Nieuwstijdingen. sou dit dan wel te beschouwen zijn, als eene logische con sequentie van het catholicismus. Neen, wat de Nederlandsche katholieken zijn, ook als voortreffelijke staatsburgers tot heden, dat is niet omdat zij katholiek zijn, maar omdat zij katholieken zijn, levende te midden eener protestantsche bevolking. Die omgeving van protestanten en ongeloovigen, werkt veelzijdig, ten goede en ten kwade. Ten kwade als voedsel gevende aan bovenstaande neigingen van de partij, •die sprak door den mond van Haffmans. In de minderheid te zijn, zoo als de katholieken bij ons te lande, kweekt bij vele onverstandigen wrevel en ingebeelde grieven. Hoe na- natuurlijk is onder eene dergelijke gemoedstemming de aan sluiting aan die gezaghebbende pennevoerders, die door hun lioogen toon, eene soort vergoeding schenken aan dat valsch gevoel van zwakheid, ontstaan door in de minderheid te zijn. Zijn niet veelal de zwakken de grootste schreeuwers? Zeer juist zegt een schrijver /'In het heulen en zamenscholen met anderé menschen, in het zich te zamen passioneren en conspireren tegen derden, ligt voor de overgroote meerderheid der menschen, in ver band met hunne beperkte inzigten en geringe raenschenkennis, iets zeer verleidelijks." Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 7 Jan. 1870. Heden morgen is tegen den razenden bol een schip gestrand, vermoedelijk een onder Engelsche vlag varende bark. Omstreeks 10 ure is de reddingboot, gesleept door de stoomboot Noordzee ter adsïstentie gezonden. Toen echter de boot de plaats des onheils naderde, was het helaas te laat. Het schip was tot aan de marsen gezonken. Volgens som mige had men eenigen tijd te voren de epuipage op de groote ra zien liggen, anderen vermoeden dat men in den nacht het schip verlaten heeft met de sloep en dat die is omgeslagen. In beide gevallen is het maar al te waarschijnlijk dat de ge- heele bemanning den dood in de golven heeft gevonden. Woensdag jl. is een kind van zes jaren bij de Botbrug in het Heldersche kanaal gevallen, doch door de doelmatig aangebragte hulpmiddelen van de heeren Feucht en de Beurs gered. Voordragt in het gebouw aan de visehmarkt, Dingsdag 11 Januarij a. s., des avonds ten half acht ure, door den godsdienst-onderwijzer J. Rinner. Onderwerp nleer en leven." Zr. Ms. raderstoomschip de Valkis den 5den dezer te Napels aangekomen. Aan boord was alles wel. Uit Hellevoetsluis wordt gemeld dat het koloniaal stoom schip Argus gereed is het dok te verlaten, ten einde verder ten spoedigste te worden gereed gemaakt, om de reis naar Batavia te ondernemen. Naar wij van wel onderrigte zijde vernemen, zal er op Woensdag 19 Januarij a. s., te Schagerbrug in de Zijpe, eene vocaal-en instrumentaal concert gegeven worden, waarop o. a. ten gehoore zullen gebragt worden de beide schoone zangstukken: 1. De Landelijke Avondstondmuziek van J. E. Schmitz, en 2. Griekenlands Worstelstrijd en Verlossing muziek van L. van Beethoven. Naar men verneemt bestaat ook te Zijpe het voornemen eene afdeeling van het Schoolverbond op te rigten. Volgens de uitkomst der volkstelling, bedroeg de be volking der gemeente Zijpe 6680 zielen, waarvan 3352 van het mannelijk en 3328 van het vrouwelijk geslacht. Met de telling in 1859 bedroeg de bevolking 5248 en in 1849 4714 zielen. Hiervan woonden in den Anna Paul. Polder: in 1869: 2082, in 185-9: 1012, in 1849: 687 zielen. In 1869 zijn geboren: 123 van het mannel. en 146 van het vrouwel. geslacht. Levenloos aangegeven 3 van het mannel. en 6 van het vrouwel. geslacht. Overleden zijn 87 van het mannel. en 84 van het vrouwel. geslacht. Er