BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL. Gisteren middag werd eene behoeftige weduwe, moeder van 5 kinderen, dood in hare woning gevonden. Daar zij zich van tijd tot tijd te buiten giug aan het overmatig gebruik vau sterken drankwil men dat hare dood aan de gevolgen daarvan zijn toe te schrijven. In c0 openbare vergadering, gehouden op gisteren avond in het lokaal Tivoliwerd door het letterminnend genootschap Liefde tot Kunst" voor een vrij talrijk publiek opgevoerd Een oud Soldaattooneelspel in 3 bedrijvenBergen en Dalen blijspel in 2 bedrijven en Liberaal en Conser- fatief of de Verkiezingsrage blijspel in 1 bedrijf. De optredeude leden dezer vereeniging hebben hunne reputatie weder ten volle gehandhaafd. Bezitten niet alle leden de vereischte gaven om op het tooneel te schitteren toch zijn er onder die hunne rollen onverbeterlijk hebben vervuld en die dan ook meer dan voldoende zijn om het publiek een regt aangenamen avond te verschaffen. Het komt ons echter voor, dat dit gezelschap meer uit stekende elementen bezit voor het blijspel dan voor het drama; stelt men dus eenigen prijs op de betuigingen van goed keuring van de zijde van het publiek dan zouden wij wel in overweging willen geven, om zich tot blijspelen te bepalen, in de uitvoering waarvan dit gezelschap, bij voort durende studie, zeer veel aanleg heeft zich eene zeldzame vermaardheid te verwerven. Z. K. H. prins Alexander heeft Woensdag alhier vertoefd van 11.8 tot 6.30 ure; het hoofddoel van de reis was om het raderstoomschip de Valk te bezigtigen. Aangaande de voorgenomen zeetogt van Z. K. II. in de Middellandsche zeemet genoemden bodera vernemen wij dat Z. K. H. zich over land naar een der havens iu de Middellaudsche zee zal begeven en aldaar door genoemd stoomschip zal worden afgehaaldnadat HH. KK. IIiï. prins en prinses Hendrik met dat stoomschip de opening van het Suez-kauaal zullen hebben bijgewoond. Gisteren morgen arriveerde alhier per spoortrein ten 11.8 ure ZExc. de minister van marine en is gisteren na middag ten 6.30 ure weder naar den Haag vertrokken. Z. M. raderstoomschip de Valkonder bevel van den kapt.-luit. t/z N. M. J. Kroef, is gisteren namiddag van hier vertrokken naar de Middellandsche zee. Z. M. ramschip de Buffel en Z. M. monitor de Tijger manoeuvreren sedert gisteren op de reede en in het marsdiep. In plaats van den op non-activiteit gesteldeu kapt. II. M. E. Landolt is aan den kapt. J. Mos het bevel op gedragen over de 5e compagnie 30 bataillon 7e regiment alhier. Bij de trekking der loterijgehouden na afloop der tentoonstelling van de Hollandsche maatschappij van land bouw, te Purmerende, zijn op de in de gemeente Helder geplaatste lotende navolgende prijzen gevallen alsop no. 289 prijs no. 64-, een haan en 2 hennen (zwarte kuif- kippen); no. 721, prijs no. 96, een zweep; no. 729, prijs no. 23, een Goudsche derbykaas; no. 809, prijs no. 108, een karn met toebehooren. Het provinciaal geregtshof van Noordhollaud heeft, bij arrest van Maandag jl., Bernardus Walraven, van Medemblik, schuldig verklaard aan poging tot moord op zijn tienjarig zoontje en hem deswege veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van twintig jaren. Dingsdag en Woensdag jl. vertrokken er van het instructie-bataljon te Kampen 50 korporaals-titulair naar de verschillende regementen infanterieom aldaar in den effec tieven graad van korporaal over te