Ti e u wïr ijdTn g e n. gebeurt, zal het van een karakterloos man nog geen eerlijk redacteur maken. Wij stappen voor het oogenblik van de zaak af, doch be houden ons voor, in een volgend nommer de Maatschappij onpartijdig te beschouwen in hare goede eigenschappen en gebreken, hetwelk zeker nuttiger zal zijn dan flaauwe aar digheden en bombast. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 22 Oct. 1869. Aangaande de buitengewone voorstelling, gegeven door eenige onderofficieren der infanterie, alhier in garnizoen, kunnen wij vermelden, dat de uitvoering zeer loffelijk was, en de verwachting van velen verre heeft overtroffen. Inzonderheid mag van de heeren Nieuwenhuis en Keil gezegd worden, dat zij zeer verdienstelijke acteurs zijn: in beide opgevoerde stukken, gaven zij blijken eener goede opvatting hunner rollen, die zij tot het einde uitstekend hebben volgehouden. Ook de overige optredende leden hebben eerstgenoemden uitmuntend ter zijde gestaan, zij toonden hunne rollen flink te hebben bestudeerd. Hetzelfde kunnen wij zeggen van de beide dames, die hier voor de eerste maal voor het publiek optraden. Zij gaven blijken wel aan leg te bezitten, alleen de vereischte vrijmoedigheid ontbrak; doch wat zeer veel zegt, is, dat haar voordragt zeer beschaafd was en daarom aan beide dames alle lof. Bij de liefdadige poging van de leden van dit gezelschap tot ondersteuning der armen, hebben zij de bezoekers een regt aaugenamen avond bezorgd, die dan ook herhaaldelijk hunne blijken van goedkeuring te kennen gaven, ook bij het de too- neelvoorstelliug voorafgaande assaut, doch niet het minst bij de flinke voordragteu der zeer geestig gevarieëerde chansonnetten. Bij de redding der ekwipage van het op de Noorderhaaks gestrande en verbrijzelde schip Napolion,{z\e ons vorig no.) heeft 'behalve de genoemden, ook nog een derde vlet geadsisteerd, bemaud met G. Visser, C. L. Delchambre, Willem Dekker, Hendrik Visser; deze mannen hebben groote diensten bewezen, met de vlet, waarin zich de 5 schipbreukelingen bevonden, door de branding te boegseeren tot in het Westgat. Zonder deze hulp waren de 5 schipbreukelingen en de bemanning der vlet zeer waarschijnlijk omgekomen, daar er voor laatstgenoemden geene ruimte overbleef om de riemen te kunnen hanteren. Heden morgen vroegtijdig is de stoomsleepboot de Stad Amsterdamkapt. Bakker, naar buiten gestoomd, met -het doel om aan in nood verkeerende schepen, tengevolge van den storm der laatste dagen, hulp te bieden, en is heden namiddag ten 2 ure geretourneerd met een kof op sleeptouw, (naam nog onbekend) die lek was en averij had aan het vaartuig. Gisteren is alhier aangebragt door de Nederl. schoener •Prinses Rmelie, de in zee opgenomen ekwipage van het in zinkenden staat verlaten Pruisische barkschip Therese geladen met zout van Liverpool naar de Oostzee bestemd. Dingsdag avond jl. is het naar Huil bestemde stoomschip Minister Thorbeckevoor de tweede maal uit zee teruggestormd. De lading bestond, behalve uit stukgoederen, uit 26 schapen en 20 ossen, welk vee door het stormweder veel geleden heeft, van de schapen zijn 9 gestorven de overige direct gelost en aan den eigenaar teruggezonden. Ook na de tweede terugtogt zijn de ossen ontscheept geworden, en deerlijk gehavend door den eigenaar teruggenomen. Woensdag morgen is bij hevige N. W. storm in de Eijerlandsche gronden gestrand de Noorsche brik Sif, kapt. Ienseu, in ballast van Calais