BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE HELDER. kub. meters worden uitgedolven. Het spreekt van zelf, dat men het kanaal gedurende dien arbeid voor de scheepvaart zal moeten sluiten. Doch de finaucieële zwarigheid staat ook hier weer voorop. Van waar het benoodigde kapitaal bijeen te brengen De Lesseps rekent daartoe bij voortduring op de welwillendheid van de Fransche regering en den Khedive; vooral van den minister Olivier koestert hij hooge verwach tingen, daar deze, nog vóór weinige maanden als commissaris des onderkoniugs, van de kanaalmaatschappij een honorarium van 30,000 francs genoot. Volgens een bekendmaking van de admiraliteit zal met 1 April, in de monding van het Engelsche kanaal, een «te- legraafschip" voor anker worden gelegd. Het schip zal zwart geschilderd zijn en aan beide zijden het woord "Telegraph- ship" in witte letters dragen. Het vaartuig zal drie mas ten voerenterwijl aan den grootsten bij dag een groote zwarte kegel en des nachts een reusachtige verlichte bol als onderscheidingsteeken zal bevestigd zijn. Het licht zal bij helder weder op 6 mijlen afstands zigtbaar zijn. Des nachts zal tevens van een uur na zonsondergang tot een uur voor zonsopgang met tusschenruimte van 15 minuten een vuurpijl worden opgelaten. Geen andere schepen zullen worden ge rapporteerd dan die gebruik maken van het algemeen sein boek voor alle natiën. Het telegraafschip licht op 33 mij len afstands van den vuurtoren Bisschopvan Lands End 49 mijlenvan Kaap Lezard 66 mijlen en van den vuurto ren Ushart 70 mijlen. De "Globe" meent op goeden grond te mogen gelooveD, dat kortelings de Engelsche admiraliteit bevel gaf om 950 werklieden aan de marinewerf te Portsmouth te ontslaan. Met het oog op de ellende waarin, tengevolge van dezen maatrè- gel, vele huisgezinnen zouden gedompeld worden, verzochten de officieren der werf dat ten minste een deel der werklieden aan den arbeid zou gehouden worden. De admiraliteit echter moet dit verzoek zonder eenige consideratie hebben afgewezen. In de zitting van den 21 sten hebben de leden van het concilie eene nieuwe voordragt van wege den heiligen stoel ontvangen, behoorende tot de onderwerpen rakende de geloofs leer, en tot opschrift hebbende»over den hoogepriester van Rome." Volgeas den correspondent der Times behelst deze voordragt niet de onfeilbaarheidsleer, maar onder anderen de leer van 's pausen wereldlijke magt en tijdelijk gebied, zooals zij in het 9de en 10de hoofdstuk van den Syllabus is uitge sproken. De bisschop van Orleans wenschte zijn antwoord op open baar gemaakte vertoogen van voorstanders der onfeilbaar heidsleer te Rome te doen drukken, ten einde het aan de leden van het concilie te kunnen mededeelendoch hem werd de vergunning geweigerd, zonder welke te Rome niet mag worden gedrukt. Dit feit, reeds vroeger vermeld, wordt thans gestaafd door een brief van dien bisschop, welke in de fransche dagbladen te lezeh ishij berigt het feit eenvoudig en zonder andere aanmerking dan dat hij »in zulk eene positie gebragt zijnde, voortaan meent te moeten zwijgen." In den laatsten tijd hebben vele Fransche bisschoppen veelvuldig gebruik gemaakt van hun regt, om priesters af te zetten. Een voorbeeld daarvan is onlangs door een be langrijk regtsgeding te Amiens meer algemeen bekend ge worden. Pater Pellonpastoor van de kleine gemeente Er- ceuswa3 bijzonder geliefd door zijne gemeenteledendie bijna allen werk vonden in eene fabriek van kerkgewaden, door hem opgerigt. Hij gaf ook een godsdienstig dagblad, »le Rosier de Marie," uit, dat zooveel opgang maakte, dat de keizer hem verscheidene hooge posten in de kerk aanbod, welke hij echter allen afsloeg. Plotseling werd hij afgezet en hem verboden in zijn