NIEUWSTIJDINGEN^ Maar indien de eerste daarbij, gelijk sommigen wagen te beweren, niet onpartijdig is en zich door baatzuchtige be weegredenen laat beheerschen, hetgeen wij echter met ver achting verwerpen, indien de tweede de stemmen afhan kelijk maakt van nevenbedoelingen of invloeden die het licht schuwen, dan, ja, betreuren wij het misbruik van magt, en verachten dergelijke praktijken, die den toets der eerlijkheid niet kunnen doorstaan. Wij zouden dezulken, voor zoo verre zij bestaan, willen vragen, of zij daarbij de hand op het hart durven leggen, zonder te blozen en of zij zich niet den naam van man onwaardig maken? Wij houden ons echter nog altijd verzekerd, dat die prak tijken als uitzonderingen moeten worden beschouwd. Het zou ons toch van schaamte doen blozen, wanneer zij in ons va derland als regel moeten worden aangemerkt. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 1 Eebr. 1870. Dezer dagen is bij het gemeentebestuur alhier een ongunstig antwoord ingekomen van den minister van Bin- nenlandsche zaken, op het gedaan verzoek, om met de heffing van de belasting op het geslagt en het gemaal te mogen blijven voortgaan en verschoond te blijven van eene hoogere opvoering van den hoof'delijken omslag. Aller oogen zijn thans, in de2e voor de gemeente hoogst ernstige aangelegenheid, gevestigd op de door den raad te nemen besluiten. Tn de jl. Vrijdag avond gehouden vergadering van het departement Selderder maatschappij tot Nut van 't Alge meen, heeft men den wensch geuit dat hier ter plaatse een comité van *het Roode Kruis" mogt worden opgerigt. Hier toe zijn twee leden van het bestuur, de heeren Joh. Dyse- rinck en P. Uurbanus, benoemd, om met den heer dr. W. Kroll, die in December jl. over de genoemde vereeniging eene belangrijke redevoering heeft gehouden, pogingen in het werk te stellen om zulk een comité tot stand te brengen. Voordragt in het gebouw op de vischmarkt, op Vrij dag a. s., des avonds ten ure, door ds. G. H. Kindermann. Een droevig onheil heeft hier gepasseerden nacht plaats gehad. Een Noorsche vlet, met vier personen bemand, is omstreeks drie ure, nabij de Oostbatterij, overzeild geworden door eene vischschuit. Van de vier personen heeft er een onder de vischschuit doorgaande, het roer gegrepen en is door behulp der visscherlieden gered. Twee anderen zijn ge red door A. Baak, C. Kikkert en twee gebroeders van der Wiele, uitmakende de bemanning van een andere vlet. De pogingen tot redding van den vierden persoon genaamd W. Dekker, zijn helaas mislukt. Men heeft hem nogeenige oogenblikken zwemmende gezien, doch alvorens men hem kon bereiken, verdween hij eensklaps in de diepte. De ongelukkige laat een weduwe na in kommervollen toestand. Ook vernemen wij dat een der geredden, genaamd J. Heikoop, nog niet buiten gevaar is. Gisteren namiddag is een paard en rijtuig in de bin nenhaven gestort, twee personen die zich in het rijtuig be vonden, zijn er intijds uitgesprongen. Met veel moeite is het paard gered geworden. De kapt.-adm. voor kleeding en wapening D. Jongkees, van het 3e reg. vesting-art., is op pensioen gesteld, en het bedrag daarvan bepaald op f900 'sjaars. Beroepen bij de Hervormde Gemeente te Waal en Koog op Texel ds. R. A. van Deursen, predikant te Purmer; te Enkhuizen ds. J. Eigeman, predikant te Delfshaven. Aangenomen het beroep naar Oost- en Wester Blokker, door ds. G. C. Balsem, predikant te Haringkarspel. Bedankt voor de beroeping naar de Hersteld Luth. gemeente te Middelburg door ds. J. A. Heiwig, predikant te Enkhuizen. Het N. Kerk. Weekbl. deelt mede, dat dr. A. Kuyper zal optreden als hoofdredacteur van het eerlang op te rigten dagblad der christelijk-historische rigting. Zondag middag hadden zestien personen aan den Kin derdijk zich op den Binuenboezem op het ijs begevenom zich met schaatsenrijden te vermaken. Eensklaps brak het ijs en vielen zij allen er door, met het gevolg dat daarbij vijf personen, waaronder zekere van Kleef, oud 26 jaren, met zijne twee jongere zusters, verdronken zijn. Een per soon die ter hulp was gesneldis het slagtoffer zijner meuschlievende pogingen geworden. Ook te Bemmel is een twaalfjarig knaapjedat zich op het brooze ijs gewaagd hadverdronken. Naar men meldt zijn Zondag te Zalt-Bommel 5 per sonen zijnde 4> jongens en 1 meisjeallen omstreeks 20 jaar oud door het ijs gezakt. Des avonds werden van twee de lijken opgevischtdoch de andere lijken zijn nog niet gevonden. Tn het Politieblad wordt thans gesignaleerd als zwerfster en opligtster Machtilda Maria Benia de Witte van Haem- stede. Treurig lot voor de afstammeling uit een geslacht, dat vijf eeuwen telt en eenmaal tot de aanzienlijkste des lands behoorde Men leest in de N. Solt. Cl. //Te Utrecht maakt grooten opgang een Duitscher, zich betitelende: Professor Schulze, Rhetoriker aus Berliu. Hij meldt zich aan elk huis aan, en door de eigenaardige ver