NIEUWSTIJDINGEN. ming van armoede bij zoovele gezinnenzeer te wenschen dat dit onderwerp de aandacht der regering mogt tot zich trekken en in navolging van den grooten Koning Frederik IIook de ambtelooze burgers in de gelegenheid steldeom elk in zijnen stand voor een jaargeld ten behoeve hunner weduwen zorg te dragen. Ook aan brand-assurantien, die uitsluitend aan particulieren zijn overgelaten, zou meer soliditeit gegeven kunnen worden, wanneer die opgerigt en beheerd werden door een gewestelijk of plaatselijk bestuur en gecontroleerd werden, hetzij door gede puteerde staten, of door den gemeenteraad b. v. in de provin ciale hoofdsteden, of eenige andere groote steden. Het ver trouwen dat algemeen daaraan te beurt zou vallen, zou ook die assurantiën binnen korten tijd op de gewenschte hoogte brengen. Men wordt tegenwoordig overstelpt met aanbiedingen, van buiten- en binnenlandsche verzekeringen van allerlei aard en in velen ziet men zich tot zijne schade teleurgesteld; alle bluffen ze op soliditeit en snoeven op groote cijfersmaar waar is bij één harer de waarborg van duurzame zekerheidzoowel van haar bestaan als der ongekreukte naleving der voorwaar den? Een lang bestaan en ruime kas, is alles wat men kan aanbiedenmaar ieder gevoelt dat die grond zwak is. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 2 Nov. 1869. Naar wij vernemen, bestaat bij het Letterminnend Ge nootschap Liefde tot Kunst het voornemen, om binnen kort, in het lokaal Tivoli, eene Volks-tooneelvoorstelling te geven tegen eene zeer laag gestelde entree. Met dit voornemen zeer ingenomen, zijn wij voornemens in een volgend nommer daarop meer uiivoerig terug te komen. Het bevel over de 12e kornp. van het detachement vesting-artillerie, alhier in garnizoen, is aanvaard door den kapt. J. Romein. Zaturdag jl. is door den Burgemeester alhierhet onlangs door Z. M. ingestelde eereteeken voor deelneming aan Oost-Indische expeditiën uitgereikt aan R. Tienstra, C. Kalishoek, H. Overkamp, F. J. Iioldgreve, J. Bergsma, J. J. Tondeur, C. van den Brande, W. de Haas, D. Horsman, F. J. Biesemans, W. Ocks, J. Fredriks, M. Butter, J. H. Boshamer, P. Hofman. H. Vogel, D. II. van Apperloo, J. F. Sparenberg, J. van Veen, J. van Wolferen, J. C. van Schijndel, W. van Meurs, A. J. Korber, C. Zwart berg, J. A. Peters, J. M. Iloeksel, P. Putto, J. van der Struis, J. Herman, J. P. Sturk, A. J. Bommels, W. V. Veger, W. Anthonisse, H. van Loon, F. Meijer, J. Rob, F. J. Ratelband, N. J. Franket, H. Reusche, A. Riedeman, E. Knaupp, A. F. F. Schulze, J. Huis, P. J. Kramer en J. de Jonge. Ook bij verschillende kommandementen der marine alhier, zijn dezer dagen vele dergelijke eereteekenen uitgereikt. De zaak van de scheepsjouwer Peters, beschuldigd van moedwilligen doodslag op een zijner kameraden, maakte Vrijdag het onderwerp van behandeling uit bij het provinciaal geregtshof te Amsterdam. Nadat 12 getuigen gehoord waren, requireerde de advocaat-ganeraal jhr. mr. C. II. Bakker, zijne veroordeeling tot een tuchthuisstraf van 5 jaren, terwijl' de verdediger, mr. Waterschoot van der Gracht, op eenige ver zachtende omstandigheden wees en speciaal op zijn vroeger goed gedrag. De uitspraak is bepaald op heden; Men schrijft van Texel 29 Oct. Het was nu 5 jaren geleden, op 1 November, dat het eerste licht ontstoken werd op onze kust te Eijerland door den heer J. L. Kikkert. De