BURGERLIJKE STAND DER GEBEENTE TEXEL Afloop der Publieke Verpacbling voor bel Rijk gingen zetten, werd de kok onpasselijk, braakte en klaagde over maag- en darmpijn. Men zag welhaast dat hij vergif tigd was, en de kapitein verbood aan al zijne mannen iets te gebruiken van hetgeen er opgediend was. De kok werd naar het gasthuis gebragt. Men vreest voor zijn leven. Het schip lag op stroom en was gereed om te vertrekken. Te Londen heeft een zonderbare moord plaats gehad. *s Nachts hoorde men in het hotel bij Finsbury Square een vree- selijk leven in de portierskamer. Men kwam en vond de jonge portier, een Zwitser, die goed bekend staat, in den meest opgewonden toestand, schreeuwende en tierende, dat de dui vel in huis was. Toen er licht was, zag men overal bloed en het lijk eener jonge vrouw in 't bedhet hoofd was haar letterlijk ingeslagen door flesschen en kandelaars. De portier was 's avonds eenigszins dronken geweest en beweert, dat hij door een aantal menschen, waaronder de duivel, wakker is gemaakt, die hem op 't hoofd sloegen, dat hij zich toen tegen hen had verdedigd en hij den duivel met de andere menschen de kamer uit had gejaagd; toen deze weg waren, vond hij 't lijk in zijn bed. Hij had de vrouw nimmer ge zien. Men denkt, dat dit jonge mensch de vrouw halfdronken heeft binnengebragt en in ijlhoofdgheid tegen haar als tegen den duivel heeft gevochten. Een oude Russische scharrelaar is in November 11. te Petersburg vermoord in een door hem bezocht huis van slechte en welverdiende reputatie. De dames en de heeren, die aan de vergiftiging deel hebben genomen, hebben het lijk in een koffer gepakt en bureau-restant naar Moskou gezonden. Een medepligtige heeft eindelijk zich zelf aangegeven, en de koffer is daarna afgehaald door de justitie. Onder de zes beschuldigden moet eene joüge 16jarige vooral blijken van de snoodste im- pudentie en verstoktheid aan den dag leggen. De gravin van Derwentwater beweert, dat haar voor ouders wederregtelijk een paar eeuwen geleden uit het land verdreven zijn, en dat hun goederen, die thans aan het hos pitaal van Greenwich behooren, haar toekomen. Menigmaal hebben de bladen gemeld, hoe zij plegtig met ouderwetsche ceremoniën vergeefs bezit van haar land genomen heeft. Thans heeft zij van de betwiste gronden een aantal vee laten weg voeren, ter voldoening van door het hospitaal van Greenwich aan haar verschuldigde huur van het land. De deurwaarders van het hospitaal hebben getracht het vee weer te bemagti- gen, maar de gravin had de boeren en mijnwerkers in de buurt zoo voor zich opgewonden door fraaije beloften, voor den tijd als zij in haar regten hersteld zou zijn, dat de deur waarders hun leven niet zeker waren. Het hospitaal moet nu achterna om schadevergoeding de gravin vervolgen. De gravin draagt het kostuum van voor twee eeuwen, benevens een grooten degen. In de wSumatra Ct." van 10 Nov. jl. komt de volgende advertentie voorEene weduwe, in Indië geboren, 27 jaar oud, niet onbemiddeld en moeder van twee nog jeugdige kin deren, zou in het belang dier kinderen een tweede huwelijk wenschen aan te gaan zoo verzoekt zij reflekteerenden, on der belofte van stipte geheimhouding, haar hunne franco brieven aan te bieden, zoo mogelijk onder overlegging van portret, onder letters L. M. R. adres Bureau dezer courant. De postdirecteur N. verbood zijn ondergeschikte beamb ten het dragen van snorren. De eigenaar van een paar bij zonder fraaije knevels, waarmee hij elk dienstmeisje 't hoofd op hol bragt, vorzoent ze te mogen behouden. Hij kreeg ten antwoord: "toegestaan, doch slechts buiten dienst." Hoe men in den schouwburg bevallen kan al is men