NIEUWSTIJDINGEN. woon aan het gebruik en de beoefening der Latijnsche taal, zoowel als aan de bespreking van godgeleerde onderwerpen. DE ZUIL VAN IIET CONCILIE. Nog was het concilie niet begonnen, en reeds sprak uien in en buiten Rome in vele dagbladen over het plan om eene gedenkzuil op te rigten. De lievue du Monde CatAolique be- rigt er het volgende van: //Onzen lezers is de ontdekking bekend van het Romeinsch Emporium langs de Tiber, verleden jaar door den heer Vis- conté gedaan. Ook weten zij welke kostbare marmersoorten men uit dit Emporium opdelft, dat zooveel als de algemeeue bewaarplaats was van het zeldzaamste marmer dat Europa, Azië en Afrika in de tijden der Cesars opleverde. Onder deze marmersoorten bevindt zich een groote kolom van het zuiverste Afrikaansche marmer, en een der schoonste monolithen die bekend zijn. Nu heeft Pius IX bevolen deze kolom, die de bewondering der Romeinen uitmaakt, op te rigten voor de kerk van San Rietro in Montorionabij de plaats waar de Heilige gekruisigd werd. Deze plaats is een der hoogst gelegene van Rome, van waar zich het oog in eenen verren gezigteindiger kan verlustigen. Het voetstuk der kolom zal rusten op zoovele blokjes marmer, ook uit het Emporium afkomstig, als er prelaten in het concilie aanwezig -zijn. Elke prelaat zal zijn steentje leggen, na alvorens zijn naam en titel daarop te hebben laten insnijden. Een colos- saal bronzen standbeeld van den H. Petrus zal op de zuil geplaatst worden, die ter gedachtenis aan het algemeen Va- tikaansch concilie den naam zal voeren van de zuil van het concilie Aldus zullen de Romeinsche Cesars, zonder het te weten, hebben medegewerkt tot de verheerlijking der waarheid en der kerk van Jezus Christus." De Civilla deelt later eene andere lezing mede //De middellijn van den ontzettenden romp dezer nog ruwe kolom is in geene verhouding met zijne hoogte, hetgeen doet vermoeden, dat men tot dusverre slechts de eene helft gevonden heeft, terwijl de andere helft niet ver van het punt moet liggen, waar men het eerste blok heeft opgedolven. "Wat er ook van zij, wij kunnen middelerwijl mededeelen, dat dit reusachtig gevaarte reeds van de plaats waar men het gevonden heeft vervoerd en nader bij den oever der rivier gebragt is, om van daar, door middel van een vlot, bij de haven, Ripa-ijrande genaamdte worden nedergelegd, en vervolgens door middel van windassen en langs spoorstaven, die reeds gelegd zijn, tot op de kruin van den schoonen Janiculus-heuvel gesleept te worden, om daar vóór de kerk van den H. Petrus in Montorio te worden opgerigt. Men denkt de kolom op een voetstuk te doen rusten, vervaardigd uit vijf colossale standbeelden van wit carrariseh marmer, die de vijf werelddeelen voorstellen. Op de spits der kolom zou "het bronzen standbeeld van den H. Petrus prijken. Men "moet bekennen dat het plan gelukkig gekozen is. De stad Rome alleen kan een monument oprigten, waarop de zinne beelden der vijf wereldeelen eene geschikte en eigene plaats innemen, dewijl zij alleen de hoofdstad en het middelpunt is der katholieke wereld, welke geheele volken van den gan- schen aardbodem bevat. De gepastheid nu, dat het monument het standbeeld van den H. Petrus draagt, spruit voort uit de eenvoudige overweging dat het concilie, tot welks gedach tenis de zuil wordt opgerigt, zal gehouden worden naast het graf van den Apostel, en in een tijdstip zoo vijandig aan de Stoel van Rome. Dit gedenkstuk zal dus een dubbele ze gepraal vereenigen, namelijk van de katholieke kerk, in het concilie vereenigd, en van haar levend hoofd, Petrus, die in en met haar in zijne opvolgers zegeviert." Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 14 Dec. 1869. Z. M. beeft benoemd tot directeur van het postkantoor alhier den heer B. J. Herweijer, thans directeur van het postkantoor te Loenen. Ontslag verleend als ln luitenant van het artillerie-vrij- korps alhier, aan den heer B. Snooij Jr., uithoofde van ver andering van woonplaats. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Z. M. fregat met stoomvermogen Admiraal van Wassenaeronder bevel van den kapitein ter zee F. R. Toe Water, op zijn reis van Port Saïd naar Spezzia (Italië) den 10 dezer te Malta binnengeloopen. Aan boord alles wel. Wij kunnen niet nalaten met een enkel woord melding te maken van het buitengewoon gunstig succes, ten deel ge vallen aan de door den heer Weber, Zondag avond jl. ge houden voordragt, ten voordeele eener in deze gemeente woon achtige weduwe met vijf kinderen wier echtgenoot dezer dagen op eene noodlottige wijze het leven verloor. Wij noemden den uitslag van des heeren Webers poging buitengewoon gunstigwij zouden ze ook dubbel gunstig kunnen noemen ten eerste voor de bedrukte weduwe, aan wie de heer Weber eene som van f73.25 heeft kunnen afdragen (niettegenstaande de entrée op slechts 25 Centen was gesteld), en ten andere ook voor het aanwezige publiek, dat met de meest mogelijke aandacht èn de diepste stilte de voordragt van den spreker volgde en ten slotte de ondubbel- zinnigste blijken van ingenomenheid aan den dag legde. Gezwe gen nu nog