NIEUWSTIJDINGEN. de hervorming antwoordde op de triomferende strijd schriften der jesuiten, niet met boekenmaar met de ves tiging van nieuwe stateu, wier levensvatbaarheid door een bestaan vau drie eeuwen is bewezen. Inderdaad, wie herkent niet in de Engelsche revolutie den geest der hervorming, •te midden van een feodale maatschappij De constitutie, is zij niet de staatkundige bijbel, voor wiens uitspraak elke strijd moet ophouden Die geest van opstand, die alles schijnt te zullen omverwerpen en die toch niet verder gaat dan een vrijwillige onderwerping aan de wet, die hei ligheid van de individuele regten van den burger, die eerbied, even groot voor den huiselijker! haard als voor den tempel, dat geluk en ongeluk' bij voorbestemming, waar door vrijheid en ongelijkheid worden verzoend die waar borgen voor de vrijheid van drukpers, een gevolg van het regt van onderzoek, zijn het niet stuk voor stuk de dogmen der eerste hervormers Hetzelfde zien wij in de Vereenigde Nederlanden. In het nieuwe geloof, dat de Hollanders in de XVIde eeuw om helsden, waren drie beginselen, die hunne geschiedenis verklaren: le. Afschuw van de roomsche kerk, waardoor zij zich van Spanje losmaakten en hunne nationaliteit redden; 2e. de Calvinistische leer van de uitverkorenen door de genade, waarop de oligarchie der staten werd gegrond vest en waartegen zich bij verschillende gelegenheden de naijver der menigte verhief; deze zocht dan gere geld hulp bij den vertegenwoordiger van het geliefde stamhuis Se. eindelijk het beginsel van zelfstandig onderzoek, dat den republikeinscheu geest in 't leven hield en verhin derde, dat de souvereiniteit, in weerwil van vele pogin gen, op den vorst werd overgebragt. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 21 Dec. 1869. Naar wy vernemen zal de kapt. ter zee P. A. van Rees worden benoemd tot kommandant en inspecteur van het korps mariniers terwijl de luitenant kolonel van genoemd korps D. Vredenberg zal worden gepensioneerd en vervangen, als komniandant vao het gedeelte alhier, door den majoor J. II. Stengel. Z. M. heeft, met ingang van 1 Januarïj a. s.bevorderd tot kapt. ter zee, den kapt.-luitenant ter zee W. C. Klis tot kapt.-luitenant ter zee, de luitenants ter zee le klasse A. J. van Mansvelt, C. A. W. Halverhout, F. M. Parker Verboom en D. L. Feldmann: tot luitenant ter zee le klasse, de lui tenants ter zee 2e klasse C. Ten Bosch, C. C. Vermeer, J. J. Engelvaart, C. Schuylenburg en jkr. T. E. de Brauw; en tot luitenants ter zee 2e klasse, de adelborsten le klasse J. II. Wouters, N. J. van Renterghem, F. O. Feith en W. M. J. Visser. Zr. M. schroefstoomschip Curaqao is den 17 dezer van Suez over Djeddah naar Bashir in Perzië vertrokken. De officier van gezondheid 2e klasse C. Noordewier, wordt met 1 Januarij a. s. gedetacheerd bij het marine-hos pitaal alhier: de officier van gezondheid Se klasse S. F. Kruijt, behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indie en van den 14 dezer teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. Met 1 Januarij a. s. wordt geplaatst op Zr. Ms. wacht schip te Hellevoetsluis, de luitenant ter zee 2e klasse J. R. Eekop Zr. Ms. monitor de Tijger de officier van admini stratie der 2e klasse M. D. L. Hertzveld; en gedetacheerd op het kostschip te Rotterdam, de officier van gezondheid der 8e klasse J. van Lith Harrebomée. -Heden heeft bij de directie der marine alhier, de open bare aanbesteding plaats gehad van het vervaardigen en le veren van een stel tubelaire Stoomketels van 400 p. k. no minaal. Ingeleverd 6 inschrijvingsbilletten