regering droeg dien heer deze vereerende taak op, erkennende dat hij het was, aan wien men de op- rigting van dien lichttoren te danken had. Wars van eigen belang, integendeel tot groot nadeel voor zich zeiven, bewees hij de menschheid een grooten dienst. Duizenden menschen- levens en groote kapitalen werden vroeger in die zoo hoogst gevaarlijke Eijerlandsche gronden verzwolgen, en thans, dank zij den heer Kikkert, is sedert de stichting van den lichttoren niets gebeurd. Bij hevige stormen en verschrikkelijke zeeën, schittert dat draailigt op den zeer grooten afstand van 6 mijlen, eu roept als het ware den zeeman toewaaktwant hier dreigt u het graf! Op het strand alhier is aangespoeld een zwart naambord, waarop met witte letters nlustf Men schrijft ons van Terschelling: Op den 28 dezer is alhier gestrand de Nederl. kof Mar rite Marginegevoerd bij kapt. W. H. Vos, met balken en planken van Riga naar Kampen bestemd; de ekwipage, uit 5 man bestaande, is gered met de reddingboot van Oost- Terschelling, bemand met negen wakkere mannen, onder voorgang van den kloeken bootsman Tijs Jans Bakker. Aldaar zijn den 30 dezer aangespoeld drie naamborden, het eene blaauw geverfd, waarop met wit geschilderde letters Helga, het tweede zwart- met ingesneden en vergulde letters Matrone af en het derde Marie. Men schrijft uit Callantsoog 30 Oct. Alhier is gisteren aangespoeld een wrakje, zijnde een stuk dek en gedeelte achterhek van een klein vaartuig waarop in vergulde letters staat, n Thomas en Henryf Het is vermoe delijk afkomstig van een Engelsche visscherschuit. Men schrijft uit Harliugen 30 Oct. Het kofschip Argokapt. de Boer, hier te huis behoorende, heeft op de Doggersbauk de masten verloren en is omgeslagen. Daarbij zijn de kapitein en twee man der ekwipage omgeko men. De stuurman en het overige scheepsvolk zijn door een Russisch schip gered en te Deal aan wal gebragt. Het overschot van de Argo dreef later te Terschelling aan. Men zond er de sleepstoomboot Magnet heen om te beproeven of het kon binnen gesleept worden, doch het was reeds wegge dreven en uit een geslagen. Vrijdag avond jl. is te Cuxhaven met adsistentie eener loodsboot binnen gebragt, het Ned. schip Vrede kapt. Naes, van Nieuwediep naar Frederikstad, hebbende de groote en be zaansmast gekapt en meer andere schade. Genoemde kapt. heeft gered en aldaar aangebragt de ekwipage van het Ned. schip Magdalena kapt. Buining, van Dantzig met bout naar Dordrecht, den 23n Oct. zwaar lek door het volk verlaten. De spoorlijn Uitgeest-Zaandam isjl. Zaturdag feestelijk geopend. Te Koog a/d Zaan# begon de feestvreugde ai vroeg met een pretje voor de schooljeugd. Tegen 3 uur kwam de feesttrein te Uitgeest aan. Al de genoodigden, waaronder de heeren J. W. Balce, dir. adm. van den II. IJ. S. M.R. W. J. C. v. d. Wall Bake, adj. adm.P. J. Mouthaan, ingenieur; de heer Borski, commissaris dier Maatsch.J. F. W. Conrad, van Gendt, van Prehn, Michaelis, J. Waldorp, de Burgemeesters der verschillende Zaansche gemeenten, enz. stapten uit, en werden na een toespraak aangehoord en zich wat verpoosd te hebben, met nieuwe feestelingen naar Krommenie-Assendelft gevoerd, waar de muziek van het derde regement hnzaren hen begroete, en een toespra&k van den burgemeester en'eere- wijn genoten werden. Daarop verder stoomende, werd men te Wormerveer met muziek en een rede van den heer Doorn