geen actrice en al staat men niet op een tooneelkonden de tooneelbezoekers te Pesth 11. Vrijdag zien toen de voorstel ling in den schouwburg voor een oogenblik afgebroken werd, doordien een toeschouwster op een der galerijen het leven schonk aan een welgeschapen zoon. Slaapmiddelen. Te Smichou in Oostenrijk, bragt een moeder op kerstavond haar kind, dat slechts ld maanden oud was, bij een buurvrouw, daar zij uit moest. De buurvrouw kon het schreijende kind niet tot bedaren krijgen en liet wat slaapgoed halen. Het kind sliep weldra in en sliep den vol genden dag nog, toen de moeder het kwam halenna drie dagen ontwaakte de kleine, stak de handjes lagchend naar de moeder uit en sliep weder in den grooten slaap. Vaderlijk-Pruisisehe-zorg. De Schles. Zeit. vertelt, dat de recruten te Breslau op hoog bevel gewogen worden, zoodra zij in dienst gesteld worden. Na afloop van hun diensttijd worden zy weder op de schaal geplaatst, de uitkomst met de vroegere opgave vergeleken en naar de toe- of afneming van de ligehaamszwaarte opgemaakt, of het soldatenleven voor de gezondheid bevorderlijk is of niet. Jammer genoeg, acht men het niet noodig ook een onderzoek in te steiien naar den in vloed, dien het exerceeren uitoefent op de verstandelijke en zedelijke vermogens van den soldaat. Een der Nieuw-Yorksche dagbladen deelt het volgende zonderlinge verhaal mede, betreffende een voorval, dat voor eenige dagen in gemelde stad plaats had. De heer Jones treedt de echtelijke woning binnen en gaat regelregt naar de kamer zijner vrouw. »Zeg eens, Amelia, wie was die heer, dien ik daar zoo even in den gang tegenkwam Amelia. Mijnheer. wel, die man, dat is mijn echtgenoot 1 Jones. Je echtgenoot! Wel, nu nog mooijerEn ik dan; wie ben ik? Amelia. Gisteren was je mijn man, mijnheer, maar heden ochtend heb ik me doen scheiden en ben ik in het huwelijk getreden met den heer Smith. Gij ziet dus, dat ge in een vreemd huis zijt. Vertrek dus, mijnheer, als ik u verzoeken mag! Naar wij vernemen zal eerlang bij A. C. Krusemrn te Haarlem de eerste aflevering van een nieuw werk van Dr. G. D. J. Schotel het licht zien getiteld De openbare eere- clienst der Nederlandsclie hervormde kerk in de 16e, 17e en 18e eeuio. Voor zoo ver ons bekend is, is er over dit be langrijk onderwerp nog niet geschreven en zal Dr. S. het ijs brekenenbedriegen wij ons nietdan zal het hoofd zakelijk het kerkelijk leven onzer vaderen en dus ook een overzigt bevatten van de kerken en haar ameublementde zeden en gebruiken die alomme bij de godsdienstoefeningen, op de kerkelijke feesten enz. plaats hadden der synoden classenkerkelijke personenadministratiën enz. enz. Of schoon wij mogen veronderstellen dat de heer S. een genoeg zaam supellex voor zijn onderwerp bezitis het echter bij na zeker, dat op verschillende plaatsen nog lieden gebruiken plaats vindenvooral op kerkelijke feesten waarvan men noch den oorsprong noch de reden kan gissen dat zich hier en daar meubels b. v. preekstoelen orgels avondmaal- en doopgoed enz. bevinden die merkwaardig zijn door ouder dom of kunsten de aandacht van den heer S. ontsnapt zijn. Het is derhalve in het belang en voor de vaderlandsche oudheidkunde in het algemeen en voor de geschiedenis der openbare eeredienst der Nederl. Herv. kerk in het bijzonder, dat den heer S. diergelijke particulariteiten worden medege deeldopdat zijn arbeid zoo volledig mogelijk zij. Het spreekt van zelf dat hier slechts sprake kan zijn van eigendomme- lijke gebruiken en merkwaardigenergens of in zeldzame werken beschrevenmeubelen. [Leidsche Courant.) Vau 6 13 Januarij 1870. ONDERTROUWD: Engelke Jncob Eimers, vau Amsterdam, en