alsChristi Nolet te Delfshaven, f48,850; Maatschappij Atlas" te Amsterdam f43,800; Ned. Stoomboot Maatschappij te Rotterdam, 42,000; «Maatschappij IJssel tc Kampen, f40,400; Lemm en Stor- nebrink te Kralingen, f39,135 Berges Jonker en Zoon te Amsterdam, f38,798.50. -Bij de Vrijdag avond jl. plaats gehad hebbende aan besteding van de levering van schoolboeken en schoolbehoef- ten aan de openbare lagere scholen alhier, over 1870, zijn twee inschrijvingsbïljetten ingekomen als van de heeren W. P. Kooij f 680.en L. A. Laurey f 649. Door het prov. geregtskof in Noordholland zifn Vrijdag jl. veroordeeldL. Morlang en K. Lastdrager, de eerste tot eene correctionele gevangenisstraf van 3 jaren, de andere tot éën jaar eenzame opsluiting, ter zake zij zich in den nacht van 2 op 3 October jl. hebben schuldig gemaakt aan diefstal van twee zakken meel, ten nadeelc van den broodbakker J. Verfaille alhier. De lievige storm die tusschen Donderdag en Vrijdag der vorige week gewoed heeft, is voor deze gemeente geluk kig niet van ernstige gevolgen geweest. Zeerampen hebben op de kust alhier geen plaats gehad eenig wrakhout en een zware mast is opgevischt, doch naar het uiterlijk te oordeelen, kan men veronderstellen, dat dit overblijfselen zijn van vroegere zeerampen. Ook aan het alhier in aanbouw zijnde instituut voor de marine, waarvoor men, wegens de spoed waarmede die colos- sale steenmassa is opgebouwd, ernstig bezorgd was, is dc schade onbeduidend, alleen eenig steigerhout is voor de wind druk bezwekenwaardoor geringe schade aan het ge bouw is veroorzaakt, die geraamd wordt op hoogstens f50. Dit getuigt voorzeker voor de soliditeit der mannen waar aan dit werk is toevertrouwd. Men schrijft uit Vlieland, 20 Dec. Gisteren is in de buitengronden verbrijzeld de Engelsche bark Mary Sporks, kapitein Nilson, van Jamaica naar Hamburg bestemd 15 man en een Engelsche loods zijn omgekomen, alleen de timmerman is door de Terschellinger loodskotter gered. Mede is in de buitengronden gestrand de Noordduitsche bark Aphrodite kapt. Zaborowsvivan Sunderland naar Bar- celona bestemd. De bemanning is door Vlielanders met de boot der Reddingmaatschappij gered. Het schip is verbrijzeld. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren is Hoofd stuk VI der begrooting [Marine) aangenomen met 54 tegen 23 stemmen. Bij de behandeling van dat Hoofdstuk bespreekt de heer Blom, naar aanleiding van een artikel in een dagblad, het gebeurde op Terschelling met de loodsboot, en vraagt of de minister eenige inlichtingen kan geven en of de beschuldiging tegen den inspecteur ongegrond is. De minister van Marine (de heerBrocx) betreurt met hem het ongeluk dat gebeurd is. De zaak is aanvankelijk toege schreven aan de zoogenaamde rinkelaars, maar dit is niet het geval, want er zijn tegenwoordig niets dan loodskotters en nu is ook zoodanig vaartuig verongelukt, naar men ver moedt door overzeiling't spreekt van zelf, dat als er drie maal achtereen ongelukken plaats hebben, men dan ontmoe digd wordt en klaagt en uit dat oogpunt kan hij zich de artikelen in de courant begrijpen. Intusschen is er een on derzoek ingesteld en daaruit blijkt dat de tegenwoordige in specteur geheel op de hoogte is en in staat vroegere misbrui ken te keeren, maar daardoor in een kwaad daglicht werd gesteld op Terschelling, omdat de vorige inspecteur als "het ware geparenteerd was met al de loodsen. Zoo als gezegd is, heeft de minister een onderzoek doen instellen, en de conclusie daarvan is, dat de inspecteur van alle blaam zuivermaar zijn toestand echter onhoudbaar is, evenals