naar Noorwegen bestemd. Naauwelijks kwam die tijding aan het Oude Schild, of de even wakkere als hulpvaardige kapitein T. Mets spoedde zich met de bemande boot naar de strandingsplaats en had in weerwil der felle branding het geluk de ekwipage, elf man sterk, te redden. De zoon van genoemden kapt. Mets, die reeds menig blijk gaf dat hij in onverschrokkenheid en menschlievendheid het voetspoor van zijn vader tracht na te volgen, gunde zich niet den tijd dat de boot nabij het schip was genaderd, maar liet zich een touw om het lijf binden en zwom naar de brik om de schipbreukelingen te redden. Men schrijft ons van Terschelling 20 Oct. Op den 17n dezer is is alhier op de Noordoosthoek gestrand het Russische brikschip Fritthjoffkapt. M. Sjolund, met hout van Skinloftia in Zweden naar Glouchester; de ekwipage, bestaande uit 10 man, is met groot levensgevaar gered door drie personen te paard, zijnde T. Ruijgh, J. P. Bakker en J. A. Pais, die hun leven gewaagd hebben, om in de hevige branding bij het schip te komen; terwijl de reddingboot tot tweemalen toe beproefd had het schip te naderen, doch tel kens werd teruggeslagen en de personen in die boot zelveu in groot levensgevaar verkeerd hebben, daar zij uit de boot op de onder water staande bank gevlugt waren en eerst na eenige uren daarvan konden rerugkeeren het bedoelde schip is geheel verbrijzeld en van de lading is nog niets kunnen worden geborgen. Voorts zijn alhier op heden gestrand 1. het Pruisische schoenerschip Karlkapt. G. P. von Petersen, met balken van Stettin naar Brugge bestemdde equipage van 7 mail is ge red door twee personen te paard, zijude J. J. Kooijman en W. R. Sluijk, waarvan eerstgenoemde zelve groot gevaar heeft geloopen van iu de branding om te komen. 2. de Pransche schoener Florekapt. Vanelslande, met teer van Pitia naar Antwerpen bestemd, zijnde hiervan de ekwipage, bestaande nit 5 inan, door de reddingboot gereden 3. een brik zonder volk en masteloos, vermoedelijk een Pruisisch schip en genaamd letoroossmet deelen geladen; van de bemanning is niets bekend' en zal waarschijnlijk wel verongelukt zijn. Zondag 17 dezer vierde de weleerwaarde lieer M. G. Pol man zijn 4öjarig jubilé als predikant bij de Herv, gemeente te Midsland. Zoowel van kerkelijke autoriteiten als parti culiere vrienden werden den eerwaarden jubelaris vele prach tige geschenken vereerd, terwijl des avonds vele genoodigden zich iu zijne woning vereenigden tot verdere feestviering van dezen zoo heugelijken dag. Men schrijft ons van Wieringen, 20 October. Heden ochtend kwam hier een groote partij goederen aandrijven, mee- rendeels ledige suikerkisten, hout en balen tabak, waarvan een klein gedeelte te Westerland en aan den Oever is opgevischt. Een en ander is vermoedelijk afkomstig van het op de Haaks verbrijzelde Spaansche schip Napolion. De vorige week is hier en in het Amsteldiep eene aanzienlijke partij balken en wrak hout opgevischt en deels hier aangebragt en deels met vis- schersschuiten naar elders vervoerd. Woensdag namiddag is vlak voor het dorp Zandvoort gestrand, het Noorsche barkschip Alexander, welke den vori- gen dag in ballast van hier was vertrokken naar Prederikstad. De ekwipage, bestaande uit kapitein en 10 man, is met de aldaar gestationeerde reddigboot aan wal gebragthet schip zit op de tweede bank en kon doordien de zee niet al te on stuimig was, met de reddingboot bereikt worden, zonder dat men van het