NIEUWSTIJDINGEN. //leerde demonstratie, sedert langen tijd voorbereid, gereed //gemaakt voor het concilie, dat hij tot eene groote daad //van verzoening wil doen strekken, en zulks is nog een ander wteeken der crisis, die heden ten dage het katholicisme on dergaat; maar het verschijnsel, dat zeker het opmerkelijkste //van allen is, is die daad van onafhankelijkheid en vrijlieids- //zin, die dezer dagen is verrigt door dien welsprekenden «'karmelieter monnik, die in de laatste jareu den preekstoel //van Notre Dame de Paris beklom, van pater Hyacinthe. //Hoe komt het dat deze vredebreuk zulk een graad van //algemeene bekendheid heeft verworven //Zulks is waarschijnlijk het geheim van die onbuigzame //politiek, die de kerk tracht te overheerschendie geen on- //afhankelijkheidszin gedoogt, die geen inschikkelijkheid ge- "doogt voor de eischen der eeuw. De waarheid is dat men //reeds meermaleu paal en perk wilde stellen, aan de vervoe ging van die vurige taal, dat pater Hyacinthe twee jaar ge gleden reeds naar Rome was ontboden, dat men hem nog //onlangs niet heeft kunnen vergeven, dat hij in eene rede- //voering deed hooren dat er in de wereld ook nog andere «'godsdiensten waren, dan het katholicismus. //Toen heeft zich de losbarsting niet langer doen wachten //en pater Hyacinthe heeft niet alleen geweigerd de vrijheid //van het woord prijs te geven, zoo als hem gevraagd werd, //maar hij heeft het monnikenkleed afgelegd, voor het concilie //protesterende tegen die leerstellingen «die roomsch heelen '/maar niet christelijk zijn" tegen de scheiding die men //verwaand genoeg is te willen vestigen tusschen de kerk en //de moderne maatschappij. *M. de bisschop van Orleans, heeft door eene openbare //poging, waarvoor het tijdstip ons minder gelegen voorkwam, //dezen edelen weerspannige willen terugvoeren, door hem aan //te raden berouw te betoonen over zijnen misstap. Pater //Hyacinthe heeft er zich toe bepaald, om met waardigen een- //voud te antwoorden, dat hetgeen men noemde '/eene groote '/begane fout" niets anders was dan >/het vervullen van eene //groote pligtDe ware misdaad van den karmeliet, die sints //lang bespied werd, is dat hij in weerwil van alles, altijd //gebleven is een kind der moderne maatschappijhij heeft //zich van haar niet willen, niet kunnen scheiden; hij heeft //haar willen bewegen tot zijn geloof, zonder haar hare regten //te ontrooven. //Het is een arme van geest, herhalen thans voortdurend //de groole ultramontaansche geleerden. De armen van geest //zijn evenwel veeleer degenen die tot iederen prijs het ka- //tholicismus naauw willen omsluiten, die al het mogelijke doen //om achtereenvolgens iedereen uit te werpen, die een moedig //hart en een vrij woord bezitten. Voorwaar eene schoone //overwinningeenen verlichten monnik te dwingen tot het //verlaten van zijn predikstoel en van zijn klein klooster te «Passy, met achterlating zijner sandalen M. de abt Maret //beproeft la paix religieustewij wenschem hem veel geluk //bij die poging. Tn afwachting van dien vrede, ontbrandt 'intusschen de oorlogsfakkel, de vijandige kampen teekenen «/zich duidelijk; ziedaar de beteeketiis dier onvoorziene vrede breuken en van die wel overwogene afwijkingen. Het con- "cilie kondigt zich schoon aan. Trouwens zij doet niets an- "ders dan in den vorm van godsdienstige verschillen, openbaar //maken die zelfde diepe en blijvende crisis, die het kenmerk //is der hedendaagsche zamenleving. Deze godsdienstige, zedelijke, menschelijlce crisis, die het //noodlot is der eeuwen in ontwikkeling, zij vertoont zich //heden ten dage ook nog wel onder andere vormen, op alle «/punten der wereld. Zij is heden in de voorboden van het con- z/cilie, zij was het gistpren in dat congres van Lausanne, dat «/zijne zittingen hield in Zwitserland, op een' bodem die er //gelukkig aan gewoon is, om alles te hooren en alles zijnen //weg te laten gaan." (Tot zoover Ch. de Mazade). Wij achten het hier eene geschikte plaats, om hierbij nog in te lasschen een deel van den brief dien pater Hyacinthe geschreven heeft aan den generaal der Karmelieten-orde, als hebbende die. brief eene zeer groote waarde ter karaktertee- kening van het onderwerp onzer studiën over het concilie. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 3 Dec. 1869. Apollo 's eerste winter-concc-rt vond Dingsdag avond 1L plaats. Het degelijke programma deed ons een avond van kunstgenot verwachten en wij zijn er niet in teleur gesteld Wie toch bewonderde niet met ons het flinke en degelijke spel van de pianiste Mevrouw die als dilet tante op dien avond hare talenten ten beste gaf aan Apol- lo's leden. De sierlijke voordragt van haar spel en de ge lukkige keuze der nomraers, alles werkte zamen om ons kunstgevoel te strelen. Ook de heer Cramer beviel ons meer dan ooit. Vooral de rêverie van Vieuxtemps droeg onze goedkeuring in hooge mate weg. De heer Cramer kent geen zwarigheidzijn spel is los en gracieus, arpeggio's, fla- geolettoonen, dubbelgrepen en octaafgangen alles komt haar fijn en zuiver