EIDERSCHI Zaturdag Jiieutös= en flöoertentie-öfaö. 13 November. M 883. IVegend Jaargang. 1869. «©(ficiëcï gedeelte. -jSiet-officieet gedeelte. Zitting van den Gemeenteraad, Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.00 Franco per post «1.25 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. Dc prijs der Advertentie?; van 14 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertcutieii iutczeDden. Ingezonden stukken minstens écn dag vroeger. Uitgever GILT J ES. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Helderbrengen ter kennis van belanghebbenden, dat hel Tweede Suppletoir Kohier van den Hoofdelijken Omslag, diensl 1869, gisteren door den Raad vastgesteld, gedurende de eerst volgende acht werkdagen, voor een ieder ter Secretarie deï gemeente, ter lezing is nedergelegd. Helder, 10 Nov. 1869. STAKMAN BOSSEBurgemeester. L. VERHEY, Secretaris. POLITIE Drijvende gevonden in het Noord Hollandsch kanaal on-j dor deze gemeente, een NOORSCHE VLET waarin ée'n riem. Inlichtingen te bekomen ten burele van den onderge-j teekende. De Commissaris van Politie Helder, 12 Nov. 1869. A. C. BOONZAJER. op Dingsdag 9 November 1869. Voorzitter de heer mr. IC. J. C. Stakman Bosse. Secretaris de heer L. Verhey Tegenwoordig 16 leden. Afwezig de heer Zur Muhlen. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goed gekeurd. 1). Benoeming van leden voor de commissie van gemeentewerken. Bij stemming worden herkozen de heeren de Breuk met 15, de Lange en Braaksma met 14 en Janzen met 13 stem men. Voorts werden uitgebragt op de heeren Boomsma en llidde Bok ieder 2, Jelgersma, Werendliju Smit, Berghuijs en Maalsteed ieder een stem. 2). Voordragt ter benoeming van een hulponderwijzer. Op de voordragt zijn geplaatst de heeren G. Bakker, en II. Diho. van hier en H. Roukens van Ileilo. Eerstgenoemde werd gekozen met algemeene stemmen. 3). Verordening heffing en invordering van legrafenisregten. Door den Secretaris wordt het concept gelezen, waaruit hoofdzakelijk blijkt, dat de graven niet meer in eigendom zul len worden afgestaanmaar in huur zullen worden gegeven voor den tijd van 20 jaren, tegen betaling van f 6.met het regt om na het verstrijken van dien termijn, ze telkens met 20 jaren te verlengen tegen betaling van f3. Op de vraag van den heer de Breukhoedanig zal worden gehandeld met de graven die volgens de bestaande verorde ning verkocht zijn, antwoordt de Voorzitter dat de nieuwe verordening de eenmaal verkregen regten niet mag ontnemen. Op de vraag van den heer Hidde Bok, hoedanig gehandeld zal worden met de gedenkteekenen der graven die na 20 jaren weder aan de gemeente vervallen, antwoordt de Voorzitter, dat wanneer ze niet in bouwvalligen toestand verkeerenze zullen worden gehandhaafd. Op eene vraag van den heer Jelgersma antwoordt de Voor zitter dat er geene bezwaren zijn tegen het vervoeren naar de begraafplaats van zeer jeugdige kinderlijkjes in vigelantes. Op voorstel van den heer Boomsma wordt goedgevonden te bepalen dat de lijken uit het gemeente Ziekenhuis, voortaan ook niet anders dan in lijkkoetsen naar de begraafplaats zul len worden overgebragt. Na het voorlezen der raming van ontvangsten en uitgaven, alsmede van de verordening op het begraven en de instruc- iien van den opzigter en den doodgraver, wordt een en ander door den Raad goedgekeurd. 