vuurpijl-toestel gebruik behoefde te maken. Plet Eng. schip Queenkapt. Matt, van Workington met ijzer naar Rotterdam, is eergisteren nacht bij Ouddorp ge- gestrand; de ekwipage, uitgenomen de kapitein en een man die verdronken zijn, zijn gered. Ook zou volgens informatie een vischsloep in het zeegat van Hellevoetsluis gebleven zijn. Z. M. heeft benoemd tot regter-plaatsverv. in de arr. regtb. te Alkmaar mr A. P. de Langeadvokaat aldaar. De zeildag van Zr. Ms. transportschip Java van hier naar Oost-Tudië is bepaald op 25 dezer. Men schrijft van Cura?ao dd. 22 Sept. dat Zr. Ms. stoomschip Kijkduindat van Suriname aldaar was aange komen, bestemd is, ter aflossing van Zr. Ms., stoomschip Soembing% welke bodem na aankomst van de Ned. brik Ra- phaeldie provisie aan boord heeft, naar Nederland zal te- rugkeeren om te Hellevoetsluis binnen te vallen. Door de administratie der Saaatsspoorwegen is besloten, voortaan eene premie uit te reiken aan het personeel belast met het nazien der rijtuigen en wagens; voor ieder voertuig, dat door hen wordt aangehouden, waarvan de beschadiging onmiddelijk gevaar voor de veiligheid van den dienst oplevert. Men leest in de Staats- Courant Herhaaldelijk worden bij het Ministerie klagten ingebragt wegens aanvaringen van stoombooten in concurreerende diensten. De concessionarissen worden bij deze ernstig gewaarschuwd te zorgen, dat zich dergelijke gevallen niet meer voordoen; en zulks onder opmerking, dat wanneer zoodanige aanvaring op nieuw plaats heeft, de betrokken dienst geschorst, en bij herhaling daarvan de concessie zal worden ingetrokken. Naar men verneemt, hebben de heeren P. en S. Bendorp, eigenaren der bierbrouwerij de Haan te Amsterdam, bij een omstandig en gemotiveerd schrijven aan de leden der jury, van de internationale tentoonstelling, bedankt voor de hun door die jury (volgens de Staats-Courant collectief met de bierbrouwerij de Valk) toegedachte medaille. Onder meer dere redenen geven zij op, geene inzenders te zijn geweest van het artikel bier op de tentoonstelling. De kantonregter te Sittard heeft de aldaar verschijnende Mercurius veroordeeld tot geldboete, wegens 't opnemen van eene loterij, ten voordeele van den Dom te Keulen. Het X). v. Z-Jl. en de Cour. de la Meuse wenschen de afschaffing der verouderde wet, die dit verbiedthet eerste voegt er bij, dat het opnemen van advertentiën van buitenl. loterijleeningen zeer ongelijk wordt toegelaten, dat omtrent die opname altijd informatiën inwint bij 't min. van justitie, en %et dan telkens voorkomt, dat de opname wordt ontraden, terwijl dezelfde advertentie later in bijna alle ministerieële bladen verschijnt. De N. Rott. Ct. geeft daarop te kennen, dat de arresten van den hoogen raad van 14 Januarij 185 L en Junij 1859 genoegzaam hebben uitgemaakt, welke loterijen onder bereik van het besluit van 22 Julij 1814 vallen. Volgens die arres ten kunnen alle premie-leeningen van vreemde staten of ste den, waarbij zekerheid bestaat, dat altijd en in ieder geval, hetzij vroeger of later, het .ingelegd kapitaal wordt terug ontvangen, niet als verboden loterijen worden aangemerkt, maar wel de speculatiën van bankiers, op die geldleeningen en hunne aflossingen gebaseerd, en van de verhuringen, door vreemde bankiers aangekondigd. De N. Rott. Ct. toont daarbij aan, dat juist het D. v. Z.-JI. en andere conservatieve bladen op dit punt zondigen.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2