te voorschijn. Het orkest onder leiding van den heer Egbers heeft zich dapper gehouden. De ouvertu res //Martha" en //Heimkehr aus der Fremde" vielen algemeen in den smaak. Jammer dat de finale der symphonie niet uitgevoerd werd. De aanwezige leden gaven zoowel aan de solisten als aan de leden van het orkest aanhoudend blijken van tevreden heid. Door Heldersch Mannenkoor zal, in het lokaal Tivoli alhier, op Donderdag den 16 dezer, een vocaal- en instru mentaal concert worden gegeven, met medewerking van het Appollo-orkest. Woensdag heeft bij de directie der marine alhier, de openbare aanbesteding plaats gehad van het vervaardigen en leveren van een stel tubelaire Stoomketels van 400 p. k. nominaal. Laagste inschrijver de Nederlandsche stoomboot maatschappij te Rotterdam, voor f39,400. Bij de aanbesteding op jl. Dingsdag is voor het artikel Soepgroenten gebleken de minste inschrijver te zijn, de heer P. de Graaf, voor f 1.72 de 100 rantsoenen. Donderdag heeft bij dezelfde directie de aanbesteding plaats gehad der levering van de navolgende artikelen Vleesch, minste inschrijver de heer A. L. van Gelder, voor f51. per 100 kilogrammen. Witbrood, minste inschrijver de heer M. Witsenburg voor f 19.24 per 100 kilogrammen. Aardappelen, minste inschrijver de heer P. van Twisk, voor fl.69 de 50 kilogrammen. Bier, minste inschrijver de heer E, Wilterdink, voor f 8. de 100 liter. De Wasch, de heer E. Kindt. De Groenten, de heer M. de Haas. De Melk, de heer L. Kroon. De 2e luit. H. Mercus Willer, afkomstig van de mili taire academie en onlangs bevorderd, is ingedeeld bij de 4® komp. van het 3e bat. 7e reg. infanterie, alhier in garnizoen. Men schrijft ons van Enkhuizen, 2 Dec. Zondag avond jl. is onder de gemeente Andijk een treurig ongeluk gebeurddoor duisternis, hevige storm, sneeuwvla gen en het hooge water misleid, zijn twee jonge dochters, onderweg zijnde Daar Wervershoof, in het water geloopen en verdronken. Woensdag morgen is bij Terschelling gestrand de En- gelsche brik »Ronoldes," kapt. Green, van Kroonstad met deelen naar Huil bestemd. Uit Zaandam wordt van gister gemeld, dat bij aan komst van den zandtrein te Zaandijk, de brug open zijnde, de locomotief naar beneden is gestort. Omtrent meer betreu renswaardige ODgelukken wordt niets gemeld. Te Alkmaar is eene commissie benoemd, tot het ontwerpen van een reglement voor een op te rigten afdeeling van het schoolverbond. Deze commissie bestaat uit de heeren A. Mac- laine Pont, M. Lnijmens. mr. W. van derKaaij, dr. J. J. de Gelder, dr. A. T. van Aken en C. W. Bruinvis. In het district Zuidhorn is door de kiesvereeniging de Marne, tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld de hr. mr. E. Cremers, oud-minister van buitenlandsche zaken. Sedert een paar dagen lag te Rotterdam aan de Wil lemskade, nevens het Nederlandsche schip Nederland bet met graan geladen Oostenrijksclie barkschip Euphemiakapitein Granotichwelke kapitein Dingsdag jl. eene order bekwam met zijn schip te verhalen, ten einde aan het schip Nederland ge legenheid te geven, goederen uit een ligter over te nemen. Hoewel dit met geringe moeite had kunnen geschieden, door namelijk zijne kettingen te vieren, verkoos de Oostenrijker niet aan bet bevel van den havenmeester te voldoen en veinsde het gegevene bevel niet te begrijpen en Diet verpligt te zijn aan hem onbekende wetten te gehoorzamen. Zelfs de vertoo- gen van den cargadoor van dat schip en den Oostenrïjkschen consul mogten niet baten; de Oostenrijksche kapitein bleef de bevelen van den havenmeester, gegrond op de verordening der haven en wateren aldaar, minachten en liet zelfs blijken niet ongenegen te zijn, zijn vermeend regt handtastelijk te verdedigen. De havenmeester voor het oogenblik buiten magte om de goede orde der ligging van schepen te handhaven, ver zocht alsnu hulp van het gemeentebestuur, 't welk besloot de bevelen van den havenmeester te doen gehoorzamen en des noodig met kracht ten uitvoer te doen brengen. Woensdag morgen ten 9| ure begaf zich diensvolgens de havenmeester aan boord van de Oostenrijksche bark, en eischte voor het laatst dat deze zoude worden verhaald, waarop een weigerend antwoord volgde. De havenmeester door de noodige hulp van een sterk politiekorps gesteund, betrad nu de Osstenrijksehe bark, nam zoodanige maatregelen dat de bark afdreef,* waardoor er gelegenheid was voor het schip Nederland om zijne lading te kunnen innemen. Toen de Oostenrijksche kapitein zag dat geweld hem niet zou baten, liet hij de Oostenrijksche vlag hijschen, begaf zich aan wal en liet zijn volk aan boord, onder verbod van mede te helpen tot het verhalen. Deze handeling, in een paar uur bewerkstelligd, lokte eenige nieuwsgierigen, doch de rust werd niet verstoord. Zeer ten onregte meenen enkele scheepskapiteins van vreemde natiën dat zij met luinne schepen kunnen handelenwat ver halen en andere voorschriften van het havenreglemeDt betreft zooal3 zij goedvinden, daar hun schip het eigendom eener

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2