Het verongelukken van liet Engelselte Barkschip Crofton en het vermoorden van den kapitein met vier man. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL BURGERLIJKE STAND DER GEBEENTE MERINGEN. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE ZIJPE. vervoer van passagiers en goederen tusschen de nieuwe en de oude wereld. De adressanten zouden ze gaarne voor dit doel bezigen, en een gedeelte van de te behalen winst in de schat kist storten. Daarentegen verbinden zij zich de schepen in een goeden deugdelijken slaat te houden, en, wordt de Slaat in een oorlog gewikkeld, dan worden de booten onmiddelijk ter beschikking gesteld van het Gouvernement. De voordeelen, die er uit zouden voortspruiten, indien de wetgevende magt zich kon vereenigen met het plan der adressanten, zijn legio. Althans zoo wordt in de toelichtende memorie, die het adres vergezelt, beweerd. Men oordeele slechts, lo. Kan de staat elk oogenblik beschikken over goed onderhouden stoomschepen; 2o. de oorlogschepen worden in vredestijd dienstbaar gemaakt aan den handel3o. de Amerikanen zullen het voorregt heb ben om onder Amerikaansche vlag de reis naar en van Eu ropa te kunnen maken 4o. deze vaart zal andere maatschap pijen aanmoedigen schepen te bouwen; 5o. de immigratie zal verbeteren en toenemen; 60. de handel zal bloeijen, enz. Voor al deze voordeelen verlangen de adressanten slechts een sub sidie van 20,000 dollars per reis. De New-York Handels-Zeitung spot zeer natuurlijk met deze zonderlinge aanvraag. Het blad ziet zich evenwel ge noopt te verklaren, dat aan het plan een practisch beginsel ten grondslag ligt n. 1. de marine in vredestijd dienstbaar te maken aan de bevordering van de nationale welvaart. Ter navolging in Nederland. De Gouverneur van Suriname heeft ter gelegenheid van den nieuwjaarsdag door zijn adjudant een advertentie in de dagbladen doen plaatsen, 1 waarbij Z. Exc. »bij voorraad dankzeggende voor de goede wenschen, die men hem bij den aanvang van het nieuw jaar mogt willen aanbieden, beleefdelijk verzoekt van bezoeken of kaartjes voor die gelegenheid verschoond te blijven." Macao, 1 Dec. 1869. De N. G. korvet Medusa, kort na den middag van 2 dezer aangekomen, heelt het volgend verslag medegedeeld van de verrigtingen om de roovers te vervolgen, die eenige bemanning van de Crofton hebben vermoord. De Medusa verliet Macao, des namiddags vati den 1 dezer, in vereeniging met H. M. oorlogsbodem Midtje11 J C M de kanonneerboot Sui-tsing en de Sir J. Jeejeebhoij. Hun eerste voornemen was, zoo mogelijk, tusschen de eilanden Typa en Macarira door te gaan, maar de Midge die de voorste zeilde, het waler te ondiep vindende, keerde terug en voegde zich bij de andere schepen, die buiten deu doortogt waren gebleven, op seinen wachtende. Hierop voerden de Midge en de Sui-tsing rond om het eiland Ko-ho, met de sloepen van de Medusa op sleeptouw en de Portugcsclie kanonneerboot Camoesdie var» eene espeditie terugkeerende, door haar vroeg in de mor gen ondernomen, waarvan de bijzonderheden hieronder door den correspon dent zijn medegedeeld. De Camoes had negeu gevangeuen aan boord, die door de regering van een dorp op het eiland Moutana waren ingeleverd; zij waren onderrigt, dat een en twintig andere roovers, in twee jonken het eiland hadden verlaten en welke, naar men veronderstelde, eene schuilplaats hadden gezocht op het eiland Coulantylon. Men veronderstelde, dat