trouwelijkheid, waarmede hij belet vraagt, wordt hij binnen gelaten. Met hetzelfde vertrouwelijk gezigt komt hij als een oud bekende naar u toe, en zegt, bij u aanbevolen te zijn door een of ander bekend persoon. Wanneer men hein dan de deur wijst, wordt hij brutaal. Dit laatste kan men afkoopen door f 2 in te schrijven voor eene door hem te houden lezing. Het ergst er aan toe zijn zij, die zich laten verleiden, om die lezing bij te wonen. Men hoort daar fragmenten van Duitsche meesterstukken op erbarmelijke wijze radbraken." In Hongarije bestaat het plan om de Amsterdamsche markt geregeld van spek te voorzien en bereids is te Am sterdam de belangrijke hoeveelheid van 200,000 kilogr. ont vangen. De prijzen van de iulandsche vette varkens worden daardoor zeer gedrukt. Men berigt ons dat dezer dagen te Heerenveen een gedeelte van den hoogsten prijs in de Hamburgsche loterij door Laz. Sams. Cohn, bankier en wisselhandelaar te Hamburg, is uitbetaald. Men wil, dat deze prijs op lot f 150,000 be draagt. Het opmerkelijke van de zaak is, dat de gelukkige, een gezeten burger, dit lot eenige dagen geleden had gekocht van iemand, die anders ook nogal gelukkig is, doch er gaarne af wou wezen. Te Gorinchem werd dezer dagen eene volksvoordragt gehouden. Het onderwerp door den spreker behandeld was: r Onkunde een der gevaarlijkste vijanden der menschheidP Hier leerde men hoe onkunde de vruchtbare moeder is der armoede, bijgeloof en ook der misdaad, waardoor de spreker van zelf aanleiding vond om krachtig aan te dringen op het getrouw gebruik maken van het lager onderwijs en ernstig te waarschuwen tegen het onverantwoordelijk pligtverzuim, waaraan die ouders zich schuldig maken, die hunne kinderen niet geregeld ter school zenden. De Sneeker Courant zegt: #Onze meening, indertijd geuit, dat de regtgeloovigen in derdaad het onderwijs zouden willen afschaffen, indien zij er de magt toe hadden, wordt, behalve door het voorgevallene te Goes, bevestigd door hetgeen de predikant Jozef Suppan dezer dagen te Laibach (in Duitschland) predikte. Hij zeide toch: //Geliefden in Christus gelukkig zijt gijdie niet lezen en schrijven kunt> omdat gij nooit aan het gevaar wordt blootgesteld, de slechte boeken en andere geschriften te lezen, welke op ons geloof en op de geestelijken smalen." Na dat Diugsdagavond aan den commissaris van politie te Zwolle was kennis gegeven, dat uit de gangen der school aan het Groote Kerkplein van de aldaar aanwezige kap stokken de jassen van eenige leerlingen waren ontvreemd, is te 8i ure daaraanvolgende gearresteerd een manspersoon, die aldaar sedert eenige dagen was gelogeerd, en die door onderscheidene opkoopers van kleedingstukken werd herkeud als dezelfde, die eenige oogenblikken te voren bij hen jassen bad verkocht. In zijn bezit werd gevonden een portemon- naie, inhoudende de opbrengst der ontvreemde en verkochte voorwerpen, terwijl ook later bleek, dat de verdachte, die zijn misdaad bereids heeft bekend, van de uitstalling van een winkel in de Roggenstraat mede een gutta percha regenjas had ontvreemd, en hij eenige dagen geleden uit het rijks gesticht te Ommerschans is ontvlugt. Te Delft worden vooral winkeliers en herbergiers ge waarschuwd voor eene afzetterij, die door een twee- of drietal wordt gepleegd, Een kwasi zeeman biedt een gouden cylinder- horloge te koop aan voor een zeer lagen prijs toevallig komt een kwasi oud kleerkoop ook in huis, hij hoort van 't bod en vraagt, na het horloge goed te hebben bekeken en onder zocht, het te mogen hebben voor een paar gulden minder dan de genoemde prijs. De zeeman wil het daarvoor niet afgeven. De kleerkoop verwijdert zich eenigszins verstoord: de zeeman blijft nu over, die het horloge ten slotte wil laten voor den prijs door den kleerkoop geboden. Dat koopje wil men niet laten voorbij gaan en men is gefopt met een zoo genaamd gouden uurwerk, dat geen vierde waard is van 't geen men er nog voor geeft. Het Suez-kanaal zegt de »Weeser Ztg.", verkeert in een zorgwekkenden crisis. Drie bestuursleden van de maatschappij hebben plotseling hun ontslag ingediend, wijl de Lesseps nog geen staat van inkomsten heeft openbaar gemaakt, hetwelk trouwens moeijelijk zou wezen, aangezien de opbrengsten van het kanaal tot heden het cijfer nul niet magtig veel te boven zijn gegaan. Omtrent den toestand van den waterweg zelf, geeft een correspondent van de »A11. Augsb. Ztg." de volgende beschrijving: »Alle schepen van vijf meters diepgang moeten, alvorens het kanaal in te stevenen, geligt worden, de geligte goederen worden op vlotten geladen en achter het vaartuig opgesleept. Om het kanaal tot de vereischte diepte en breedte (8| tegen 22 meters) uit te graven, is een arbeid van minstens vier maanden noodig; bovendien moet aan de beide hoofdkrom mingen te El Guisr en Serapeum een aardmassa van 2,880,000

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2