gaan. In verband hiermede zijn tegen heden 100 jongelingen bij genoemd bataljon op geroepen. Men schrijft uit Zaandam 4- Oct. Aan onzen geachten burgemeester, mr. H. J. Smit, werd gisteren namens de leden van den geemeenteraad en den secretariseen geschenk in zilver, prachtig bewerkt en van toepasselijke inschriften voorzienaangeboden, als blijk van hulde en herinnering aan zijn 25-jarig lidmaatschap van den raad dier gemeente. Op de anuonce van zeker gemeentebestuur in Drenthe, dat solicitanten oproept voor de vacante onderwijzersbetrek kingop een salaris van f175, is thans veler aandacht gevestigd, vooral daar het tracteraent van den schaapherder in die gemeente grooter is. Een inzender in de Gron. Ct. verklaart zich voor schoolpligtigheid en meentdat schoolverzuim bijna altijd een gevolg is van onwil, 't Koopen der kinderen keurt hij ook af, maar houdt staande, dat alle oorzaken van school verzuim zijn weg te nemen door eene eenvoudige wet, die elk kind tot schoolgaan dwingt gedurende den leeftijd van 612 jaar, evenals (en waarom is dat anders wel mogelijk? mijn jongen gedwongen iszegt de schr., om op een be paalden dag zich te moeten aangeventeneinde te loten en dan soldaat te worden, iets waarin noch hij noch zijne ouders den minsten lust hebben. En nu vraag ikwat is noodiger, soldaat worden of onderwijs ontvangen De vraag is beantwoord in I zelfde oogenblik, dat ze gesteld wordt. In 't vaartuig van een Urker schipper te Zwartsluis zijn voorwerpen gevonden, afkomstig uit het Meppeler beurt schip, dat bij den jongste storm in de Zuiderzee gezonken is. Van de zaak is proces-verbaal opgemaakt. Aangaande de moord te Pantin, zijn in de laatste da gen weinig bijzonderheden uan het licht gekomen. Zoo lang het lijk van Jean Kinck of de medepligtigen van Troppmann Diet gevonden worden, zal de laatste zijn stelsel van verdediging blijven volhouden. Zoo lang hij kan, zal hij blijven liegen; hierop berust zijn levensbehoud. Als medeplig- tige kan hij altijd nog hoop voeden slechts met gevangenis straf te worden gestraft; zoo hij de voornaamste dader is wacht hem den dood. De ongelukkige familie van den ontaarden booswicht is in diep beklag bij de bewoners van den Elzas. De vader zoekt helaas zijn verdriet in de herbergen te verzetten, zoodat de dochters door handenarbeid in de dagelijksche behoeften moe ten voorziende moeder is nog niet in staat haar bed te verlaten, laat staan zich naar Parijs te begeven om haar zoon tot bekentenis te brengen. De oudste dochter heeft vijf dagen geleden een met een postzegel van één centime gefrankeerden brief ontvangen, komende uit het Noorden van Frankrijk, die slechts de woorden bevatteZoo uw broeder ter dood veroordeeld wordtzal ik sprekenzal ik hem regtvaardigen. De medepligtigen zijn talrijk^ verschrikkelijke wraak! De brief was niet onderteekend. In de regterlijke bladen leest men betrekkelijk het verblijf van Troppmann in de gevangenis van MazasDe beschuldigde wordt meer en meer ontmoedigd en zijn lectuur, waaraan hij byna den geheelen dag wijdt, wordt dikwijls afgebroken door zuchten en klaagtoonen. Verscheidene malen hoorde men zeg gen n Ik ben verloren Dan heeft hij ook weer oogenlikken, waarop hij zijn toe stand minder donker inziet en volkomen zorgeloos schijnt. «Zij kunnen mij hier toch maar zoo lang houden als ik wil, zeide hij, ik ben een te bekwaam werktuigkundige om niet, ten spijt van wachters