BURGERLIJKE STAND ÖElt GE11EEXTE HELDER. ADVERTENTIE i\. Uit de gemeente Neuzen zal eerstdaags van wege den gemeenteraad een adres worden opgezonden aan den minis ter van oorlog, houdende verzoek om Neuzen aan de land zijde als vesting op te heffen. Uit Makkum meldt men dat van de lading van de op de Waard gestrande Anna Catharine ruwe suiker geborgen werd maar niet alleen door de daartoe aangewezen perso nen en op de aangewezen plaats, maar ook door dilettanten, die welwillend genoeg waren om hun eigen lokaliteiten daar voor beschikbaar te stellen. De regterlijke magt is evenwel ondankbaar genoeg, om die zorgen niet op prijs te stellen en integendeel een onderzoek in te stellen naar de bevoegd heid dier ongeroepen bergers. Volgens brief van Ameland van den Isten Dec., is al daar aan het strand gespoeld eene groote hoeveelheid geSm- balleerde flesschen en kisten gedistilleerd en ijzeren vaten olievermoedelijk afkomstig van het op Terschelling gestran de schip Waldemarkapt. Backhausvan Hamburg naar Buenos-Ayresalsmede eene boot van Hollandsch maaksel zijnde van binnen gegrondverwd met zwarten bodem. Men leest in de Landb. Ct. »Den 17. November 11. had de laatste verkooping van Groninger straatvuilnis in 1869 plaats. Gedurende dit jaar zijn volgens ons welwillend ver strekte opgaven verkocht 927 vrachten straatvuilnis a 17700 kilogr. voorƒ73.836,25 264è vrachten ier ad id voor 6.303,50 totaal ƒ80.139,75 »De gemeente Groningen heeft daardoor over 1869 een zuiver voordeel van ongeveer ƒ37.000. Wanneer men daar enboven de voordeelen in aanmerking neemtdie er voor den landbouw uit voortvloeijen en de welvaartdie in de gemeente wordt verspreid door de betaalde arbeidsloonen dan zal 't wel geen betoog behoeven van hoe ontzettend veel gewigt de mestverzameling te Groningen isdie uit munt door practischen zin en dan ook in zoo menig opzigt aan andere gemeenten ter navolging mag aanbevolen worden. Indien b. v. te Amsterdam de faecale stoffen verwijderd wer den als te Groningen en niet in de grachten werden gewor pen of wegvloeiden zou de hoofdstad van het rijk zeker vrij wat minder onaangenaam op het neusorgaan werken dan nu het geval is." De Corresp. Italvan de firman sprekende, die aan deu khediv gszonden is, zegt, dat zij in zeer duidelijke maar geen bedreigende bewoordingen vervat is. De porte verklaart alle previlegien, vroeger aan Egypte toegestaan, te zullen handhaven en de verklaringen aan te zullen nemen, die de khediv in zijn eerste antwoord aan den groot-vizier heeft afgelegd, maar te blijven vasthouden omtrent twee punten, waarin de khediv niet wil toegeven, n. 1. geen nieuwe be- lastingen op te leggen en geen leeningen te sluiten, zonder magtiging van den sultan. Omtrent Troppmann wordt nog het volgende gemeld. Hij beweert, dat de lezing van »de Wandelende Jood" hem het voornemen had doen opvatten, om, evenals daar de jezuit Rodin doet, een geheele familie te vermoorden, ten einde zich later van haar vermogen meester te maken. Doch het schijnt, dat hij ook de Monte Christo van Dumas heeft gelezen en dat hij het voorbeeld heeft willen volgen van de gevangene, die zich houdt, alsof hij dood is, ten einde des te gemakke lijker te kunnen ontsnappen. Zijn bewakers kregen dit echter in den neus en plaatsten zich nu voor de deur van zijn cel, zoodat hij alles goed hooren kon, wat zij zeidenwaarna de een den ander vertelde, dat een der gevangenen 's nachts ge- storveu was; op de vraag zijns makkers »wat hem wel