jjngcjuntnn. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE HELDER. ADVERTENTIES. Directrices tier Naaischool Tabitlia ARTILLERIE-VRIJKORPS. de schel getrokken. De vader, naar voren gaande om te zien, wat dat leven beduidde, werd verrast, doordien men een groot pak, als om den ingang te versperren, vlak voor de deur had gelegd. In het eerst, beducht voor baldadigheid, wilde hij den Burgemeester waarschuwen, doch op het hooren van het geschrei, dat het kind aanhief, werd het opgenomen en met de meest liefderijke zorg verpleegd. In de verte had men eene vrouw zich snel zien verwijderen, maar alle po- pingen om haar op te sporen, bleven vruchteloos. Den volgenden dag raadpleegde men, wat te doen of het kind ten koste van de gemeente op te voeden, of in het Weeshuis te Leijerdorp op te nemen, of wel het voor f 100 'sjaars te besteden in het armenhuis te Leiden. Dit laatste plan dacht men het beste en daaraan zou waarschijnlijk gevolg zijn gegeven, toen men een brief ont ving uit Grave bij Nijmegen van rnenschen uit den deftigen stand, ruim bemiddeld en kinderloos, die, het nieuws in de courant gelezen hebbende, besloten hadden het kiud als liet hunne aan te nemen en op te voeden. Dingsdag 11. is het kind dan ook afgehaald door die dame en hare moeder Mevrouw L. uit 's Gravenhage eti naar Grave medegenomen, waar het nu hoogstwaarschijnlijk eene onbe zorgde toekomst te gemoet gaat. Aan de wTimes" wordt uit Rome geschreven, dat het concilie zal worden verdaagd. In de maand Mei zal daar over eene beslissing worden genomen. Waarschijn lij" k zullen de concilie-vaders weder na verloop van twee jaren voor eenige maanden bijeeenkomen. Op die wijze zou de paus zich van het Fransche protectoraat gedurende een aantal ja ren kunnen verzekeren. Aan liet verzoek tot overneming van het navolgende uit de „llooruschc Courant" voldoen wij mee genoegen. Verschillende meeuingen zijn in omloop, betreffende veranderingen die de thans in gebruik z ij u d e maten, gewigteu en weegwerktuigeu zou den moeten ondergaan, om, bij deu aanstaanden herijk, de jaarletter te kun nen ontvangen. Velen uwer lezers, die belang bij de zaak hebben, zullen misschien gaarne onderstaande inlichtingen ontvangen. De in gebruik zijnde weegwerktuigen behoeven dit jaar nog niet te wor- deu geijkt. De thans in gebruik zijnde ijzeren gewigten, doch alleen die ter zwaarte van 1, 2, 5, 10, 20, 25 en 50 kilogram, al voldoen zij niet aan allo be palingen der nieuwe wet, mogen worden herijkt, mits zij deu cilinder- of kegelform bezitten, niet met lood zijn overladen en behoorlijk kunnen wor den gejusteerd. Ook de in gebruik zijnde koperen gewigten van 1, 2 en 5 gram (wigtje), 1, 2 en 5 dekagram (lood), 1, 2, en 5 hektogram (ons) en 1, 2, 5 eu 10 eic kilogram (pond) kunnen met de jaarletter worden voor zien, indien ze deu cilindervorm of dien van peilgewigt bezitten en op de zwaarte kunnen worden gebragt. De onderdeelen van het gram, worden, even als vroeger, geverifieerd. Voor het medicinaal gewigt is de oude wet nog van kracht, uitgenomen de bepaliug van het justeerloou (zie onder). De inhoudsmaten van een vierde hektoliter (kwart mud) zoo mede de touvormige maten van twee, een en een half hectoliter „blijven slechts tot 1 Jan. 1875 in gebruik voldoen zij aan de vereischten der oude wet, dan mogen ze jaarlijks tot aan dieu datum, herijkt worden Na 1 Jan. 1875 zijn alle vierde hectoliters (kwart mudden) afgeschaft, terwijl alleen