gemeente te blijven. Een nieuwe priester werd naar Erceus gezonden, doch de gemeente ver koos bij hem niet in de kerk te komen, en wanordelijkheden hadden plaats. De bisschop stelde eene vervolging in tegen eenige gemeenteleden, die door Jules Favre verdedigd werden. Deze citeerde in zijn pleidooi eene redevoering van den tegen- woordigen minister Olivier, in welke deze geprotesteerd had tegen de ergerlijke misbruiken van het episcopaat, en den terugkeer voorspelde der vele vrijheden van de Gallikaansche kerk. Favre verklaarde, dat in Frankrijk 1200 priesters den kost moesten verdienen als straatvegers en vigelantkoetsiers, die de slagtoffers waren van de vervolging der bisschoppen. De noodzakelijkheid van radicale kerkelijke hervormingen wordt dan ook algemeen in Frankrijk gevoeld. De predikant Mackie in de St. Mary's kerk te Dum- phries schijnt op geen goeden voet te staan met zijn kerk voogden. Ontevreden met de inrigting van het koor en den voorzanger, had hij verleden Zondag zijn eigen voorzanger en een geheel nieuw koor ter kerke gebragt en tegenover het gewone koor in slagorde geschaard. Toen de psalm werd opgegeven, begon de officiëele voorzanger echter reeds te zingen, terwijl de predikant nog las, waarop de nieuwe titu laris gansch niet verdacht was en waardoor hij geheel uit het veld werd geslagen. Op een wenk van den eerwaarden heer greep hij echter moed en zette denzelfden psalm in, op een geheel andere wijs; en zoo krachtig werd hij door zijn koor gesteund, dat hij reeds voor het derde vers zijn tegen stander tot zwijgen gebragt had en het veld behield. Het pleit wel voor ds. Mackie, dat hij gedurende het ove rige van den dienst niet meer liet zingen. Aan de »Köln. Ztg." wordt gemeld, dat voor eenigen tijd in Lippe op de openbare scholen ingevoerd is een leerboek, waarin o. a. een hoofdstuk voorkomt met het opschriftOver het wereldruim of den grooten hemelbol en over de dagelijk- sche wenteling van de sterren, de zon en de maan om de aarde, waarin het stilstaan der aarde bewezen wordt. Onze burgerscholen mogen hieraan een voorbeeld nemen, dan zoude men ze niet zoo hard vallen wegens het gebruik van ergerlijke leerboeken, waarin de resultaten der wetenschap J zelfs aan jongelieden meegedeeld worden. Een moord is te Poissy gepleegd op eene moeder van drie jeugdige kinderendie moeder-Marie werd ge noemd. Deze vrouw verkocht op den weg koffij en brood of andere spijzen en dranken en ontving dan nog al een aar dig sommetjewaarmeè zij 's avonds huiswaarts keerde. Vrijdag morgen werd haar lijk half van kleederen ont daan op een buitenweg gevonden. Zij moet vermoord zijn met het doel om haar van de fr. 187, die zij bij zich had te berooven. De justitie onderzoektgeholpen door de aanwijzingen van eenige getuigen en door eenige voorwerpen, waaronder eene pijpdie bij het lijk gevonden zijn. In het zuiden van Frankrijk heugen de oudste bewo ners zich niet zulk eene ontzaggelijke hoeveelheid sneeuw te hebben gezienals in de twee laatste weken gevallen is. Het stadje St. Pons ligt sedert een achttal dagen als begraven onder een uitgestrekt en somber sneeuwkleed van 60 80 centimeters dikte. Alle verkeer door de straten is gestremd, waardoor een gevoelige slag wordt toegebragt aan handel en nijverheid en derhalve aan het bestaan van de inwoners. Op de wegen is de toestand nog veel erger daar liggen de sneeuwmassa'sopgezweept door rukwindenop vele plaatsen verscheidene meters hoog. Te Gent zijn vier spoorwegbedienden, twee conducteurs en twee uitdeelers van plaatskaartjes bij den Belgischen staats spoorweg, in hechtenis genomen, die onderling overeengekomen waren om reeds afgeloopen plaatsbiljetten weder in omloop te brengen. De conducteurs vernietigden de