ELDERSCHE Kieutos- en Woensdag «flöoertentie-öfttö. 3 November. M 880. Negende Jaargang. 1809. S. GILT JE S. Officieel gcöcelte. jSiet-offiriëeï geörrite. Levensverzekering- en Brand waarborg-Maatschappij en Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.00 Franco per post n 1.25 Men abonneert zich bij allo Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advertentien van 14 regels is 60 Centen; voor elïen regel meer 15 Centen. Voor dos Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentien intezenden. Ingezonden stukken miustens één dag vroeger. Uitgever S. GILT JE S. Bij deze Courant behoort oeai Bijvoegsel. Berigten aangaande het binnen kort te "Rome te houden Ecumenisch Concilie leest men tegenwoordig in bijna alle bladenner gens hebben wij echter, tot nog toe, eene duidelijke om schrijving aangetroffen tot toelichting en verklaring van de geschiedenis, de bedoeling en de strekking van dergelijke kerkvergaderingen. Wii vertrouwen daarom dat wij het lezend publiek eene niet geringe dienst zullen bewijzen, door in eenige volgende nommers eene serie artikelen te leveren, onder den titel: "Studiën over het Ecumenisch Conciliete Rome te houden op den 8 Decetnber 1869"; bewerkt rnee- rendeels naar katholieke schrijvers en naar oorspronkelijke stukken. Wij worden daartoe in staat gesteld door een kundig en zeer bevoegd beoordeelaar, wiens pen immer door eene zeld zame onpartijdigheidbestuurd wordt; en van wien te verwachten is dat de katholieken in geene deelen zullen geërgerd worden, maar integendeel de hoogste belangstelling zullen worden ingeboezemd. Wij vertrouwen dat dit onderwerp, dat nog zoo weinig algemeen bekend is, op die wijze - behandeld, eene algemeene belangstelling zal opwekken, niet alleen bij katholieken en protestanten, maar ook zelfs bij kerkelijk-onverschilligen. Het is dus buiten twijfel te verwachten, dat deze Studiën zich een weg zullen banen ook buiten den gewonen kring onzer lezerswaaruit wij voorzien, dat het ons zeer moeijelijk zal zijn, om aan de talrijk te verwachten aanvragen om extra exemplaren van die nommers, geregeld te kunnen voldoen. Ter voorkoming van teleurstelling, raden wij daarom be langstellende niet-geabonneerden aan, om zich minstens voor de maanden November en December op dit blad te abonneren, tegen de geringe som van 70 Centen franco per post 90 Cfc. Men kan zich adresseren bij alle Boekhandelaren en Post directeuren, of bij den Uitgever POLITIE Gevonden een PORTEMONNAIE waarin eenige Holland- sche- en Noorsche Geldstukjes. De Commissaris van Politie Helder, 2 Nov. 1869. A. C. BOONZAJER. Deze beide maatschappijen die schier in alle beschaafde staten van Europa gevestigd zijn, hebben een' philantropischen en tevens ook een' egoïstischen grondslag. Het eerstgenoemd beginsel moest het dominerende en 't laatste slechts van een ondergeschikt belang zijn. Maar helaasde ervaring van de laatste jaren beeft bij het groote publiek den smartelijken indruk te weeg gebragt, dat bij sommige der bedoelde maat schappijen de philanthropiehet algemeen belangniet in aanmerking werd genomenslechts eigenbaat het doel om ten koste van duizende offers, zelf zich te bevoordeelen, rijk te worden door den roof die verkregen is door schoone be loften voor te spiegelen en arglistig het vertrouwen der goede menigte te verwerven, die zonder kwaad vermoedenmenig vuldig deel neemt en steeds meer geld brjëen brengt. Eenigen tijd gaat alles goedde maatschappij komt al bare verplig- tingen getrouw na, het vertrouwen neemt toe en het kapitaal wordt steeds grooter. Eensklaps echter is de maatschappij foutde premiën of uitkeeringen worden gesfaakt en, de contribuerende leden en hunne regtmatige verwachtingen deer lijk te leur gesteld. De kas is achteruiter