BELDERSCHE COURANT. Jïteuros- en Woensdag <ftÖoedmtie--6faÖ. 17 November. M 884. Negende Jaargang. 1869. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.00 Franco per post n 1-25 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. Do prijs der Advertenties van 14 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Adverteuticn intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILT J ES. Voor de nagelaten betrekkingen van de be- "manning der loodskotter no. 9 te Terschelling is bij den uitgever dezer in dank ontvangen, van A. Z. te Heldereen coupon no. 9409 4 pCt, Nederl. Schuld groot f3.96. Bij voortduring de hulpbehoevende on- gelukkigen in de algemeene liefdadigheid aanbevelende. STUDIËN OVER HET ECUMENISGH CON CILIE te Rome, te houden op den 8cn December 1869. ui. Dat de Encykliek //de geheele protestantsche wereld heeft in beweging gebragt" zooals door de Cilvita wordt ge meld is ons niet zeer duidelijk geworden. Integendeel zijn de antwoorden van de zijde der protestanten betrekkelijk slechts weinigen en ziin deze ook slechts te beschouwen, als uitingen van individuen en niet als die van het protes- tantismus of van de geheele protestansche wereld. Als zoo danig toch zal wel niet mogen gelden het protest tegen de Encykliek van den evangelischen opperkerkeraad van Berlijn, dato 4 October 1868 evenmin de bijeenkomst aldaar van 120 predikantenuit verschillende oorden van Duitsch- land zaamgekomen om den wenscli uit te drukken dat het //tegenover de aanmatigende Encykliek een verheven antwoord zou zijnom op den 8e December a. s. in tegen woordigheid Gods en der menschen plegtig de gemeenschap pelijke Augsburgsche confessie te vernieuwen"" evenmin de stem van eenige Groninger Godgeleerdenals die van een predikant teHellevoetsluis. Keen om een in waarheid plegtig antwoord te geven, aan eene zoo plegtige oproeping daarvoor mist het heden- daagsche protestantismus die noodige eenheidwaar de kerk van Lome teregt zoo trotsch op is. Het 18e eeuwfeest ter gedachtenis van den marteldood der HH. Petrus en Paulus vermogt Paus Pius IX te vieren //in eene vergadering van //500 bisschoppen20,000 priesters en 100,000 geloovigen Zulke cijfers zetten kracht bij aan de bewering dier eenheid en ontbreken ten eenenmale aan het tamelijk wel geïsoleerde antwoord der protestanten. Vreemd toch dat het protestantismus als ligchaamden schijn zelfs niet tracht te ontgaanvan het bewustzijn zijner eigene magteloosheid, die de katholieken wel eens als de reden konden beschouwen eener al of niet voorgewende onverschilligheid. Wat sterker is. Het zou bij eene naauwkeurige schifting der gemoederenin 't gezigt der zich-zelf sloopende protestantsche kerk en bij den strijd tusschen orthodox en modern het zou zeggen wij nog altijd moeten blijken, of er op des Pausen liefelijk schrijven, in de ziel van vele protestanten, wars van zooveel verdeeld heid in eigen boezemniet eene zekere neiging wordt aan getroffen tot aansluiting aan de katholieke kerk die in ieder geval, de zorgvuldige bewaarster is van eenige dier leerstukkendie ook het hart van protestanten dierbaar zijn gewordenen die de moderne rigting meedoogenloos te- nietedoet. »J)e terugkeer tot de moederierJc van zoovele protestanten in Engeland en elders (zie Instruction pastorale de Mon seigneur Tevêque de Beauvais de heer Pignouxdie het vaderhart des Pausen met zoeten troost vervuW moge bewijzen, dat wij hier niet op het veld der bespiegeling, maar wel degelijk op dat der werkelijkheid vertoeven. Wat het protestantismus nalaatdoet de graaf Ricciardi. In II popoio diltalia van 28 Pebruarij stelt hij voor, om op S December te Napels een Anti-ecumenisch Concilie van vrijdenkers, liberl pensatori te houden. In zijn oproepings brief erkent