BURGERLIJKE STAM) DEli GEMEEYIE TEXEL. BURGERLIJKE STAXD DER GEMEKTE YLIELA&D. vreemde Datie is, alsof men, als vreemdeling, zou mogen han delen tegen de voorschriften der politie van het land, waarin men zich bevindt. Naar men verneemt, is proces-verbaal opgemaakt tegen ds. A. P. A. du Cloux, pred. bij de Herv. gemeente te Spijk, wegens het uitoefenen van 't bedrijf als effekten-handelaar, zonder evenwel in 't vereischtc bezit van een patent te zijn, Men meldt niet, of deze predikant dezelfde is, waarvan volgens het nommer van Zondag de »N. Winscli. Ct. sprak, aan wien men na de afrekening van een effektenzaak nog f 164,64 moest bijpassen, welke aan maat- en strijkstok was blijven hangen. Men hoopt het evenwel, daar dit anders al weder een voorbeeld zou zijn van een prediker, die den lieer vreest en de dubbeltjes lief heeft boven alles. De kerkelijke verhouding te Sneek is grappig of treurig, al naar het standpunt, van waar men de zaak beziet. Daar gaan orthodoxen en liberalen ieder hun weg, en de een neemt van 'tgeen de ander doet, geen notitie. Verleden week, heb ben nu de orthodoxen een reglement op de verkiezing van notabelen gemaakt, dat zij verklaren, het eenig geldende te zijn. Deze week zullen de liberalen notabelen kiezen vol gens een vroeger vastgesteld reglement, dat dezen alleen als het ware beschouwen. Hoe het onder zulke omstandigheden gaat met »de liefde", die toch in 't christendom ook een plaatsje behoort in te nemen, kan men nagaan. Men schrijft uit Meppel 1 Dec. Gisteravond is alhier in hechtenis genomen de dienstmaagd van den burgemeester deZer gemeente, en zulks op last van haren heer zij is beschuldigd, van een getuigschrift, uit een voorgewenden vroegeren dienst te hebben overgelegd, dat ge bleken is, zoowel wat inhoud als onderteekening betreft, valsch te zijn. 't Proces-verbaal is verzonden en men verwacht elk oogenblik haar transport naar Assen. De beschuldigde is eene gehuwde vrouw, afkomstig uit Steenwijk, doch van haren man verlaten. Een telegram van Lloyds Agent te Alexandrie, dato Suez 28 Nov., in antwoord op eene gedane vraag uit Londen, zegt het volgende De Kanaal-Agent verzekert dat de minste diepte 5 Nederl. ellen en 10 duimen bedraagt (gelijkstaande met ongeveer 15 voet 10 duim Eng.). Schepen 5 ellen diep gaande, passeeren zonder bezwaar. Jl. Zaturdag is de heer O'Donovau Rossa, een der ge vangen Fenians, te Chammel ^Ierland) door den Sherif voor verkozen, al3 lid van't Parlement, verklaard. Deze mededee- ling werd met buitengewone geestdrift ontvangen. Men vierde de verkiezing ook te Liramerik, te Clare en in andere steden, en 't volk vernielde de huizen van hen, die verdacht werden de zaak der Fenians vijandig te zijn. De Aartsbisschop van de R. C. Kerk Cullen heeft een herderlijk schrijven openbaar gemaakt, waarin hij 't Fenia- nisme veroordeelt. -— De Vesuvius gaat nog steeds voort hevige schokken te weeg te brengen en groote witte rookwolken uit te werpen die met asch vermengd zijn, men ziet een uitbarsting te gemoet. De »Echo du Luxembourg" meldt, dat de uitvoer van kïkvorschen naar Frankryk aanzienlijk toeneemt. Een enkel huis verzond er in drie weken 200,U00. De duizend, 50 kilo wegende, kosten 13 fr. en er zijn in Frankrijk geene inko mende regten op. Van de achterbeenen wordt een heerlijk en geurig gebraad toebereid als frikassee met karpersous sma ken zij overheerlijk ook in pasteijen zijn zij verre van ver werpelijk. Het vei en het bovenlijf levert de beste schilpad soep en van de hoofden wordt bouillon getrokken, die bui tengewoon versterkend is. Ziedaar een inlandsch produkt dat in Nederland te lang verwaarloosd is als handelsartikel] In Duitschland wordt de aandacht gevestigd op de ver- valsching van petroleum met naphta. Vroeger werd dit in Amerika op groote schaal gedaan maar zijn tegen de