ge scheeld had", antwoordende, dat men dat 's avonds wel te weten zou komen, want dat er lijkopening zou plaats hebben. Hierdoor schijnt Troppmann zoo geschrikt te zijn, dat hij zijn voornemen heeft laten varen. Zijn advokaat, den heer Lachaud, zou Troppmann bekend hebben, dat hij 5 medepligtigen had. Dit behoeft echter nog nadere bevestiging. Hij is voortdurend in zeer opgewonden toestand. Hij leest steeds in Macheth, vooral de scène met de drie heksen. Hij blijft er nog altijd bij, dat de oude Kinck met hem middelen had beraamd om valsch geld te maken en dat de oudste zoon zich van de 5000 fr., die te Guebwiller op het postkantoor uitbetaalbaar waren, had willen meester maken. Het blaauwzuur, dat hij met de wijn vermengd had, die hij Kinck in het bosch te drinken gaf, beweert hij zelf te hebben gefabriceerd. De ingewanden van Jan Kinck zijn door deskundigen on derzocht en volgens de Figaro zijn daarin sporen van Prui sisch zuur gevonden. Wat de vraag aangaat of Troppmann medepligtigen gehad heeft, daaromtrent is men nog in onze kerheid. Hij zelf moet gezegd hebben, dat daaromtrent aan wijzingen te vinden waren in de portefeuille van Jan Kinck, die hij niet ver van de plaats van den moord in den Elzas verborgen heeft en die hij slechts zou kunnen aanwijzen, in dien men hem daarheen bracht. Door een zekeren heer Mark Turner werd onlangs ter gelegenheid van een feestmaaltijd van dagbladschrijvers te Washington een allerkoddigste toast uitgebragt. Wij deelen hiervan een uittreksel mede ten dienste van hen die ook een maal mogten uitgenoodigd worden, om bij feestelijke gele genheden het spreekgestoelte te bestijgen. »Heer presidentwaarom gij juist mij de groote eer be wijst de feestrede ce houden weet ik inderdaad nietmaar nogtans beken ik gulwegdat gij geen betere keuze hadt kunnen doen. Immersgij zoudt niet ligt iemand hebben gevouden die cr zich beter van kwijten kan dat thema naar den strengsten eisch der waarheid te behaudelen dan mij want heer presidentik bemin alle vrouwen zonder onderscheidzij mogen zoo oud zijn en zij mogen eene ge laatskleur hebben zoo leelijk als maar mogelijk is. Eenvou dige zielen weten de waarde der vrouw niet te schatten en weten niet wat wij haar verschuldigd zijn. Zij naait ons de knoopen aan jas en broek, zij flikt onzo kleederen, zij ver trouwt en bouwt op ons en zij brieft ons getrouw overal les wat zij van hare burinnetjes is aan de weet gekomen (luid gelach). Overal waar gij de vrouw plaatst maakt zij het pronkjuweel uitja zij is een schat voor de wereld (de redenaar maakt eene pauze en ziet de toehoorders vragend aan). Daverende toejuiching of (schaterend gelach). Slaat toch uwen blik op Cleopatraslaat uwen blik op Desdemona slaat uwen blik op Florence Nightingaleslaat uwen blik op Lucretia Borgia (luidruchtig geroep neen neen De redenaar maakt alweêr eene pauze alsof hij in twijfel staat). Welnu, laten we Lncretia dan maar uitstooten. (daverende bijval). Slaat uwen blik op moeder Eva (oh oh gelachGij zijt niet gedwongen op haar den blik te werpen zoo gij daar geen zin in hebtmaar ik zeg Eva was een puikje en wel in het bijzonder vóór de modes dagelijks anders werden. Slaat den blik op alle onze beroemde voorvechters voor vrouwen emancipatie en te gelijker tijd ook op den heer Francis Train. Ik herhaal hetheer presidentwelk standpunt gij eener vrouw ook moogt aanwijzensteeds is zij het sieraad der maatschappij en een schat voor de wereld. In ware liefde wordt zij door