Veiling. HOUT. KROONDEELEN, KROONDEELEN, Ontvangen: Attentie BllllGEIlLlJKE STAND DEB GEMEENTE TEXEL. ADVERTENTIES. Neringdoende Ingezetenen Lokaal DE VEREENIGING, NIEUW BILLARD. P, van W'IJXGAARDEiV, (voorheen J. Zits). Ruim 2000 puike Ongeveer 800 puike Dit stukelders herhaalde malen opgevoerdwas hier bij reputatie zeer gunstig bekendtengevolge waarvan in de ruime zaal van Tivoli dan ook geen enkel plaatsje onbezet is gebleven. Het spel van den heer Driessens en zijne dochter was, zoo als wij dat van beiden gewoon zijnmeesterlijk ook de da- mesVerstraeten-Laquet, Maria Yerstraeten en Dierkx-Broekx, die hier voor de eerste maal optraden vervulden hare rollen zeer verdienstelijk inzonderheid de eerste wier taak eene niet zeer gemakkelijke was haar spel was, in de zeer vele treffende scènes die in dit stuk voorkomen, zoo gevoelvol en natuurlijkdatvooral bij het dames publiekmenig traan tje werd weggepinkt. Wij willen hopen dat de goede op komst en het menigvuldig applausdat den heer Driessens en zijn personeel ten deel vieleene aanleiding moge zijn, om hem niet te doen afschrikkenons gedurende het barre sai- zoen herhaaldelijk te bezoeken. Woensdag avond heeft de trein van den Holl. spoorweg, die ten half acht ure van Amsterdam vertrok, een oponthoud van 20 minuten gehad, doordien tusschen Haarlem en den Vogelenzang (aan de Zandvoortsche laan) een paard onder de machine geraakte. Ongelukken hebben daarbij niet plaats gehad. Men schrijft ons van Enkhuizen4 Nov. Gisteren en eergisteren zijn twee haringbuizen binnengekomen van de zeven, beiden lek en nog al met zeeschade en slechte vangst de Eerstestuurman Gt. de Vries, heeft circa 9 last en de Willem Beukelszoon, stuurman R. Zalm, slechts ruim 40 ton haring aangebragt. Er heeft zich hier ter stede reeds eene afdeeling van het «Schoolverbond" gevestigd. Op Texel is aangespoeld een langwerpig naambord blaauw geschilderd met roode rand, waarop met geele letters Hartlepool. Het Ned. schip Themxs kapt. Bloos van Nerva naar Edam is volgens telegram bij Thisted gestrand doch het volk gered. Het schip Mercurius kapt. Halvorsen, van Kragerö naar Harlingen is den 27 Oct. in een hevige bui waarin men ge noodzaakt was de ma3ten te kappen en de deklast over boord te werpen, zwaar lek geworden en door het volk verlaten, dat gered en te Deal is aangebragt. Set Ned. schip Jacoba Catharina kapt Nieveen van Necwcastle naar Barcelona, is in den nacht van 1 November in de nabijheid van Weijmouth gezonken, de kapt. en drie man zijn daarbij omgekomen. Het te Brouwershaven binnengesleepte barkschip JEolus was gevoerd door kapt. Oestereich en van Sundswal naar Hartlepool bestemd. Het was den 20 Oct. op Doggersbank door het volk verlaten, dat gered en te Huil is aangebragt De Daily Telegraph vermeldt het moedig gedrag van de bemanning van een Hollandsche loodsbootdie de ekwi- page der Engelsche stoomboot Gipsy Queendie in den laat- sten storm op de hoogte van Helgoland verloren gingge red en bij Cuxhaven aan land gebragt heeft. In Junij 11. heeft zich te Amsterdam eene Vereeniging gevestigdwelke zich ten doel steltde verpleging van wee zen in aard en strekking te leeren kennen. Zich voorloopig tot dat doel bepalende zal de uitkomst haar als van zelf de weg wijzen, dien zij verder zal hebben te bewandelen. Het plan bestaat om een Tijdschrift aan dat doel gewijduit ie geven. Wij hopen later in de gelegenheid te zijn meer bijzonder heden betrekkelijk deze Vereenigingwier streven wij zeer toejuichenmede te deelen. De aardbeving, die ongeveer zes weken geleden haar