NIEUWSTIJDINGEN. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 8 Febr. 1870. In de gisteren avond door het letterminnend genoot schap itLiefde tot Kunstgehouden openbare vergadering werden ten genoege der aanwezigen ten tooneele opgevoerd een historisch tooneelspel in vier bedrijven getiteld n\ April 1572." De historische waarde van vele in dit stuk voorko mende actiën in het midden latende, is het eene waarheid dat de schrijver hier de historie op meesterlijke wijze heeft weten dienstbaar te maken, om de talenten van de beoefenaars der uiterlijke welsprekendheid te doen uitkomen, wauneer het stuk overal zoo goed wordt opgevoerd als gisteren avond alhier plaats had. Ook degenen die zich met het decoratief van dit stuk belast hebben verdienen allen lof, inzonderheid het eerste tooneel, voorstellende de kajuit van een schip, met een schitterende wapen-trophé op den achtergrond, leverde een zeer schoon effect, Het is wel jammer, dat men in deze, ten aanzien van de ge schiedenis, wel wat vrijgevig is geweest, daardoor wordt aan bet weters zoo ligt een wapen in de hand gegeven, dat wei eeus zoo hier en daar niet ten voordeele van het college zou kunnen worden geëxploiteerd. Het is daarom dat wij vermeenen, niet alleen dit, maar ook andere gezelschappen vooral daarop attent te maken, dat zij bij de opvoering van historische taferelen, zich vooral tot in de kleinste bijzonderheden verplaatseu iu de toestanden en gebruikeu dier tijden, en vooral zich afvragen op welke hoogte stonden onze voorvaderen te dien tijde ten aanzien van kunsten, wetenschappen en uitvindingen, waar van in het op te voeren stuk sprake kan zijn ook is dit nuttig ten einde de schrijvers te controleren, die zich ten dien aanzien wel eens vrijheden veroorloven. Het nastukje "Een Hedendaagsch Duelwerd zoo als het behoort, vlug en flink afgespeeld. Over het geheel getuigde de uitvoeringen voor de smaak en goede rigting van dit gezelschap en tevens dat men het aangenomen motto Liefde tot Kunsl\ steeds getrouw blijft. Aan het ongunstige weder harde wind en strenge vorst dat zich gisteren avond zoo duchtig deed gevoelen, schrijven wij het toe, dat de opkomst niet zoo ruim was als men het bij de uitvoeringen van dit gezelschap gewoon is; wij zouden het daarom wel wenschelijk achten dat de directie kon be sluiten, bij gunstiger weder, beide stukken nog eeus te herhalen. Met den laatsten Maart a. s. wordt de luit. t/z. Ie. lel. J. II. P. E. Kniphorst eervol ontheven van de betrekking van lid der commissie tot examineren der zee-officiereu, enz., en in die betrekking vervangen door den luit. t/z. der le kl. H. van Goens, adjudant van den Minister van Marine De officier van gezondheid 2e klasse A. Peters gedetacheerd bij het hospitaal der marine alhier, wordt op non-activiteit gesteld terwijl de offic. van gezondh. 2e kl. L. P. Praegerop de drijvende batterij Neptunus wordt geplaatst. Men schrijft van Harderwijk 6 Peb. Op den 19den dezer moet in het Nieuwediep, aan boord van het naar Batavia bestemde schip Antjegezagvoerder P. van der Hoog, overgaan een detachement suppletie-troepen, sterk 125 militairen, waaronder 6 onder-officieren, onder bevel van den van verlof terugkeerenden kapitein der infanterie van het Nederlandsch Indisch leger Ij. W. A. Kessler, en het medegeleide van den 2n luit. van dat wapen J. T. J. van Rijnen, met bijvoeging van den officier van gezondheid 3e kl. B. Loeckener. De kommandanten der dd. schutterijen zullen op 4 en 5 Maart in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, eene eerste bijeenkomst houden ter bespreking van het ont werp van wetregelende de schutterijen. Deze bijeenkomst is een gevolg van de vroeger door den kolonel van de Am- sterdauische schutterij, den heer Bicker, gedane uitnoodi- ging om een vereeniging te vormen in 't belang van al wat de schutterij betreft. Uit Wormerveer wordt geschreven, dd. 4 Febr. //Gister avond werd alhier in het manege-lokaal eene voor- dragt gehouden door ds. Haverschmidt van Schiedam die daartoe door de directie van ons departement der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen was uitgenoodigd, welke voordragt door een talrijk publiek zoowel van hier als van elders werd bijgewoond. Onder den titel van Mijne ken nissen" handelde de begaafde spreker over de kennissen en vrienden uit verschillende levenstijdperken van zijn vriend Haas, en de boeijende schetsen, vol van diep gevoel en fijnen hnmor, die hij daarvan gaf, waren zoo natuurlijk, zoowaar en als uit het leven gegrepen, dat de hoorders moeite had den zich voor te stellen, dat het niet zijne eigene levens ervaringen warenwaarvan hij sprak. nZoowel met het reeds genoemde als met een paar gees tige en onberispelijk voorgedragen dichtstukjes, die spreker ten slotte nog ten beste gaf, heeft hij aan zijne hoorders een