MHGERLI.IKE Hm!) DER GEMEENTE lIIT -Van het koloniaal werfdepot moeten gedurende het jaar 1870 2000 man naar Oost- en 80 naar West-Indië worden uitgezonden. Onder de troepen voor Oost-Indië bestemd moeten worden begrepen a. enkele sappeurs b. drie staf- hoornblazers (sergeanten) voor het wapen der infanteriec. twee stafmuziekanten d. 140 man ten behoeve van het re giment O.-I. kavalleriebij voorkeur jeugdige en ligtge- böuwde manschappen, die de lengte van 1.57 meter niet of maar weinig, en in geen geval die van 17 decimeter over schrijden, en e. 24 man ten behoeve van het wapen der artillerie. In verband hiermede is de gelegenheid geopend om bij de koloniale troepen over te gaanvooreerst echter niet voor de manschappen der artillerie en voor de onderofficieren der inf. Uit Breda wordt aan het Handelsblad geschreven, dat twee officieren, die elkander eenigen tyd geleden in een twee gevecht hebben gewond, eerstdaags voor den krijgsraad zullen teregt staan. Ais eene treurige bijzonderheid wordt medegedeeld :dat de collecten in de protestantsche kerk te Brielle bedroegen: Van 1 Januarij tot 25 December 1869, f722,75, terwijl zij in het jaar 1859,1910.79 bedroegen. In 1864 werd nog 1100,99 gecollecteerd. In Januarij 1867 hebben hier te lande van de dagschool geen gebruik gemaakt 28372 jongens en 32709 meisjes van 6, 7 en 8 jaar en 22491 jongens en 29393 meisjes van 9, 10 en 11 jaar. De provincie Noordholland geeft de ongunstigste cijfers, zijnde 29 pCt. der jongens en 33 pCt. der meisjesin de provincie Drenthe zijn de cijfers het gunstigst, zijnde 16 pCt. der jongens.en 23 pCt. der meisjes. In Zuidholland heeft men de cijfers 23 pCt. voor de jongens en 26 pCt. voor de meisjes. In het geheel zijn die cijfers 22 pCt. voor de jongens en 27 pCt. voor de meisjes. In 1866 was het totaalcijfer 21 pCt, voor de jongens en 27 pCt. voor de meisjes. Uit Vlissingen wordt het volgende gemeldWij hadden dezer dagen een afschrikkend voorbeeld, waartoe de zucht tot opschik eu losbandigheid jeugdige meisjes kan verleiden. Een deerne van naauwlijks 19 jaar, Doravan zeer brave ouders, te dezer stede, had een vriendin van gelijk gehalte als zij deze diende in een zeer fatsoenlijk huis. Zondag den 2den dezer kwam Dora bij hare vriendinde familie was naar de kerk, zoo ook de mannelijke bediende. Dadelijk ging Dora, door hare vriendin geleid, naar de slaapstede van den bediende op de tweede verdieping, maakte zich meester van een kistje en borg het onder haren mantel. In het kistje bevond zich f304. in goud en zilver en papieren geld: ze vertrok naar Middelburg oto van daar per stoomboot naar Rotterdam te gaan onze commissaris van politie had echter reeds geseind. Bij aankomst werd zij gearresteerd, en gevisiteerd, werd alles bij haar gevonden, minus f'25. die zij waarschijnlijk had besteed te Middelburg voor een boa, een paraplui en een hoed des morgens ontving de commissaris het ledige kistje. Zij had het niet kunnen openen, maar den bodem opengebroken en zich het geld toegeëigend. Herwaarts gebragt, is zij, na ver hoor en volledige bekentenis, naar het gevangenhuis te Mid delburg gebragt. Of de vriendin die haar den diefstal gemak kelijk had gemaakt, ook in het gestolene gedeeld had, is nog onzeker. Men schrijft uit Parijs 11 Jan. Omtrent het gebeurde te Anteuil worden verschillende mededeelingen gedaan. Het schriftelijk verslag van Pierre Bonaparte stemt met dat van den »Constitutionnel" overeen, behalve dat volgens het laatste, Bonaparte den revolver uit den zak zou hebben gehaald. Zoo als de «Marseiilaise berigt, begaf zich Fonvielle met Noiren twee