oorsprong nam in het vulcanische Eifelgebergte en toen tus schen Trier en Dusseldorf werd gevoeld, heeft op nieuw de bewoners van Rijn-Hessen en van geheel Nassau met regt- matigen schrik vervuld. De eerste schok werd in den avond van 30 October tusschen 8 en 9 ure te Darmstadt en in de omstreken gevoeld. Den volgenden dag en in den morgen van den ln November werden op nieuw schokken waargenomen te Frankfort en wel in zulk eene hevige mate dat de bewoners ontsteld van hunne legersteden opstonden, op de straat ijlde en zich naar het vrije veld begaven. Te Gröszgerau en op verscheidene plaatsen in Nassau, als Mentsz en Wiesbaden, zijn van verscheiden hui zen de schoorsteenen ingestort en de ruiten stuk gesprongen. De voornaamste schok werd in den morgen van 1 Nov., ten 4 ure, gevoeld, zoowel te Darmstadt en te Wiesbaden als te Frankfort en in de omstreken van die stad. Een vreeselijke brand heeft te Wolverhampton in En geland een ijzerfabriek verwoest, waarbij 3 menschen verbrand en 6 hopeloos verwond zijn. Die ongelukkige afloop is te wij ten aan de snelheid, waarmee het vnur, aangekomen in een bergplaats van teer, zich verspreidde en het eerst de toegan gen naar de bovenverdieping, die vol werkvolk was, verwoestte. Een meisje zag men, zonder haar te kunnen redden, den vuur dood sterven, toen plotseling een harer gezellinnen, zichzelve niet meer meester, door de vlammen heen naar de ongelukkige toesnelde en hetzelfde lot onderging. De sultan vertrekt den 21sten November met het korps diplomatique uit Konstantinopel, om zich naar Suez te begeven. In een schrijven uit Rome van 25 October meldt een katholiek correspondent het volgende aan het Journal de Bruxelles Het aantal te Rome aanwezige bisschoppen, de hier gevestigde mede gerekend, is vijf en tachtig. Dadelijk bij hunne aankomst ontvingen de buitenlandsche bisschoppen de ge drukte verslagen van hetgeen gedaan is, om de in het conci lie te behandelen vraagpunten rijp voor beslissing te maken en zij bestuderen thans die verslagen, een bewijs dat het om wezenlijke discussie en vrije beslissing in het concilie te doen is. In het concilie zal denkelijk door verscheidene prelaten worden geklaagd over de nadeelige werking der onmatige druk persvrijheid, als zigtbaar in de logens welke door de voor naamste dagbladen van Europa omtrent het concilie en den heiligen stoel worden verspreid. Zeker is het, dat de bepa lingen der kerkelijke wetgeving betrekkelijk den Index (of lijst van verboden boeken) niet alleen in stand gehouden, maar uitgebreid zullen wo-rden, en dat Rome, welverre van die regtspraak geheel aan zich te houden, de bisschoppen zal uitnoodigen om van hun regt jegens de slechte drukpers meer gebruik te maken, en zich daarover met hen zal verstaan. Daarin ligt, zegt het clerieale blad, niets strijdigs met de hedendaagsche begrippen van vrijheid; immers het college, hetwelk te Rome den Index opmaakt, geeft vrijheid tot het lezen van een afgekeurd boek aan ieder, die ze vraagt; dit aanzoek zelf is een bewijs van onderwerping, en dus van eene gemoedsstemming die tegen den aanstekenden invloed van een slecht boek beveiligt. Zoover uit de jongste berigten blijkt, heeft het overleg tusschen de onderdeelen der in Spanje bovendrijvende partij over de keuze van een monarch nog niet tot eene bepaalde uitkomst geleid. Er zijn volgens de berigten uit Madrid slechts twee can- didaten voor den troon, die thans ernstig in aanmerking ko men namelijk de hertog van Genua en de hertog van Mont- pensier. De laatste heeft onder het publiek, bepaaldelijk on