BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE MELDER. "De kapitein, die juist bezig was, de kaart te raadplegen, hoort wat er gaande is, springt op het achterdek bij den 2n stuurman, die de wacht heeft, en ziet ijs vooruit aan alle zijden, maar het minste te loefwaart en het roer wordt aan lij gekommandeei'd, nog juist in tijds, want reeds raakt de buitenkluiver-gij den ijsberg en werpt zich het volk handen wringend op het dek, als hadde hun laatste moment geslagen. Maar, Goddank het schip luistert naar het roer en in de loevende beweging raken de onderra's één voor één het ijs de iokkera slaat aan dek, de groots ra wordt gekraakt, de rusten met de ijzers worden van de zijden gescheurd. Maar nu nog het achterschip, dat het laatste er langs moet schuren en met het oploeven er tegen aan wordt gedrongen. De man aan het roer waant reeds alles verloren en de angst doet hem de spaken van het stuurrad uit de hand glippen. Ge lukkig grijpt de tweede stuurman het wiel en houdt het schip in zijne loevende beweging. De bagijne-ra breekt, en het zeil word, door het ijs van de ra gescheurd, terwijl gx-oote stukken ijs op dek vallen met angst wordt te gemoet gezien, dat het achterschip zal blijven haken en dan moet de spiogel er uit en het schip openslaan, maar er haDgt een sloep in de davids, die den stoot breekt. De ijzeren davids breken af als glasde sloep wordt tot gruis gedrukt. Wel gaat nog de ijzeren brasboom mede, maar het schip raakt vrij en eene God-dankende uiting ontvloeide aan aller lippen. wGroote Godwelk een oogenblik van diepe angst werd daar doorgebragtmet eene tienmijls vaart, dat is ongeveer van vijf Nederl. ellen per seconde, langs een ijsberg te moe ten slieren, die zoo hoog is als het tuig van het schip en eenige honderd voeten langwat in zulk een oogenblik doorleefd wordt, laat zich niet beschi-ijven, wel gevoelen." Een verschrikkelijk ongeluk heelt Zaturdag-voormid- dag plaats gehad met den trein, om 10.54 uur van Leeu warden naar Arnhem vertrokken. Bij het station te Heeren veen had de brugwachter verzuimd de brug goed te sluiten. Het gevolg was, dat de locomotief, pas op de brug gekomen, derailleerde en in de vaart stortte. Gedeeltelijk bleef hij ech ter nog aan de brug hangenzoodat de wagens althans op het drooge bleven. Dit belette echter niet, dat verscheidene personen min of meer zwaar gewond werden waaronderge lijk te begrijpen valt, de machinisten. De heer P., inspecteur van den spoorweg-telegraafdie zich voor dienstzaken op den trein bevond, is zwaar aan het hoofd gewond, en naar Leeuwarden teruggebi-agt in schier bewusteloozen toestand. Men vreest in ieder geval voor het behoud van een zijner oogen. Een der machinisten moet er op soortge lijke wijze zijn afgekomen. De brug is geheel vernield. Er is ten spoedigste een hulpbrug over de vaart gelegd. De trei- den stoppen nu van weerskanten aan de brug. Met zekerheid verneem ik, dat het algemeen Evange lisch nationaal Zendingsfeest, den 6n Julü 1870 zal gehouden worden te Heïlo, op het landgoed van den heer Jhr. Mr. C. van Foreest. Noordstar. Plet provinciaal geregtshof in Zuidholland heeft Zatur- dag jl. onder voorzitterschap van den heer mr. J. A. Pliilipse, de 24jarige Jannige Vermaas, schuldig aan de haar ten laste gelegde opzettelijke brandstichting te Mynsheerenland, waarbij het te voorzien was dat eenig menschenleven in gevaar kon worden gebragt, en ter zake van dit misdrijf veroordeeld tot de straffe des doods, uit te voeren op een openbare plaats binnen de gemeente Dordrecht. Het hof heeft de herroeping van hare in de vooi'loopige instructie afgelegde bekentenis onaannemelijk geacht, omdat die bekentenis van schuld over eenstemde met de daadzaken en omstandigheden, welke door getuigen verklaard en door aanwijzingen gebleken waren. De bijdragen voor het Vaticaansch