Volksvoordragt, Tivoli. BAL. Voordrachten te Schagen. om door het kind gedragen te worden, daar deze zeer veel waarde bezat; de vader gaf echter gevat te kennen, dat hij dit wel wist; en gebruikmakende van de eerlijkheid van den koopmanverkocht hij den volgenden dag den halsketen zijnde een paarlsnoer, voor de som van f 450 aan een goudsmid. Eei'stdaags wordt in de Friescee gemeente Heeg de aalaak de Hooptoebehoorende aan de heeren Visser, terug ver wacht Aan die terugkomst knoopt zich een klein drama vast, dat voor £enige weken daar en elder3 nog al opgang ge maakt heeft. Genoemde boot; met aal op Engeland varende, was tijdens de hevige stormen op zee en men verkeerde in den grootsten angst over .schip en bemanning, omdat men overal heen telegrapheerende geen antwoord op het ingesteld onderzoek bekwam. Eensklaps komt berigt, dat de beman ning behouden in 't Nieuwediep was binnengebragt door eene Noorsche bark; de boot was in reddeloozen staat door't volk verlaten en 't reddend schip nog juist bij tijds opgedaagd om 't drietal opvarenden te redden. Doch wat gebeurt Eenige weken later komt bij de heeren Visser van Heeg een telegram uit Cuxhaven, meldende dat aldaar een aalaak was binnen gebragt, die zeilende was gevonden zonder volk, op de hoogte van Helgoland. Een ingesteld onderzoek bewees dat de «ver gane" aak na 14 dagen rondgezwalkt te hebben op de baren nog geen enkel lek bezat en de aalaak de Hoop was. Men denke zich de aardigheden, die uitgekraamd worden over den moed van 't scheepsvolk. Eerst een voorwerp van belang stelling, werden ze nu uitgelagchenDie aak is uit Cuxha ven afgehaald en reeds Delfzijl gepasseerd. Er bestaat in onze groote manufactuur-magazijnen eene formule, die onze bekoorlijke lezeressen misschien wel eens zullen hebben opgevangen, schoon zij ze ook iu hare onschuld niet begrepen. Wanneer er namelijk een nieuwe «cliënte", die men niet kent en dus niet vertrouwt, den winkel bin nentreedt, fluistert de eene bediende den andere toe «Twee op de tien!" Wat die cabalistische woorden beteekenen Niets meer of minder dan dit, dat men de «dame"van «lange vingers" verdenkt, en door dat «twee op de tien" wil zeggen«Houdt uwe twee oogen op hare tien vingers ge vestigd." Zegt het voort -De heer Lecoustéanou, prefect van Doijin in Rumeniö, behoorde ook onder de genoodigden op eene soirée bij de schatrijke famillie der Valimirescous. Toen het oogenblik van scheiden gekomen was, loste hij een revolver op de oudste dochter des huizes, een beeldschoon meisje, onlangs van een kostschool te Parijs in de ouderlijke woning teruggekeerd, die een door hem gedaan huwelijks-aanzoek van de hand had gewezen. Het schot had maar al te juist doel getroffen, want na eenige oogenblikken gaf de ongelukkige den geest in de armen harer moeder, die met twee zusters van het slagtoffer getuige van het moordtooneel was geweest. De moordenaar is in hechtenis genomen. De Moniteur Universele over de uit Egypte door II. M. medegebragte zaken sprekende, zegt o. a.: «De keizerin heeft slechts één aap medegebragt, een echten aap. Jocko verlaat de appartementen van zijn doorluchtige ge biedster niet; Maandag morgen jl. heeft hij met den keizer en den keizerlijken prins in de kleine