avond van waar genot verschaft, zooals dan ook door de luide toejuichingen werd bewezen, die hem aan het einde zoo welverdiend werden toegebragt". De Friesche Doopsgezinde Gemeente te Zaandam heeft Zondag middag tot opvolger van Ds. van Gilse, die naar Groningen vertrekt, beroepen den heer R. Brouwer, predikant te Barsingerhorn. De redactie van de //Kerkelijke Courant" zegt het volgende: //Wierd op de scholen verboden over de onster felijkheid te spreken, het zou dan tijd worden om de open- //bare scholen te sluiten. Waar eene zoo zuiver menschelijke //en tevens voor de paedagogiek zoo heilzame zaak als de //onsterfelijkheid niet genoemd mag worden, daar is het onder- n wijs, 't is onze vaste overtuiging, er hoogst ongelukkig aan toe." Men schrijft uit Utrecht: //Vrijdag jl. werden per extra-trein in 33 wagens naar Rotterdam vervoerd ongeveer 4000 stuks vet vee, meerendeels schapen bestemd voor Engeland. In het vervolg wordt nog een drukker vervoer verwacht. Men verneemt, dat een aanzienlijke gemeente in Gel derland, dezer dagen op alles behalve aangename wijze is herinnerd geworden aan de jongste volkstelling. Zij heeft toch van het provinciaal bestuur niets meer of minder ont vangen dan den last, om den geheelen boel weer //over te doen", natuurlijk niet omdat het werk zoo goed was. Den 11 Jan. jl. is door G. W. Kerssemakers, te Apel- tern, per Tielschen post verzonden een gefrankeerde brief, aan het adres van D. W. Bosch DzKloveniersburgwal bij de Staalsteeg te Amsterdam, waarin een bankbiljet groot f 40, no. 9375 F. dd. 1 Julij 1862, vermoedelijk op den rug ge merkt Kerssemakers. Deze brief, gesloten in eene lichtblaauwe enveloppe, met gom, en verzegeld met een afdruk in rood lak van G. W. IC. M., is niet aan het adres bezorgd. De Burge meester van Apeltern verzoekt opsporing en bij aanhouding berigt. Bij den directeur van het postkantoor te Waalwijk is aangifte gedaan dat door den heer A. Tiggelhoven, te Dirks- laud, aldaar den 22 Januarij jl. aan het postkantoor is be zorgd een brief, geadresseerd aan den Administrateur van het Noordbrabantsch begrafenisfonds te Waalwijk, inhoudende 2 muntbilj. ieder van f10., no. 19, T. X. en 464, A. C., dd. 15 Sept. 1853, op de keerzijden gemerkt A. Tiggelhoven, welke brief niet aan het adres is bezorgd. De officier van justitie te 's Hertogenbosch verzoekt opsporing, aanhouding en berigt. De officier van justitie te Arnhem verzoekt te worden bekend gemaakt met de woon- of verblijfplaats van Charles Forret en zijne vrouw of bijzit, volgens opgave uit België afkomstig en laatstelijk verblijf gehouden hebbende te Put ten en omstreken. Politieblad Het gehucht Echten gemeente Ruinenwas voor een paar dagen het tooneel van een zeer treurig voorval. De ouders der leerlingen hadden den Raad der Gemeente verzochtom hun onderwijzer te verplaatsen naar bet ge hucht Ansen. Dit trof den gevoeligen man zoodat hij tot het besluit kwam, om voor zijn betrekking te bedanken. Hij diende daarom een aanvrage om ontslag in, dat hem dadelijk eervol werd gegeven. De treurige gevolgen van dezen overhaasten stap bleven niet achter. Zijn vrouw die lijdende was aan zwakken zielstoestandwerd dezer dagen geheel krankzinnig. Dit was te zwaar voor den man en vader, zoodat hij tot het wanhopige besluit komt om door zelfmoord een einde te maken aan zijn treurig leven. Den volgenden dag vond men zijn lijk hangende aan een boom in de nabijheid van het schoolgebouw. Donderdag avond had in de stoomjutte-spinnerij van de heeren D. en J. H. Ter Horst te Rijsseneen ver schrikkelijk ongeluk plaats. Het gestrenge verbod in die fabriek om machines voordat zij geheel stil staan schoon te maken, werd door een der in de fabriek werkzaam zijnde arbeiders een jongeling van veertienjarigen ouderdom tot zijn ongeluk overtreden. Belast met de reiniging van een der groote kaardenmachines ging hij reeds voordat die stil stond aan het werk. Als naar gewoonte begon hij de hou ten bakken onder de cilinders af te vegen. Zoover men kar. nagaanmoeten toen zijn handen in aanraking zijn gekomen met de cilindersdie met stalen haken of pennen voorzien zijn met dat noodlottige gevolgdat hij geheel tusschen de cilinders is geraakten de bovenste helft van zijn ligchaatn daardoor op de jammerlijkste wijze werd uit- eengescheurd en later in stukken en brokken tusschen de verschillende cilinders teruggevonden. Hartverscheurend wa ren de kreten die de vader aanhief, bij het aanschouwen van de overblijfselen van het ligchaam des ongelukkigen zijn eenig kinden wiens geboorte de moederveertien jaren geleden het leven kostte. Omtrent een kind, dat den 15 Januarij voor het Weeshuis te Leijerdorp te vondeling gelegd werd, verneemt men nog het volgende: In den avond omstreeks 8 ure werd er met geweld aan

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2