verlies van men- schenlevens heeft men gelukkig niet in ruime mate te betreu ren. Men zegt dat er twee personen in het water zijn geraakt, waarvan er een verdronken is. De prefectzijn adjunct, de maire, de havenmeester en alle overige autoriteiten hebben alle mogelijke krachten ingespannen om den brand te doen stuiten. De Minister van Binnenlandsche Zaken had de stad juist een uur te voren verlaten. Het slot van een en ander berigt van 30 September luidt als volgt: Geen enkel schip onder Nederlandsche vlag is door de vlam men aangetast. Van het verlies van menschenlevens is tot nu toe niets bekend; alleen hebben twee matrozen ernstige brandwonden bekomen. De schade wordt op minstens 4 k 5,000,000 francs begroot. Te Toulon is weêr een moord begaan onder verschrik kelijke en geheimzinnige omstandigheden. De heer Samson, koopman, is in zijne kamer vermoord gevondan door zestien dolkstooten. Plotseling moet hij overvallen en reeds bij den eersten stoot doodelijk getroffen zijn, waarna men het lijk letterlijk gekorven beeft. Aan wraakzucht wordt deze gru weldaad toegeschreven, daar geld en goed niet is aangeroerd en men ook het vernielde portret van de ongelukkige heeft gevonden. Uit Suez wordt van 28 September getelegrafeerd»De dammen zijn weggenomen, zoodat het zeewater in de bittere meiren is gestroomd. Het niveau is dus over dc geheele uit gestrektheid van het Kanaal gelijk. De heer de Lesseps heeft terstond op eene stoomboot, zonder oponthoud, de reis van Port-Said naar Suez gedaan in 15 uren tijds. De Liverpool Albion zegtDe handel op Australië en Indie heeft eene aanzienlijke uitbreiding gekregen, en aange zien het gebruik van zeilschepen, tengevolge van de opening van het Suez-kanaal, voor die vaart grooterdeels zal verval len, hebben eenige van dé ondernemendste Liverpoolsche scheepsreeders de handen ineengeslagen om de zeilschepen voor de groote vaart door stoomschepen te vervangen. Reeds ver nemen wij dat zich eene groote maatschappij gevestigd heeft, die een stoomschip voor de vaart door het kanaal heeft be- besteld van 440 voet lengte en met geringen diepgang, en een der oudste firma'3 in Liverpool heeft dit voorbeeld gevolgd. DE MOORD TE PAITII. De overspannen verbeelding van de Parijsche bevolking zoekt ieder feit, elk incident en alle vermoedens en mededeelingen in verband te brengen met de misdaad van Pantin. Te Havre heeft men in zekeren zelfmoordenaar Deloney genaamd, een medepligtige willen zien van Troppmann. Het blijk, nu evenwel, dat zij elkaêr nooit gezien hebben, en dat de ongelukkige in een aauval van godsdienstige monomanie een einde aan zijn leven heeft ge maakt. Dergelijke geruchten van arrestatien van verdachte personen en het vinden van lijken, door de bladen verspreid, kuunen slechts strekken om de opge wonden stemming van de gemoederen nog meer te prikkelen en to overspan nen. Bepalen wij ous derhalve tot de feiten, die de regterlijke instructie tot lieden aan het licht heeft gebragt. Maandag morgen ten 10 ure heeft de confrontatie van Troppmann plaats gehad met het lijk, dat Zondags te voren op het veld Langlois is gevonden. Tegenwoordig waren de doctoren Bergeron, Treylat en Pinard, de heer Claude en de regter van instructie Douet d' Areq. De schuldige, die meende naar de conciergeric vervoerd te worden, werd onmiddelijk voor het lijk gebragt en riep uit, de oogen met de hand bedekkende Ach I de ongelukkige 1 Met zyn zakdoek verbergt hij vervolgeus het aangezigt. Kom, neem dien doek weg, zegt hem de regter, gij hebt volstrekt geen lust in weenen Zienaar het lijk! Herkent gij dit ligchaara? Ja, het is Gustaaf. Hebt gij hem gedood 01... neen zijn vader moet hem vermoord hebbenvreczeude dat zijn zoon gedreven door onervarenheid of wroeging, aan de justitie de vreeselijke misdaad zou bekennen, die zij be gaan hebben. Na in den moord zijn aandeel te hebben genomen, vervolgde hij, is Gnstaaf op zijn beurt een der slagtoffers geworden. Alleen de dooden spreken niet. Kom komzeide de heer Douet d'Areq maak geen praatjes gij weet wel, dat wij u niet kunneu gelooven. O zeide Troppman, als lot zich zeiven sprekende, hoezeer zou ik wenschen in zijne plaats te zijn I In wiens plaats Troppmann zwijgt dadelijk. Spreek Nienwe stilte. Gij hebt aan uwe vader geschreven Ja. Uw laatste brief is van den 26n, 's Maan dags "\Vel mogelijk. Troppman zwijgt. En gij hebt hem dien dag geld gezonden. Antwoord Nieuw zwijgen. Maar antwoord dan! "Welnu, ja! zegt hij plotseling, ik heb geld gezonden vraag mij nu niet verder ik zeg toch niets meer. Troppmann bij zijne verklaring volhardende, werd vervolgens weer naar Mazas teruggeleid. Üe confrontatie had bijna twintig minuten geduurd. Geen enkele trek op zijn gelaat had eenige ontroering verradeu integendeelhij bleef koud en zich zeiven volkomen meester, terwijl hij zonder de minste aarzeling cn met vaste stem zijne antwoorden uitsprak. De officiële opgravingen zijn gister te Pantin gedaan waartoe eerst de vlakte, met duizenden nieuwsgierigen bezet, door een detachement infanterie moest worden afgezet. Slechts eenige stukken laken eu een tal van voor werpen die met de misdaad in niet het minste verband schijnen te staan, werden opgegraven. Des Maandags teu 12 ure waren er meer dan 100,000 personen op het doodenveld van het monster Troppmann vereenigd; eene wel treurige bij zonderheid die echter vermeld dient te worden als eene getrouwe afspiege ling van den geest des volks in zulke oogeublikken. Ofschoon voldoende geconstateerd was geworden dat het achtste lijk, dat van den vader, niet in den omtrek van Pantin zou gevonden worden, zette de ontzaggelijke menigte nieuwsgierigen evenwel de onderzoekingen voort. Het meerendecl had houden mecgebragt, die zij tot zoeken aanspoorden; an-

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2