salon Louis XIYontbeten. «Jocko draagt nog zijne Egyptische kleeding." Voor speculantenis niets heilig. Een hunner heeft aan een invloedrijk persoon verlof gevraagd om Troppmann in een groot cirque, tegen een zeer hoogen entrée-prijs aan het publiek te vertoonen. Het is een even goed, zoo niet beter middel voor den Staat, om eene nieuwe bron van inkomsten te vinden, zegt die fransche Barnum in zijn verzoekscnrift. En dat het dien heer werkelijk ernst met zijne onderneming is, bewijzen de gedetailleerde plannen en zeer uitvoerige tee- keningen van de geprojecteerde zaal, die hij bij zijne petitie heeft gevoegd. Jammer dat de Pantijnsche moord niet in Ame rika is gepleegd. Daar zou de vernuftige plannenmaker waar schijnlijk kans van slagen hebben. Een proces om 100 millioen francs wordt de Fransche Re gering aangedaan door mevrouw Cotton voor wien 1naitre Lachaud zal pleiten. Mad. Cotton beweert evenals véor haar anderen in 1822, 1826, 1827, 1831 en 1838 ja reeds in 1680 te kunnen bewijzendat zij afstamt van een broeder van Jean Thierry welke iti 1676 te Venetië, na een veelbewogen leven schatrijk overleden is en zijn fortuin aan zijn broeders en zusters gelaten heeftdie nooit zijn ge vonden. De bank van Venetië had 't vermogen van Thie- ry onder zich 't welk tijdens den Italiaanschen veldtogt van Generaal Bonaparte reeds met de interessen tot 20 millioen geklommen was. Generaal Bonaparte liet zich dat fortuiutje ten behoeve der Fransche schatkist uitleveren. Sedert zijn gelijk gezegd is tal van regthebbenden opgekomen en daar, hoezeer zij afgewezen zijn de Fransche regtbank toch het regt van de wezenlijke afstammelingen op de erfenisdie thans 100 millioen bedraagtniet betwist heeftzoo komen natuurlijk telkens andere pretendenten op en ditmaal me vrouw Cottan geboren Romary. «Engelsche regtspraak." Voor de politiekamer van Westminster werd de zaak behandeld van een slager, die met zijn hondenwagen een constabel had overreden «De beklaagde:" Het spijt mij inderdaad, maar ik kan het niet helpen. Ik wil echter gaarne den constabel tot schade vergoeding een schapenbout geven, voor zijn zondagsmaal. «De regter:" Dit aanbod komt mij zeer billijk voor. Wat denkt gij er van Austiss (de constabel.) «Austiss:" Als gij 't goed vindt, dan vindt ik 't ook goed. «De regter:" Dan veroordeel ik den slager, aan Austiss een schapenbout te geven, met betaling van de kosten. -Een tijdlang geleden verscheen een boekje van Bern- stein geïteld Boven Lucht en Wolken dat duizenden le zers vond en hen bekend maakte met een aantal interessan te bijzonderheden betreffende het uitspansel. Die lezers en met hen allen die gaarne hun kennis vermeerderen zullen waarschijnlijk met genoegen vernemen dat thans een waar dig tegenhanger van dat geschrift uitgegeven isgetiteld Onder Lucht en Wolken en bewerkt door den heer G. Cool Pz.naar Cr. Ferdinand Stamm. Dit nieuwe boek behan delt niet de verschijnselen van het uitspansel, maar het we tenswaardige dat op onze aarde zelve valt op te merken en doet dit op zoo degelijke en onderhoudende wijze dat het voor zeer velen zonder twijfel eene aangename en tevens nuttige lectuur zal zijn. Het bevat ongeveer 220 bladzijden compressen druk in groot