ver- valschers zware straffen bedreigd. Voorts is daar tengevolge van de vele voorgekomen ontploffingen een besluit uitgevaar digd, houdende dat alleen petroleum tot lichtgevend gebruik van een zeker specifiek gewigt en een bepaald kookpunt in den handel mag worden gebragt. In andere landen bestaat zulk een verbod niet en nu meent men te weten dat bepaal delijk in Duitschland de petroleum met de veel goedkoopere naphta wordt vervalscht. De »Arbeitgeber" waarschuwt hier tegen omdat de naphta-dampen die zich dan bij het bran den in de lamp ontwikkelen ligtelijk eene ontploffing kun nen veroorzaken. De Figaro deelde deze week mede dat binnen kort ook ïn Fnankrijk het courantenzegel zal afgeschaft worden en dat de borgstelling der politieke bladen tot 30,000 francs en die der overige bladen tot de helft der tegenwoordige vermin derd zal worden. Een uitgever ïn Boston heeft het voornemen om eene vertaling van al de- heilige boeken der wereld uit te geven onder den titel van The Bihles of the World. Het eerste deel dezer uitgave zal de Vedas (de heilige boeken der Indi ërs) bevatten en binnen kort verschijnen. Voor de liefhebbers van lang bellen! Eenkruijerte R. heeft aan den knop zijner bei een bordje hangen, waarop staat»AlIen, die iets tc bestellen hebben, worden verzocht van 's morgens 8 tot 12 of 's middags van 2 tot 5 ure hier aan te bellen. Naar men weet klaagt men somtijds over de verregaan de onbeleefdheid der Amerikanen. Dat er uitzonderingen zijn bewijst het volgende incident voor het Hof van Assises te Boston. Een tiental personen verschenen voor de jury beschuldigd van diefstal; zij werden, na eenige beraadslaging, allen door het geregtshof tot dwangarbeid veroordeeldbe halve ééndie naar de galg werd verwezen. Bij het uit spreken van het vonnis vergiste zich de regter en veroor deelde ze allen tot levenslangen dwangarbeid; onmiddellijk op zijne feil opmerkzaam gemaakt, laat hij het hoofd van de bende weór voorkomen en zeide hem.: Vriendje, ik vraag u wel excuus" ik heb vergeten u ter dood te ver- oordeelen Een eenvoudige formaliteit. Wilt ge weten hoe men langzaam en gelukkig oud kan worden,? zeide eens een oud man. Laat mij u dit dan eens zeggen»eet altijd langzaamkaauw goed drink weinig en gaat lagchende aan uw werk. Houdt altijd een goeden luim en een zacht humeur, oefent u in een goed ge-, heugen en om dit laatste te doen moet gij mededeelzaam zijn herhaal wat gij gelezen hebt en spreek daarover. Dr. Jouhson's groot geheugen was het verschuldigd aan zijne mededeelzaamheid." Een der nieuwste modeartikelen zijn manchetknoopen a la ïroppmann. Zij zijn tamelijk groot en hebben den vorm van een grafsteen met een kruis. In het midden zijn een spade en eeu houweel aangebragt, kruislings over eikander liggende en met een strop omwonden. Door den strik daar van is een mes gestoken, hetwelk het centrum van het bekoor lijk garnituur uitmaakt. Bovenaan staat de r.aam »Kinck" te lezen, aan de kanten de namen der kinderen en onderaan de woorden: «misdaad van Pautin, 20 Sept. 1869." Nu zegge men nog, dat de hedendaagsche mode onzinnig en sma keloos is. Op zekeren dag dineerde Sainte-Beuve ïn gezelschap van Lacordaire, en spoedig liep het gesprek over godsdienst: »lk begrijp uw geheimen niet," zeide 8aint-Beuve, »en ik geloof niets, dan hetgeen ik teu volle begrijp." »Vergeef mij, mijn heer!" gaf pater Lacordaire ten antwoord, "gij begrijpt niet waarom vuur eijeren hard maakt en boter doet smelten, maar ik bemerk toch dat gij in ommeletten gelooft!" Sedert dien tijd behandelde St. Beuve Lacordaire met de meeste on derscheiding en sprak altijd van hem met den diepsten eerbied. Voor eenige dagen ontvïugen wij eene circulaire (wegens gebrek aan ruimte hebben vrij daarvau niet eerder melding kunnen maken) waarin me- dedeeling wordt gedaan dat het XXIVe