NIEUWSTIJDINGEN. 1. Algemeene of Eeumenische waar de bisschoppen der geheele christenwereld bijeenkomenom redenen aan de geheele kerk gemeen. Ecumenisch beteekent: van de geheele wereld. Zij moeten gepresideerd worden door den Paus. 2. Nationale, waarin de bisschoppen eener natie bijeenkomen. 3. Trovincialenaar de verdeeling der kerk en provinciën. 4. Diocesaan-synodewanneer een bisschop zijne priesters bijeenroept. De Algemeene of Ecumenisehetot heden gehoudenzijn 18 in getal. De volgende tabel geeft er een kort over- zigt van: In het Oosten Concilie van 1. Nicea. 2. Constantinopel. 3. Eplicse. 4. Chalcedon. 3. 2e Constantinopel 6. 3e Constantinopel 7. 2e van Nicea. 5. 4c Constantinopel 9. Ie Lateranen. 30. 2e Lateranen. 11. 3e Lateranen. Sylveste. Damasus. Celestinns Leo I. Vigilius. Adrianus II. Doel i werking. De Godheid van Jezus ge handhaafd tegen Arius. Veroordeeling van Macedo- nius, die de Godheid des H. Geest loochende. Veroordeeling van Nestorius, die in Jezus 2personen erkende Bepaling dat Christus 2 na turen had, tegen Eutyches. Tegen NestoriusEutyches en Origines. Tegen de ketterij der Mo- notheliten. Verdediging der beelden des Zaligmakersder H. en Heiligen. Omtrent Photius. In het Westen: 12. 13. 14. 4c. Lateranen. Ie van Lyon. 2e van Lyon. 16. Florence. 17. 5c Lateranen. '18. Trente. 1122 1179 1274 1517 1545 Callitus II. Innocentius II. IunocentiusTII. Innocentius IV Gregorius X. Julius II Leo X. Herstel des vredes tusschen Kerk en Staat. Handhaving der Kerktucht. Tegen den anti-paus Petrus van Leon. Veroordeeling der Walden- n en Albigenzen. Bevrijding van het H. Land. Tegen Keizer Erederik II. Hereeniging der Grieksche met de Latijnsche Kerk. Veroordeeling der Tempe liers. Hereeniging der Grieksche en Latijnsche Kerk. Scheuring van Pisa. Veroordeeling van de dwa ling der Prolestauten. Besluit tot oprigting van seminariën. i Paulus III Julius III en 1563 Pius IV. PS. Strikt genomen zou er ook nog een 19e concilie moeteB vermeld worden, dat van Constanz, dat nogtans om deszelfs onregelmatige vorming en werking en slechts gedeeltelijke bekrachtiging der besluiten door den Paus, door katholieke schrijvers niet .wordt medegerekend. De aanleiding tot het bijeenroepen van de aanstaande algemeene kerkvergaderingmoge blijken uit de woorden van paus Pius IX zelf, in de oproeping aan de bisschoppen der geheele katholieke wereld '/de bisschoppen (zoo zegt de //Allocutie), die de Heilige Geest gesteld heeft, om de kerk //Gods te besturen, teneinde door gezamenlijk overleg en //vereenigde krachten, alles voorzigtig en wijs vast te stellen, //wat dienen kan om vooral de leerstukken des geloofs te vbepalen, de keerschende dwalingen te doen ophouden, de "katholieke leer te verdedigen, toe te lichten enteontwik- kelen, de kerkelijke tucht te bevestigen en te herstellen, "de bedorvene zeden der volkeren te verbeteren noodig //in dezen tijd waarin de Maatschappij aan zoovele aanvallen //blootstaat en ter herstelling van hetgeen in de kerk aan //het instorten is." Ter bereiking van zoo groote doeleinde moet de aard eener algemeene kerkvergadering eene zeer verhevene zijn, en hare uitspraken eene groote mate van verbindende kracht bezitten voor de geloovigen. Ziehier wat daaromtrent gezegd wordt door professor Levizzanie-Cirelli, in zijn Volksonderricht in samensprakendat door R. K. schrijvers hoog geprezen wordt, zegt //De uitslag van mijn onderzoek isdat eene kerkverga dering in hare leerstellige verklaringen onfeilbaar is, en //dat God haar voor de regeling der kerktucht met eene //wetgevende, onafhankelijk, opperste macht heeft toegerust, //waaraan de geheele kerk verplicht is zich te onderwerpen. //Zoodra dus de algemeene kerkvergadering zal gesproken "hebben, zijn wij haar geloof en gehoorzaamheid verschuldigd." Dat geloof en die gehoorzaamheid aan de uitspraken van het Concilie, stellen natuurlijk het hooge belang daar der kerkvergadering in hare gevolgen. Wordt vervolgd. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 5 Nov. 1869. Laatstleden Maandag (1 Nov.) vierden de leden van Sine Nomineop feestelijke wijze, de intrede van het 27ejaar van het bestaan van hun moedercollegie Nugando Discimus Nugari. Ten acht ure werd de druk bezochte buitengewone vergadering in het collegie-lokaal, in Musis Sacrum, met een feestrede van den president geopend. De verdere werkzaam heden bestonden hoofdzakelijk in het verwelkomen van een tweetal nieuwe leden, en de installatie van hen aan wie, in de vorige zitting, verschillende eerebetrekkingen waren op gedragen, en die thans in de gelegenheid gesteld werden, bij de aanvaarding hunner functien een welgemeend woord tot zich zelf te rigten. Na de pause begaf men zich, voorafgegaan door de digni tarissen in gala-kostuumnaar