4). Begrooting der Schutterij 1870. Uit de voorgelezen, door den majoor-kommandant inge diende begrooting blijkt, dat alleen ten aanzien van het sala ris van den adjudant-onderofficier en dat van de hoornblazers eenige verhooging is noodzakelijk geacht; beide postjes leiden tot eenige discussien, die aanleiding geven tot afzonderlijke stemming daarover. Het salaris van den adjudant-onderofficier over 1869 be dragende f100.wordt thans gebragt op f 150. De Voorzitter deelt mede, dat op zijne bemerking de majoor- kommandant heeft te kenden gegeven, dat de bemoeijingen en administratie van den adjudant-onderofficier zeer vele zijn, te meer nog daar bij de artillerie-schutterij geen lui tenant-adjudant wordt aangesteld. Voorts deelt de Voorzitter nog mede, dat in andere gemeenten is geïnformeerd, inzon derheid te Gorichem, alwaar even als hier twee compagnien artillerie-schutterij zijn aldaar bedraagt de aan den adju dant-onderofficier toegestane toelage nog geen f 100. Met 15 tegen 1 stem wordt besloten het salaris weder op f100.te stellen; de Voorzitter stemde voor f150.— Daarna wordt besproken de toelagen der hoornblazers. Over 1S69 bedroeg die over 4 hoornblazers a f25.-te zamen f 100.thans op de begrooting gebragt af 52.te zamen f208.— Tot toelichting dient dat tegen minder toelage geen hoorn blazers ie bekomen zijn. De Voorzitter brengt in het midden, dat de hoornblazers te Gorichem ook ieder f52.ontvangen, dat het hem wen- óchelijk voorkomt, om in afwachting van de nieuwe wet op de schutterij, de billijke verzoeken van de schuttersraad toe te staan, ten einde de officieren, die toch een lastpost vervullen, zoo veel mogelijk onaangenaamheden met hunne minderen te besparen. De heer Jelgersma verklaart zich tegen het cijfer van f52. per hoornblazer en vraagt of het niet op f40.kan ebragt worden De heer de Breuk wenscht de nieuwe wet op de schutterij niet aftewachten, maar thans reeds een blijk ce geven van tegen het opdrijven der uitgaven te zijn. Spreker zegt zich in deze met den heer Jelgersma te vereenigen en stelt voor bedoeld traktement te stellen op f 40.— hij verzoekt dit in omvraag te willen brengen. De heer Werendlijn Smit wenscht tevens in omvraag te doen brengen om het traktement weder, even als over 1869, op f25.te brengen. De Voorzitter stelt voor om te gelijk te stemmen over de sommen van: f52.f40.en f25.De uitslag is: f52.de heer Graat en de Voorzitter; f40.de hee ren de Breuk IiaagsmaBoomsma Jelgersma, de Lange Braaksma, van Kelckhoven, Berghuijs, Maalsteed, Bakker en Janzen; f25.de heeren Bok, Smit en Hugenholtz. Alzoo wordt aangenomen het salaris der hoornblazers over 1870 te stellen op f 40.ieder. De heer Hidde Bok brengt nog in het midden, dat naar zijne meenïng te vrijgevig is gehandeld met het verstrekken van schutters-uniformen voor rekening der gemeente, hij wenscht dat meer consciëntieus worde gehandeld door heeren wijkmees ters bij het afgeven van bewijzen van onvermogen. De heer de Breuk vereenigt zich geheel met den heer Hid de Bok, en zou een voorbeeld kuDnen noemen, dat echter in de sectieu reeds is besproken en daarom niet herhaald behoeft te worden. Spreker verzoekt B. en W. er wel op te willen letten. De Voorzitter zegt dat daar steeds het oog op zal worden gehouden. 5). Suppletoir Kohier Hoofdelijken Omslag. Wordt vastgesteld op eene somma van f88.17. 6). Mededeeling van ingekomen stukken. a. Dat de verificatie der gemeentekas heeft plaats gehad en overeenkomstig de boeken en bescheiden, in kas is bevon den de som van f 28,386.40^. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Op de gewone rondvraag bekomt de heer Braaksma het woord, die op artikel 54 der gemeentewet wijst, waarin be paald wordt, dat alle commissien jaarlijks worden benoemd. Hij meent alzoo dat daarom de commissie voor de strafver ordeningen ook op nieuw behoorde benoemd te worden. De Voorzitter antwoordt, dat die commissie slechts eene tijdelijke

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1