der den koopmansstand te Madrid, alsmede onder de leden des bewinds, een aantal voorstanders, doch onder de Cortes- leden zeer weinige. De hertog van Genua is de candidaat die de meeste voorstanders onder de volksafgevaardigden heeft doch het groote bezwaar is, dat zijne tegenstanders, door afwezig te zijn bij de definitive stemming der Cortes, deze vergadering zoo onvoltallig kunnen maken, dat zij buiten staat is om een geldig besluit te nemen. Er moeten minstens 168 Cortesleden, dat is dén meer dan de helft, bij de stemming aanwezig zijn, om een geldig besluit te kunnen nemen. Het aantal voorstanders van den hertog van Genua ver meerdert. Men gelooft, dat op hem in de Cortes meer dan 180 stemmen zullen worden uitgebragt. Wegens de tusschenkomst van Prim en Serrano gelooft men dat de overeenstemming tusschen de unionisten en radicalen zal worden bewaard. De personen belast met het opmaken en vereffenen van den door de gravin van Alsmasy te Pesth nagelaten inboedel, hebben nimmer zulk eene moeijelijke taak gehad. In den aan vang vond men niets dan papieren en voorwerpen zonder waarde, maar naar eenige uren gezocht te hebben vonden zij hier en daar in verborgen hoeken geldstukken en papieren van waarde. Deze ontdekkingen leidden tot nadere onderzoe king en -nu vond men op alle plaatsen van het uitgestekte verblyf, obligatiën, goudstukken, edelgesteen-en een zak du- caten in den schoorsteen, een hoop thalers onder den vloer, een lias bankbilletten in eene oude kous, bankbilletten in boeken, zoodat men de geheele bibliotheek moest doorsnuffelen. Tot heden heeft men reeds een totaal ven 80,000 gulden, maar wie weet tot welke ontdekkingen men nog zal komen. De rijkste edelman uit Engelandde markies van Westminsteris op Eaton-Hill74 jaar oud, overleden. Voor de rijkste in Engeland te worden gehouden beteekent nog al wat, als men aanneemt, dat b. v. de hertog v. De- vonshire geacht wordt6 millioen gulden 's jaars inkomen te hebben. Van 28 Oct. 4 Nov. 1869. ONDERTROUWD Henderik de Wijn en Wilhelinina de Groot weduwe Adam Kalf. GETROUWD Geene. GEBOREN Bnrber, dochter van Dirk Boerhorst en Johanna van Westen. Gerrit, zoon van Maarten Eelmau en Martha Reuvers. Marretje, dochter van Cornelis Dijkscn en Helena Bijl. Jan, zoon van Gerrit Hoogcrheijde en Necltje Koopman. Mariua, dochter van Abram Blom en Pietertjc Hoogheid. Tadik, zoon van Jan Riet en Johanna Coruelia Hestermau. Franciscus Xaverius Lucas Maria, zoon van Johaun Bernard Hermann Kruse en Johanna Bertha Maria Hnvett. Trijntje, dochter van Luijt van der Wijk en Pietje de Boer. OVERLEDENKeetje Smit, 22 maanden, dochter van Willem Jsz. Smit en Aalje Schraag, 31AI(KTBER1GTEN. AMSTERDAM, 4 Nov. Aardappelprijzen. Zandaardappelen f 3 a 4.50 Geldersche Stoelematters f 2.70 a 2.80, Ronde Wolkammers f 2 30 a 2.40, Zeeuwscbe Jammen f 2.80 a3.10, Frausche Jammen f 2 a 2.10. Friesche Jammeu f280 a 290. Mun- stersche f 2.10, Groningers f J.40 a 1.60. Iu Zeeuwscbe Jammen werdgeen handel gedreven, daar de prijzen te hoog waren. De handel bepaald zich hoofdzakelijk tot Friesche Jammen, die uitmuntend van kwaliteit zijn. SCHAGEN, 4 Nov. 2 Paarden f50 a 90 3 Ossen f80 a 140, 5 Stieren f80 a 130, 100 Magere Gelde Koeijen f100 a 170, 70 Vette Gelde Koeijen f170 a 220, 30 Kalfkoeijen f125 a 160, 80 Vaarsen f 90 a 120, 70 Graskalveren f 30 a 50, 5 Nuchtere Kalveren f 8 il 18, 150 Magere Schapen f 12 a 23, 200 Vette Schapeu f21 a 29, 16 Magere Varkens f 13 al6, 60 Biggen f8a 11, Konijnen 20 a 60 ets. Kippen 25 a 140 ets.,'Eenden 30 a 60 ets. Boter 0.90 per kop of 1.20 per NP.Kaas, 17£a 22^ ets. per NP., Kip- eijcren f 3.50 a 4.per 100 stuks. PURMERENDE, 2 Nov. Aangevoerd 110 stapels Kleine Kaas, 10 Middelbare. Boter. Van f 1.15 tot f 1.25 per Ned. pd. Gemiddeld f 1.20 per Ned. pd. Aangevoerd 246 runderen. Vette Koeijen bij opening der markt vrij vlug de handel liep later terug. Te Alkmaar was alles zeer duur, ofsehoon er weinig vee was aangevoerd. Er wordt hier en te Hoorn veel vee verwacht. 