NIEUWSTIJDINGEN. De meeste bisschoppen der kerk, ook de Nederlandschc, hebben die bijeenroeping aan hunne onderhoorige geestelijk- beid medegedeeld in herderlijke brieven. Onder deze ver dienen: allen de aandacht, om de treffende eenstemmigheid in de -waardeering van het feit; velen om de schoonheid van den vormenkelen om de verduideling van de allocutie, of om de medegedeelde belangrijke bijzonderheden. Wij zul len later eene soort bloemlezing uit die brieven onzen lezers mededeelen; terwijl ons dit nu te ver van de ontwikkeling onzes plans zoude, afbrengen. Te dien aanzien hier nog slechts ééne opmerking: dat de toon waarin al deze brieven ge schreven zijn, te beschouwen als zoovele wijzigingen van het programma der kerk, zich zeer gunstig onderscheidt, ook tegenover andersgezin denvan de aanmatigende, lompe en venijnige wijze, waarop de meeste katholieke dagbladschrijvers ■gewoon zijn bij de bewerking hunner onderwerpen te spre ken over allen, die nu niet juist tot de geestverwanten be- hooren. De bisschoppen van den Oosterschen ritus hebben gewei gerd deel te nemen. De Grieksch-Schismatieke Patriarch van Constantinopel (sprekende in naam van 80 aartsbisschop pen en meer dan 160 bisschoppen) weigerde zelfs de apos tolische brieven in ontvang te nemen. Men weet dat de Grieksche kerk noch de onfeilbaarheid des Pausen, noch zijn gezag over de geheele kerk, noch dat over de algemeene kerkvergaderingen aanneemt. De Metropolitaan van Chalce don zond de oproepingsbrieven terug, met het opschrift //epistrephetc," dat wil zeggen//afgewezen ;"zoo ook de bis schoppen van Varna en die van Salonica. Een Grieksch-Schismatiek priester uit Ceo in Bithynië, heeft in het Triester dagblad Clio twee artikelen geschreven over de Apostolische Encykliek van 8 Sept., en uitgaande van de stelling, dat de Grieksche kerk de eenige boom des levens op aarde iszegt hij van de pauselijke uitnoodiging 10//Het is mij, als zag ik een verkankerden en afgezetten //voet zich wenden tot het ligchaam, welks lid hij eenmaal //was, ten einde dit te overreden tot hereeniging, opdat het *in gezondheid bloeije." Daarop evenwel antwoordt in eene zeer lezenswaardige re pliek een katholiek schrijver in de CiviUa: //De Grieksche kerk is niet alleen inscheuring, maar ook //in ketterij vervallen. Wat rest haar anders dan zich met //de kerk van Rome te vereenigen Zij is de kerk op "Petrus gesticht, juist daarom hecht en sterk, en altoos uzegevierend over de aanvallen der hel. De Roomscbe kerk wis de eenige boom des levens. De Griekscli-Schismatische "kerk is een afgesneden tak, zonder krachtzonder leven. //Dat hij zich hereenige met den waren boom des levens, hij ,'zal herleven en bloeijen." Wordt vervolgd Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 9 Nov. 1869. Niemand herinnert zich hier ooit de haven zoo opge stopt vol met schepen te hebben gezien, als thans. Het aanhoudende stormweer en de tegenwind beletten, sedert reeds verscheidene weken het uitzeilen. Niet alleen de buitenha ven, maar ook de binnenhaven, het bassin en een gedeelte van het Noordh. Kanaal liggen vol met schepen. Ook de geheele visschersvloot ligt reeds dagen lang op gunstig weer te wachten om in zee te gaan. Dat is hoogst nadeelig voor die menschen, die anders in dit jaargetijde goede rekening maken met de schelvischvar.gst. Een paar dagen zijn enkelen hunner slechts ter vangst geweest. Zij maakten f 4-0 voor honderd schelvisschen, maar hadden daar entegen veel netwerk verspeeld. Dat de buitengewone vergaderingen van het gezelschap Ernst e?i Scherts steeds op lioogen prijs worden gesteld, ge tuigde op gisteren avond, in het lokaal Tivoli, de talrijke op komst der leden met hunne dames en verdere genoodigden. Het was voor allen een avond van uitspanning en feestgenot. Herhaalde blijken van belangstelling en toejuiching vielen den werkende leden ten deel bij de flinke opvoering van een paar tooneelstukken en even zoo vele voordragten. Zij gaven de sprekenste blijken, dat zij de op zich genomen taak niet te ligtvaardig hadden geacht; maar daarentegen met de meeste naauwgezetheid en ijver hadden bestudeerd. Hun loon zij de genoegdoening zeer veel te hebben bijgedragen tot de gulle feestvreugde van dezen avond, die eindelijk met een zeer geanimeerd bal besloten werd. Aan boord van het wachtschip alhier is Zondag morgen, na afloop der parade, aan een 26 tal schepelingen het eere- teeken voor Oost-Indische expeditien, op plegtigen wijzen uitgereikt, de namen van die personen zijn: j. Weers, opperschipper; Messian, opperkonstabel; Philips, 1° machinist, P. G. Kirschboomschipper; J. Janssen, boots man; v. d. Lem, konstabel; A. Eiorani, stafmuziekant, J. Barborini, idem; Koole, 2e zeilmaker; Claeman, kajuitskok; Besbikker, idem; Sipkus, 2e timmerman; Schnijders, provoost; Kannegieter, le kleermaker; Mooijen, bottelier; Kaptijn, idem.; T. H. "Vuurpijl, serg. der mariniers; Crullaars, scheepskok; Qualwegen, idem; Yerheij, schiemansmaat; Bronner, schilder; Gaijkema, konstabelsmaat; Klinkert, vuurstoker le kl.; Polius, korporaal; Schouten, matroos Ie kl.; Steentjes, marinier 2° kl. Zr. Ms. raderstoomschip de Valkonder bevel van den kapt.