Ricciardi dat het Ecumenisch Concilie als eene belangrijke zaak moet beschouwd worden. Wij meenen zegt hij fdat daaruit gevaar kan ontstaan voor de zaak der be- //schaving, der vrijheid en des vooruitgaogs. De stem des //hooge priesters van Home, luider klinkende om de tegen- //woordigheid van een duizendtal bisschoppen (van 900 is //liet bekend dat zij komen zullen), moet een diepen indruk //maken op de gemoederen der onbeschaafde menigte, welke //zich niet door het verstand, maar door de verbeelding laat //leiden en geheel door de geestelijkheid gemend wordt, //die vooral op de vrouwen een volstrekt beheer uitoefent. //De bisschoppen in hunne diocesen teruggekeerd, zullen //het onmogelijke beproeven, om het programma, te Rome //vastgesteld ten uitvoer te breogen een programma dat //niet anders kan zijn dan zeer vijandig aan de edelste ge- //voelens en de teederste belangen van het menschelijk ge- vslacht. Onze vrees klimt bij het ontwaren der vreugde, *die de geestelijkheid met hare tallooze aanhangers bezielt, //een groot en des te ontzaglijker leger, als het blindelings //gehoorzaamt op de wenken, welke zij ooi zijn mogenvan //een eenig hoofd. Welk ander tegenwigt kunnen wij nu //stellen aan de nieuwe pogingen van den ouden en onver zoenbaren vijand aller vrijheid en verlichting, tenzij een //sterk, werkdadig verbond, even uitgebreid als het hunne, //het heilig verbond der vrijdenkers van alle natiëndat aan //het blind geloof, waarop het katholicisme gesticht is, het //groote feit der uitgestrekste propaganda tegenoverstelt." De Katholieke schrijver, van wien wij dit vertaald letter- overschreven, laat daarop volgen: //Wat zal uit dezen grooten berg geboren worden? ridï- vculus museen muisje, en omdat Ricciardi zijne Bul in //in het Eransch heeft geschreven, mogen ook wij de Eran- A/sche spreuk gebruikenQue sort-il bien souvent Du vent! Wij zeggen: de toekomst zal leeren of dit laatste waar of slechts waarschijnlijk geweest zij Garribaldi spoort de studenten van Italië aan: //om die //nieuwe bijeenkomst van hellegeesten, welke Ecumenisch con- //cilie genoemd wordt, door het slijk te halen," Wij voegen daarbij dat niets meer de aureool van het concilie zal vergrooten, in de oogen der geloovigen, dan juist het werpen met slijk of vuil, laat staan //het halen door 't slijk." Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 16 Nov. 1869. Heden avond met de spoortrein ten 6 ure 20 minuten wordt alhier verwacht de kolonel A. C. A. Schönstedt, kom man dant van het 7e regement infanterie, ten einde eene in spectie te houden over het 3e bataillon van genoemd regement alhier in garnizoen. Teneinde deel te nemen aan de feesten en optogten, die morgen te 's Hage zullen plaats hebben bij de onthulling van het monument, zijn heden van hier vertrokken een zestigtal gewapende matrozen, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse N. MacLeoden een twintigtal gewapende mariniers, onder bevel van den le luitenant D. C. W. Sutherland. Donderdag a. s. worden ze hier weder terug verwacht. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip Curaqaoonder bevel van den kapt.-luitenant ter zee jhr. M. W. Bowier, laatstelijk van Djeddah den 13n dezer te Suez aangekomen. Bij Z. M. besluit wordt de adelborst le kl. A. Mijer, dienende bij het eskader in Oost-Indie, op zijn verzoek, met den laatsten der maand waarin dit besluit ter zijner kennis zal worden gebragt, eervol uit de zeedienst ontslagen. Bij het gedeelte mariniers alhier in garnizoen is ge plaatst de kapitein J. J. Korndörffer. Heden morgen heeft hij het bevel over de 3e compagnie aanvaard. De 2de luitenant der mariniers A. R. de Wendt is verplaatst naar Amsterdam.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1