In de gisteren avond in het lokaal Tivoli alhier, ten overstaan van den notaris W. J. Hidde Bok, gehouden ver- kooping, heeft het op de Noorderhaaks gestrandde Noorsche brikschip Juditkmet de zich daarin bevindende lading hout, opgebragt de som van f 888. Koopers de heeren Gebrs. Janzen. Het is ons zeer aangenaam te kunnen berigten dat onder de bekroonden op de Internationale Tentoonstelling, ge houden te Amsterdam, ook genoemd wordt de burgerteeken- school alhier, onder de leiding van den zeer verdienstelijken heer J. C. Leich. Gisteren en Zaturdag jl. is een groot deel van de Zeemiliteins, ügting 1869, die afgeëxerceerd zijn, met groot verlof naar huis vertrokken. Yrijdag a. s. zullen ook de bij de infanterie alhier inge deelde militeins van de ligting 1865 weder huiswaarts gaan. De onlangs uitgestelde tooneelvoorstelling, te geven door de onder-officieren der Infanterie, zal thans plaats heb ben op Donderdag 21 dezer. Wij durven deze voorstelling, voorafgegaan door een militair assaut, onze lezers gerustelijk aanbevelen, daar vele van de optredende dilettanten zich bij eeue vorige uitvoering zeer verdienstelijk hebben onderschei den. Het mag tevens eene groote aanbeveling lieeten dat de voorstelling wordt gegeven ten voordeele van de armen dezer gemeente; Zr. Ms. raderstoomschip de ValJckoramandant kapt.- luit. t/z. N. M. J. Kroef, is blijkens een bij het departement van Marine ontvangen telegram, den 9 dezer te Falmouth binnengeloopen. Aan boord was alles wel Zr. Ms. monitor de Tijgerkommandant den luit. t/z. Ie kl. E. J. G. van Thiel, is Zondag namiddag van hier ver trokken naar Hellevoetsluis, om aan de werf aldaar te wor den nagezien, en vervolgens naar Rotterdam te vertrekken, alwaar dit vaartuig gedurende de wintermaanden gestationeerd zal blijven. Den 23 dezer moet van het koloniaal werfdepot naar hier vertrekken om alhier aan boord van het naar Batavia bestemde schip Nieuwe Waterweg II, gezagvoerder J. Zwart over te gaan een detachement suppletietroepen sterk 125 militairen waaronder 6 onderofficieren onder bevel van den met verlof naar Java terugkeerenden kapitein der inf. J. G. Scharp en medegeleide van den 2. luit. der art. W. Boetje. Z. M. heeft benoemd tot notaris te Terschelling S. Brons Boldingh kand.-notaris te Hoorn. Z. M. heeft Hd. adjudant in buitengew. dienst de ko- lonel der inf. van het leger in Ned. Indië G. M. Yerspijck, thans met verlof hier te lande benoemd tot generaal-ma- joor bij dat leger. Bij de opening van het kanaal van Suez zal het vol gende programma in acht genomen wordenAlle schepen moeten 16 Nov. te Port-Saïd voor anker liggen. Den vol genden dag zullen zij in de volgende orde vertrekkenDe //Aigle" met den keizerin van Frankrijk aan boord; de j-Hertha" met den kroonprins van Pruisen; de j/Elisabeth11 met aartshertog Yictor van Oostenrijk; de //Yalk" met prins Hendrik der Nederlanden; de //Yanadis" met prins August van Zweden. Op deze afzonderlijke schepen volgen de es- caders; eerst het Italiaansche, onder bevel van prins Ama- deus van Savoyedan het Pransche escader, daarna het Nederlandsche en het Zweedsche. Na de oorlogschepen zal de koopvaardijvloot volgen, benevens de passagiersbooten. De onderkoning aan boord van de Latifzal de overige sche pen voorafgaan. Men schrijft uit Rijswijk, 9 Oct. Gister nacht is bij een boer in deze gemeente een dief stal gepleegd, zoo brutaal als nog zelden plaats vond. De dief heeft zich den