E1DERSCHE COURANT. Jiieuros* en Zaturdag <flÖoertentie=6faÖ. 25 December. M 895. Negende Jaargang. 1869. Zitting van den Gemeenteraad, N I E U W S T IJ D I N G E NT Verschijnt DINGSDAG- ea VRIJDAG-AVOND Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.00 Franco per post 1.25 'Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advertei»tikn van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. -Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILT JE S. In het nummer van 1 Januarij a. s. zal als naar gewoonte, weder een naamlijst opgenomen worden, van allen die hunnen Nieuwjaarsgroet opentnlijk wenschen uit te brengen aan Familie, Vrienden, Bekende Begunstigers, enz. Voor de plaatsing van iederen naam betaalt men 50 centen, ten voordeele der armen van de verschillende gods dienstige gezindheden te dezer plaatse. Ten spoedigste zal in dit blad rekening en verantwoor ding der gelden worden gedaan. Drukloon en papier zuilen niet in rekening worden gebragt. Exemplaren der coujant, waarin de naamlijst voorkomt, zullen te bekomen zijn h 5 centen, mits vóór liet afdrukken aan te vragen. Men wordt beleefd verzocht vooral voor duidelijke opgaven te willen zorgen, en zich vroegtijdig franco te adresseren aan den uitgever 8. G 1 L T J G 8. Dingsdag 21 December 1869. Voorzitter de heer mr.'K. J. C. Stakman Bosse. Secretaris de heer L. Verhey. Tegenwoordig 16 leden. Afwezig de heer Hugenholtz wegens ongesteldheid. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goed gekeurd. 1). Concept antwoord over de belastingen. Op verzoek van den Voorzitter leest de Secretaris het concept voor, waarin de gronden uitvoerig worden opgegeven en toegelicht, die den Raad nopen, om bij zijne besluiten te volharden, en alzoo tot geene afschaffing der belasting op het geslagt, noch tot vermindering der gemaalbelasting over te gaan. Na de lezing wordt bet door den Voorzitter in discussie ge bragt. De heer de Breuk vraagt en bekomt het eerst het woord. Spreker zegt volstrekt geene bedenkingen te hebben, en alleen het woord gevraagd te hebben, om zijne volle adhaesie te be tuigen aan de redactie. Hij hoopt dat dit adres de zege zal behalen. De heer Bok zegt volkomen met het adres in te stemmen en er niets zou weten bij te voegenalleen ten aanzien van de heffing van schoolgelden is hij eene andere meening toe gedaan dan die hier wordt uitgedrukt. Bij latere voorko mende behandeling van die aangelegenheid, zou hij door de goedkeuring van dit adres niet willen geacht worden ook voor de niet-heffing van schoolgelden te zijn. Hij rekent zich, ter consequentie-wille gedrongen daarvan thans melding te maken. De heer Haagsma vraagt of het heffen van schoolgelden, niet vooraf uitgemaakt zou kunnen worden. De Voorzitter zegt, dat dit thans eene ondergeschikte quaestie is, dat nu alleen de behandeling van het adres aan de orde is en brengt het daarna in omvraag om, zoo als het daar ligt, te zenden aan Gëd. Staten.Wordt met algemeene stemmen aangenomen. Dé Voorzitter vraagt vervolgens of de leden ook noodig oor- deelen dat eene commissie worde benoemd, om het adres bij den Commissaris des Konings aan te bevelen en de ondersteu ning van Z. Exc. te verzoeken. .De heer Bok wenscht elke poging ter bereiking van het gewenschte doel te ondersteunen, maar vraagt of het thans wel hét juiste tijdstip is, zoo ook ten aanzien van het zenden van afschriften aan dè leden der Kamer en andere autoriteiten. De heer de Braaksma verklaart zich tegen eene commissie, en meent dat de zaak indertijd ai genoeg door eene commissie is toegelicht, bij den Minister van Binnenlandsche Zaken. De heer Boomsma vraagt of de Voorzitter het nut ook kan betoogen van eene dergelijke commissie en of de uitslag dier bemoeijingen van de genoemde commissie gunstig zijn geweest. De Voorzitter doet hierop eenige mededeelingen Omtrent hetgeen vroeger is behandeld, en na eenijjje wisseling van ge dachten wordt goedgevonden geene commissie te benoemen en geene afschriften te zenden. Bij de gewone rondvraag brengt de heer de Breuk lof aan het Dagelijksch Bestuur voor de spoed waarop deze zaak is behandeld. Daarna wordt de vergadering gesloten. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 24 Dec. 1869. Aan de oproeping, gedaan door eenige Ingezetenen dezer gemeente, aan alle belastingschuldigen in den hoofdelijken omslag dezer gemeente, te houden op gisteren avond in het bierhuis de Brouwer, is door eene zeer talrijke menigte ge hoor gegeven. Door den heer D. Dekker, ais eerste ondertee- naar der oproeping, is de vergadering geopend. Spreker schet ste, in zeer bevattelijke bewoordingen, de ware toedragt der zaak, die voor de ingezetenen een zoo dreigend aanzien neemt, dat bij onderwerping, deze gemeente, onder de al te drukkende lasten haren gewissen ondergang te gemoet gaat. Ook do leden van den gemeenteraad, deelt spreker mede, hebben deze zaak zoodanig ingezien, en eenparig besloten, alle mogelijke, wettelijke middelen aantewenden, om de ramp te keeren, voor welk besluit alle belastingschuldigen in den hoofdelijken om slag hun erkentelijk behooren te zijn, en het niet meer dan pligt is om hunne pogingen zoo veel mogelijk te ondersteunen. Door den gemeenteraad is in hare vergadering van Dingsdag besloten een adres aan gedeputeerde staten te zenden, met verzoek aan den minister van binnenlandsche zaken tot het bestendigen van de tegenwoordige wijze van heffing der ge meente belastingen, en verschoond te mogen blijven van de hoogere opvoering van den hoofdelijken omslag, die voor deze gemeente onuitvoerbaar is. Spreker stelt vóór, dat ver zoek van den gemeenteraad te ondersteunen door een adres van adhaesie aan den minister te zenden. Dit voorstel wordt door de aanwezigen bij acclamatie goedgekeurd. Daarna wordt een concept-adres gelezen dat mede bij acclamatie wordt goedgekeurd. Door enkele heeren is nog het woord gevoerd, doch door de talrijke aanwezigen was eene geregelde discussie niet mo gelijk, nog minder om eene stemming te houden over het door den heer mr. Aberson gedane voorstel, om naar een vroeger aan den minister van binnenlandsche zaken gerigt adres te ver wijzen of een afschrift daarvan aan het tegenwoordige adres te hechten. Wij wagen ons niet om hier uit te maken hoedanig dit voorstel door de vergadering is beslist, daar zoowel het ver? wijzen als het aanhechten daverend werd toegejuicht. Wij hopen dat het de commissie meer duidelijker 13 gebleken. De menigte verlaDgde verdere discussie te sluiten en wenschte onmiddelijk over te gaan tot de onderteekenïng van het adres. Daaraan werd voldaan, met dat gevolg, dat nog staande de vergadering het adres met ruim 170handteekeningen is voorzien. Verder is besloten het in de gemeente te doen circuleren. De menigte is zeer rustig en vol vertrouwen uit een gegaan Uit goede bron vernemen wij dat de Zondagschool der Hervormde gemeente alhier, op aanstaanden 2n Kersdag, des avonds te 6 ure, weder eene openbare les zal houden in de Nieuwe kerk, die afgewisseld zal worden door toepasselijk feestgezang. Op Zondag 2 Januarij 1870 zal aan de kinderen dier school een feest bereid worden in het gebouw tol gods dienst, en zedelijk. ontwikkeling van het volkiu de Nieuwst ad, bij welke gelegenheid aan hen prijzen zullen worden uitgereikt. De prijzen zullen in genoemd gebouw voor het publiek ten toon gesteld worden op de beide Kersdagen en op Woensdag en Donderdag 29 en 30 December, van 'smiddaga 124 uur. De avond van Dingsdag jl., verschafte aan de leden van Apollo wederom een goedgeslaagd en degelijk concert. Wij mogten met de talrijk aanwezige leden het genoegen smaken onzen waardigen muziekonderwijzer,jden heer Egbers, als solist te ontmoeten. Naast hem den heer Manheim, uit Alk maar. Na de finale uit de 4e symfonie van Gade, trad de heer Egbers op en droeg het 7e concert van Beriot 'voor,

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1