Gisteren avond werd in bet lokaal van den heer Lampe een miniatuur-concert gegeven, miniatuur-solisten van 10 en 12 jaar en een auditorium van miniatuur-heeren van den zelfden leeftijd. Hoe komt men op het idéé Wij zullen het u zeggen. Die jongelieden, die daar als groote menschen zqpr deftig het concert met hunne kleine tegenwoordigheid vereerden, zij en de concertgevers waren allen scholieren van de school voor middelbaar onderwijs, die juist niet altijd even goed als gisteren avond hun decorupi weten te bewarenin tegendeel, die voor en na schooltijd nog wel eens lust gevoe len om »kattekwaad" uit te voeren. Bij eene dergelijke ge legenheid hadden zij zich wel juist geen straatlantaarn tot het doel van hunne steenworpen gekozen, maar zeer onge lukkig en toevallig werden door hen successivelijk al de ruiten van een dergelijke lantaarn verbrijzeld. Een agent van politiemenschen die zich met alles bemoeijen grijpt er een bij de kraag; of dit nu wel juist de belhamel was, is wel eenigzïns twijfelachtig; hij wordt voor den Commissaris van Politie gebragt en bekent; doch er zijn er meer aan debet, namen noemen doet hij echter niet; welnu, dan is hij solidair aansprakelijk tot vergoeding der kosten, die op f6. bepaald worden of bij niet betaling bedreigd met eenige dagen gevange nisstraf. Pa en moe zijn niet te bewegen of te verbidden om de f'6. te voldoen. De delinquent is ubout de son latin. Holland is in last. De deur der gevangenis staat reeds open. Een treurig verschiet. »Wat treur je nog zegt een jongere broeder Ik weet raad weetje wat we doen moesten 9 Welnu Je hebt im mers je viool nog en ik blaas een beetje op de fluit kom laat ons een concert geven voor de jongens, dan kunnen zij de zes gulden betalen." Zoo gezegd zoo gedaan. Er werd een inteekenlijst opge maakt, die door al de schoolmakkers met hunne handteeke- ningen werd vereerdde entrée ad libitum gesteld van 10 tot 25 centen. Al spoedig was de vereïsehte som bijeenterwijl hun de zaal des noods kosteloos werd afgestaan. Zie hier de oorsprong, nu iets over het concert zelf, waarvan wij het programma hier laten volgen: 1. Fantasie wie Pirate" voor viool van Singelée. 2. Petite Fantaisie voor fluit van Same- tini. 3. Fantaisie »Il Trovatore" voor viool van Singelée. 4. Fantaisie »la Somnambule" voor viool van Singelée. 5.Adagio et Rondo voor fluit van Sametini. 6. b. Air varié voor viool van de Beriot. Hieruit blijkt, dat de twee jeugdige artisten voor een de gelijk programma gezorgd hadden. De violist heeft getoond door zuiver spel en goede smaak, het daverend applaus ten volle verdiend te hebben; evenzoo de fluitist, hoewel jonger in studie, blies hij zeer zuiver en was goed maatvast. Ook mag niet vergeten worden, dat zij den moed hadden om geheel zonder accompagnement hunne solo's voortedragen. De violist hebben wij reeds vroeger in een Cecilia-concert zeer verdienstelijk als solist zien optreden. De grondslag zijner muziekale opleiding heeft hij te danken aan onzen vroegeren waarde muziek-dirècteur C. A. Bakker. De fluitist zal het onder de leiding van den heer Hartering, waarvan hij élève is, zeer ver kunnen brengen. Het jonge publiek betoonde de meeste attentie gedurende de uitvoering der solo-stukkenhet zal, naar wij vertrouwen, menigeen onderhen aansporen tot beoefening der edele toonkunst. Z. M. heeft vergunning verleend aan C. Witte te Texel, tot het dragen van 't kruis Eidei et Virtuti, hem door den paus geschonken. Men meldt van Enkhuizen 19 Jan. het volgende De collecte die hier gehouden is voor de weduwen en weezen van de bemanning der verongelukte haringbuis Be JEnïchuizms Hoopstuurman Jacob de Jong, heeft opgebragt f757.