halve, hocle en dubbele hectoliters 1 eu 2 mudden) van cilindrische gedaante mogen worden gebezigd. De overige, thans in gebruik zijnde inhoudsmaten voor drooge en natte waren, de ellen, de wissen en de strijkers kunnen aanvankelijk worden goedgekeurd voor den herijk, altijd onder bedinging dat zij voldoen aan de vereischten der oude wet dat is, goed van inhoud en zonder gebreken 111 vorm of constructie zijn voorzicu van de verschillende plaatjes etc. De herijk en ijk van maten en gewigten geschiedt kosteloosliet Rijk blijft ecliter een regt heffen van gewigten die gejusteerd worden een zoogenaamd justeerloou dat niet meer ten voordeele van den ijker kornt, maar ten bate van 's Rjks kas. De ijker mag evenw el alleen zoodanige ge- wigteu justeren, die niet meer vau het wettige gewigt afwijken dan bepaald is in art. 2 van het Kou besl. van lö Oct. 1869, (Staatsblad no. 16U) die afwijking bedraagt b. v. 50 gram voor eeu ijzer gewigt van 25 kilogram, 5 grnin voor een idem van 1 kilogram, 1 gram voor een koper gewigt van 5 hektogram (5 ons), enz. De gewigten die een grooter verschil van het wettelijk gewigt opleveren, moeten door de particuliere industrie op de zwaarte worden gebragt, even als alle voor den eersten ijk aangeboden gewigten. Het tarief der justeerloonen moet in elk ijkkantoor, op eene voor het publiek zigtbare plaats worden ten toon gesteld dat justeerloou bedraagt o. a. van de koperen gewigten van 1 kilogram en de onderdeelen van het kilogram, per stuk 5 cents, voor de zilversmids gewigten eu het medicinaal gewigt evenwel 10 cents per stuk, etc. Het justeerloon moet oumidde- lijk bij de afgifte der gewigten aan liet ijkkantoor voldaau worden. S. Wij hebben het genoegen ter kennis van het geachte pu bliek te brengen dat de tooneelvoorstelling van de onder officieren der Infanterie alhier in garnizoen opgebra»t heeft f223.75, en dat de onvermijdelijke onkosten bedragen hebben f72.26£, die echter waarschijnlijk Dog verminderd zullen worden met f5.644 wanneer het verzoek, om vrij van het rijkspatent door Z. E. den Heer Minister van Finantiën zal zijn toegestaan. -Alsdan zal er f 157.13 voor de weduwen en weezen op Terschelling worden afgedragen. Wanneer wij dit totaal vergelijken met hetgeen de vorige maal afge dragen werd (dit was na aftrek der onkosten ODgeveer f 30) dan voelen wij ons genoopt om onzen opregten dank te be tuigen aan allen, die door hunne groote belangstelling hebben medegewerkt om een zoo gunstig resultaat te verkrijgen. Wij nemen ten slotte de vrijheid voor eene volgende voor stelling, die hoogstwaarschijnlijk ten voordeele van Helders armen zal gegeven worden, in alle opzigten dezelfde be langstelling te verzoeken. Namens het Bestuur W. H. Van *28 Januarij 4 Februarij 1870. ONDERTROUWD A. van NVillijzeu, winkelier, 24 jaren en C. J. Kries, 23 jaren. A. blikkenhorst, slagter, 26 jaren en A. Franke, 25 jaten. P. J. Jcsterhont, bootsman bij de marine, 28 jaren en S. J. de Vries, 17 jaren. A. A. Audriesseu, timmerman bij de marine, 39 jaren en J. Stellens, bijna 39 jaren, weduwe van J. II. Cornelissen. C. van 'tPadje, stoker bij de marine, 33 jaren en T. M. van der Stoop, 45 jaren. A. Altelaar, werkman, 31 jaren eu C. Selderbeek, 18 jaren. A. G. B.Bischoff, stucadoor, 25 jaren en T. Hopman, bijua 23 jaren. A. Zwart, scheeps kok bij de marine, 47 jaren en E. Klapmuts, 29 jaren. GEHUWD J. H. Moormaan en C. Waltonner. H. J. Mallet en H. de Ridder. A. Sok en S