ItliifildiLUkÏÏ STA\ll !ïl ir Gf\SlT\iK TEMI ADVERTENTIE fl. ALS HUISBEWAARDERS ZOUTEVÏSCH, de 5 Ons a 8Ct. NIEUWE VOLLE HARING, de 4 stuks a 10 Ct. M. A. Grunwald deren woelden deu grónd met stokken en parapluien open of wroetten met de liandeu in de aarde. Men verbeeldde ziek op een kermisveld te w andelen of nog beter op het Trocadero bij gelegenheid van den 15n Aug. Hier kooplieden met wagens en manden clunaasappelen, koek en kolcosnootcueen eindweegs verder ge- heele stalletjes waar gebakkeu aardappelen oliebollen wafels sigareu sterkendrauk enz. vele graaglustige koopers vonden bedelaars en zakke- rollers bij meuigte. De kuilen Waarin de slagtoffers gevonden zijn waren door schuttingen afgesloten, hetgeen evenwel niet belette dat een groot aantal personen im mortellen-kransen en bloemen aaubragten, om er de graven mee te versieren. Dienzelfden dag werd reeds op de plaats een aanzienlijk bedrag geofferd waarvoor een gedenkteeken ter herinnering aan het vreessclijke feitzal worden opgerigt. Alle onderzoekingen naar het achtste lijk hebben derhalve tot geene re sultaten geleid. Men is het dan ook vrij algemeen hieromtrent eens, dat Jeau Kinck niet iu den omtrek van Parijs vermoord iswaar hij zich in deu jongsten tijd niet heeft opgehouden. Volgens de Gazette des Tribunaux moet zijn lijk gezocht worden tussehen Roubaix en Guebwiller in den Elzas. Weinige dagen na het vertrek van Kinck naar den Elzas, deu 6 Sept., heeft Troppmann aau een horologemaker te Parijs een uurwerk verkocht, dat aan Kiuck toebehoorde. Kinck is ook niet te Guebwiller geweest, want in zijn naam is het geld, dat hem door zijne vrouw werd toegezonden, door Troppmann afgehaald. Te Mazas heeft Troppmann, denzelfdeu dag van de confrontatie met het zevende lijk, het bezoek ontvangen van een priester, op wiens vragen echter hij het antwoord schuldig bleef. Ook met zijne wachters heeft hij geen woord gewisseld. Door den heer Claude ondervraagd, zou hij geantwoord hebben uJa, ik heb twee medepligtigen Maar waartoe zou ik hunne namen zeggen. Een hoofd is genoeg, ik zal er geen drie laten vallen. Zondag morgen heeft de moordenaar alle spijzen geweigerd. Hij wilde van honger sterven. De beide gevangenen, die men hem tot gezelschap heelt gegeven, bragten hem van dat voornemen terug. Zoo lang gü uiet ver oordeeld zijt, is er nog altijd hoop zelfs in dit laatste geval staat u de weg van cassatie en gratie nog open, Wanneer gij van honger verkiest te sterven, kunt gij het dan nog doen." Door deze redeneringen scheen bij overtuigd te zijn, want sedert heeft hij goed gegeten eu houdt zich uiterlijk zeer bedaard. Te Guebwiller heeft men zich van eene belangrijke correspondentie meester gemaakt, tussehen vader en zoon en Troppmann gevoerd, die veel licht over de nóg in vele opzigten duistere zaak zal verspreiden. De opsporingen van de justitie zouden haar reeds tot de kennis hebben geleid van de beweegre denen, die den moordenaar tot die gruwelijke misdaden hebben gebragt. Het wordt ook bevestigd, dat Gustave Kinck slechts een oogenblik het onwe tende werktuig is geweest in de handen van Troppmann, zijn eigeu moordenaar. Op het moordveld van Pantin had een opligter een bus geplaatst, bestemd om bijdragen voor een gedenkteeken te verzamelen en is met de geheele collecte verdwenen. Een leverancier van grafmonumenten heeft nu eene in schrijving tot hetzelfde doel geopend. 3En0C5Dnörn. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. Vindt een vriendelijk woord niet eene goede plaats Het is tegenwoordig een tijd van examina, van krachtsbeproeving zonder daarin te slagen geen toegang tot eene bediening in kerk en staat. Ook op hetcgebied der liefde worden examina gehouden in het vak van weldadigheid, en die er het best .voldoet ontvangt van Hem, die zelf liefde is, een eervol len graad, waarvau het diploma iu 't gemoed bewaard wordt, Er ziju wel, die daartegen opzieu, maar men geeft toch antwoord, als er slechts ge vraagd wordt. Het is bekend, dat de Afdeeling van het Bijbelgenootschap alhier, haar 40jarig bestaan heeft herdacht en de secretaris er van heelt zijnen God gedankt, die hem al dien tijd in 't leven heeft gespaard alleenlijk zich be klagende, dat eene ruimere deelneming hem niet uitgebreidere werkzaamheden in de peu gaf. Het is iu de feestvergadering gehoord, dat de Afdeeling slechts zeven leden telt, en ruim 20 begunstigers ,,'t is te weinig, dat mag zoo niet blijven." Dit werd in 184S, toen de Afdeeling ook in zinkenden staat verkeerde, door het toenmalig bestuur uitgesproken, en het giug zelf met een lijst en kollecte-zak der gemeente een bezoek brengen. De uitkomst er van was de winst van 15 leden, eene jaarlijksche bijdrage, van een aantal begun stigers, groot f53. en eene inzameling van f170. Gezegende afloop, niet waar? Moge de proef, die het bestuur thans neemt, even ruime stof tot dankbaarheid opleveren De bode der Afdeeling zal met eeu vriendelijk ge laat u eene lijst aanbieden, waarop uw naam ecu zegen zal zijn, Eene jaar lijksche bijdrage van f5. is een bewijs van lidmaatschap. Die zich tevreden wil stelleu met begunstiger te heeten, drage zooveel bij, als ziju eigen ge weten aanraadt. In zijne hand draagt de bode een bosjehet kome welge vuld terug. Misschien herinnert meu zich nog, hoe blijmoedigen dank ik bragt, nadat ik de algemecne weldadigheid voor de kerkelijke belaDgen mijner gemeente had ingeroepen, terwijl er tot zes malen toe telkens meer dan f 100. was ontvangen. Men gnnne mij bij vernieuwing dezelfde blijdschap; nu niet voor een bijzondere gemeente, maar voor algemeen belang. Het Bijbelgenootschap is niet Luthersch, Hervormd of Roomsch, het is universeel christelijk, het is evenmin kerkelijk orthodox als modern, maar bijbelschdat is goddelijk. Het Bijbelgenootschap verspreidt den Bijbel als een handboek des levens in eiken stand, in ieder land, bij het wisselen van staatkundige toestanden, bij het woelen der geestes-rigtingen in kerk eD school. Dit dat boek wordt des Zondags leering gepnt, dat boek sterkt den huisvader in zijne dagelijksche betrekking, geeft stof aan 't moederlijk gebed, als zij haar kind tot deu besten kindervriend geleidt. Ik kan niet denken, dat de bijbelminachtiug, die in het volksleven maar al te diep heeft ingegrepen, omdat men met dit heil- geschenk des Hemels volslagen onbekend is, hier van dien doodenden in vloed zal wezen, dat mijn bescheiden woord geen weerklank vinden zal. Tot waarachtig nut van 't algemeen roep ik aller deelname in. Gij zult er de vruchten van zien want op de Hollandsche vraag wat geeft het durf ik, zonder vrees voor tegenspraak antwoorden volksgeluk voor tijd en eeuwigheid want het christelijk leven bezit de belofte van twee werelden. Heldeb 30 Sept. 1869. J. H. SONSTRAL. Mijnheer de Redacteur Ofschoon ik mij voor het algemeen met uwe hoofdartikelen vrij wel kan vereenigen, moet ik u toch bekennen dat uwe beschouwing van de Troonrede met betrekking tot het weg laten van den naam der Allerhoogsten, mijn niet bijzonder bevallen heeft. Gij schijnt daaraan weinig waarde te hechten, misschien zelf het beter te vinden dat zijn zegen niet wordt ingeroepen. Dat vind ik vrij ongepast. Ik weet wel dat het zoo wat de mode is geworden bij sommige zoogenaamde mo dernen, maar of ons vaderland daar wel beter van zal worden, dat geloof ik niet, en het ergei't velen met mij. Het doet mij daarom groot plezierdat de ministers er geen schuld aan hebben, want het zou hen zeer bij mij hebben doen dalen. Ik heb wel niet veel op met het hatelijke Dagblad, doch ik ben, met uw verlof, het er beter mede eens dan met uwe wijze van zien, in deze zaak. Omdat ik het van groot