octavo, en de prijs is slechts fl.25. Het is dus onder ieders bereik. Niettegenstaande de pogingen der vijanden van eene schie lijke en zekere eigenhulp en hoewel gelijksoortige huismid delen talloos verschijnenstaan de volgens het voorschrift van den Professor in de medicijnen Dn. Harless en naar geweten bereide slollwerck'sche Borst-bonboxs tot heden volkomen onbereikbaar daar. De 30 jarige steeds toene mende consumtie is het zekerste bewijs voor de deugdelijd- heid van het fabrikaathetwelk aan alle borstlijders niet genoeg kan worden aanbevolen. Sjngescniörn. EEN WOORD VAN HULDE Mijnheer de Redacteur mag ik van UEd. een klein plaats je verzoeken in uw geacht blad. Ik neem dan die gelegen heid te baat om met een enkel woord Hulde te brengen aan alle de werkende leden der Rederijkerskamer Olympia Twee avonden mogt ik getuige zijn van de opvoering van het tooneelstuk Salomon von Ccius. Geloof mij dat ik niet overdrijf maar dat ik beide avonden met belangstelling de- opvoering heb bijgewoond. De rollen waren niet alleen goed begregen maar zeer goed weêrgegeven. Het bewijs hiervoor wasdat ik bij enkele treffende passages bij vele hoorderes sen een traan in het oog zag. Doch genoeg Mijnheer de Re dacteur ik wil hier geen recensie schrijven; alleen wenschte ik en ik geloof daarmede de tolk van velen te zijn de werkende leden van Olympia opentlijk Hulde en dank brengen voor hunnen ijver en volharding, om twee achtereenvolgende avonden geen moeite of tijd te ontzien, maar hunne talenten ten beste te geven tot leeniging van het lijden van zoo vele zwaar beproefden. De liefde tot den naaste spoorde hun aan moge hunnen arbeid niet te vergeefs zijn geweest. STAAT der brieven geadresseerd aan onbekenden, gedurende de 2e helft van October 1869. Sijper, Aalsmeer; J. E. Daniels, H. Hard, A. Pont, Lee mans (2 stuks), wed. IJsberg, P. v. d. Plas, B. Plate, Dis terhout, J. Bemurd, II. II. Visser, C. Staal, Amsterdam; J. Schrier, Antwerpen; C. Kes, Buiksloot; J. Kos, Burgerbrug; H. E. Simon, Delft; B. G. van Dam, Harlingen; B. Kolen, K. H. Weissenbruch, Hellevoetsluis; van Nege, Leiden; J. Mossel, Muiden; H. Dobbelaar, NieuwediepG. Bernart, Schoorl; mej. F. van Bueren, Vlissingen- G. de Leeuw, Zus- vold. Van A.P. PolderJ. Pepermeijer, AlkmaarA. Kampen, Waardpolder. De Directeur, - D E K E T H. 271ste STAATSLOTERIJ Eerste Klasse. Tweede, Derde en Vierde Trekking. No. 6507 f5000, no. 16461 f2000, no. 6203, 14454 en 19913 ieder f1000, no. 13173 f400, no. 4078, 12575 en 18113 ieder f100. No. 11588 f20,000, no. 10009 f1500, no. 2441 f1000, no' 203, 8699 en 10760 ieder f400, no. 14949 en 19881 ieder f200, no. 1744,9526, 10714, 13118,15871 en 19928 ieder f100. No. 9014, f200; no. 13619 en 14699, ieder f100. BURGERLIJKE STAM) 1)Ë GË11EE\TE WIERMEJi. Gedurende de maand November 1869. ONDERTROUWD Meijert Ileijblok eu Geertje Lont. GETROUWD Dirk Dirks met Jannetje Heijligenberg. -e- Meijert Ileij blok met Geertje Lont. GEBOREN Simon, zoon van Antjc Veerdig. Jan, zoon van K. Boersen eu Maria Johanua Kazen. Mattheus Johannes, zoon van D. Bakker en Dieuwertje Elzcr. Trijntje, dochter van P. Baijs en Geertje Schellus. Coruelis, zoon van C. Omes en Maartje Rotgans. Geertje, dochter van S. Klein en Trijntje Maars. Jacob, zoon van Jb. Kool en Neeltje Tijsen. Trijntje, d. van A. Ruijter eu Trijntje Klein. OVERLEDENGeene. MAKKTBliKIGTEN. PURMERENDE, 7 Dec. Aangevoerd 129 stapels Kleine Kaas, 5 Middelbare. Boter. Van fl.tot fl.10 per Ned. pd Gemidd. f 1.05 per Ned. pd. Aangevoerd 82 runderen. Vette Koeijeu weinig ter markt en tot verhoogde prijs vlug verkocht. Vroegkalvers zijn voor uitvoer nog al gezocht. 