zijn voltrokken 43 huwelijken, en wel tusschen jong- mans en jongedochters 33tusschen jongmans en weduwen 1, tusschen weduwnaars en jonge dochters 7, tusschen weduw naars en weduwen 2. Van elders zijn komen inwonen 274 m. en 285 vr. en zijn naar elders vertrokken 256 m. en 291 vr.waarvan 22 naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. De bevolking op het eiland Wieringen bedroeg op 1 December 1869, 2109 personen. In de Schager Ct. leest men: »In de vorige week waren wij wat te voorbarig met de vermelding dat het pensioen van den heer A. J. van Cantfort, Secretaxus der gemeente Schagen, door den Raad was vastge steld op f375.wij vernamen later uit een goede bron, dat hetzelve is bepaald op f350.en dat nog wel nadat het achtbaar collegie, even alsof er een koe of paard moest ge kocht worden, eerst f300.geboden of gepresenteerd had. Te Amsterdam is een nieuw weekblad, de «Burgerpligt" verschenen. Het blad wil een orgaan der burgerij wezen het wil geen anderen stempel dragen dan dien der groote beginselen van vrijheid en volksontwikkeling. «Wars van co teriegeest, zegt het, drager van het vaandel eener liberaliteit, die uit waarheidsliefde voortvloeit, schuwe het alle contra bande, onder welken vorm ook. Het heil der burgery, de liberale zaak, neme het ter harte. Onafhankelijk van eenige lands- of stads-regering, zoeke het zijn steun alleen in de waarheid der beginselen, welke het voorstaat. Het streve er steeds naar, het goede op te merken, en aan te nemen, om het even of de personeD, van wie dat goede komt, liberaal, conservatief, conciliant heeten, maar ook het kwade aan te toonen en af te keuren overal en bij allen, bij vriend zoowel als vijand." Dezer dagen overleed onder Limbrecht eene weduwe, die steeds in bekrompen toestand geleefd heeft, doch in wier woning men thans in eene oude bedstede tusschen het stroo verborgen vond 2 geldzakken, inhoudende ongeveer 1600 fr., en later in het bed, waar de overledene gewoonlijk sliep, 1800 fr., terwijl hier en daar nog een paar honderd franks ver spreid lagen. Men denkt nog meer te vinden. Er is sprake van het oprïgten eener Windverzeke- r i n g-M aatschappij. Er zijn echter verschillende soorten van wind zonder de statuten te kennen, is het moeijelijk over zoodanige Maat schappij te oordeelen. Zeker is het echter, dat men in het dagelijksch leven, ook als de lucht niet in sterk golvende beweging is, veel last kan hebben van «windmakerij" en het wel iets waard zou zijn daartegen beveiligd te worden. Een boer te H. leverde boter aan een winkelier, die hem daarvoor wederkoffij, suikeren andere kruidenierswaren ter hand stelde. De winkelier had zich reeds dikwijls, natuurlijk ten voordeele van zichzelven, in het wegen vergist. De boer dit bemerkende, begon zich eveneens te vergissen en hoe toevallig steeds op dezelfde wijze. De kruidenier, die wel wilde bedriegen, maar liefst niet bedrogen worden, maakte op zekeren dag den boer de opmerking, dat zijn boter het gewigt niet had, waarop de boer zeer onnoozel antwoorde, dat hij zulks niet begrijpen kon, daar hij de ponden zout, die bij den kruidenier gehaald waren, tot gewigt gebruikt had. De bijdragen voor 't concilie, volgens de Tijd bedragen tot heden, f21,698.05è. Daaronder komen voor flö. gezonden «tot bekeering van den verblinden schrijver der Goudsche Courant Tot dusverre is er in het concilie nog niet gesproken over de pauselijke onfeilbaarheid. Men behandelt slechts on dergeschikte punten in vooraf opgestelde redevoeringen. Debat heeft er niet plaats en zou ook onmogelijk zijn, daar de spre kers niet worden verstaan. Zeven