weinigen geëvenaard, overtroffen wordt zij door niemand. Als nichtje komt zij altijd gelegen en is al tijd eene welkome gastals grootmoeder die er zeer warmp jes inzitmag zij ook ongeueesbare luimen hebben is zij een kostbaar kleinood. Wat toch waren de menschen op aarde zonder de vrouw Zij waren er heer president raar aan toe of, beter gezegdeene rariteit. Laat ons haar daar om hoogschatten laat ons haar beschermen bieden wij haar onze hulp en wanneer de gelegenheid zich opdoet ook onze hand aan (gelach). Alle gekscheerderij ter zijde, de vrouw is lieftalligdoor en door goedig schoon en zij ver dient ten volle onze achting en onderwerping. Niemand on der de aanwezigen zal het weigeren een regt vollen teug uit dezen beker te willen nemenwant een iegelijk van ons kendebeminde en vereerde de beste van alle vrouwen zijne eigene moeder. (Levendig applaudissement). Vau 26 November 3 December 1869. ONDERTROUWDA. J. Hoogerwerf, broodbakker, 23 jaren en II. H. Vinke. 25 jareu. GEHUWD: A. C. Sköppum en II. Mattisea J. W. Vinck cu E. A. H. Laogkemper. M. Beueker en F. dc Rover. BEVALLEN: A. M. Laurey, geb. Slebe, D. W. E. Beltman, geb. Drager. D. J. C. H. Vries, geb. Soustral, D. E. Hagen, geb. Tho- Z. E. J. de Graaf, geb. vau Haren, Z. J. S. van der Togt, Z. IT." van der FInm, geb. Darplioru, D. J. Kibbeling, geb. Pot, Z. N. van Dalen, geb. Kikkert, Z. M. van de Poll, geb. Itoodü, Z. E. B. M. Evelein, geb. Boom, 1 Z. cu 1 D. T. Selderbeek, geb. Roo- dqrvvijn, ,Z. OVERLEDEN: J. Hofer, 13 jaren. M. J. Reraert, 2 maanden. W. Kolk, 40 jaren. J. J. Rau, 19 dagen. R. II. Boermeester 58 jaren. - E. A. M. Landolt, geb. van Kooten, 47 jaren. M A li K TBERIGTCN. ALKMAAR, 4 Dec. Aangevoerd 11 Paarden f 25 a 110, 1 Koeï f180, 17 nucliterc Kalveren f 8 a 16, 340 Schapen f6 a 32, 3 Geiten f 3 a 4, 26 magere Varkens f 15 a 29, 70 Biggen f 8 a 14, Boter per kop 70 a 77k ct. HOORN, 4 Dec. 11 rand Tarwe f 8 a 8.50, 6 mud Rogge fö ii 7, 65 mud Garst f5 a 7, 99 mud Ilaver f3.50 a 5, 5 mud witte Erwten f 10 ii 12, 10 mud groene Erwten f 13 a 16, 10 mud graauwc Erwten f 13 a 17, 10 mud vale Erwten f9 u 11, 9 mud bruine Boouen f10 a 12, mud witte Booucn f 15, 10 mud Paardenboonen f 7 a 9, Mosterdzaad f 19 a 20.50, Karweiz. f 22 a 22.50, alles per mud, 45 Paarden f40 a 200, 350 Scliapcu f 16 a 30, 13 Kal veren f7.50 a 16.50, 65 Varkens f 16 a 25, 6 Zeugeu f33 a 57, 290 Biggen f 6 a 12.50, 40 Kippen f0 50 a 1.50, 70 Eendeu f0.50 a 1, 650 Kipcijercn f4.75 a 5 per 100 stuks, 2500 kop Boter 0.52^ a 0.60 per kop. 300 mud Aardappelen f 2.80 a 3 60 per mud. LONDEN, 6 Dec. Ter veemarkt waren aangevoerd 4784 runderen, 18,435 schapen en lammeren, 165 Kalveren, Varkeus 45. Prijzeu zijn Beste Runderen 5/10, Schapen en Lammeren 6f-, Kalveren 5/10. Varkens 6/4. 271ste STAATSLOTEIUJ EersteTlüasse. Eerste Trekking. No. 1637, f1500; no. 8476, f1000; 110. 4504, f100; nos. 38, 15122. ieder f200; nos. 1968, 4289, 11908 en 11942, ieder flOO. Donderdag 9 December vertrekt van hier de Oost-Indische landmail via Southampton. Ik ondergeteekende verwittig hiermede aan I|98Ef mijne vrienden en bekenden, dat mijn Engagement inet Mejufvrouw Jansje J. MANHEI M, te Alkmaaropgehouden heeft te be staan, om redeDen die ik langs dezen weg niet wil bekend maken; doch zijn er soms heeren belangstellenden, die kun nen bij mij genoegzame informatiën bekomen omtrent hare hoedanigheden. Jb. JV. PRINS. Scheeps-TagrinNiemoediep.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 3