HELDERSCHE COURANT. Jïieums-- en Zaturdag <ftöoertentie=6faÖ. 22 Januarij. M 905. Tiende Jaargang. gebicte. !3tet-officiteI gcöccïte. Zilling van den Gemeenteraad, NIEUWSTIJDINGEN. 1870. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.00 Franco per post Ha 1-25 Men abouneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Adveutentien van 1—4 regels is 60 Geuten; voor eiken regel meer 15 Ccutcn. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Adverteutiën intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILT J ES. POLITIE. Ten bureele van den ondergeteekende is gedeponeerd een JASJE en een ROZENKRANS. Helder, 21 Jan. 1870. De Commissaris van Politie A. C. BOONZAJER. Dingsdag 18 Januarij 1870. Voorzitter de heer mr. K. J. C. Stakman Bosse. Secretaris de heer L. Verhey. Tegenwoordig al de leden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen. De heer Haagsma maakt bedenking, daar waar bij de be handeling van een concept-antwoord aan de Gedeputeerde Staten over de belastingen, wordt gezegd, dat hem door den Voorzitter de inlichting werd verstrekt dat de heffing van schoolgelden niet aan de orde was; spreker zegt zeer goed te hebben geweten ter behandeling van welke punten hij in de vergadering was gekomen. De Voorzitter vraagt den heer Haagsma, indien hij eenige wijziging of toevoeging tot de notulen verlangt, zulks woor delijk te willen dicteren. De heer Haagsma verzoekt daarop de notulen met het vol gende te willen aanvullen »Dat ik in het slot, even als van de verbruiksbelastingen, ook gaarne de beslissing van den raad, aangaande de schoolgeldheffing in het antwoord zag opgenomen. Niemand verder eenige bedenking hebbende, worden de notulen gearresteerd. 1). Aangelegenheden der Oude Weeskamer te Beider. De Voorzitter herinnert aan de leden, dat bij wettelijke be paling in al de gemeenten de Momboir- of Weeskamers zijn opgeheven en gelikwideerdterwijl in 1823 in deze ge meente de gelden van niet te vinden erfgenamen in de ge meentekas zijn gedeponeerd. Van de commissie tot likwidatie in den Haag, is thans een verzoek ingekomen, om de nog aanwezige stukken, op die instelling betrekking hebbende, aan haar te willen opzenden en de gelden te storten iü hare consignatie-kas. De Voorzitter deelt mede, dat die gelden bedragen de som van f439.48. Na korte discussie wordt met algemeene stemmen besloten daaraan te voldoen en de som op de begrooting van 1870 te vinden uit de post van onvoorziene uitgaven. 2). Mededeeling van ingekomen stukken. a. Dat de rekening over 1868 door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd b. Dat uithoofde der verdaging van de goedkeuring der begrooting, van Gedeputeerde Staten de vergunning is inge komen om over de helft te beschikken van de op de begroo- tiüg voorkomende posten, waartegen geene bedenking is gemaakt. c. Dat is goedgekeurd de verordening op het begraven en de heffing van begravenisregten, die met April in werking zullen treden. d. Dat is ingekomen een afschrift van een docr officieren en rijks-ambtenaren, aan den minister van binnenlandsche zaken ingezonden adres, in zake de verbruiks-belastingen. Op verzoek van den heer de Breuk wordt dit afschrift aan den raad voorgelezen. Het is voorzien van 139 handteekeningen. a, b. c en d worden vooi kennisgeving aangenomen. e. Twee uitgelootte obligatien, de nomraers 8 en 74, ieder f1000.worden met de daarbij behooreude coupons ver nietigd. De Voorzitter deelt mede, dat een brief is ingekomen van de administratie der rijksbelastingen, meldende dat ten aanzien van het over het dienstjaar 1866/67, volgens het opgemaakte kohier, uitbetaalde 4/5 der personele belasting, zoomede de opcenten op de grond- en personele belasting, het aandeel der gemeente in de kwade posten f2,915.69 be draagt, van welke gelden de restitutie wordt gevraagd. Op eenige tot den Voorzitter gerigte vragen, antwoord deze, dat het rijk volkomen in zijn regt is, dat bij de wet bepaald is, dat de gemeente haar aandeel in de kwade posten moet lijden. Dat het eene welwillende bepaling is ten aanzien der gemeenten, om die gelden jaarlijks reeds bij de vaststelling der kohieren geheel te voldoen en niet te wachten tot de gelden werkelijk zijn ontvangen, natuurlijk moet nu ook het aandeel der kwade posten gerestitueerd worden. Daar het thans loopt over het eerste jaar der uitgekeerde 4/5 kan bij het opmaken der begrooting voor een volgend jaar, hierop gerekend worden zijnde thans voor die post slechts f400 uitgetrokken. Bij de gewone rondvraag vraagt de heer Braaksma of er nog geen berigt is ingekomen op het bekende adres. Na een ontkennend antwoord sluit de Voorzitter de vergadering. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 21 Jan. 1870. In de laatste vergadering van het collegie Sine Nomine werd het nieuwe lid v. d. Dussen op de gebruikelijke plegtige wijze geïnstalleerd. In de eerstvolgende zitting, Maandag 24» Januarij, des avonds ten 8 ure te houden, zal de periodieke verwisseling van bestuur plaats hebbenterwijl dan tevens het onderzoek der geloofsbrieven van nieuwe leden aan de orde zal worden gesteld. Voordragt in 't gebouw aan de Vischmarkt op Dings dag avond 7| uur door den Godsdienst-onderwijzer J. Riuner. Onderwerp: Gods woord"". Het gezelschap Ernst en Scherts gaf Dingsdag avond jl. hare tweede buiteugevvone voorstelling in dit saizoen. Mogt het waar zijn, dat onder de kunstlievende leden van dit gezelschap, eenig verschil van meening over sommige artikelen van het reglement bestaat, en zich daarom eenigen zouden hebben afgescheiden van dat gezelschap, onder de werkende leden scheen althans volledige eenstemmigheid te bestaan, als het op lust en ijver aankomt, om de kunst lievende leden eenen genoegelijken avond te verschaffen. De uitvoering van het drama "De Profecy der Starren"1, in costummag goed geslaagd genoemd worden "Het Hedendaagsch DueV\ werd los en vrolijk afgespeeld; met veel tact werden de bijdragen, "De Pisschersvrouw"1 en "Dan heb ik al genoeg", gereciteerd; het laatste bragt al gemeen de lachspieren in beweging. Luide bijvalsbetuigingen waren de blijken van tevredenheid en goedkeuring der kunstlievende leden. Een geanimeerd bal hetwelk tot laat in den nacht werd voortgezet, besloot dezen avond. Door eenige leden artisten van het Paleis voor Volks vlijt tc Amsterdam werd jl. Dingsdag avond, met medewer king van eeue jeugdige artiste-dramatique, mejufvr. Sanders, een concert georganiseerd in het lokaal Musis Sacrum alhier, Bedoelde heeren hebben getoond meester te zijn op hunne instrumenten. Het trio door de heeren Bassanger, Speelman en Hamburger, waarmede het concert een aanvang nam, ge tuigde dat de solisten voor hunne taak berekend waren. Vooral de andante beviel ons uitmuntend. De heer Eroshhart (pistonnist) gaf wederom blijken van zijne uitmuutende voor dragt en technische vaardigheid. Terwijl mejufvr. Sanders bij afwisseling door dramatische voordragten de aanwezigen aan genaam trachtte bezig te houden.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 1