Lastdrager. A. Waaijers en J. M. Hasenbos. BEVALLEN; N. Kuiper geb. Oom, Z. A. Adriaansen geb. van Da len, D. S. E. J. Sterk geb. Berghen, Z. C Spoor geb. Peters, Z. J. Siersema geb. Boomgaardt, D. M. Tabeling geb. Schorsij, D. D. Kaan geb. Heijblok, Z. A. Roerdomp geb. Govers, Z. L. Former geb. Bonselnnv, D. A. Krijnen, geb. Dekker, D. M. M. de Vries geb. van Brederode, D. G. Flens geb. Bruin, Z. M. G. Stelleman geb. de Laat, 2 Z. W. van der Ben geb. Wigmau, Z. M. Meeuwseu geb. Paulus, D. C. J. Jongkees geb. Koopman, D. OVERLEDEN: D. J. de Vries, 2 maanden. A. Gersen, 24 dagen. H. Alt, geb. Grooff, 85 jaren. NV. Dekker, 43 jaren. M. Krijnen, 6 mannden. J. Voorthuizeu, 8 weken. J. F. Bussing, 14 maanden. 1'. Tieman geb. Aarsen, 59 jaren. NiVllKTRËillGTËN. ALKMAAR, 5 Febr. Aangevoerd 3 Paarden f 20 a 00, 3 Koeijeu f 120, 56 nuchtere Kalveren f2.50 a 14, 304 Schapen 1'7 a 32, 2 Geiten f4, 60 magere Varkens f 16 a 25, 138 Biggen f8 a 14, Boter 67$ a 75 ct. per kop. HOORN, 5 Febr. 8 hectol. Tarwe f8 a 8.50, 9 hcctol. Rogge f7, 66 hectol. Garst f 4.50 a 5.50, 95 hectol. Haver f3 a 4.50, 5 hectol. witte Erwten f—5 hcctol. groene Erwtou f 12 a 14, 6 hectol graauwe Erwten f 14 a 16,5 hectol. vale Erwten f 9 ii 11, 35 hectolbruine Boonen I'S a 12, 15 hectol. Witte Boonen f 14.50, 30 hectol. Paardenbooncii 1 8 Mosterdzaad f 20 Karweizaad 1' 23 a 23, alles per hectol. 16 Paardeu 1'50 a 160, 225 Schapen f 17 a 30, 45 Kalveren I'6.50 a 12.50, 35 Varkens 1" 16 a 27, 4 Zeugen 1'30 a 52, 180 Biggen f6.50 a 11, 45 Kippen 1'0 80 ii 1.35, 200 Eenden 1'0.90 a 1 20, 5000 Kipeijeren f 3 3.25 per 100 stuks, 1850 kop Boter f0.55 a 0.60 per kop. Donderdag 10 dezer vertrekt van hier de Oost- Indische landmail via Marseille. betuigen hunnen dank, voor de triilde bijdragen, ook weder voor dit jaar, ten behoeve dier inrigting ontvangen. Helder7 Februari] 1870. ^er voorkoming van VERVOLGINGS- KOSTEN worden de nalatige BELASTING SCHULDIGEN in den Ilooftfelijfceii Omslag- aangemaand, het verschuldigde binnen ACHT DAÖESKI na heden aan te zuiveren. Helder8 Februari 1870. De Gemeente-Ontvanger DE VEI JE TAI BUIUKE1'. De COMMISSIE van GODSDIENSTIG ON DER IVIJS bij de Hervormde Gemeente alhier, bericht aan belanghebbenden dat op hare Zondagschool, voortaan slechts om de 3 maanden nieuwe Leerlingen zullen worden aangenomen, en dat de eerste aanneming is bepaald op 1 April aanstaande. Ouders die hunne Kinderen op deze school wenschen geplaatst te zien worden verzocht bij tijfis daarvan kennis te geven aan den Directeur den Heer J. RINNER. Beneden den leeftijd van 6 jaren, worden geene Kiuderen geplaatst. J. H. KREMER, Pres. G. E. BRON, Scriba. De ondergeteekenden berigten bij deze, dat de door hen gecollecteerde gelden, ten behoeve van de weduwe van den onlangs op noodlottige wijze omgekomen W. DEKKER, bedragen de somma vau f 96.81; waar voor zij aan allen die daartoe hebben bijgedragen hunnen hartelijken dank betuigen. De gelden zijd heden door ons aan de weduwe ter hand gesteld. Beleefdelijk bevelen wij het lot dier hulpbehoevende vrouw bij voortduring der liefdadigheid aan. Nieuwediep, 7 Februarij 1S70. D. J. HEIJKOOP. C. PLATVOET. EXERCITIE Zondag 13 Februarij. Aantreden des na middags ten twee ure in het lokaal MUSIS SACRUM. Die aan de PARADE denken deel te nemen, worden bij zonder aangemaand aan deze Excertitie deel te nemen. De Majoor-Kommandant, D. P. H. ABERSON.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 3