NIEUWSTIJDINGEN. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 29 Oct. 1869. In de vergadering van Sine Nomineop 25 dezer ge houden, werden weder twee nieuwe leden aangenomen. Het •onlangs benoemde bestuur werd plegtig geïnstalleerd het be slaat uit de heeren van Geen, presid.Ruijsch, Greve en Schneiders, leden van den hoogen raadLoder, secretaris, en Allot, penningmeester. Er werd o. a. besloten den dies natalis -van het college (1 Nov.) met een huishoudelijk feest te vieren. De uitslag der op Woensdag gehouden verkiezing van tien leden voor het kiescollegie der Hervormde Gemeente alhier, is als volgt: Uitgebragte stemmen 363 van onwaarde 2, geldige stem men 361, volstrekte meerderheid 181. Gekozen de heeren: N. J. Leijer met 217, J. Lammers met 217, C. J. Blok met 216, P. Dekker Tz. met 215, E. Boon met 214-, E, Griek met 214, A. Metzelaar met 214, C. Bakker Bz. met 213 en Chr. van Veen met 212 stemmen. Verder bekwamen de heeren J. Rinner 180, II. W. van Marle en J. Damman ieder 142 stemmen. Bij het lot is aangewezen, dat bij de herstemming de keuze moet geschieden uit dit dubbeltal: de heeren J. Rinner en J. Damman. Door den brandraad in deze gemeente werd jl. Woens dag avond, eene vergadering gehouden, gewijd aan de be langen van het brandwezen. De opperbrandmeester, de heer K. J. Krul, opende als voorzitter deze vergadering met eene korte maar gepaste toespraak. Daarin drukte hij zijne tevredenheid uit over den staat der brandspuitendezer dagen bij de oefening ge bleken als ook over den goeden wil en den ijver van de leden van den brandraad. Nadat de notulen der vorige ver gadering waren gelezen en goedgekeurdwerd overgegaan tot de gewone werkzaamheden. Door de direction der verschillende spuiten werd verslag gedaan aan den opperbrandmeester van de opneming der spuiten en gereedschappen, waartoe zij, volgens art. 13 der verordening, verpligt zijn. De uitgebragte verslagen luidden allen zeer gunstig; het bleek daaruit, dat de verschillende brandbluschmiddelen zich allen in zeer goeden staat bevonden. Na dat de opperbrandmeester de leden had herinnerd aan art. 2233 en 34 en aan eenige zakendie in het oog gehouden moeten worden bij het ontstaan en blusschen van brand en na het oehandeleu van aangelegenheden den brand raad betreffendewerd de vergadering met een woord van dank gesloten. Blijkens een bij het Depart. van Marine ontvangen telegram is Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Admiraal van Wassenaer onder bevel van den kapt. t/z E. R. Toe Water, den 25n dezer te Malta aangekomen. Gemelde bodem had, tengevolge van stormweder, op den 22" te voren eenige schade aan het voortuig bekomen. Aan boord was alles wel. Zr. Ms. raderstoomschip de Valkonder bevel van den kapt.-luit. t/z. N. M. J. Kroef, is, blijkens een bij het De partement \an Marine ingekomen telegram, den 26sten dezer te Malta aangekomen. Zr. Ms. schroefstoomschip Vice-Admiraal Koopman onder bevel van den kapt.luit, t/z. B. D. van Trojen, is, blijkens een bij het Departement van Marine ingekomeu telegram, den 17den September jl. te St.-George d'Elmina aangekomen. Aan boord bevond zich alles wel. De luit. t/z. 2e kl. G. J. W. Hoogwinkel, laatst be hoord hebbende tot het escader in Oost-Indië, en van daar den 5den dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. De plaatsing van den scheepsklerk W. A. van Oawer- kerk met den Ün dezer op Zr. Ms. transportschip Java wordt ingetrokken. Volgens berigten uit Londen is de ekwipage van het alhier binneugebragte schip Infatigable gered en te Lowe- stoft aangebragt, Woensdag jl. heeft bij de Directie der Marine alhier de aanbesteding plaats gehad van de uitvoering der werken voor het onderhoud der dok-, sluis- en andere waterwerken op het maritimc etablissement alhier. Ingekomen 5 insehrij- vings-hilletten, als van de heeren J. de Graaf f4683 A. Vos f4599., Gebr. Moorman f4500., Gebr. Janzen f3945. en P. Spruijt f 3918 Aan het ministerie van marine is aanbesteed liet bou wen en leveren van twee loodskolters met beschieting en maslgestel Minste inschrijver was de heer Haverkamp van Amsterdam voor f29,974. Men schrijft ons van Terschelling, 27 Oet. het vol gende: Tot rectificatie van het in uwe courant van 23 dezer opgenomen berigt, omtrent de redding der bemanning van het Noordduitsche schip Karl, gevoerd geweest bij kapt. G. E. von Petersen, is dienende, dat de manschappen niet door de twee opgegeven personen alleen, maar, volgens informatie, door vier personen te paard zijn gered, zijnde I. J. Kooijman, W. R. Sluijk, C. C. Schaap en K. II. van der Meij. In den avond van den 24 'dezer is alhier gestrand een kof, met hout geladen, doch zonder volkvolgens later bekomen informatiën zoude het zijn de Harlinger kof Argo, gevoerd geweest door kapt. de