is een meer of minder belangrijk te kort. Maar waar is dat geld gebleven Wie er kans toe ziet tracht zich te verantwoorden als door te laag gestelde inleggenden of contributien buitengewone verliezen, daling der fondsen enz. Een ander die geen kans zietin de verste verte zich door zulke dingen te dekken neemt alles weg wat hij pakkeu kan en begeeft zich op zijn gemak naar eene veilige wijk plaats, Engeland of Amerika. Ja sommige kwaaddenkers be weren zelfs, dat er wel eens een bestuur aan zoo'n maatschappij is geweestdat in zijne onderlinge vergadering door een der commissarissen de vraag werd gedaan: hoe groot is het kapi taal aan gereed geld en papier van waarde, op dit oogenblik beschikbaar Het antwoord overtrof zijne stoutste verwach ting. Daar zouden vijf menschen in overvloed met hunne familien van kunnen leven zeide hij toen zonder twijfel antwoorde een ander. Welnu vervolgde de eerste spreker wat verhindert onsde kas onder ons vieren te deelen Eén onzer neemt de wijk naar Amerika, hij is voor 't pu bliek den man die alleen de kas geplunderd heeften wie van ons dat zijn zalzullen we door het lot bepalen zoo doende zijn wij allen rijk en tevens schotvrij. Het voorstel vond bijval en een paar dagen later was de maatschappij X insolvent, dewijl de directeur N. N. met eene som van naar Amerika gevlugt was. Op deze of andere wijzen wordt het te ligt vertrouwend publiek niet zelden door die soort van maatschappijen bedro gen en vele weduwen zien haar éénigst inkomen daar heen vliegen en zijn aan 't gebrek ten prooi overgelaten. Wij willen nog niet eens gewagen van de menigvuldige harrewarderijen met brandwaarborg-maatschappijen om de geledene schade naar eisch en billijkheid vergoed te krijgen ook deze zijn overbekend. Het behoeft geen betoog, dat de beide genoemde inrigtingen, daar waar die met strenge eerlijkheid en onkreukbare trouw beheerd wordenvan zeer groot nut zijn maar welke vaste waarborg heeft de deelnemer voor het duurzaam bestaan en de bestendige trouwe, eerlijke handhaving der reglementen en statuten van zulke maatschappijen! De eerlijken worden eenmaal door misschien minder eerlijken in het bestuur op gevolgd. Er bestaat in Pruisen eene door Frederik den Groote opgerigte kas voor weduwen voor eiken stand rang en leeftijd onder den naam die generale Preüssische Wittwen- V erpJlegungs-Anstalt. Deze wordt beheerd van regeringswege: de inkomsten van het Mark-Graafschap Brandenburg had do groote Koning tot waarborg gesteld voor de rigtige naleving der verpligting dier weduwenkas. Nooit heeft zij in 't geringste gewankeld, zelfs niet gedurende de Fransche overheersching, toen het land door de verpletterende oorlogs-schatting van Napoleon I totaal arm was, de Koning zijn tafelgoud ver kocht ten bate der schatkist en van heinde en verre de aller zwaarste offers vrijwillig gebragt werden voor redding van het zoo benax*de vaderland. Te midden dier ellende bleef bedoelde weduwenkas glorierijk bestaan en haperde nooit zelfs geen enkelen dag in hare uitkeeringen en werkt zij nog heden op dezelfde soliede wijze voort. Wat Pruisen in dat opzigt kan dat kan Nederland ook. Wanneer binnen dit Rijk een weduwenkas, of levensverzeke ring werd tot stand gebragt waar 't gouvernement de hand in had en haar controleerdeof beter, geheel beheerde en ingerigt werd op eene wijze dat ieder burger van een zeker minimum tot een bepaald maximum daar in zou kunnen deelnemen, dan voorzeker zou dat het beste en zekerste fonds voor burgers zijn, dat in ons vaderland het aanzijn had; de deelneming zou algemeen worden en daardoor zou natuurlijk dat fonds weldra eene ruime kas hebben. Het is dus in het belang van geheel de natie, ter voorko-

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1