NIEUWSTIJDINGEN. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 15 Oct. 1869. Met goed gevolg zija voor den hulponderwijzersrang geëxamineerd te Haarlemde heeren G. Bakker Hz. en H. Dieho, kweekelingen aan de normaalschool alhier. Bij de heden plaats gehad hebbende aanbesteding van de levering van levensmiddelen, enz., ten behoeve der garnizoens infirmerie alhier, was de minste inschrijver voor vleesch, de heer W. J. Beek, k 0.55 per kilogram voor groenten de heer P. de Graaf, f2.16 per hectoliter; voor brood, de heer C. Karsman, f 0.19 per kilogram. Van de overige artikelen is ons de uitslag nog niet bekend. Als opzigter van 's Rijks Waterstaat, is alhier geplaatst, de heer Man, ter vervanging vai) den heer Kok. De militiens der ligting 1865, ingedeeld bi] het 8® bataillon infanterie alhier, zijn heden met groot verlof huis waarts gekeerd; tot aan Amsterdam, onder geleide van den 2n luitenant van der Schaaf. De in de noordelijker provinciën thuis behoorende, zijn reeds gisteren vertrokken. Het op de noorderhaaks gestrande noorsche brikschip JudUhis Woensdag nacht aan stukken geslagen. De voor steven is alhier tegen de kust en een ander gedeelte tot op de zuid wal gedreven. Van de lading balken, zijn er een ige op- ge vischt en bij de koopers aangebragt tegen betaling vau een overeengekomen bergloon. Z. M. heeft den kapt. t/z. R. L. de Haesbenoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Z. M. heeft als blijk van goedkeuring en tevreden heid toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij Kouink5^ lijk besluit dd. 22 Sept. 1S55 no. 64 alsmede een loffe lijk getuigschrift: aan J. M. Bertram en J. Keiler, matro zen der lste en 3d« klasse op Zr. Ms. fregat met stoomver- mogen Admiraal van Waesenaerwegens de redding van een op 12 September jl.alhier over boord gevallen sche peling; en aan J. C. Holtgregematroos der lste klasse op>: penoemd fregat; wegens dergelijke redding pp 23 Septem ber jl. alhier, Bij Z. M. besluit wordt morgen in dienst gesteld, voor ré-=- kening van het departement vau koloniën, een te Rotterdam^ gebouwd stoomvaartuigbestemd voor de bebakening ett^ kustverlichting in Nederl. Icdie. Voor den overtogt wordtP het bevel opgedragen aan den luitenant ter zee 1? klasse G. C. C. Thierens en tevens op dien bodem geplaatst de luitenants ter zee 2e kl. B. M. van der Weide, W. C. Böht-v Jingk en de officier van gezondheid 2e klasse J. Keijseiv Noordhollandsche-staatsspoorweg HelderUitgeest. Jultj 1869. Opbrengst der reizigers f 17,216.34 f goederen en vee 3,710.98® a diverse 11.61 Totaal f 20,938,93® Aug. 1869. Opbrengst der reizigers f 17,443.95® goederen en vee u 2,958.14® t diverse 27. Totaal f 20,429.1(f~ Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij. Lijn AmsterdamRotterdamHelder. Aantal reizigers gedurende September jl. 181,533 Opbrengst van reizigers f 180,970.92* u ff goederen h 31,781.12 Totaal f212,752.04® Sedert 1 Jan. aantal reizigers 1,446,095 Oprengst reizigers en goederen f 1,626,137.06® Volgens te Amsterdam ontvangen berigt, is het Ned. schip Cornelia Anna Ckrislinakapt. H. C. de Haan, van Frederikstad naar Kampen, na 27 dagen in de Noordzee te hebben rondgezwalkt, in eene haven in de nabijheid vau^ Mandal binnengeloopen. Op het strand te Weimouth is aangespoeld een flesch, waarin een briefje van de volgende inhoud//alles wel aan aan boord van het schip Cornelis Wernard Eduard. Aangekomen schepen te Batavia vóór 17 September: Dordrecht IIkapt. Rotgans; Hellevoetsluiskapt. Rems Neplunus^ kapt. Lodewijks; Noach IIkapt. Hoefman. Vertrokken Generaal de Stuerskapt. Viersma. De Hooge Raad der Nederlanden heeft verworpen het beroep in cassatie van Jacob de Vletter, tegen het hem veroordeelend arrest van het provinciaal gerechtshof in Zuid- Holland van 10 Julij. Voor de verkiezing van een lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, in het hoofd kiesdistrict Amsterdam, zijn ingeleverd 1982 stembiljetten, waarvan 5 van onwaarde zijn verklaard, zoodat 1977 geldige stemmen waren uitge- bragt. Hiervan hebben zich vereenigd op den heer mr. E. H. 