Uiltje Eelman."Jau KalÏ3 Cz. eu Marretje Kooru. GETROUWD: Geeuo. GEBOREN Adriaan Sijbraud Jobau, zoon van Coruelis Keijser Pz en Martje Kuijpcr. Coruelis, zoon van Cornelis Zeedijk cn Cornelia Mar- garetlia Lammers. OVERLEDEN Marijtje Bakelaar, 7 jaren, dochter van Gcrrit Bakelaar en Cornelisje Mulder. Jan Rutgcr Kühn, 42 jaren. Jan Bremer, 7 maanden, zoon van Cornelis Breraer en Jetske Hillcnius. Grietje Sie- denburg, 70 jaren, weduwe vau Jacob van der Kooi. MARKTBER1GTEN. SCIIAGEN, 20 Jan. 2 Paarden f42 a 65, 1 Magere Gelde Koe f145, t) Nuchtere Kalveren f 6 a 15, 310 Magere Schapcn^f 15 a 24, 20 Vette Schapeu f27 u 30, 2 Bokken en Geiten"i'2 50 a 5, 4 Magere Varkens f 10 a 24, 7 Biggen f8 a 12, Kippen 50 a 80 et., Eenden 50 a 90 et., Boter f 1 a 1.13 per KG., Kaas 15 a 20 ct. per KG., Kipeijeren f 3 a 4 per 100 stuks. PURMERENDE, IS Jan. Aangevoerd 83 stapels Kleine Kaas. Boter. Van f 1.10 tot t' 1.17£ per kilogr., Gemidd. f 1.12£ per kilogr. Aangevoerd 80 runderen Vette Koeijen minder duur en trage handel; Gelde en Tijdkalfkoeijen niet aangevoerd Vette kalveren duur, f l per kilogram. 1G Paarden. 33 vette Kalveren Prijs: van f 1.00 tot 1.20 per kilogram. Handel vlug. 61 nuchtere Kalveren Prijs: van f S tot 18 per stuk Handel vlug. 74 vette Varkens, van 4S tot 56 Cis per kiiog. handel matig vlug. 17 magere varkens van fl4 tot 23, en 63 biggen van f8 tot 11 Handel stug. 852 schapen en lammeren Vette schapeu minder vau prijï, trage handel. Oon- schapen niet aangevoerd. Overhouders prijshoudend. 80 Ganzen f 3 a 3.25, 30 Zwanen f12 a 14 per stuk; Kipeijeren f4.50 it de 1U0 stuks Verleden Dingsdaa; zijn ter waag gewogen 63 8tapels kaas, wegende 16192 kilogrammen De hoogste markt was voor kleine kaas f 34.Mid delbare fAangevoerd 1218 kilogr. Boter. ENKHUIZEN, 20 Jan. Mosterd per hectol. f 17 a 19, Karweij per 50 kilog f 24, Graauwe Erwten f 14 u 17, Capucijnders fll a 14, Bruine Boonn f 12 u 14, Witte Erwten f13, alles per hectol. SNEEK, 18 Jan. Boter f60.—. gehouden door den Ontvanger der Registratie en Domeinen te Helder, ten overstaan van den Notaris W. J. Hidde Bok, den 19 Januarij 1870, in het lokaal Tivoli, voor den tijd van 6 jaren. Pachters de Heeren Perceel 1, L. Aarsen, voor f 29. Perceel 2, L. Tjittes f25. Perceel 3. J. Hoogerduijn f64. Perceel 4, J. J. Brcet f92. Perceel 5, J. Roodt f70. Perceel 6, A. Zwaan f 157. - Per- ceel 7, J. Benoemeer f 38. Perceel 8, P. Kramer f28.— Perceeel 9, W. A. Overtoom f32. Perceel 30, P. Kramer f44. Perceel 11, J. Hoogerduin f50. Perceel 12, J. H. Mens f63. Perceel 13, J. J. Noot f71. Perceel 14, D. Makelaar f 99. Perceel 15, L. van der Hoeven f35. Perceel 16, J. Dil f 18. Perceel 17, D. Bakker f 74. Perceel 18, A. Bruin f40.— Perceel 19, A. Bruin f 123. Perceel 20, J. H. Mens t'36. Perceel 21, W. Schouten f172. Perceel 22, J. Bennemeer f 17- Perceel 23, M. Selderbeek f84. Perceel 24, J. Vader f 97. Perceel 25, J. Noot Jz. f106. Perceel 26, W. van Dok f 50. Perceel 27, L. Kroou f107. Perceel 28, J. Dil f186. Perceel 29, K. Roodt f 3S. Perceel 30, M. Selderbeek f 14. Perceel 31. F. Zegel. Perceel 32, M. de Waard f6. Perceel 33, P. R. Smit f36. Pereeel 34, A. Zegel f8. Perceel 35, J. Dil f5. Perceel 36, J. H. Mens f 6. Perceel 37, J. D. Boon f 12. Alles per jaar. AFLOOP VERPACHTING DER LANDERIJEN door genoemden Notaris. 1 hectare 17 aren 64 centiaren Land in den Helderschen polder nabij het station, opgehouden voor f 220. 78 aren Land in den lluisduiuer polder, huurder J. Roodt, voor f110. 's jaars. 95 aren T/and in den Heldcrschcu polder, huurder J. de Moei, voor f 168.jaars. f

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 3