Boer. Het treurig vermoeden omtrent het vergaan der Terschel- linger loodskotter No. 9, bevestigt zich al meer en meer, daar er alhier voorwerpen zijn aangespoeld, die van gemelden kotter worden beschouwd, o. a. een stuk van het hek, met het opschrift //.Loods (verder afgebroken), pompkast, genummerde lauingen, euz. Verschrikkelijk is deze nieuwe ramp, (de derde binnen een zoo kort tijdstip van twee jaren) en heeft men thans weder het verlies van 11 brave en oppassende lieden te betreuren, waarvan 9 gehuwd en met vele kinderen, allen nog zoo noode de echtgenoot en vader kunnende missen God geve dat de roepstem, die ook nu weder zal uitgaan, om onder steuning voor de diep bedroefde betrekkingen te vragen, niet te vergeefs zij, en ieder weldenkende van stad en land bereid gevonden zal worden, om het lot der ongelukkige weduwen en weezen, door het geveu van milde bijdragen eenigziuts te -willen verzachten. Naar men verneemt zal in het college Zeemanshoop te Amsterdam, in de wekelijksche vergadering op den 2 November e. k., de gouden medaille uitgereikt worden, onlangs door de //Association scientifique de Erance" toegekend aan kapitein E. J. Hoffman, gevoerd hebbende liet barkschip Margaretha Simonetthavoor gedane meteorologische waar nemingen, volgens voorschriften door de Maatschappij aan gegeven: Men meldt uit 's Ilage dat het adres van jhr. Mock, om gratie voor Jb. de Vletter, Dingsdag door een aanzien lijk getal ingezetenen onderteekend, aan Z. M, den Koning is aangeboden. Men verneemt ook nog dat de raadsman van Jb. de Vletter, mr. J. J. Bergsma, eveneens een verzoek schrift om gratie aan Z. M. den Koning heeft ingediend. Omtrent de vergadering van het Schoolverbond jl. Woensdag te Utrecht gehouden meldt men het volgende "De vergadering was in weerwil van het ongunstige weder druk bezocht. De heer Bodewijk Mulder werd tot voorzitter gekozen. Op art. 1 zijn twee voorstellen ingekomen. Het eerste was van den heer Verhagenvan Goes om school- pligtigheid als hoofddoel der Verbonds te stellen. Het tweede was van ds. Kujqjervan Utrecht, en andere voor standers van het nationaal christelijk onderwijsom school- pligtigheid en kosteloos onderwijs niet als voorwaarden op te nemen. Na een geanimeerde discussie zijn de amende menten verworpenwaarop ds. Kuyper met de zijnen de Vergadering heeft verlaten. De regelings-commissie is aau- gevvezen als commissie van redactie, van een reglement. De Commissie die de belangen van de Zaanstreek bij den aanleg van den Staatsspoorweg bevorderd heeft zal, bij de opening van den dienst tusschen Zaandam en Uitgeest, volksfeesten geven en eerepoorten oprigten op de verschillende stationsterwijl aan een aantal geuoodigdeu Zaturdag een diner zal worden aangeboden te Zaandam. Dé dienst op die spoorlijn zal op Maandag den I No vember worden opengesteld. Door de Tijd en andere R. Cath. bladen wordt me degedeeld een herderlijk schrijven van mgr. J. Zwijsen, aarts bisschop van 's Hertogenbosch, bij gelegenheid van zijn ver trek naar Rome, T welk van den predikstoel zal worden, af- gekondingd. Dit schrijven betreft de aanstaande algemeeme kerkver gadering door den Paus te Rome bijeengeroepen. Het wijst op de grootheid dier gebeurtenis op hare hooge be- teekenis op het doel daarmede beoogd en de verwachtingen, die daarvan voor den bloei der kerk worden gekoesterd. De postmeester-generaal der Vereenigde-Staten, de heer Creswell, heeft aan het Engelsche gouvernement het voorstel gedaan om van af I Januarij 1870 het porto voor enkelvou dige brieven, die tussehen Amerika en Engeland worden ge wisseld, te verminderen van 12 tot op 6 cent. Er staan thans ten behoeve van Engelands marine 11 gepantserde schepen op stapel, die gezamenlijk de som van drie en een half millioen pond sterling zullen kosten. Vijf dier schepen worden op particuliere werven gebouwd, terwijl al de machines in particuliere fabrieken worden vervaardigd. In een Engelsch blad blad komt de volgende corres pondentie uit Kiel voor Indien de werken waaraan men nu bezig isvoltooid zijn zal Kiel eenmaal een der grootste en schoonste zee plaatsen van Europa wezen. De haven is bijna 3 mijl lang 1-| mijl breed en 40 voet diep zoodat de grootste schepen binnen kunnen komen. Links en regts van de monding zijn twee sterke forten op eene hoogte aangelegd welke men den naam van Friedrichs-ort en Moltken-ort heeft gegeven. Reeds zijn op deze fortificatiën stukken geplaatst, die met torpedos, welke men voor en in de haven laat zinken het binnenko men van elk vijandelijk schip kunnen onmogelijk maken. Achter deze linie van defensie bevindt zich de stad met de maritime gebouwen; men is voornemens nog meer etablis sementen op te rigtenwaardoor Kiel een der grootste ma-

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2