20 Paard, 66 vette Kalveren. Prijs: van 80 tot 110 ct. per NP. Handel ving. 33 nuchtere kalveren Prijs van f 10 tot 20 per stuk. Handel vlug. 127 vette Varkens, van 48 tot 57 Cents per NP. handel matig vlug. 17 magere varkens van f 16 tot 27, en 360 biggen van f8 tot 12. Handel stug. 1506 schapen en lammeren. Vette schapen minder goed dan de vorige week. Overhouders iets flaauwer. 184 Ganzen f2.25 a 3,40 mud Appelen f 5 per mud, 57 mud Peren f 3.50 per mud. Kipeijeren f4.50 per lOOstuks. Verleden Dingsdag zijn ter waag gewogen 188 stapels Kaas, wegende 52564 kilogramma. De hoogste markt was voor Kleine Kaas f 32.50. Mid delbare f 34.50. Aangevoerd 1824 NP. boter. SNEEK, 2 Nov. Prijs der Boter f54. ENKHUIZEN, 4 Nov. Kaas aangevoerd 29 stapels, wegende 7748 NP. Hoogste prijs f 33.25, Laagste prijs f31. GRONINGEN, 2 Nov. Vlasmarkt. De prijzen van het Vlas, verhandeld aan de beurs, waren heden als volgt: le soort f2.10, 2e soort f 1.85, 3c soort f 1.60, 4esoort f 1.35. Alles per bundel van 3 een vijfde kilo. De aanvoer van Vlas heden ter markt was grooter dan de vorige week en ruimden tegeu verlaging der prijzen goed op. LONDEN, 4 Nov. Ter veemarkt waren aangevoerd 687 runderen, 3,265 schapen en lammereü, 202 kalveren, 15 varkeus. De prijzen zijn beste runderen 5/4, schapen en lammeren 5/8, Kalveren 5/2, varkens 6/4. genegen tot levering van benoodigde GORTGROEIE EKIVTEI, BOTER, SPEK, KOE VET ZOET en PEPER aan het Burgerlijk Armbestuur in de ge meente HELDERgelieven zich vóór of op Zaturdag den 27 November 1869, schriftelijk aan het Lokaal der Werk- Inrigting aan te melden, alwaar van af heden de voorwaar den der levering ter lezing liggen. Een fijne Collectie stalen voor HEEREN - KLEE- DINGSTUKKEN, tot welker levering zich bij voortduring aanbeveelt DE WED. F. THIE. NB. Kan een JONGMAATJE geplaatst worden. De ondergeteekende neemt de vrijheid HH. Handelaren en Reizigers attent te maken op zijn ruim en gunstig gelegen KOFFIJHUIS en LOGEMENT, genaamd staande aan het MARKTPLEIN, te Nieuwediep. Het is zeer geschikt tot het houden van Publieke Ver- koopingenwaartoe hij zich bij IIH. Handelaren beleefdelijk aanbeveelt. Tevens heeft hij de eer ter kennisse zijner Plaatsgenooten te brengen dat, hij ZONDAG a. s. 7 NOVEMBER zijn Koffijhuis zal OPEÜEÜ en voorzien is van een geheel Logement- en Koffij huishouder. Nieuioediep5 Nov. 1869. C. ZUNDERDORP Sub-Agent van Lloydste Ter schelling zalop Maandag den 8n Novemberdes voor middags ten 10 ure precies, ten overstaan van een bevoegd beambte, veilen van 3 tot 4 duim, bij 9 tot 12 duim en van 9 tot 30 voet lang (Amsterdamsche maat). Liggende aan het dorp West- Terschelling. L- ZUNDERDORP Burgemeester van Vlieland, zal, na afloop der bovengemelde veiling en wel op Woensdag den lOn Novemberte Vlielandten overstaan van een be voegd beambte, veilen van bovenstaande afmetingen. Een en ander afkomstig van het op Terschelling verbrij zelde schip LECTOR VOSSfvan Ljusne naar Southampton bestemd. Nadere informatien bij den WelEd. Heer J. HERM. SCHRöDER, Agent to Lloyds te Amsterdam.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 3