briefjes niet, maar stelden ze aan de bereaulisten ter hand, die ze op nieuw uitgaven. De winsten werden gemeenschappelijk gedeeld. Het telegraphisch berigt omtrent den brand in New- Castle, schijnt overdreven te wezen. Volgens een kort berigt, door de PalL Mali Gazette medegedeeld, zijn de houtloodsen van de firma Temple afgebrand. De schade bedraagt 5000 p. st. Marfori, de bekende gunsteling van de ex-koningin Isabella van Spaoje, heeft Parijs verlaten. Hij is naar Mar- seille vertrokken, om zich van daar naar Portugal te begeven. Marfori is in volkomen ongenade gevallen. Een Chinees heeft te Troy in den staat Nieuw-York eene voorlezing gehouden, waarin hij de zeden en gewoonten van 't Hemelsche rijk tegen die van Amerika en Europa verdedigde, zelfs in het zamenpersen der voeten van deChi- neesche vrouwen. «Wel, zeide hij, hier rijgen dames hare taille, dat is niet mooijer en nog wel zoo gevaarlijk, 't Laatste kan zijn, maar 'teersteGeen dame zal dat toegeven. Nu, het was ook maar een Chineesch! Dezer dagen ontvingen wij het proefnommer eener cou rant die speciaal bestemd is voor het zwakkere geslacht. De titel is: nOns Strevenweekblad gewijd aan de ont wikkeling der vrouw", onder redactie van mejufvrouw Betsy Perk, te Delft. Uitgevers van Dijk Comp., te Schiedam. Prijs per jaargang franco per post f5.50. Wij zullen ons vooralsnog van eene beoordeeling onthouden en liever de dames eerst nog een week of wat laten keuvelen, wij bepalen ons thans alleen bij de vermelding eener korte inhoud van dit nommer, als»Een woord aan onze lezeressen", door Betsy Perk, 4 colommen. "Ons streven", door Elise van Calcar, 1§ colom. "Meisjesscholen", door J. P. de Keijser, circa 3 co lommen. «Bloemen en vrouwen", door H. Witte, ruim 3 co lommen. "Scheikunde voor vrouwen", door G. J. Jacobson, li colom. "Geschiedenis van den dag", 1§ colom. "Frederika Bremer", door W. D. Statius Muller, circa 1| colom. (Wordt vervolgd.) Twee ingezonden stukken, getiteld "Het gezelschap Excelcior" en een brief aan de redactie, onderteekend J. B. van Hugenpoth, te zamen 2 colommeu. Correspondentie. Een berigt van de uitgevers en ruim een pagina advertentien. Hieruit meenen wij dat voldoende zal blijken dat het niet ontbreekt aan verscheidenheid. Het blad ziet er aanlokkend genoeg uit om de dames de kennismaking te recommanderen. Voor velen, die geduld genoeg bezitten om de artikelen ten einde toe te lezen, zal er wel iets uit te leeren zijn. STAAT der brieven geadresseerd aan onbekenden gedurende de le helft der maand Januarij 1870. II. van Broekhuiien, wed. Maas, wed. Linnekamp Kaatje Huisman, K. Koggelom, mej. J. Staring v. d. Burg, Cnunje, J. Kuiper, H. van Gronin gen, J. Holm, J. P. C. Kuiper, H. Westerik, C. Kcler, Matilda Bergma, Amsterdam mevr. Stakman Bosse, 's Gravenhage; K. Limstra, Prins Hen drik Polder; wed. Gravenstein, Zuidplaspolder; G. den Duik, "Weesp; 3. Ro mer, (niet vermeld). Van A. P. PolderII. v. d. Nadort, Hendrik Ido Ambacht; Maartje van Zooien, Schagen; J. Leeflang, Yollendam. De Directeur van het Postkantoor, HERWEÏJER. Van 21 28 Januarij 1870. ONDERTROUWD .- P. van der Sluijs, kleermaker, 26 jaren en J. B. Kalf, 28 jaren. GEHUWD: W. de Roo en J. C. Wentel. BEVALLEN. J. Hulstkamp geb. Prins, D. A. van Driel geb. Veen, Z. S. de Hertogh geb. van der Wolt, D. P. Boon geb. Krijncn, Z. C. van der Waal geb. Ruijs, D. C. J. Stecher geb. Holstijn, D. D. Waldemaier gel). Langereis, Z. S. Beukers geb. Buddingh, D. A, Beenhouwer ueb. Fanoij, Z. M. W. Krul geb. Jacobs, Z. OVERLEDEN J. L. E. Rossmuller, 50 jaren. J. S. Seheeper geb. Logger, 60 jaren. L. de Wijn, li jaren. J. Broer geb. van Veen. 73 jaren. Levenloos aangegeven 2.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 3