van de zelfvoldoening die de heer Weber mogt smaken: een edele daad te hebben verrigt. Wij wenschen het publiek vele dergelijke avonden toe, die, even als dezen, eenen zoo gunstigen indruk mogen achterlaten. De netto opbrengst van de uitvoeringen der rederijkers kamer Ohjmpia alhier, ten voordeele van de Terschellinger weduwen en weezen, bedraagt de somma van ƒ329.97. In de gehouden vergadering van het kies-collegie der hervormde gemeente alhier, hebben wegens de perodieke af treding met 1 Januarij a. s., de volgende benoemingen plaats gehadTot ouderlingende heeren W. F. Kissing en P. J. Duinker (de laatste als zoodanig herkozen). Tot diaken de heeren Jb. Metzelaar en C. Abbenes. Bij de Zaturdag jl. plaats hebbende verpachting van het jagtregt en het regt van beweiding van de duinen, enz. tusschen deze gemeente en Callantsoog, is pachter geworden de heer Jb. Hoogerduin, tegen f185.per jaar. Ilollandsche ijzeren spoorweg-maatschappij, lijn Amster- dam-Rotterdam-Ilelder-Zaandam. Aantal reizigers gedurende November jl. 147,171. Opbrengst van reizigers f 125,571.93 goederen 34,718.22 f160,290.15 Sedert 1 Januarij aantal reizigers 1,750,176. Opbrengst reizigers en goederen f 1,965,915.79. Lijn Heider-Uitgeest. Sept. 1869. Opbr. reizigers f 15,168.44 goederen en vee 2,850.79 diverse17.42 Totaal f 18,036.65 October 1869. Opbrengst reizigers f 12,365.44 goederen en vee 4,419.06 Totaal f 16,784.50 Men schrijft ons van Schagen het volgende: In den Wieringerwaard, eene gemeente van nog geene 1300 zielen bevolking en waar het onderwijs op eene uitmuntenden voet is ingerigt, is en zulks kan voor andere gemeenten in ons vaderland tot een voorbeeld strekken eene afdeeling van het schoolverbond opgerigt, die reeds meer dan 70 le den telt, het bestuur is zamengesteld uit de heeren A. J. Kaan, voorz.; A.H. v. Iddekinge, secret.A. R. Kaan, pen- DÏDgm.; J. L. T. Groneman, R. Visscher, D. K. Schenk en Dirk Sleutel. Den 7e dezer heeft voor de arrond. regtbank te Alkmaar gediend de zaak van J. H. Splinter, beschuldigd van manslag door onachtzaamheid, als spoorwegwachter aan den Kalkho- vensweg. 19 Getuigen werden gehoord. Het openbaar minis terie eischte eene cellulaire gevangenisstraf van één jaar. De beschuldigde werd verdedigd door mr. N. H. de Lange. Als bijdragen voor het Vaticaansche Concilie is door de Tijd reeds meer dan f12,000 ontvangen, waaronder een gift uit Dordrecht, met het bijschrift, 17 Nov. en 8 Dec, 1869, van f1000. Uit Leeuwarden wordt van 11 December gemeld Heden voormiddag omstreeks 11-| uur is de ijzeren draai brug, liggende over de stadsgracht, nabij de voormalige Vrou wenpoort, juist na het afdraaijen, om een schip te laten pas- seeren, met één slag gebroken en in twee helften in de gracht nedergekomen. Ook de penant is zwaar beschadigd. De brug was eerst in 1859 gemaakt. Eene in de nabijheid van Twello wonende arme vrouw, die met veel moeite f 16. had overgespaard, miste plotseling die voor haar zoo belangrijke som, en dat wel op een dag, nadat zij den vorigen dag uit was geweest. Nergens was de schat terug te vinden, en zij kreeg vermoeden, dat haar naaste buurman, wien zij voor eenigen tijd haar rijkdom had mede gedeeld, haar zou bestolen hebben. Men eene vriendin kwam zij tot het besluit, om eene te Deventer wonende «tooverheks" te raadplegen, die dan den dief wel zou teekenen (nl. »den moei tot het oor openscheurenDe buurman, die de we zenlijke schuldigen was, hoorde deze afspraak die, voor de schoonheid en evenredigheid zijner gelaatstrekken zoo nood lottig dreigde te worden, door het dunne beschot heen, dat zijne woning van die der bestolene scheidde, en spoedig bragt hij heimelijk het onregtmatig verkregene geld terug. De jus titie intusschen, die van de zaak gehoord had, en begreep dat het meer in den geest der wet ligt dat zij, dan wel eene zoo genaamde tooverheks, zich met het opsporen van misdrijven belast, de justitie, zeggen wij, stelde een onderzoekin. Aan vankelijk bleef de verdachte ontkennenhij zeide, dat hij het geld alleen had gegeven, omdat hij innig medelijden had met die arme vrouw, die nu van haren eenigen schat beroofd was (terwijl hy echter even schraal als zij bedeeld was). Op de opmerking echter dat de heks hem nu nog kon teekenen, zonk hem de moed in de schoenen, en, bevreesd voor de wraak der geheimzinnige magt, bekende hij zijn misdrijf, dat, daar het 's avonds om half 8 was gepleegd, aanleiding gaf tot eene crimineele vervolging. Maandag stond hij teregt wegens diefstal bij nacht in een bewoond huis. De adv.-gen. meende, dat hier vele verzachtende omstandigheden waren, en requireerde eene gevangenisstraf van 6 maanden. De verdediger van den besch., mr. van Gelein Vitringa, wees nader op de ook z. i. bestaande verzachtende omstandigheden, nl. de hoogst geringe mate van ontwikkeling des beschuldigden, zijne armoede en het vrijwil lige, geheele herstel van het nadeel. Spr. wees voorts op den verbazend lagen trap, waarop de beschaving van sommige menschen in de buurt, waar de besch. woonde, stond. Het

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2