—. De luthersche gemeente alhier, heeft aan haren predikant ds. H. W. Helwich, uit erkentelijkheid dat ZwEervv. bedankt heeft voor het beroep naar Middelburg, een cadeau aange boden, bestaande in een sierlijk bewerkten zilveren inktkoker, tafelschel en prachtigen album, gevuld met de naamkaartjes der verschillende inteekenaren. Van Utrecht schrijft men: Ter oefening der artillerie-schutterij zijn thans twee •stukken geschut op de Botermarkt alhier geplaatst. Reeds nu zullen zich de officieren en het kader verder daarmede oefenen, en hoopt het kader in den a. s. zomer aan de man schappen instructie te kunnen gevenAls de zomeroefe- ningen weder beginnen, komen de manschappen bij ongunstig weder iu de Botermarkt op, en is het dan van gewigt, dat ter instructie stukken aldaar aanwezig zijn. Per telegraaf ziju er Java-berigten, loopende tot den 28' December 1869 De aldaar aangekomen schepen warenAzia Gelderland, Lichtstraal, Madura, Maria Elise, Pantalon, Vrachtzoeker. Vertrokken schepen: Eolus, Henriette Adriana, Mr. Jacob van Lennep, Jason. De Tollens, kapt. Mulder, heeft schip breuk geleden, volk gered. Naar wij vernemen, is aan den Nederlandsclien water staat opgedragen de verbetering van de haven van Tripoli. Ten onregte werd vroeger door andere bladen vermeld, dat het den aanleg van een haven gold. Tripoli bezit reeds een haven, maar deze is onvoldoende. Deze opdragt strekt zoowel onzen waterstaat tot eer, ais Tripoli zeer zeker tot voor deel. Volgens de voorspelling van den bekenden sterrekun- dige Mariano Castillo, is dezen winter na den 23 Januarij, een hevige koude te verwachten. Troppman heeft Woensdag morgen ten 7 ure het dood vonnis ondergaan. Hij heeft met vluggen en vasten tred het schavot beklommen. De menigte was bijzonder groot. Troppmann is in den nacht opgestaan om aan zijn familie te schrijven. Toen reeds bevond zich een talrijke menigte op het plein voor de gevangenistoen Troppmann het gejoel hoorde, begreep hij dat het oogenblik naderde. Ten half zeven ure 's morgens heeft men hem gewaarschuwd, dat het zou afloopen. Hij heeft geantwoord ik ben klaar. Slechts op twee oogenblikken scheen het, dat hij zijn eordaatheid zou gaan verliezen, eerst, toen hij bij het afsnijden van zijn haar het koude staal van de schaar in zijn nek voelde; en later, toen hij voor het eerst het schavot zagmaar hij herstelde zich spoedig, en ging alleen de trappen van het schavot op. Hij heeft, sedert hij zijn cel verliet, geen enkel woord meer gesproken. Parijs, dat is Frankrijk, bevindt zich thans weder in een van die periodieke staatkundige crisissen, zoo als zij die in de laatste eeuw, om do 15 of 20 jaren had te doorworstelen. Het jaar 1869 heeft ook eene revolutie gekendmaar voor het eerst sedert tal van jaren, was het eene vreedzame revo lutie. De instellingen welke door de openbare opinie waren veroordeeld, zijn verdwenen; doch het is de keizer zelf, die zich tot de hervormingen heeft geleend, toen hem de geest der nieuw gekozen kamer op de meest ondubbelzinnige wijze was geblekeD. Alzoo is het land bewaard gebleven voor de schokken, die het anders zeer zeker zou ondergaan hebben. Het Jounal des Débats stelt de vraag: wat het geval zou zijn geweest, indien prins Pierre Bonaparte den moord drie maanden vroeger, dat is onder het mïoisterie Forcade, had gepleegd. Wij huiveren zegt het blad als wij hieraan denken. Hoe bevreesd de regering is voor een manifestatie ten gunste van Rochefort, blijkt genoegzaam uit de buitengewone maatregelen die zij neemt. De garnizoenen van Parijs en