redenaars hebben het woord gevoerd. Het schijnt, dat zij de wenschelijkheid betoogden om eenige stellingen van den syllabus tot canon te verheffen. De quaestien betreffende het openbaar onderwijs, het burger lijk huwelijk, het algemeen stemregt, de volkssouvereiniteit, de non-interventie eüz. worden nog buiten behandeling gela ten. Men behandelt alleen vraagstukken des geloofs. Het gerucht loopt, dat een der vaders van het concilie in hechtenis genomen is, omdat hij den naam en de waardigheid had aangenomen van een bisschop in verre gewesten. Men weet niet of hij dit met of zonder toestemming van dien gees telijke heeft gedaaneen onderzoek is ingesteld. Voor het oogenblik gelooft men, dat hij een spion is van eenige vreemde mogendheid. Te Bochum id Pruisen heeft men eene wijd vertakte geheime vereeniging ontdekt, die ten doel had de jongelieden door frauduleuse handelingen aan de conscriptie te onttrekken; 29 personen zijn reeds in hechtenis genomen, waarvan een de betrekking bekleedt van chirurgijnmajoor bij het Pruisische leger; 14 hunner waren officieren van gezondheid en de overigen burgemeesters. Reeds gedurende een tiental jaren voorzagen zij de jongelieden, die hen daarvoor goed betaalden, van val- sche attestatien van vrijstelling. De brutaliteit van de onder neming werd slechts geëvenaard door de domheid, die aan leiding, gaf tot hare ontdekking. Een vader was met een bur gemeester overeengekomen hem 300 kroonen te zullen uitkeeren, zoodra deze zijn zoon eene vrijstelling had bezorgd; maar toen het op betalen aankwam, weigerde de vader. De bur gemeester was zoo onvoorzigtig eene vervolging in te stellen, waardoor de justitie op het spoor van het complot werd gebragt. De Engelsche bladen waarschuwen het Londensch pu bliek voor een nieuwe industx-ieEen gentleman, die waar schijnlijk jegens rum nog al niet vijandig gezind is, heeft het volgend middel uitgedaclit tot bekoming van zijn dagelijksche portie. Hij wandelt eenige straten door en valt eensklaps neer als door een beroerte getroffen. De voorbijgangers snellen ter hulp. Men maakt zijn kleederen los en vindt op het vest een kaartje bevestigd, bevattende«Geen aderlating tracht mij een glas ouden rum te doen slikken Een strandvonderij-ongeluk heeft op een klein eiland nabij de lersche kust plaats gehad. Een bus was aangespoeld met een onbekend vocht, dat een 18 tal eilanders bezig waren onder elkaar te verdeelen, toen het vocht opeens ontplofte, drie personen doodde, en 12 anderen zwaar verwonde. Het vocht was nitro-glycex*ine. Kapitein Moody, een Engelsch zeeman van den ouden stempel, die menigen storm doorstond en menige bui over zijn hoofd zag trekken, heeft een vuurschip van bijzondere zamenstelling ontworpen. Het plan van dien zeeman is een vaartuig te maken, dat veel overeenkomst heeft met een regthoekig kruis, in welks midden hij den lichtopstand wenscht te plaatsen. Door dien vorm verkrijgt hij een schip, dat groote stabiliteit heeft, en waarin zich veel ruimte voor de oliema gazijnen en de bemanning bevindt; daarbij zullen de zeeën op de armen van het kruis breken, en niet over het ver schanste dek, dat zich onder den lichtopstand bevindt, slaat. Niet alleen voor vuurbaak, maar ook voor drijvend telegraaf station of fort, of kolenhulk kan het ontwerp van Moody gebruikt worden. Mishandeling van een krankzinnige. Twee oppassers uit het ki'ankzinnigengesticht te Lancaster wox'den wegens manslag vervolgd, omdat een krankzinnige, die onder hun opzigt ovexledeu is, gevonden wei'd met 12 gebroken ï'ibben,

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2