In de vorige week hebben wij aan de Amsterdamsche courant een berigt ontleend, houdende eeue ophanden zijnde benoeming van den kapt. t/z van Rees tot kommandant van het korps mariniers, pensionering van den luitenant-kolonel Yredenberg, en diens vervanging door den majoor Stengel. Door de Nieuwe Rotterdamsche courant wordt dat berigt thans tegengesproken. In de laatste dagen wordt te Arnhem herhaaldelijk over diefstallen bij nacht geklaagd. Zoo werd op eene vil la aan den Verperweg in de afgeloopen week ingebroken. Een der bewoners een cadet der Militaire Akademiedie ten huize van den eigenaar van Leeuwestein logeerde on raad hoorendebegaf zich met zijn /abel gewapend naar beneden en trof daar de dieven aan die bij zijne komst de vlugt namen. Een werd door een sabelhouw van den moedigen jongeling getroffen zoo als latÊr bleek uit het bloed dat aan dit wapen kleefde maar door de duisternis begunstigdgelukte het den dief toch te ontkomen. Er heeft te Breda een kloppartijtje op de sabel plaats gegrepen tusschen twee luitenants. Een hunner heeft een stuk van zijn pink verloren. Op den eersten Kersdag werden te 's Gravenhage met een prachtige equipage aan de huizen der ingezetenen kaarten in kleurendruk afgegeven, van den volgenden inhoud Heden is u geboren uw Heiland en Zaligmaker //Jezus Christus." De //N. Arnh. Ct." is tegen het oprigten van hoo- gere burgerscholen voor meisjes, o. a. omdat. veel weten toch geen geluk geeft. //Na jaren lange studie," zegt het blad; ^zegt men met Eaust: //Nu sta ik arme dwaas alleen En ben niet wijzer dan voorheen Maar nu vragen wij, of onwetendheid dan wèl geluk geeft En wat Eaust aangaat, waardoor wordt hij meer geplaagd, door zijne kennis of door de bewustheid zijner onkunde Het //Handelsblad" verklaart zich voor de afschaffing der doodstraf. Het juicht de indiening van het wetsontwerp tot afschaffing dan ook zeer toe. Dit ontwerp maakt een einde aan een anomalie, in het leven geroepen door met het regt van gratie de wet te ontduiken en feitelijk buiten werking te stellen. Of de doodstraf afschaffen, of behouden. Maar behoudt gij ze, pas ze dan ook toe De //Arnh. Ct.," van hare zijde, gelooft niet aan de mogelijkheid eener algemeene ontwapening. Een leger moet er zijn: dat is nu eenmaal met het oog op den toestand der wereld niet tegen te spreken. En als men een leger heeft, moet men het dan niet wapenen en uitrusten Wat doet het er toe, of dit millioeneu kost De volken zijn nog niet rijp voor den vrede!.En tot zoolang in strijd met het in gediende wetsontwerp is er immers in Nederland nog altijd mogelijkheid tot een officiëelen, een straffeloozen moord en doodslag dien men oorlog noemt meest zonder verzach tende omstandigheden Men schrijft uit Gelderland: //In onze provincie, ligt een dorpje, Zetten genaamd, vroeger bij de meeste Nederlanders geheel onbekend en waar men slechts enkele boerenstulpen aantrof. Eenige jaren ge leden werden op die onaanzienlijke plaatsdank zij der christelijke menschenliefdedrie merkwaardige stichtingen in het leven geroepen"Steenbeek" en //Bethel"ter weder- ■oprigting van gevallen vrouwenen //Talitha Kumi"tot opvoeding van verwaarloosde en verlaten meisjes. De laatst genoemde inrigting werd aanvankelijk geopend door den heer O. G. Heldring, predikant te Hemmen, en de echt Nederlandsche struik, door hem geplant, is een welig opge- schoteu boom geworden, onder welke thans 26 afdeelings- besturenmeestal uit dames bestaandeen 14 correspon denten werkzaam zijn. Van 1856 tot 1869 zijn in dit ge sticht 513 kinderen verpleegd geworden. Van deze zijn er nu nog 149 aanwezig en de overige 364 zijn (behalve 17 gehuwden en 30 overledenen, dus 317) aan de maatschap pij terug gegeven, waaruit genoegzaam blijkt welke geze gende vruchten //Talitha Kumi" heeft voortgebragt. In het 13® jaarverslag, onlangs uitgekomen, vindt men eene me nigte bijzonderhedenwelke overtuigend aantoonendat op een nederig plekje in ons vruchtbaar en schoon gewest een veld is ontgonnen en bearbeid, waarop de edelste Doehte- ren des Lands werkzaam zijn aan de zedelijke verbetering en de christelijke opleiding van velen harer, door de om standigheden minder beweldadigde zusters. //Wij" zijn een voudig genoeg, Mijnheer de Redacteur, om te gelooven, dat soortgelijke inrigtingen meer nut stichten en grooteren zegen verspreiden dan dure middelbare scholen en opge smukte verhandelingen over de emancipatie der vrouw". Men schrijft uit 's Gravenhage 24 Dec. De politie-berigten van heden constateren o. a. een vol- bragte zelfmoord en een poging daartoe; beide misdaden zoo uiteenloopend in resultaat, hebben twee punten van overeenkomst', namelijk dat beide rampzaligen, een 21 jarig jongeling en een bejaarde vrouw, den vijver bij de Plaats, tot het water hunner verdelging kozen, gelijk voor beiden de jenever de oorzaak hunner elleude. Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben nuttig en noodig geacht, hunne stadgenooten te herinneren, dat zij tegenwoordig niet mogen zwemmen noch zich mogen baden op verboden plaatsen. Batavia 16 Nov. Vertrokken schepenA. M. Ekapt. WhitehillAnna, kapt. Bok; Elisabeth, kapt FeenstraKoning Willem II, kapt. Besseling; Noach IIkapt. Hoefman; Sliedrechkapt. Borchers. De Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft het wetsontwerp, betreffende het afstaan der zuidelijke cita del van Antwerpen, aangenomen met 69 tegen 13 stemmen 17 leden onthielden zich van stemming. Den 20n Nov. jl. is te Florence een verdrag tot we- derkeering uitlevering van misdadigers tusschen Nederland en Italië geteekend. Volgens de Tijd van Zaturdag bedragen de bijdragen voor het vaticaansch concilie tot dien datum f 18,053.06. Een Oudenbosscher sprak, bij 't opzenden zijner gift, aldus: »'k Drink graag een glaasje wijn en houd van lekker eten; 'k Heb menig goudstuk voor vermaken weggesmeten Een massa duiten zijn door 't keelgat heengegaan Doch basta, nu is 't uit't is nu voor goed gedaan. Voortaan wil ik mijn wijn met water gaan vermengen, En u, o Pius, nu en dan een offer brengen." Van Rome berigt men aangaande het concilie thans het volgende De regen duurt voort, zoodat vele vreemdelingen en daar onder zeer vele geestelijken Rome verlaten. De bisschoppen blijven natuurlijk, ofschoon de minder met tijdelijke goederen gezegende, zeer onder het slechte weêr lijden. Niet alleen omdat hunne huisvesting veel te wenschen overlaat, maar zij zijn gedwongen door het slijk te loopen, daar hunne midde len hun niet veroorlooven te rijden. Vooral de bisschoppen in partibus, die 5 francs daags te verteren hebben, en de oostersche moeten zich zeer behelpen. De vergaderingen van het concilie worden geregeld voort gezet, en trots hetgeen verhaald wordt, dat in het concilie zelf gebeurt, heerscht daar buiten de beste verstandhouding. De heeren Darboy, Dupanloup en Maret worden met de meeste hoffelijkheid en hartelijkheid op het vatikaan ontvangen. Eerstgenoemde zal, zegt men, kardinaal wordende bisschop van Orleans is lid van de belangrijkste commissien en de heer Maret heeft eene dankbetuiging ontvangen voor de toezending van zijn werk. De telegraaf heeft den dood medegedeeld van den kardi naal Reïsach, de eenige der vijf kardinalen-presidenten, die geen Italiaan is. Over het algemeen beklaagt men zich, dat aan de Italianen do voorkeur wordt geschonken bij de za- m?nstelling van commissien. De gezondheid van Pius IX is uitmuntend. Volgens de Romeïnsche correspondenten der Parijsche Mondeis de aartsbisschop Zwijsen naar het aantal verkre gen stemmen de zesde in rang van de 24 prelatendie tot leden van de oommissie voor het dogma benoemd zijn ge worden. De twee Fransche bisschoppenwelke deel dier commissie uitmaken, zijn de tweede en vierde en de aarts bisschop van Mechelen is de dertiende in rang. Door 720 prelaten is aan de stemming deelgenomen. Wanneer men de verschillende berigten uit Rome in de dagbladen nagaat, merkt men daarin tweeërlei rigting op. Slechts enkele dagbladen ontvangen officieuse mededeelingen omtrent het concilie en nog slechts over onderwerpen en in eene lezing, die de curie goedvindt dat publiek gemaakt worden. De overigen zijn beperkt tot hetgeen zij van perso nen vernemen die het concilie bijwonen. Daardoor heerscht er onder al die berigten onderling strijd en zijn vele bladen er toe gekomen, om zeer betwijfelbare verhalen mede te dee- len. Men zal dus wel doen, bij alle berigten na te gaan, uit welke bron zij voortkomen, en die uit clericale zoowel als uit radicale bladen genomen zijn, niet zonder eenige critiek aan te nemen. Gelijk men verwachten mogt is thans een geregtelijk onderzoek ingesteld in zake van het overlijden van Sara Ja cobs, het meisje dat in Engeland langen tijd als »the Welsh fasting qirl" zooveel van zich deed spreken, en onlangs, dank zij de onvergeeflijke ligtgeloovigheid en onkunde van hare ouders en omgeving, den hongerdood gestorven is. De vader van de ongelukkige zal wegens manslag teregt staan, en de »Times drukt zijne voldoening er over uit, dat de zaak aldus aan een streng en onpartijdig onderzoek zal worden onder worpen. De »Saturday Revieuw" merkt op, hoe uit het ge beurde blijkt, welke geringe waarde het volk nog hecht aan de eerste en eenvoudigste physische waarheden. Alweder zegt het blad is een menschenleven opgeofferd, om een be wijs te leveren voor een waarheid die geen bewijs behoeft, namelijk, dat geen mensch zonder voedsel leven kan. De nieuwsbladen die thans met groote strengheid uit varen tegen de domheid en meedoogenloosheid van de zooge naamd wetenschappelijke commissie uit Carmarthen, welke zich ten doel stelde te onderzoekenof het meisje werkelijk van honger zou sterven hadden beter gedaan met hunne waarschuwende stem te doen hooren, vóór 't te laat was. Eertijds, toen zich een dergelijk geval voordeed, dat van Ann Moore, te Tutbury, had zich mede een commissie van magistraten en geestelijken geconstitueerd, bm toe te zien of aan de patiënt waarlijk geen voedsel werd toegereikt. Toen deze laatste echter zigtbaar haar einde naderde, was de commissie wijs genoeg haar on derzoek als geëindigd te beschouwenen aan de vastende

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2