van iedereen die op Terschelling, zonder aanzien des persoons, zijn pligt wil doen. Ook wordt door den min.van Marine, op de gronden reeds in de gewisselde stukken ontwikkeld, uiteengezet, dat hij blijft bij het systeem om bij de particuliere industrie te laten bouwen. Al onze ijzeren schepen zijn bij particulieren gebouwd, zonder eenige de minste klagtenen er bestaat geen twijfel of met het gepantserd materieel zal het even goed gaan. "Waar hij de werkzaamheden op de werf kan inkrimpen, zal hij het moeten doen. Alles wat op 's rijks etablissementen geschiedt is veel duurder, het kost veel meer toezigt en personeel, dat bij dé goed»! uitkomst weinig of geen belang beeft, Alles geschiedt op de meest kostbare wijze. Hij staaft dit nader door voor beelden uit Engeland, waar de kosten enorm verschillen met die op de rijks etablissementen. Buitendien zijn vele werklie den op 's rijks werf, toen men het werk aldaar met kracht wilde voortzetten, van particuliere fabriekanten getrokken, ter wijl bovendien ook bij het oppertoezigt de noodige praetische ondervinding gemist wordt. Hij beroept zich tot staving zijner meening ook op het gevoelen van een hoofdambtenaar, onder wiens leiding de pantsering te Amsterdam werd begonnen en die blijkens een geschrift van 18(35 hetzelfde gevoelen als de minister was toegedaan. Zoowel technisch als finantieel blijft de minister volharden bij zijn voorstel. Mede is door den min. van Marine in de zitting van giste ren aan de leden der Tweede Kamer medegedeeld dat vol gens ontvangen berigten van de Kust van Guinea de neger bevolking op Commendah eene behoorlijke kastijding is toe gediend. Door den heer Knoop is een amendement op de begrooting van Oorlog ingediend, strekkende, om art. 21 te laten ver vallen, zijnde een post van f200,000 voor aanschaffing en aanmaak van zwaar geschut tot kustverdediging, met de aan kleve van dien. Bij besluit van den 20 dezer heeft Z. M. goedgevonden o. a. de gemeente Hoorn voor het regterlijk arrondissement van dien naam, alsmede voor de kantons Schagen en Helder, aan te wijzen als standplaats van het kantoor voor den ijk der maten en gewigten en weeg werk tuigen. Het volgende gebeurde op den 7 Oct. jl. op ongeveer 44 gr. ZB en 50 gr. OL aan boord van het pas te Rotterdam gearriveerde Nederlandsche schip Indiapacket, kapt. Diepering; die voor de bijzonderheden gaarne een extract uit zijn jour naal ten dienste gaf. Het luidt aldus «De nacht was al voorbij en hoezeer de zon reeds sedert een half uur hare stralen door het luchtruim schoot, heerschte eeoe diepe duisternis op aarde. Een dikke zwarte mist hing loodzwaar op de zee en belette aan het zoekend oog van den man op den uitkijk verder dan op een paar scheepslengten van zich af te zien. Reeds sedert twee etmalen hield die dikke mist aan, en bij aflossing van den uitkijk werd het wachtwoord gegeven van «uitzien naar ijs." Het was tegen zes ure in den morgen de wind woei met een frissche koelte uit het noor den fmet de bovenbramzeils op den kop werd een half uur te voren tien mijlen vaart gelogd. De zee was met den wind uit dien lioek tamelijk vlakhet schip liep rustig over eene zijde hellende, lekker door het water, toen op eens de kreet van den man op den uitkijk werd vernomen «Loef" loef! een ijsberg vooruit." Verschrikt springt al het volk voorop en terwijl de een roept, loeven! roept de ander, afhouden! Het volk, dat de wacht te kooi heeft, ontwaakt met een schrik van dat ongewone geroep, vliegt op het dek en het geschreeuw ver dubbelt.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2