de smaakvol gedecoreerde benedenzaal; alles was daar in gereedheid gebragt, om tot de gebruikelijke plegtigheid van den dag te kunnen overgaan na afloop waarvan men zich vereenigde aan een vriendschap- pel ijken disch. Verscheidene toasten werden er ingesteld op het collegie en zijue instellingen, en daarbij natuurlijk ook de broeders en andere werelddeelen niet vergeten. Ongetwij feld zal die genoegelijke avond, zoowel bij de leden als bij de aanwezige gasten, nog lang in aangename herinnering blijven. Zaturdag 11. is te Rotterdam als opperstuurman geëx amineerd, de heer N. van der Meij, leerling aan de school voor de zeevaartkunde van den onderwijzer A. J. Leger alhier. Het provinciaal-geregtshof te Amsterdam heeft Dings- dag jl. den beschuldigde J. A. Peters, scheepssjouwer alhier, schuldig verklaard aan den hem ten laste gelegden moed- willigeu doodslag, gepleegd den 28 Junij jl. op een zijner kameradenin een nabij het spoorwegstation te Haarlem gelegen tapperij. Bij het arrest is de bewering ouaannemelijk verklaard dat de beschuldigde door dronkenschap en drift niet zoude hebben geweten wat hij deed. Intussehen heeft het hof in den aan het feit voorafgeganeo twist en door den verslagene gepleegde feitelijkheid aanleiding gevonden tot toepassing van verzachtende omstandigheden. De alzoo schuldig verklaarde is mitsdien veroordeeld tot eene correctionele ge vangenisstraf van 4 jaren. Voordragt op a. s. Dingsdag avond 7è ure, in 't gebouw aan de vischraarkt, alhier, door den godsdienst-onderwijzer J. Rinner. Onderwerp: »De Godsdienst en de Kerk". Gisteren avond is van half acht tot ruim 10 ure, op geruimen afstand, in zuidelijke rigting van hier, een brand opgemerkt. Nadere bijzonderheden ontbreken. Dingsdag avond is door de politie alhier gearresteerd eene te Amsterdam tehuis behoorende dienstbode. Den vorigen dag was zij door haren meester uitgezonden met een bank biljet van f60.ter betaling van verschenen huurpenningen. In plaats van dien last te volbrengenheeft zij, in overleg met eene vriendin, het bankbiljet gewisseld en daarvan aan bedoelde vriendin ruim f20.afgestaan, tot het lossen van in de bank van leening staande goederen met het overige heeft zij een plaats genomen op de spoortrein naar hier, om een be zoek te brengen aan haren minnaar, marinier 3e kl. bij het gedeelte mariniers alhier. Naauwelijks 24 uren mogten zij zich in het ongestoord ge not van elkanders gelukkig bijzijn verheugen, toen de band van den onverbiddelijken Hermandad eene, zoo wreede schei ding bewerkte. Iederdie gezond en levenslustig is tracht zich te ver maken. Rijk en arm jong en oudieder zoekt en tracht naar dat vermaak hetwelk met zijn aard leeftijd en ver mogen overeenkomt. Voor hendie met tijdelijke middelen gezegend zijn is er dan ook vermaak genoeg te vindenmaar niet zoo gunstig ziet het er uit voor lieden die de gouden sleutel missen waarmede de tempel des vermaaks, dikwijls alleen, kan ont sloten worden. Vermaken wil men zich toch dit ligt in de menschelijke natuuren hij die niet in staat is zich genoegens van fij ner en edeler soort te verschaffenjaagt vaak alleen daar om grovere vermaken na. De burgerklassedie gewoonlijk met den naam van het volk bestempeld wordt zou zich nu en dan ook wel ter plaat se vertoonenwaar iets fraais te zien of te hooren was wanneer het betalen der entréegelden geen bezwaar opleverde. Het verheugt ons daarom dat het letterminnend genoot schap Liefde tot Kunstdoor het geven van verschillende goede tooneel voorste Hingen zoo gunstig in onze gemeente be kend het plan heeft gevormd eene voorstelling te geven waarvan iedereen gebruik kan maken. De keuze van het tooneelstuk De Vergelding" noemen wij eene gelukkigeen wij twijfelen niet, of met graagte zal deze gelegenheid worden aangegrepen om iets schoons en iets goeds te zien. Van ganscher harte hopen wij dat de uitslag dier onder neming voor de leden van Liefde tot Kunst bevredigend mo ge zijn. De laag gestelde entrëe van 25 Cents doet ons zien dat het dit gezelschap ernst is eene voorstelling te gevendie met regt eene volksvoorstelling mag genoemd worden. Wij vestigen verder de aandacht van de beminnaars van het tooneeldie in deze gemeente zeer talrijk zijn op de hier achter voorkomende advertentie eener voorstelling op Dings dag 9 Novemberin het lokaal Musis Sacrumte geven door een tooneelgezelschap van jeugdige kunstenaars en kun stenaressen die in Amsterdam zeer grooten opgang maken en op aandrang van eenige ingezetenen alhier een enkele voorstelling zullen geven. Woensdag avond heeft de heer Victor Driessens Hel ders publiek vergast op eene voorstelling van een der beste stukken van zijn repertoire De Koopman van Antwerpen

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2