Concilie in de Tijd bedragen tot heden f 15,881.82. Een vrome, schrandez-e bol voegde bij zijne gave deze excitatie »Een weinigo zouaaf, voor kruid en lood Leef braajstrijd kloeksta moedig vast, Er is geen schelm, die u verrast Leg aangeef - vuurhet gaat zoo wel Vooruitvrees niet 't werk der hel Ziedaarvooruit schiet Garibaldi dood!'1 De correspondent van de »Times" schrijft uit Rome, onder dagteekening van den 13den, dat het concilie thans om de twee of drie dagen zitting houdt met gesloten deuren. Er zijn vier commissiën of liever sectien benoemd, elk van 24 leden. Elke sectie is belast met het onderzoeken van afzon derlijke aangelegenheden. Zoo beslist de eene over geloofs zaken, do andere over discipline; reguliere geestelijkheid en ritus. Ieder lid van het concilie, dat iets wenscht in het midden te brengen, moet dit eerst schriftelijk bij de respec tieve sectie ter goedkeuring voorleggen. In strijd met de gewoonte, op voi-ige conciliën in practijk gebragt, ki'achtens welke de sectiën zelve hunne pi'esident kozen, heeft de paus zich thans daarmede belast. De Fran- sche bisschoppen beklagen zich hierover zeer ernstig. De reden voor de eigenmagtige handeling des pausen ligt natuui'lijk voor de hand. Z. H. heeft zich tegen elke verrassing willen vrijwaren. Voor den 6 Januarij zal door het concilie geene zittingen met geopende deuren worden gehouden. Er loopen echter ge ruchten dat die openbare zittingen weinig licht zullen ver spreiden, aangezien er geen quaestie zal zijn van debat in den eigenlijken zin des woox-ds. Dat dit bij velen reden heeft ge geven om verontwaardigd te zijn behoeft geen betoog. Al gemeen gaat de klagt onder de vrijzinnige bisschoppen op, dat zij als kinderen worden behandeld, en een hunner is tot de overtuiging gekomen, dat 't maar 't beste was om huis waarts te keercn. De Parijsehe correspondent van de Times beweert dat de Britsche gezant in Rome Odo Russell, aan zijne regering heeft getelegi'afeerd dat het Vatikaan het plan heeft opgegeven om aan het concilie het vooi-stel te doen om de onfeilbaarheid des pausen tot een leerstuk te verheffen. Volgens andere berigteu wordt juist het tegendeel beweerd. Te Mouscron in het noorden van België is een spoor weg-arbeider, die bij aankomst van den trein aan het station de rails wilde ovex-steken, gestruikeld, zoo dat de raderen juist zijn hoofd van het ligohaarn scheidden. De trein had nog zooveel vaart, dat het hoofd, door een uitstekend deel van een der wagens getroffen, eenige voeten ver weggeslingerd werd, en voor de voeten van een reiziger rolde, die een kwartier later in den trein nog half ziek was van hetgeen hij gezien had. Ti'oppraann heeft de stukken van zijn px*oces gekregen en bestudeerd die druk. Er zullen 28 getuigen gehoord' wor den. Men zegt, dat Mr. Laclxaud vast overtuigd is, dat Tx-oppmann medepligtigen heeft gehad. Dat vol te houden is voor den advocaat misschien nog het eenige middel om de zaak, die anders vrij helder is, wat duister te maken. Op het Noorweegsche eiland Andö heeft men zeer rijke kolenmijnen ontdekt van goede qualiteit. Men vond daarin overblijfselen van versteende palmen en andere tropische ge wassen. De tandmeester II., wonende te Weenen in de Tabor- strasse, werd Zondag (21 Nov.) in de Karmeliterkerk, in de Leopold-voorstad, met de dochter van een bekenden hötel- houder in den echt vereenigd, en daar de bruid katholiek is en de bruidegom israeliet, ging laatstgenoemde tot de christelijke godsdienst overdenzelfden dag werd hij 's voor middags in dezelfde kerk gedoopt. Maar nu is de jonge echt genoot met zijne streng orthodoxe famillie tot een zeer heftig conflict gekomen, zoodat zijne vrouw besloten heeft het mo zaïsche geloof te omhelzen, en haar gemaal keert tot de godsdienst zijner vaderen terug. Beiden hebben zich ten dien einde reeds aangemeld bij dr. Gellinch, den israëlxtischen geestelijke, en eerstdaags wordt aan hun verlangen voldaan. a3,ngc5oniH'ii. Aan al de belastingschuldigen in den hoofdelijken omslag der gemeente Helder. Medeburgers 't Is u bekend, welk eene netelige toekomst onze gemeeutc te gemoet gaat bij de toepassing van de reeds elders vigeerende wet op de afschaffing der verbruiksbelasting. Gij weet, dut bij toepassing van de bepalingen dier wet, in ouzo gemeente eene belasting bij hoofdelijken omslag zul moeten geheven worden, ver bo ven de kraebteu der ingezetenen. 