toegang weten te verschaffen in de slaap kamer, waarin man en vrouw te rusten lagen. In de slaap kamer bevond zich een gesloten secretaire, doch de dief had de bijzondere vermetelheid den sleutel uit een vrouwenzak, die zich op de bedplank bevond, te nemen, en zoodoende uit de secretaire eene som van f 700 te ontvreemden. De dief moet een en ander zoo behendig ten uitvoer gebragt hebben, dat noch man noch vrouw in den slaap werden gestoord. Den dader is men nog niet op het spoor, ofschoon de politie een ijverig onderzoek instelt. Men schrijft uit Tiel 8 Oct. Heden morgen bragt de landbouwer Y. E. van het naburige Wadenoijen eene koe op de Tielsche schroefstoomboot, ten einde naar Rotterdam en van daar naar Engeland vervoerd te worden. Naauwe- lijks was het beest, dat zich eenige uren vroeger nog rustig had laten melken, op de boot, of het bleek dat het hoorn- woest (een soort van dolheid) was. Na op de boot schrik verwekt te hebben onder menscben en dieren, sprong het in de rivier de Waal, zwom echter spoedig weder naar den kant, waar de eigenaar het wachtte eu bij de horens wilde vatten. Het beest nam zijn meester met de horens op, wierp hem achterwaarts, zoodat hij gewend eu bebloed op den grond nederkwam. Nadat de koe eenigen tijd op den Waaldijk vervolgd was en eene vrouw met de horens gestoken en ge wond had, is zij bij de Roode Molen, bijna een uur afstands van de stad, met geweerschoten afgemaakt. De koe was ge schat op f200. Op dit oogenblik zijn reeds 69 bisschoppen, de kardinalen er onder begrepen, te Rome aanwezig. In den loop dezer week wacht men er nog dertig. Men raamt het getal bis schoppen, dat door den paus gedurende het algemeen concilie zal gehuisvest worden, op 500, waaronder 7 kardinalen, die van Besangon, Bordeaux, Sevilla, Perugia, Ravenna, Napels en Ancona. De reis van keizerin Eugënie naar het Oosten strekt, volgens sommige fransche bladen, slechts ter vervulling van de gelofte, die zij in 1856 heeft gedaan om, wanneer haar een zoon wierd geschonken, liet heilige graf te bezoeken. Tot dusverre hebben de omstandigheden haar belet aan dat plan gevolg te geven. Het geheel na te laten, vreest zij, dat nood lottig voor haar kind zou zijn. De sterfte te Londen is in de laatste weken aanmerke lijk toegenomener heerscht o. a. scharlakenkoortsin de afgeloopen week stierven 238 personen aan deze ziekte, die in de laatste negen weken 1445 dooden eischte. Over het geheel stierven in de afgeloopen week 1395 personen, waar onder zeven personen door ongelukken op straat. De Gazette des Tribunauxde meest vertrouwbare bron van inlichtingen in zake Troppmann, deelt mede, dat de toe stand van den beschuldigde nog steeds dezelfde blijft. Met verscheiden getuigen geconfronteerd en door den regter van in structie ondervraagd, schijnt hij tot heden geen naauwkeurige inlichtingen te hebben gegeven. Na lang geaarzeld te hebben, heeft hij eindelijk zijn photographie laten vervaardigen, maar onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat zijn portret niet op den openbaren weg mag verkocht worden. Van zijne hersen schimmige denkbeelden omtrent het verkrijgen van een groot vermogen is hy nog niet genezenhij laat zich dikwyls ge zegden ontvallen, die van eene ware geldmonomanie getuigen; Ook het getuigenverhoor heeft nog weinig licht over de zaak verspreiddagelijks worden tal van brieven uit alle oorden van Frankrijk door den regter van instructie ontvangen, die met