'sJabob 1087, dr. J. Bosscha Jr. 722 en mr. N. J. den Tex 149 stemmen, zoodat de heer 's Jacob tot lid van de Tweede Kamer dér Staten-Generaal gekozen is. Men schrijft van Enkhuizen 14 Oct. het volgende: Gisteren verbrandde te Audijk, zonder dat er iets kon gered worden, de bouwmanswoning van Jan Neuvel, terwijl hij en zijne vrouw van buis waren. Menschenlevens of vee zijn niet te betreuren, maar er is een belangrijke waarde aan mosterd, garst, haver, enz. verloren. De oorzaak is onbekend. Men schrijft uit Hoorn 12 October: De Eukhuizer geestdrijvers hebben dezer dagen hier weder eene oefening gehouden. De politiehiervan verwittigdontwikkelde dien avond een groote magt en bewaakte het huis van bijeen komst ook de militaire magt stond gereedom alle wan orde tegen te gaan het is dien avond dan ook rustig af- geloopen en wel, zoo men zegt, omdat alleen de prediker opgekomen waszonder de profetes. Men schrijft uit Delft, 12 Oct. Gister namiddag, ten half vijf ure, had een man, varende met een praam door de gracht van het Oude Delft, het ongeluk, nabij de Kolkbrug, van de schuit te vallen. Hij verkeerde in gevaar van te verdrinken, toen de heer In de Betou, luitenant der artil- lo-ie, daarbij tegenwoordig, zich geheel gekleed te water be gaf, en het geluk had den man, met behulp van nog een persoon, die zich op de schuit had begeven, behouden aan wal te brengen. Men had bijna het verlies van den wakkeren tooneel- directeur en talentvollen tooneelspeler "Victor Driessens te betrenren gehad. Bij het aan boord gaan van de Staats-, spoorwegboot te Rotterdam viel de heer Driessensdoor het afwijken der loopplank, in de Maas, en werd niet dan met veel inspanning gered. Hij was echter in staatmet zijn gezelschap de reis naar Dordrecht ts vervolgen. Uit Vlissingen. wordt aan 't Alg. Dagil. van Neder land gemeld dat majoor Dinkelman kommandant van het garnizoen aldaarjl. Vrijdag ochtend de manschappen in de kazerne tusschen .4 en 5 ure liet wekken, ze nuchter op marsch liet gaan naar Domburg, 5 uur ver, en hen daar slechts een half uur rust liet houden, om hun brood te kunnen, etenwaarbij zij die er geld voor hadden wat te drinken konden koopen terwijl zij, die geen geld l hadden.-, van de genade van hunne kameraden of Domburgs ingezetenen in dit opzigt af hingen. Na verloop van het half uur marcheerde de troep terug, en wie achter bleef werd j met politiekamer gestraft of naar .hethospitaal gezonden. Ten h ure werd er soep gegeten en ten 8 üre .hét middag-1 3 maal gebruikt. De manschappen van dat garnizoen waren grpotendeels miliciens, die op het punt staan, met verlof naar hüis gezonden te worden. De majoor zat natuurlijk te paard, Men schrijf uit Breda 11 OctoberZaturdag is hier gevankelijk binnengebragt W. K. van Prinsenland ver dacht van poging tot vergiftiging van een geheel huisgezin bestaande uit negen personen. Hij had zich daartoe rat- tenkruid weten te verschaffeu en dit onder het meel ver mengddat hij van den molen huiswaarts voerde. Door de politie achtervolgdheeft hij zich tot tweemalen toe het leven willen benemen door zich den hals af te' snijdenhet welk hem echter werd belet, zoodat hij zwaar gewond ge arresteerd is. Hij heeft reeds alles bekend. Maandag avond ten 6 ure ontstond te Antwerpen weder een brand, tengevolge van naptha, en wel in het Fransche sloepschip Hortensedat met 1641 kisten naptha voor Bayonne bevracht was. In een oogenblik was het schip in vlammen gehuld. De vier man, waaruit de equipage bestond, hadden slechts even den tijd om in de sloep te springen en zich te reddènde scheepsjongen wierp zich in de Schelde om het vuur te ontkomen. Het vaartuig lag uit voorzorg op de hoogte van Oosterweel en was op het punt de haven te verlaten. Omtrent de Pantijnsche moordgeschiedenis vernam men de allerbelangrijkste tijding, dat het lijk van den ouden Kinck tusschen Soultz en Bollwiller in den Elzas gevonden was. Ofschoon nog nadere bijzonderheden ontbreken, komen de meeste berigten hierin overeen, dat een lijk op het stadhuis te Soultz is gebragt; het zou gevonden zijn in een kuil in het bosch tusschen Ollwiller en Watwijlerhet lijk was met zand en drooge bladeren bedekt. Het gerucht van de ontdekking van het achtste slagtoffer van Troppmann, bragt natuurlijk geheel Parijs, in 't bijzon der de gansche dagbladpers in beweging. En niet zonder reden was dit gerucht met bliksemsnelheid verspreid, want men is algemeen overtuigd, dat de ontdekking van Kinck's lijk, het verschrikkelijke drama van Pantin geheel tot klaar heid zal brengen. Door die ontdekking zou men toch aan Troppmann eene volledige bekentenis kunnen ontlokken om trent zijn gruwelstuk van 20 Sept. Maar het gerucht Is se dert niet bewaarheid geworden alle berigten komen hierin overeen, dat. het gevonden lijk dat van een ander per soon is en men nog steeds in 't onzekere verkeert omtrent de plaats waar de vader der ongelukkige familie onder den grond is gestopt. Is men derhalve omtrent dit punt nog steeds in dezelfde onzekerheid, ook de geregtelijke instructie heeft nog weinige interessante of nieuwe bijzonderheden aan het licht gebragt. De justitie tracht door alle mogelijke middelen aan te toonen dat Troppmann de eenige schuldige is. En evenwel .blijft Troppmann bij zijne hardnekkige verkla-

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2