't Is reeds gebleken, dat de pogingen van het Dagelijksch Bestuur en van den geheclen Raad tot afwending vau deze lamp voor onze gemeente, tot hiertoe met geen gewenseht gevolg zijn bekroond. "Wat dunkt u, medeburgers! zou het voor ous ook plicht zijn de pogingen van ons Bestuur, krachtig te ondersteunen? Zou liet niet goedDiet nuttig kuunen werken, wanneer al de be lastingschuldigen iu den hoofdelijken omslag, zich verecnigden om de po gingen van den Raad te schragen De tijd en de omstandigheden, roepen ous tot handelen. Daarom, komt op tot eene vergadering, te houden in het Bierhuis /;dë 'Brouwer," vau den heer Möller. Zij zal plaats hebbeu op Donderdag den 23 December e. k., des avonds ten acht uie precies. Wij rekenen op eene zeer talrijke opkomst, niet alleen van kiezers, maar van allen, die verplicht ziju in den hoofdelijken omslag te declcu. Helder, 18 Dec. I3G9. D. DEKKER. C. GILTJES. P. GROEN". W. C. M. van BRUGGEN. C. van VEEN. P. C. van dkr MEULEN. Uit zekere bron verneem ik, dat bet aanstaande Kersfeest, voor een aan tal vau ruim 100 mingegoede kinderen, een waar feest zal zijn; een inge zetene dezer gemeente, vormde bet idee om voor dc kinderen een kersboom op te -rigteu in de R. C. bewaarschool, in de Nieuwstad, hetgeen met de meeste bereidwilligheid, niet alleen door de zusters dier school is aangeno- raeu, maar deze zelfs hunne medehulp hebben toegezegd. Een der school lokalen wordtin een ware feestzaal herschapenen voor die gelegenheid door lampions en kaarsen verlichttevens worden rondom geschenken verspreid. Eenige jouge dames, gesteund door verschillende giften tot dat doel, zijn druk bezig met het vervaardigen en aankoopeu van onder- en bovenkleeding- stukkeu, die aan de mingegoedeu kinderen zullen ten geschenke gegeven worden terwijl de meergegocden, ook circa een honderdtal, zich aan ver snaperingen van allerhande soort zullen vergasten; tevens verneem ik, dat die feestzaal Zaturdag en Zondag, van 4 tot 6 uur, voor een ieder te zien zal zijn. Dit leest, hier in Holland, en vooral in deze gemeente, minder bekend als in andere landen, belooft alleraardigst te zullen zijn. Ik hoop dat velen met mij hetzelve zullen gaan bezigtigen en gedurende deze ■week, nog vele geschenken bij de zusters voor die kleinen gebragt mogen worden, om zoodoende de vreugde te verhoogeu en een offer op het altaar der liefde en vooral der weldadigheid voor zijn arme natuurgenooten te storten. EEN KINDERVRIEND. Van 10 17 December 1869. ONDERTROUWD R. Buclis, kleermaker, 45 jaren en T. de Boer, 52 jaren, weduwe van J. van der Molen. J. J. C. Boblen, muziekant, 24 jaren cu A. W. Rieskobienskij, 27 jaren. P. J. Korsen. constabel bij de marine, 33 jaren en B. T. Turgt, 24 jaren. J. Dijkstra, matroos bij de marine, 37 jaren en F. Rieuwers, 21 jaren. GEHUWD A. J. Hoogerwerf en II. H. Vinke. D. Schipper en N. A. Klinkert. F. Stutterlieim en J. Thomasz. BEVALLEN A. A. S. van Dijk geb. Werps, Z. J. Mulder geb. Evers, D. W. A. Roell geb. van Wickcvoort Crommelin, Z. A. van der Wijk geb. Nieuwenhuizen, Z. A. Stoll geb. de Lange, D. M. Soetcman geb. Gijsel, D. J. Groot geb. Holleman, Z. A. M. van La moen, Z. D. Wendt geb. Daalder, D. P, J. Wcekcma geb. Cobis, D.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 3