-luitenant ter zee N. M. J. Kroef, is blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram den 7 dezer te Koustantinopel aangekomen. Alles wel aan boord. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. M. schroefstoomschïp Curaqao, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee jhr. M. W. Bowier, den 25n October jl. te Aden aangekomen, en zou van daar zijne reis naar Djeddah voortzetten. De officier van gezondheid 2e klasse W. F. Meijboom, wordt met den 16 dezer gedetacheerd bij het hospitaal der marine alhier. Van Eijerland op Texel schrijft men, dat op Donderdag jl, des namiddags de bliksem in de school is geslagen, waar door de muren beschadigd en eenige ruiten verbrijzeld zijn, doch geen brand is veroorzaakt. Gelukkig was de school reeds door de kinderen ontruimd. De duiker-verrigtingen op de Lutine bij Terschelling, zullen volgens de »Nordd. Allg. Zeit." den volgenden zomer weder een aanvang nemen onder toezigt van den Amerikaan- schen ingenieur Gowan, die zich reeds verdienstelijk heeft ge maakt door de bij Sebastopol gezonken Russische vloot boven water te brengen. Door de vereeniging «Eendracht kweekt Vriendschap", te Rotterdam, zal eene tooneelvoorstelling worden gegeven ten voordeele van de nagelaten betrekkingen der in de laatste weken verongelukte zeelieden op TerschellingKatwijk en Noordwijk. Van Katwijk schrijft men Voor twee schuiten en hun bemanning, genaamd »De ho pende visscher," van den reeder W. Dubbeldam, schipper H. Haasnoot, welke vóór het onstuimige weder de visscherij heeft verlaten, en de schuit, genaamd »De vrouw Jacoba 1859," van den reeder F. Parlevliet, schipper C. de Jong, waarvan de naamplank aan het strand bij Egmond aan Zee is gevon den, geeft men alle hoop op behoud verloren. Men schrijft uit Harlingen 4 Nov. Gisteren morgen kwam, na een zeer avontuurlijke reis, in onze haven binnen het kofschip de Friesche trouw," kapt. Burghout. Door de stormen van de laatste weken beloopen, werd dit vaartuig tweemaal uit zee naar Noorwegen terug gedreven, eenmaal was het zelfs reeds op de reede van het Vlie aangekomen. Thans weder voor de gaten gekomen, werd het door den storm van den afgeloopen nacht op een droogte geworpen, doch geraakte weder vrij, met verlies van ankers. Hierop genoodzaakt om of den mast te kappen, of binnen te loopen, werd het laatste besloten. Het waagstuk gelukte en het schip was behouden. Men meldt van Vlissingen dd. 4 Nov. Een vreeselijke storm uit het noordwesten heeft gisteren den geheele dag en gedurende de nacht hier gewoed met zulk hoog water als nog zelden is opgemerkt, verschillende laag gelegen straten stonden blank en op de kade stond het water aan de huizen. Van 1 tot 1| uur in den morgeu zijn daar sommigen kleine schokken van aardbeving opgemerkt. Men schrijft van Ameland 3 November De zee, die dezer dagen onstuimiger was dan de oudste zeelieden haar ooit gekend hebben, heeft weder veel schade aangerigt. Beoosten Schiermonnikoog was zooveel drijfhout, balken enz., dat eenige schepen uit vrees voor aanstooting, voor Oostmahorn ten anker zijn gaan liggen. Gisteren avond strandde bij het zoogenaamde Pinkegat een tjalk, geladen met dakpannen. De twee opvarende moesten, daar 't schip weldra zonk hun heil zoeken in een kleine sloep. Na daarin den gan- schen nacht op zee te hebben rondgedobberd, hadden zij 't geluk heden morgen de Friesche kust te bereiken. Gelukkig was de Wierumer visschersvloot, kort voordat de hevige storm, die hier gisteren avond uitbrak, woedde weder op de reede, anders waren de gevolgen misschien vreeselijk geweest. Men berigt uit Amsterdam 6 Nov. Het schip Commerce Lehberg, van Porsgrund naar Liverpool, door het volk verlaten, is den 30 Oct. bij Borkum met 7 voet water in het ruim gevonden en de volgende dag te Cuxhaven binnen gebragt. Men schrijft van Cuxhaven 6 Nov. Het Nederlandsch schip Zeepaard, kapt. Andereasen, van Londen naar Frederikshald, is in de Noordzee gezonken, het volk is door kapt. Jans, voerende het Nederl. schip Minerva gered en alhier aangebragt. De officier van justitie van Rotterdam berigt, in het Politieblad, dat ter zake van de onwettige arrestatie van William Joseph Lamb, op 13 Julijjl-, te Rotterdam voorge vallen, door de arrondissementsregtbank aldaar regtsingang met bevel tot dagvaarding in persooD is verleend o. a. tegen Jan Prokop, 47 jaren, geboren te Amsterdam, wonende te Londen, alwaar hij in dienst is van den consul-generaal der Nederlanden; Morris Jr., handelaar, wonende in Engeland, vermoedelijk te Bristol, en Harold Brownsollicitor (sollicitorsklerk), wo nende te Londen. Opdat bij eene eventuëele komst van die beklaagden hier te lande de regtereomrnissaris in staat zij hen voor zich te ontbieden, ten einde als gedaagden in persoon te worden ge hoord, wordt aan een ieder, aan wien iets van hunne aan komst of hun verblijf in Nederland bekend is of bekend mogt wordeD, verzocht, daarvan ten spoedigste mededeeling te doen aan den officier van justitie te Rotterdam.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2