groote talenten moet begaafd zijn, om de ingewikkelde draden van dit zamenweefsel van waarschijnlijkheden te ont warren en tot een geheel zamen te voegen. Het somnambulisme heeft zich ook reeds willen mengen in de ontdekking van het achtste lijk, dat van Jean Kinck. Te Parijs is deswege een somnambule geraadpleegd, die verklaarde dat Troppmann den ouden Kinck alleen vermoord zou hebben, tusschen Soultz en Bolwiller in den Elzas. Uit den trein komende, zou Troppmann zijn slagtoffer ver gezeld hebben, die voornemens was zich naar de fabriek van vader Troppmann te begeven. Hij zou met Kinck onder eenig voorwendsel een zijweg1 laDgs eeni klein bosch hebben inge slagen, waar hij zijn slagtoffer, na het vermoord te hebben, op de plaats zelve zou hebben begraven. Den volgenden morgen was hij evenwel teruggekomen, oor- deelende dat de kuil niet diep genoeg gegraven was; na het lijk te hebben opgegraven, had hij er zich meê naar een na- burigen vijver begeven, was daar in een bootje gestapt en had zijn verschrikkelijken last in 't midden van 't water ge worpen. Do somnambule verzekert dat de plaats waar het lijk het eerst begraven is, gemakkelijk zal kunnen gevonden worden en dat er op die plaats een voorwerp is blijven liggen, dat aan den vermoorde heeft toebehoord. Alleen zijn 95 verdachte personen in den omtrek van Parijs geari'esteerd. Een fabriekant uit het noorden van Frankrijk heeft dezer dagen eene groote partij katoenen zakdoeken in omloop ge bragt, waarop de beide moorden op het veld Langlois zijn afgebeeld. Die zakdoeken, welke tegen zestig centimes het stuk met veel vraag verkocht worden, dragen den naam van Ma dras de Pantin. Pantin is op nieuw het tooneel geweest van een misdaad. Twee personen, een herberg aldaar verlatende, namen stilletjes een schapenbout mede, die een hunner onder zijn kleed ver borg. Een ander, den diefstal gezien hebbende, liep hen ach terna, doch werd met de woorden«zoo, hebt gij het gezien, dan zult gij het niet na vertellen," aangepakt en vreeselijk mishandelt, zoodat men voor zijn leven vreest. Beide misda digers bevinden zich reeds in hechtenis. Een groenteverkooper te Parijs, evenals zoovele anderen, partij willende trekken van de sensatie, door den moord bij Pantin te weeg gebragt, heeft aardappelen en uijen uitgestald met het opschrift: «Gegroeid op den akker van Pantin." In Noorwegen bestaat er thans eene groote oppositie tegen de vrijmetselarij. De mindere klasse beticht haar van allerlei gruwelen, en herhaaldelijk hebben zij het logege- bouw te Christiania belegerd. De ware oorzaak van deze beweging schijnt men te moeten zoeken in de bevoorregting, die het gouvernement aan de vrijmetselaars schenkt, die vooral in de hoogere klassen sterk zijn vertegenwoordigd. Geheel Engelsch Indie wordt door een hongersnood be dreigd. Uit de Pundsjab verneemt men, dat men nog een jaar van droogte verwacht. In de Radschputana liggen de velden braak levensmiddelen ontbreken, terwijl de cholera woedt. In Gwalior stierven binnen drie weken 2000 men- schen en Joudhpore moest uit gebrek aan drinkwater verlaten worden. In Umritsur, de hoofdstad der Sikhs, sterven op 135,000 inwoners dagelijks 118. Ook in Calcutta was het sterfte-cijfer buitengewoon hoog en ieder, die maar kon, ver liet de stad. Op vele plaatsen is het meel 50 pCt. duurder dan tijdens den hongersnood van 1861 en kost nu 1 sh. de 8 pd.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2