verwelkomd, te Koog a/d Zaan-Zaandijk met muziek van Stumpff en een toespraak van den burg. van Zaandijk en versjes van de schooljeugd en te Zaandam door den heer Prins, pres. van het spoorweg-comm. ontvangen. Daar ver- eenigden de gasten zich aan een diner, waar stoom- en spoor- toasten niet ontbraken, terwijl des avonds eene illuminatie in de Zaanstreek (behalve te Zaandam) het feest besloten, waaraan te Koog a/d. Zaan nog een concert van Stumpff, te Zaandijk een van de familie Praeger en te Wormerveer volksfeesten werden toegevoegd. Het nieuwe wetsontwerp tot regeling van de schutte rijen i3 door den Raad van State onderzochten zal dus weldra aan de Tweede Kamer worden aangeboden. Ten aan zien der rustende schutterijen moet daarin o. a. bepaald zijn, dat de manschappen niet volkomen uitgerust en gekleed wor den maar eenvoudig een distinctief teeken ontvangen zul len. De oefeningen zouden zich hoofdzakelijk tot de kennis en de behandeling van het geweer en het schijfschieten be palen. Het Dagbladmededeelende dat er een wetsontwerp tot afschaffing der doodslraf zal worden ingediend, voegt er bij dat het tijdstip daartoe slecht gekozen is: er zijn pas zooveel moorden gepleegd. //Men zal moeten toegeven, zegt het blad, dat er inderdaad veel moed toe behoort, om in deze dagen, waarin geheel Europa weergalmt van de smartkreten over zulke ontzettende moordtooneelen, tot de afschaffing der doodstraf het voorstel te doen." Zou het blad meenen, dat men wachten moet tot men een maand of wat lang die '/smartkreten" niet gehoord had en wanneer, bij voorbeeld, de minister de wet in Eebruarij in diende en er kort daarop weder een moord plaats hadde Kamer tot Junij of Julij het onderzoek moest uitstellen De al of niet spoedige behandeling van de wet zou dan af hangen van het aantal moorden tusschentijds gepleegd. De veelvuldigheid der moorden kan op het beginsel geen invloed hebben ofzoo de //smartkreten" al een argu ment warendan zou het dit zijnde dagelijksche onder vinding leert dat de doodstraf toch de moorden niet belet. Het Volksblad schrijft over het duel //Wanneer twee eerlijke dagloouers, die beiden het gebrek hebben, dat zij geen honend woord kunnen verdragen, met het mes vechten en elkander verwonden, worden zij gestraft, en teregtalle ruwe zelfverdediging moet uit een ordelijke maatschappij verwijderd worden. Maar gelijkheid van regt voor allen moet er bestaan. Wordt de middeleeuwsche ruw heid gestraft bij den daglooner, dan moet zij niet minder gestraft worden bij den zoogenaamden fatsoenlijken stand. Het is ergerlijk, wanneer het duel bij de hoogere standen ongestraft wordt gelaten terwijl het gevecht op het mes gestraft wordt. Het gaat inderdaad in de tegènwoordige tijden niet meer, te beweren, dat er standen zijn. De ruw heid moet in alle standen tekeer gegaan worden. -vHet duel tusschen den Oostenrijkschen ambassadeur te Parijs, prins Metternich, en den graaf van Beaumont, is in de tegenwoordige tijden geen daad, die den adel veredelt, maar een ruwheid, die de hoogere standen onteert." Omtrent de ziekte onder 'tvee, deelt de heer Buys, letterkundige te Utrecht, het volgende mee: Naauwelijks is de runderpest verdwenen en de longziekte hier en daar aan 't afnemen, of men hoort al weer van een nieuwe kwaal, een nieuwe ziekte onder 't vee, de tongblaar namelijk.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2