na de Camoes, de sloep van de Crofton was gezien, doch zoo hoog op de rotsen zittende, dat zij haar niet konden bereiken. Op dit berigt werd besloten haar op te zoeken, ten einde zoo mogelijk zich te overtuigen of het de sloep vau de Crofton, was, en het eiland te verkennen. Met dat doel werden ongeveer honderd man van de Medusa en de Midge gelaud, om in overeenstemming het zuidwestelijk gedeelte van hot eiland in afzonderlijke afdeelingen te door kruisen. Men slaagde niet gelukkig in het opsporen van de sloep; maar verschillende papieren en daaronder de cognossementen van de Crofton wer den ontdekt, zoodat er geene twijfel overbleef, dat de ongelukkige beman ning vermoord was. De het eiland doorkruisende personen, ontwaarden vau eeneu heuveltop een aantal lieden die zich in eenen jonk inscheepten, aan het zuidwestelijk gedeelte vau het eiland, maar op te verren al'staDd, dan dat men hen kon aanvallen, daar de zon op het punt was onder te gaan; ook werd een klein geweer gevonden, hetwelk aan boord werd gebragt. Voordat de Midge te Macao aankwam, had men van de Croftonnoch van eenig ander schip, waaromtrent men ongerust was, iets vernomen, maar zoodra dat schip was binnengekomen en aan do Medusa het aan de Crofton overgekomen ongeluk had medegedeeld, kwam ineu overeen gezamenlijk ex- peditien te doen. Het is opmerkelijk, dat het eerste in omloop ge komen gerucht, was, dat een witte jol was binnengekomen, en dat op eeu koelischip, buitengaats oproer was uitgebarsten. Dit berigt schijnt echter ie ziju verspreid, om de zaak aan den regtsdwang der Chinezen te onttrekkeu, omdat het den mandarijnsniet geoorloofd is zich in koeliekwestien te mengen. Op den lOden November vertrok de Medusa, vergezeld van de Sui-tsing om de dorpen aan beide zijden van de rooverskreek ten westen van Macao te overvallen, met inzigt, om zich zoo mogelijk, van het lot van de Ajtenrade te vergewissen of eenig spoor van de misdadigers te ontdekken. De Medusa berigt tevens, dot de Midge andermaal gisteren uitliep, om het wrak te zoeken. Tevens werd eene expeditie gereed gemaakt tegen den namiddag vau den 2 Dcc. waarbij de gezagvoerder vun de Camoes werd uitgenoodigd zich te voegen met het voornemen om het eiland Kow-lau-tylou te blokkeeren, waarop men veronderstelde, dat de roovers gevlugt waren. Daarvoor hud men eenige weinig diepgaande vaartuigen noodig. De gezag voerder van de Camoes, oordeelde het echter van zijn pligt met zijne gevan genen naar Macao terug te kleren. De Midgedie des morgens van de 3e binnenkwam, geeft het volgend verslag .- Na den 2den December, des morgens te 6 ure, vergezeld van de Medusa, te zijn vertrokken, zeilde men naar het dorp, ontscheepte een gedeelte ge wapende manschappen, die echter des morgens te 10.30 weder aan boord werden genomen, zonder dat het eenige uitkomst had opgeleverd, en stoomde rond het eilaud Moutanba, en zond daarop weder drie gewapende sloepen af. Deze sloepen hieven langs de kust en stopteu aan eene landtong, al waar men den grooten sloep ontdekte. De Crofton was met zijn achterschip op dc landtong geraakt en verbrijzeld. Men vond een sargebroek, die men veronderstelde van een ligtinatroos te zijn, papieren, brieven, enz. Daaronder bevond zich eene kwitantie, van eenen apotheker te Hongkong, aan den kapitein en reeders, voor geleverde geneesmiddelen. Hierna scheepten do manschappen zich weder in en men stoomde