Ver- saïlles zijn in hunne hoofdkwartieren geconsigneerd: de ge weermakers hebben bevel ontvangen hunne wapenen in vei ligheid te stellen, en niet alleen op de Place de la Concorde, doch zelfs in den tuin der Tuileriën campeert een regement voetvolk. Werkelijk hebben voor het paleis Bourbon talrijke zamenseholingen plaats gehad; en in de rue Monmartre stuitte een troep van lüüO of HOü personen op een brigade politie agenten, waarna een charge volgde, die het gewone resultaat had dat de menigte uiteenstoof en een aantal individuen ge vangen werden genomen. Men vreest dat de veroordeeling van Rochefort tot meerdere en welligt heviger botsingen zal aanleiding geven. Het teregtstaan van de afgevaardigde voor de correctionele regtbank, zijne gevangenzetting, het verkiezen van zijn plaatsvervanger in de kamer dat alles zal nog dikwijls genoeg de volkshartstogten gaande maken. De Marseillciise verzekert, dat de zaak van Rochefort Zaturdag a. s. voor den correctionelen regter zal behandeld worden. Naar men verzekert zal de heer Ledru-Rollin voor de familie Noir pleiten tegen prins Pierre Bonaparte. Nog wordt berigt dat de instructie in die zaak eene on verwachte wending en een grooteren omvaDg heeft verkregen. Nieuwe getuigen zijn opgeroepen. Uit Rome berigt men Met verbazing verneemt de clerus alhier de taal, welke de bisschoppen van de oppositionele partij wagen te voeren. Zóó moet de aartsbisschop van Halifax verklaard hebben Wilt gij, mijne eerwaardige broeders, weten wat ik over de schemata denk Welaan dan, ik weDsehte al deze besluiten in het diepst der aarde begraven en nimmer meer herdacht te zienZóó moet de bisschop Strossmayer, zelfs den paus niet verschoond en verklaard hebben«Wij bisschoppen zijn niet naar Rome ontboden geworden om te bekrachtigen,maar om te besluiten. Het is dus noodzakelijk dat wij den heiligen vader uitnoodigen om bij onze discussien tegenwoordig te zijn. Want, zijn wij niets zonder den paus, zoo is ook. van den anderen kant, de paus niets zonder onsHet moet dan ook dit gezegde geweest zijn, hetwelk aanleiding heeft ge geven dat de spreker door den kardinaal Capalti tot de orde werd geroepen. Onder de ontwerpers der memorie, ten geleide het voor stel, bij bet concilie ingediend, omtrent de vaststelling der pauselijke onfeilbaarheid, behooren volgens de Tijd, mgr. Schaep- man, aartsbisschop van Utrecht, mgr. Zwijsen, aartsbisschop van 's Bosch, mgr. Wilmer, bisschop van Haarlem, en mgr. Pluijm, bisschop van Nicopolis i. p. i. en vicaris-apostoliek van Constantinopel. Zaturdag morgen is er te Leuven een gruwelijke moord ontdekt. Een koopman in vee, van Hoelaert, nabij Groe- nendaal, was Maandag 11. naar Leuven vertrokken. Hij droeg eene som van 700 fr. met zich, die moest dienen om zijn vee te betalen. Sinds zijn vertrek had men van hem niet meer hooren spreken, toen men Zaturdag zijn lijk ijselijk verminkt en bebloed, in een bosch nabij Leuven ontdekte. Het lijk des ongelukkigen, was met tien diepe messteken doorboord. Diefstal is de drijfveer van dit schelmstuk geweest, want het geld, dat de ongelukkige bij zich droeg was verdwenen.^ De pleger dezer gruweldaad is onbekend. De politie doet ijve rige nasporingen. De gansche bemanning van de Engelsche bark »Prince of Taylor," voor Antwerpen liggende, is bijna vergiftigd ge worden. De kok had bij misvatting, zegt men, rattenkruid in plaats van zout in het eten gedaan. Vooraleer het op te dienen, had hij zelf reeds van het een en ander geproefd, en juist op het oogenblik dat al de scheepslieden zich aan tafel

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2