getuigen, ten een ure ten huize van Bonaparte, ten einde hem ter verantwoording te roepenBonaparte vroeg hun of zij van wege Rochefort kwamen en toen de getuigen hierop ontkennend antwoordden vroeg Bonaparte hun of zij solidair waren voor Rochelbrthierop hernam Noir Wij zijn aansprakelijk voor onze vrienden." Bonaparte deed hierop een stap voorwaarts, en gaf, zonder eenige provocatie, aan Noir een slag in 't gezigt, terwijl hij gelijkertijd den revolver uit den zak haalde en op Noir »a bout portant" een schot loste, dat dezen ter aarde deed storten. Vervolgens wierp zich Bonaparte op Fonvielle en trachtte ook deze neer te schieten; Fonvielle echter haalde ook mede een pistool te voorschijn, om zich te verdedigen. Toen Bona parte dit zag, trad hij achterwaarts, plaatste zich voor de deur, en loste op Fonvielle een tweede schot, dat dezen den jas doorboorde. Zoodra de minister van binnenlandsche zaken van den hr. Pietrie kennisgeving omtrent den moord op den heer Victor Nóïr had ontvangen, heeft Z. Exc. zich naar zijn collega van justitie begeven waar ook de heer Grandperret aanwezig was. Onmiddelijk is het bevel tot inhechtenisneming uitgevaar digd en zijn maatregelen genomen om de grenzen te bewa ken, ingeval prins Pierre Bonaparte naar het buitenland mogt trachten te ontsnappen. Hij had zich inmiddels vrijwillig in arrest begeven. De ter aarde bestelling van Victor Noir heeft onder een verbazende toeloop, doch zonder dat de orde feitelijk gestoord is, plaats gehad. Werklieden, wie het om een demonstratie te doen was, waren er bij duizenden, en kijkers, vrouwen en kinderen niet minder: want zegt het Journal des De'bats de Parijzenaars kunnen geen afstand doen van de jammer lijke gewoonte van steeds aan hunne nieuwsgierigheid lucht te geven en zoodoende eiken volkshoop tot een onafzienbare massa te doen aangroeijen. Militairen zag men niet, hoewel er genoeg voorzorgen genomen waren om wanordelijkheden tegen te gaan. Ten twee ure des namiddags stonden in en nabij de straat Perronnét, vanwaar de lijkstoet vertrekken moest, ongeveer 30,000 personen geschaard. De heer Roche- fort stelde zich aan het hoofd van den optogt, die daarop naar het kerkhof van Neuilly trok evenwel niet, zonder dat de menigte geöischt had dat de doode, als «enfant du peupie", op Père-Lachaise een laatste rustplaats zou vinden. Tallooze immortellen, door vrouwen medegebragt, werden op het graf van Noir nedergelegd; bij het verlaten van het kerk hof zong het volk de hdai'seillaise\ kreten van «leve Rochefort!" «leve de republiek!" werden vernomendoch voor het overige hadden geen gewelddadigheden plaats, en hoopte men (ten vier ux-e des namiddags) dat de dag zonder verdere rustverstoring zou afloopen. Het artikel in de Marseilla:sedat aanleiding heeft ge geven tot de vervolging van Rochefort luidt als volgt «M oord gepleegd door Prins Pierre Napo leon Bonaparte op den burger Victor Noir. «Poging van Prins Pierre Napoleon Bona parte om den burger Ulric de Fonvielle te vermoorden. «Ik ben zwak genoeg geweest een oogenblik te gelooven dat een Bonaparte iets anders kon zijn dan een moordenaar. «Ik beelde mij dwaselijk in, dat een duel ter goeder trouw mogelijk was met deze familie, in welke de moox'd en de vex"- raderlijke aanval traditioneel in gebruik zijn. «Onze medewerker Pasehal Grousset verkeerde in diezelfde dwaling als ik, en thans beweenen wij onzen armen en dier baren vriend Victor Noirdoor den bandiet Pierre Napole on Bonaparte vermoord. «Ziedaar nu reeds achttien jaren, dat Frankrijks lot berust in de bloedige handen dier struikroovers, wien het doodschie ten der