naar Macao, alwaar de kapi tein den gouverneur een bezoek gaf, en omstreeks te 3 ure des namiddags weder aan boord kwam men ontsloeg den loods en stoomde naar Hong- Kong, ankerde des avonds ten 6.45 bij het eiland Chung en ligtte op den 3n des morgens te 6 ure weder het anker. Er is niets bekend aangaande deD romp van de Crofton. Het volgend verslag der verrigtingen van de Portugesche kanonneerboot Camoes is door eeu corrcspondeut te Macao geleverd. Eenige Chinezen uit liet dorp Vom-Com kwamen gisteren namiddag om streeks 4 ure aan het dorp Taipa eu berigtteu den bevelhebber, dat aan de andere zijde vau Vom-Com over de bergen, op eene plaats genaamd Aponam, eeue Europesche sloep was gezien, wit geschilderd met bloed op dc banken, liggende op liet land, enz. en dat de roovers de bemanning hadden ver moord en hunne klcedereu verbrand. De berigtgesers toonden eenige ouder de asch gevonden vergulde knoopen om de waarheid hunner mcdedeeling to staven. De bevelhebber vau het lort Taipa gaf onmiddelijk vau liet gebeurde keunis anu den gouverneur van Macao, en met liet aanbreken vau deu dag vertrok de kleine kanonneerboot Camoes naar de aangeduide plaats eu be reikte haar des namiddags te 9 ure. Men zag de sloep tusschen eenige rot sen vun Aponam, verbrijzeld en te middden van de om haar brekende bran ding, zoodat men haar niet kou bereiken. Eenig volk vau Vom-Com voegde zich bij de gelande manschap van de Camoes en gaven te kennen, dat zij 9 vau de roovers hadden gevangen genomen, welke zich te Vom-Com bevonden, en dat het de overigen, ongeveer 30 in getal, deu vorigen nacht gelukt was in drie sloepen te ontsnappen, eene koffer en eenige andere artikelen met zich voerende. Na het dorpje Aponam te hebben onderzocht, eu eenige kaar ten, boeken en papieren te hebben gevonden, toebehoorende aan deu gezag voerder van de Crofton, kapitein Rooks, met het dorp eu eeu aantal sam pans, die men op de landing vond, in brand te hebben gestoken, stevende de Camoes naar Vom-Com, nam de gevangenen aan boord eu stak een ander klein dorp, geuaamd Vom-Com Chay of Say Vom-Com, alwaar men eenige hutten der roovers ontmoette, in brand. Op deze plaats zag mcu eeuige plekken bloed op den grond, het volk van Vom-Com verklaarde, dut dit het gevolg was van de wonden, die zij aau de door hen verjaagde roovers had den toegebragt. Iu beide dorpen waren de hutten onbewoond. De Camoes keerde heden middag te half vijf ure te Macao terug, hebbende tegenover Ka-hopuiit' de Midge, de chinesche kanonneerboot Chin-Chin, met do sloepen vau dc Medusa op sleeptouw' eu de Siv J. Jeejeebhoij outmoet, die bon deu goedeu uitslag vau haren kruistogt mededeelde. Eeu der door de Camoes aangebragte roovers bekende, dat hij met eigen haud vier man van de Crofton heeft vermoord. Mon vermoedt dat do Crof ton nabij Kulan is gezonken. Niettegenstaande de pogingen der vijanden van eene schie lijke en zekere eigen hulp, en hoewel gelijksoortige huismid delen talloos verschijnen, staan de volgens het voorschrift van den professor in de medicynen Dr. Harless en naar geweten bereide Stollwerksche Borst-Boubons tot heden volko men onbereikbaar daar. De 30jarige steeds toenemende con- sumtie is het zekerste bewijs voor de deugdelijkheid van het fabrikaat, hetwelk aan alle borstlijders niet genoeg kan wor den aanbevolen. Van 27 Jan. 3 Febr. 1860. ONDERTROUWDCoruelis Mulder, weduwnaar van Eva Gootjes met Klaasje Buijs. GETROUWD: Geene. GEBOREN: Anna, d. vau Kalis en Marretjc Koorn. Anna Catharina, d. van Jacob Smit eu Klasina Smit. OVERLEDEN: Arïe List, 19 in., z. van Jacob List en Heintje Selser. Gedurende de maand Januarij 1870. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBORENJan, z. van J. Poel en Aaltje de Haan. Jacob, z. van C. Bakker eu Neeltje Stadig. Grietje, d. vau J. Staaltjes en Trijntje Kaan. Maartje, d. vau li. Vergat en Maartjo Kuijt. JanMario C'or- nelis, z. vau A. J. Kloos eu Gijsberta Zaal. Cornelia, d. van J. Gorter en Hiltje Bont. Paulus, z. vau S. Kaan en Aaltje Heijblok. Corue lis, z. van J. Lont en Geertje Vet. Maartje, d. van C. de Vries eu Maartje Annes. OVERLEDENGerrit Kraan, 72 j., echtgen. vau Gerbreg Klein. Tetje Kunt, 72 j., echtgen. van S. Ruijter. Van 1 15 Januarij 1870. ONDERTROUWDC. Spaan, te Helder en D. Pott. L. Schenner eu G. Meilis. Arie Geel, gesch. en C. de Jong, te Beverwijk. GETROUWD G. lvruisvcld en A. Schagen. J. Tuin en II. van Bis- selik, te Helder. W. Bosch, weduwn. en A. Hoogscliagen, wed. GESCHEIDEN VAN ECHT Arie Geel en Trijntje Maat. GEBOREN Elisabetb, d. van O. Nobel eu T. Nienvvland. Trijntje, d. vau G. Meilis eu T. Oosthuizen. Maria, d. van J. Baij en 1'. Entis. Wijnand, d. van C. Keizer en M. Nottelman. Jacob, z. van J.Ties- sen eu P. den Oude. Neeltje, d. vau H. Kreijger en N. Veuger. Autje, d. van D. Schoen en M. Brommer. Pieter, z. van H. Kooger en J. Metselaar. Autje, d. vau P. Mars eu J. M. C. Mulder. Trijntje, d. vau C. Swcris en E. Wilras. Maartje, d. van J. Slot en G. Buis. Johanna Hendrika, d. van J. Hazekamp eu A. de Boer. Autje. d. van P. Schriekeu en A. Kuiper. Dirk, z. van K. Kuiper en S. de Leeuw. OVERLEDEN Maartje Kossen, 75 j. wed. van C. Dekker. Grietje Jurg, 41 j., echtgen. van K. Wind. Margaretlin, 3 w. d. van C. Hoedjes en D. Molenaar.Elisabeth, 4 j., d. van C. Kwant en A. Peetoom. Trijntje, 12 d, d. van G. Meilis eu T. Oosthuizen. Jacob, 23 j., z. van J. Bakker en T. Vel. Aagje, Brommer, 51 echtgen. van P. Kist cm aker. Levenloos aangegeven 2. MA1UTBERIGTEN. SCHAGEN, 3 Febr. 2 Gelde Koeijen f125 h 140, 1 Kalfkoe f140, 9 Nuchtere Kalveren f6 a 12, 250 Magere Schapen f 16 a 24, 2 Bokken en Geiten f3 a 4,20 Magere Varkens f 16 a 25, 6 Biggen f10 ii 12, Konijnen 40 a 75 ct. Kippen f0.50 a 1.10, Eeuden f 0.50 a 1.Ganzen f 2.50 a 3. Boter f 1.13 a 1.26^ per KG., Kaas 15 a 22£ ct. per KG., Kipeijeren f 2.50 a 3 per 100 stuks. PURMERENDE, 1 Feb. Aangevoerd 59 stapels Kleine Kaas. Boter. Van f 1.15 tot f 1.25 perkïlogr., Gemidd. fl.20 per kilogr. Aangevoerd 61 runderen Vette Koeijen dnur, trage handel. Gelde- en Tijd— kalfkoeijen weinig aangevoerd duur, 10 Paarden. 57 vette Kalveren. Prijs van f0.90 tot 1.10 per kilogr. Handel matig. 90 nuchtere Kalveren Prijs van f 7 tot 20 per stuk. Handel stug. 32 votte Varkens, vau 48 tot56Cts. per kilog. haudel vlug. 7 magere varkens van fl4 tot 23, en 102 biggen van f9 tot 12. Handel stug. 587 schapen en lammeren Vette schapen minder iu prijs, trage handel. Oonschapen redelijke prijs, niet duur. Over- liouders prijshoudend, niet duur. 12 Zwanen f 10 a 12 per stuk; Kipeijeren f 3.50 de 100 stuks. Verleden Dingsdag zijn ter waag gewogen 79 stapels kaas, wegende 21919 kilogrammen De hoogste markt was voor kleine kaas f 34.25. Mid delbare fAangevoerd 865 kilogr. Boter.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 3