29 Paarden. 64 vette Kalveren. Prijs van 75 tot 95 et. per NP. Han del stug. 46 nuchtere Kalveren. Prijs: van f 8 tot 16 per stuk. Handel stug. S2 vette Varkens, van 49 tot 54 Cents per NP. handel matig vlug. 19 magere varkens van f 15 tot 25, en 198 biggen van f8 tot 12. Handel stug. 1476 schapen en lammeren. Vette schapen weder iets vlugger. Overhouders zijn iets beter te plaatsen, er is evenwel geen prijsverandering te merken. 1510 Ganzen f 2.75 a 3.25, 214 Zwanen f7 9.50, Kipeijeren f5 a 5.50 de 100 stuks. Verleden Dingsdag zijn ter waag gewogen 107 stapels kaas, wegende 30828 kilogrammen. De hoogste markt was voor kleine kaas f 34.50. Mid delbare f 34.Aangevoerd 1524 ned. pondeu Boter. SCHAGEN, 9 Dec. 1 Paard f40, 6 Vette Gelde Koeijen f 160 a 230, 7 Nuchtere Kalveren f7 a 14, 400 Magere Schapen f 14 a 24, 580 Vette Schapen f22 h 35, 30 Magere Varkens f 15 a 21, 12 Biggen fSa 11, Konijnen 20 a 75 ets., Kippcu 40 a 130 ets., Eenden 45 a 80 ets. Boter f 0.72^ per kop of fO.96^ per NP. Kaas, 15 a 22è ct. per NP., Kipeijeren f5, per lOOstuks. SNEEK, 7 Dec. Boter f57 ENKHUIZEN, 9 Dec. Kaas aangevoerd 17 stapels, wegende 4458 NP. Hoogste prijs f 33.50. Laagste prijs !'32.50. Mosterd per mud flS.— a 20. Karweij 1'23. Maanzaad f 13, per 50 kilo. Graauwe Erwten f17.Capucijnders f14. Bruine Boonen f 13.Witte Erwten f 12."Wijker valen f9.per mud LONDEN, 9 Dcc. Ter veemarkt waren aangevoerd S67 runderen, 4650 schapen en lammeren, 246 Kalveren, Varkens 20. Prijzen zijn Beste Runderen 5/10, Schapen eu Lammeren 5/10, Kalveren 5/10. Varkens 6/4. Maandag 13 dezer vertrekt van hieFde West- Indische mail eu Dingsdag 14 dezer de Oost- Indische landmail via Triest. op Zondag- den 13 D e e e m b e r 1809 des avonds ten half acht ure, in het Lokaal TIVOLI alhier. door den Heer A. B. WEBER. Onderwerpen: iu proza: OPOFFERENDE LIEFDE TOT DEN NAASTEN; in poezy: GEORGE IIARRISDli NEGERSLAAF. Entrée 25 Cents ten voordeele der Weduwe met vijf kinderen alhier, wier echtgenoot dezer dagen op noodlottige wijze het leven verloor. Na afloop der te houden VOLIvSVO ORDR AGT, op Zondag 12 December A V E It T E N T 1 E A. Op den 13 DECEMBER 1869 vieren onze geliefde Ouders F 5 E T E iU SMITen GRIETJE 53 F T IA O G P Iuiii 40Jarig filuwelijksfeest. Helder. Uit naam hunner dankbare Kinderen Behuwd- en Klein-Kinderen. Heden overleed zeer plotseling onze hartelijk ge- geliefde Moeder, ELIZABETH SCHIPPER, Wed. Jb. KOORN, m den ouderdom van 59 jaren. Helder8 December 1869. J. KOORN. N. KOORN. A. KOORN. Eerste Voordracht op Dinsdag 14 December 1869iu het locaal van den Heer A. KNIKKER, des avonds ten 7 ure 15 min. precies. De Heer .1 J. C HE HEK zal voordragen de Novellen vKruizemuntje" en r/Jan Pier en Klaas". Roode Toegangkaarten geldig.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 3