republikeinen op straat niet genoeg is die hen, bovendien iix afzigtelijlce hindexdagen lokken om hen van kant te maken. «Volk van Franki-ijk zijt gij niet van meeningdat het eindelijk genoeg is? Vijf mijnwerkers zijn Zaturdag-avond omgekomen in en mijn in Cornwallis doordien het touwwaarmeê zij neergelaten worden brak. Dit ongeluk trekt te meer de aandachtomdat pas den 6en December 11. in dezelfde mijn het touw gebx*oken is, waarmeê toen twee mijnwerkers wex*- den neergelaten welke toen ook zijn omgekomen. Een moordenaar heeft zich zelf aangegeven te Eonden. De moord was 12 jaar geleden gerleegd in Australië. Gc- orge Dyer werkte daar in de goudvelden met een ander. Zij kregen twist. Do ander trok een meswaarop Geox-ge Dyer een spa nam en hem den schedel insloeg. Daarna had hij hem in een put geworpen en niemand had na de eerste dagen ooit meer gevx*aagd naar den verdwenen mijnwerker. Doch Dyer had sedert geen rust gehad. Hij was voort durend in het denkbeeld dat zijn kinderenbij welke hij beurtelings woonde in Engeland hem wilden verraden dat in hoeken en kasten vijanden verscholen waren enz. Ein delijk Zaturdagtoen hij huiswaarts keerde van zijn werk trok op eens het opschrift politie-bureel zijn aandacht en gaf hij zich als moordenaar aan. De zaak zal nader onder zocht worden. Het Journal de St. PJtersbourg berigt, dat den 20n November te St. Petersburg een gele reiskoffer onder het adres van den heer Kolzow te Moscou aan het station van de Nicolaï-baan werd afgegeven en met den personentrein vervoerd. De koffer bleef tot 2 Januarij op het goederen kantoor te Moscou staan, zonder dat hij door iemand werd opgeëischt. Hij werd nu op verzoek van de politie geopend en bevonden in te houden het lijk van een onbekend man, dat reeds in een ver gevorderden staat van ontbinding vex*- keerde. Volgens een telegram uit Moscou van den 4n Ja nuarij is het lijk, dat in stukken gehakt was, dat van den hofraad von Shan. De vermooi-de was uit den aristocrati- schen club naar het bekende «Eldorado" en vervolgens naar het hotel Iwanow in Sspassk-Pereukok gegaan, waar hij bet laatst was gezien. Daar ter plaatse is de moord gepleegd door verscheidene personeD, waaronder twee meisjes van 17 jarenvier der medepligtigen zijn x*eeds tot volledige beken tenis gebx-agt. De mésalliances zijn tegenwoordig aan de orde van den dag. Tot zelfs de fiere Engelsclxe adel stapt tegenwoordig luchthartig heen over het onderscheid van rang en stand bij het huwelijk. Eene gravin douairière, weduwe van een Sehotschen lord, is voor de tweede maal in het huwelijk getreden met haar koerier, een mooijen Italiaan. VerklaringDe gravin is zestig jaar, de koerier vijf en twintig jaar oud. Van 6 13 Januarij 1870. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geeue. GEBOREN 7 Jan- Aagje Kooiman. 8 id. Reijer Dijker. 8 itl. Dirk Maas. 9 id. Lubertus Eelman. 12 id. Frouwtje Mets. OVERLEDEN8 Jan. Grietje Mantjc, 14 jareu. 10 id. Grietje Buis, 80 jaren. 12 id. Trijntje Boon, 65 jaien. 12 id. DouweMcts, 49 jaren. M iV K lt TBEK1GTE N. SCHAGEN, 13 Jan. 6 Nuchtere Kalveren f 7 a 12, 380 Magere Schapen f 15 a 23, 80 Vette Schapen f 24 a 33, 17 Magere Varkens 115 a 25, 8 Biggen f 10 a 13, Konijnen 30 a 75 cl., Kippen 45 a 80 et., Eenden 4U a 90 et., Boter f 0.93 a 1.10 per KG., Kaas 15 a 20 et. per KG. Kipeijeren f 3 a 3.50 per 100 stuks. ENKHUIZEN, 13 Jan. Mosterd per liectol. f 17 a 19.50, Knrvvcij per 50 kilog. f 24.50, Graauwe Erwten 1'15 a 17, Capucijnders fll a 14, Bruine Boonén f 13 a 15, Witto Erwten f 13, alles per hcclol.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 3