en traliën, te kunnen ontsnappen." In den omtrek van Parys beeft de politie de hand gelegd op eene menigte vagebonden en verdachte lieden, wier tegen woordigheid de bewoners verontrustte. Maar men twijfelt er zeer aan, of onder dit groote aantal personen eenïge mede pligtigen zullen gevonden worden. De opsporingen in den Elzas hebben nog tot geen enkel resultaat geleid. Een telegram uit Londen 6 October meldt Volgens tijdingen uit Madrid wint de republikeinscbe be weging veld. Het Gouvernement verheelt den waren staat van zaken. Alles hangt er van af of het leger het Gouvernement ge trouw zal blijven. De insurgenten hebben gezamenlijk besloten om de stad Madrid op verschillende punten aan te vallen. Volgens de New-York Times hebben de Fenians het plan opgevat om prins Arthur op diens reis, hetzij in Oanada, hetzij in de Vereenigde Staten, op te pakken en hem in gij zeling te houden totdat de gevangen Fenians op vrije voetea zyn gesteld. De Pal Mali Gazette merkt op dat dan waarschijnlijk hoewel het amerikaansche blad dit niet zegter tevens een plan bestaat om het bataillon der Rifle Brigade, dat den prins vergezelt, mede op te ligten. Als de prins dan gevangenge nomen wasdan moest de uitlevering plaats hebben op een Zondag namiddag in Hyde-parken men zou dan zeer ge sticht zijn over de demoedige wijze, waarop deFenïan-broe- derschap //den troon was genaderd." Er mogt ook wel een vuurwerkje worden afgestoken ter eere onzer nobele vijanden, ten minste wanneer Tnen het zoo kan schikken dat het effect niet wordt weggenomen van de ontploffingen, die de broeder schap in openbare of particuliere gebouwen mogt hebben beraamd om het feest te verlichten. In het laatst van de maand Augustus stierf te Yperen plotseling de heer Merghelynck. .Reeds den volgenden dag was insgelijks zijn vrouw zeer spoedig overleden. Bij gereg- telijk onderzoek bleek dat genoemde heer gewoon was ge neesmiddelen in groote hoeveelheid uit Frankrijk te laten komen welke hij dan uitdeelde aan de armen van Yperen en omstreken. Juist had de heer Merghelynck een nieuwen voorraad quinine ontvangen, waarvan zoowel hij als zijn echt genoot een dosis hadden gebruikt. In plaats van quinine vond men echter strychnineeen sterk vergif. Thans is bewezen dat de bediende van den heer L. apotheker te Parijs en hofleverancier van Z. M. den Keizer, een noodlottige vergis sing heeft begaan door strychnine in plaats van quinine te zenden. Men verzekert dat de familie van de overledenen een eisch tot schadevergoeding aan den apotheker heeft ge daan tot een hoog bedrag waarvoor zij voornemens is te Yperen een gasthuis te stichten. Vaa 1 7 Oct. 3869. ONDERTROUWD Claas Boldingh cd Maria Sophia Florentine vaa Trensdorff. GETROUWD Aukcr dc Wijn en Gesina Thomassen. Adam Agter- berg en Trijntje Hcmme. GEBORENAlbertina Johanua en Albert Johan, dochter en zoon van Jacob Keijscr eu Mcijs Eclman. Alida, dochter van Johannes Reuwers eu Dieuwcrtje Langeveld. Cornelis, zoon van Cornelis Rab en Antje Koorn. Cornelis, zoon van Hendrik Wuis en Aagje Vlaming. Klaas, zoon vau Cornelis Boeisen en Harretje Boogaard. Trijntje, dochter van Willem Schaatsenberg en Jannetje Jager. Martiuus Jacobus, zoon van Cornelis Duinkcr en Jannetje van Grouw. OVERLEDENElisabeth Oosterling, 81 jaren, gehuwd met Jacob Pui man. Bouwc Bakker, 54 jaren, gehuwd met Aaltje Eelman.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2