laudhuishoudkuodig Congres in het laatst der maand Juuij a- s. te Arnhem zal worden gehouden. Het bestuur vestigt daarom de algemeeue aandacht op deze voor dcu Nederlaudsclien land bouw zoo hoogst nuttige instelling. Op die Cougressen nu zijn en worden onderwerpen behandeld betreffende: 1. akkerbouw inden ruimsten ziuveeteelt en zuivelbereiding; 2. tuinbouw in al zijn omvang; 3. houtteelt in al hare onderdeden 4. natuurkennis en hare toepassing op deu landbouw; 5. land- eu volkshuishoudkunde iu het algemeen en statistiek. Het is eene goede gewoonte der Congressen waartoe elk die zich daartoe opgewekt gevoelt, tegen betaling van slechts f2. toegang heelt terwijl hij later kosteloos een exemplaar van het iu druk uitgegeven Ver slag' ontvangt om vooral' in een ■programma eeu zeker aantal vraagpun ten te vereenigen geschikt geacht om zonder uilsluiting van wat elk bovendien ter sprake weuscht te brengen aan de overweging der zamen- gekomen leden te worden onderworpen. Hij die iets tc vragen ol' eenig voorstel te doen heb.be gelieve daarvan aau het Bestuur (aan 't adres van den Secretaris, deu heer Dr. L. Muller, te Arnhem) franco mededeeiing te doen en zoo hij verschillende vragen ol' voorstellen heeft vooral elk daarvan op een afzonderlijk stuk papier te schrijven. Het Bestuur geeft zijnerzijds de bepaalde verzekering dat het alle inzendingen met zorg zal overwegeu en er een voegzaam gebruik van zal maken. Niemand sluit het uit eu elks mededeeiing is dus welkom mits zij outvaugcu zij vóór den 15 Janna rij 1870 teu eiude er een behoorlijk eu vroegtijdig, alom te verspreiden programma uit zamen te stellen. Bij gelegenheid van bedoeld Congres zal voor het eerst in Nederland plaats hebben eene INTERNATIOVALE TENTOONSTELLING van LAND- BOU W-WERKTU1 GEN Daaraan zal verbonden wordeu eene Verlotingbestaande zoo mogelijk uit 25,000 loten a f 1.vau voorwerpen aau te koopeu van inzenders op genoemde Tentoonstelling. Het programma van een en ander zal weldra gereed wezen eu algemeen verzouden worden. Inlichtingen zijn inmiddels op franco aanvrage te bekomen bij den specialcn Secretaris der Commissie voor de Tentoonstelling, den heer J. Nagel Jr. te Arnhem. Van 25 Nov. 2 Dec. 1869. ONDERTROUWD en GETROUWD Geene. GEBOREN Cornelis, zoon vau Heudricus van Heerwaarden en Martje Kuip. OVERLEDENRisje Roeper, 61 jaren, gehuwd met Nau Boon. Cor nelis van Heerwaarden, l dag, zoon van Hendricus van Ileerwaarden en Martje Kuip. Klaas Bakker, 25 jaren, zoon vau Jacob Cz. Bakker en Harretje Kikkert, overleden te Batavia. Van 2 Aug. 1 Dec. 1869. ONDERTROUWD: Cornelis Visser, zeeman, 39 jaren en Jeske Smit, we duwe IJsbrand de Gorter, 36 jaren. Dirk Bruin, schoenmaker, 28 jaren, en Geertje Sieben, 29 jaren. Cornelis de Boer, 32 jaren, zeeman eu Trijntje Hutjes, 27 jaren. Jau de Gorter, 28 jaren, zeemau en Jan netje Bakker, 28 jaren. GEHUWD Cornelis Visser en Jeske Smit. Dirk Bruin eu Geertje Sieben. Cornelis de Boer en Trijntje Hutjes. Jan de Gorter en Jan netje Bakker. GEBOREN: Johanna, dochter van G. Visser en Martjen van Keulen. Douwe, zoon vau Jan de Boer en Meisje Sieben. Cornelia, dochter van Tjeerd Koudenburg en Grietje Iloedemaker. Cornelia en Alida, d. van K. L. de Boer eu Trijntje Luijtez. Dirk, zoon van D. Kz. visser en En geltje de Boer. Cornelis, zoon van K. Visser en Gerritje Brcijl. Cor nelia Cathariua, dochter vau A. Visser en Neeltje Bakker. Maretje, dochter vau A. Zeijlcinaker en Johanna Snor. Airtje, dochter van E. Pronker eu Elisabelh Bakker. OVERLEDEN Adriaan Koudenburg, weduwnaar van Antje Koudenburg 69 jaren. Cornelia Koudenburg, 7 dagen, dochter van Tjeerd Koudenburg en G. Hoedemaker. Willem Jonker, 2 jaren, uit Vcendam. Iliddo Duinmaijer, weduwnaar Jctske Visser, 80 jaren Drie aangespoelde drenkelingen.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 3