gewigt achtte, heb ik de vrijheid genomen u mijn gevoelen te schrijven, u geheel vrij latende daarvan gebruik te maken, voor zoo verre gij dat nuttig oordeelt. Met de meeste achting H. F. (De Redactie heeft het nuttig geacht het bovenstaande in haar blad op te nemen. Zij zal in een volgend No. nogmaals op die zaak terugkomen, waaruit den heer F. zal blijken hoe zij daarover denkt. de redactie.) Van 24 Sept. 1 Oct. 1869. ONDERTROUWD: Auker de Wijn eu Gesiua Thomassen. Adam Ag- terberg eu Trijntje Hemuic. GETROUWD Willem Bakker en Amelia de Jager. Sijhrand Eelmau en Neeltje Eelman. -GEBOREN: Aaltje, dochter van Fulps Krijnen en Elisabcth Krijnen. Adriana Cornclia, dochter van Willem Johannes Driessen en Manna Jakoba van der Kloot. Keetje, dochter van Jan Schraag en Keetje Huisman. Neeltje, dochter van Cornelis Boon eu Vrouwtje Krijnen. Jau, zoou van Jacob Eelman en Geertje Bakker. OVERLEDEN: Pietcr Visser, 44 jaren,gehuwd met Naantjc Vlaming.— Jan Eelman, 50 jaren, gehuwd mot Aaltje Brcmer. Ecu lijk aangespoeld. M A K K T B E R 1 G T E N. PURMERENDE, 28 Sept. Aangevoerd 2C0 stapels kleine kaas, 7 middelbare. 8 stapels Kleine, 3 sta pels Middelbare en 1 stapel connnissiekuas voor do tentoonstelling.' Boter Van f 1:15 tot f 1.25 per Ned. pd. Gemiddeld f 1.20 per Ncd. pd. Aangevoerd 113 runderen. Vette koeijen redelijk vlug, weinig aaugevoerd, zoodat en kele beste koeijen duur verkocht werden. Melk- en Kalfvce was weinig aangevoerd, de handel slap. In Gelde was iets meer handel, voor uitvoer naar de Zuid. 12 Paarden, 101 vette Kalveren. Prijs: vau 55 tot 75 ct. per NP. Handel matig. 41 nuchtere kalveren Prijs van 1' 8 tot 18 pèr stuk. Handel stug. 66 vette Varkeus, vau 50 tot 56 Cents per NP. handel matig vlug. 35 ma gere varkens van f 13 tot 25, en 503 biggen van f 6 tot 10. Handel traag. 1332 schapen en lammeren. Vette schapen stilweg, de prijs evenals de vo- 1 rige week. O verhouders duur. 10 mud Appelen f4.50, per mud. 191 mud Peren f3 per mud. Kipeijercn 1' 3.50 per 100 stuks. Verleden Dingsdag ziju ter waag gewogen 199 stapels Kaas, wegende 56031 ned. ponden. De hoogste markt was voor kleioe kaas f 31.50, Middel- bare f30.Aangevoerd 1421 ponden Boter. f SCHAGEN, 30 Sept. 9".Paarden f40 a 140, 2 Ossen fSO a 90, 3 Stieren f 65 100, 15 Magere Gelde Koeijen., f 110 a 160, 20 Vette Gelde Koeijen f170 a 230, 15 Vaarsen f 80 a 100., 3 Graskalveren f 25 a 40, 6 Nuchtere Kalveren f7 a' 15, 10 Eugelsche Rammen f25 a 45, 300 Magere Schapen f 14 a 20, 300 f Vette Schapen' f22 a 28, 80 Lammeren f 10 ii 16, 4 Bokken en Geiföh'-fJf a"6, 30' Magere Varkens fÏ4 a 23, 80 Biggen f8 ii 11, K-oriijncn 10 a 60 ets. Kippen 40 a 125 ets., Eenden 35 a 55 ets., Boter fO.92^ Iper jcop of 1.25 per NP. Kaas, 15 a 22£ ets. per NP., Kipeijeren f3.00 !Eeridéiijercn f3.50. LONDEN, 30 Sept. Ter veemarkt waven aangevoerd 95 6 runderen, 5820 schapen en lammeren, |497 kalveren, 5 varkens. Dc prijzen ziju beste runderen 5/2, schapen en lam- meren 5/4, Kalveren 5/-, varkens 6/-. Heden overleed te Zaandam in den ouderdom van 81 jaren, Mevrouw E. SMITNOOMEgeliefde Moeder en Behuwdmoeder van B. WERENDLIJN SMIT en W. C. RICKEN. Beider28 September 1869. ondergeteekende vernomen hebbende, dat men op z ij n naam aanbiedingen of be stellingen doet van WILD en andere zaken tot zijn handel behoorende, verzoekt zijne geëerde begunsti gers wel toe te zien dat alle Commissien door hem persoonlijk worden aangenomen en besteld. J. SËLDERBEEK, Koopman en Poelier, Binnenhaven No. 100. worden gevraagd: GEHUWDE LIEDEN, zonder Kinderen, en voorzien van goede recommandatien. Adres met Eranco brieven, onder No. 59bij den Boekhandelaar L. A. LAUREY, Hoofdgracht. 9 Vlootstraat IS, heeft ontvangen eene keurige partij en bij de 25 stuks a 50 Centen.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 3