NIEUWSTIJDINGEN. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 15 Eebr. 1870. De commissie uit den raad dezer gemeente, benoemd ter bespreking van liet belastingstelsel, wordt heden bij ZExc. den minister van binnenlandsche zaken toegelaten. Voordragt van ds. Bron in het bekende gebouw in de Nieuwstad, op Vrijdag a. s., avonds ten half acht ure. De zangvereeniging Cecilia zal Zondag a. s., weder eene buitengewone vergadering houden in het lokaal Tivoli. Daar van wege de vorst de haven te Rotterdam en hare voorhavens, door zeeschepen thans niet te genaken zijn, schijnt de uitvoer naar Engeland zich vau daar geheel en al naar hier te verleggen. Gisteren hebben hier twee Eng. booten in lading gelegen, -die in den avond om 6 en 8, met de ingenomen lading, hoofd zakelijk bestaande iu gest, zonder dat zij door het ijs daarin eenigzing belemmerd werden, weder zijn vertrokken. Dage lijks worden hier per spoor meerdere goederen en ook vee aangebragt, waarvan een aanzienlijke hoeveelheid verwacht wordt, om te worden geladen in booten, die uit Engeland hier worden te ge moet gezien. Het is alzoo te voorzien, dat, indien de winter nog eenigen tijd aanhoudt, die uitvoer hier groote bedrijvigheid zal op leveren, en de voortreffelijkheid onzer haven, tot zelfs bij den strengsten vorst, aan den handelstand meer en meer zal blijken, waarvan sommige representanten, zich dan ook reeds energiek genoeg betoonen, om bij de tegenwoordige spoorwegverbinding, zich die gunstige ligging ten nutte te maken. Naar wij vernemen bestaat het voornemen, om zich tot den minister van marine te wenden met1 het verzoek dat een der in de haven liggende ramschepen der marine, worde aangewend, om het ijs dat zich binnen in de haven eenigzins heeft vastgezet, ook dagelijks open te houden, opdat de schepen niet genoodzaakt zijn aan den mond der haven hunne lading in te nemen. De schroefstoomsleper Archimedesdie bij ijsgang immer groote diensten aan de scheepvaart bewijst, gisteren weder bezig zijnde om uit de haven te werken, om een schooner binnen te slepen, heeft tegen een ijsschol een blad van de vin aan stukken geslagen, zoodat dit vaartuig eenige dagen buiten dienst zal moeten worden gesteld. Door de maatschappij worden echter de noodige maatregelen genomen tot een spoedig herstel. De 2e luits. bij het korps mariniers C. H. Pilaar en H. A. J. Batteké, kommanderende de detachementen mariniers aan boord van Zr. Ms. wachtschepen te HelJevoetsluis en Willemsoord, worden met den laatsten dezer maand eervol van dat bevel ontheven en daarin vervangen door de 2e luits. H. B. van Rh ij n en H. J. Jolles. Zr. Ms. raderstoomschip de Valkonder bevel van den kapitein-luitenant t/z N. M. J. Kroef, is, volgens een bij het departement van Marine ingekomen telegram, den 12 dezer van Malta naar Tunis en Cagliari vertrokken. Aan boord was alles wel. Volgens particulier berigt zal Zr. Ms. fregat met stoomvennogen Admiraal van JVassenaer, kommandant E. R. Toe Water, den 16 dezer van Spezzia de terugreis aannemen. Men zal de haven van Lissabon aandoen. Het schip ^Antje", dat den 19ü dezer alhier een de tachement suppletietroepen, bestemd naar Oost-Indie, aan boord zou ontvangen, is te Amsterdam ingevroren en zal dus op dien datum niet zeilree zijn. Aangenomen voor den overvoer naar Java van een detachement sterk 125 militairen, het schip //Nieuwe Water weg I," kapt. J. van der Valk. De inscheping zal den 5n Maart alhier moeten plaats hebben. De gelegenheid voor de onderofficieren der infanterie, om bij de koloniale troepen over te gaan, is weder opengestéld. Vervoer langs den Holl. TJzeren Spoorweg-lijn Amster- dam-Rotterdam-Helder-Zaandam. Aantal reizigers, gedurende de maand Jan. 1870 f129,868; opbrengst aan reizigers f 108,068.12*-; idem aan goederen f26,469.92£; totaal f 134,556.05. Men berigt ons van Schagen, dat aldaar eene vereeniging is opgerigt ter bevordering van het schoolbezoek in die ge meente, zonder echter directe aansluiting aan het Schoolver bond. De vereeniging is ongeveer 50 leden sterk, uit wier midden in de eerstgehouden vergadering eene commissie is benoemd tot het zamenstellen van een concept-reglement. Die commissie bestaat uit 7 leden, aan het hoofd waarvan gesteld zijn de deken en pastoor der R. C. gemeente en de predikant der Hervormde gemeente aldaar, Als haven- en dokmeester te Amsterdam zijn door Burgm. en Weth. aan den raad aldaar voorgesteld: de hh. W. E. van Erp Taalman Kip, oud-insp. van het loodswezen in Oost-Indië; W. E. H. Cramer, luit. t/z. Ie kl., water schout te Amsterdam, en C. A. Jeekel, luit. t/z. Ie kl. Zaturdag overleed te Arnhem, in den ouderdom van ruim 76 jaren, mr. J. M. de Kempenaer, oud-minister van binnenlandsche zaken, deken der orde van advokaten aldaar. De minister van oorlog brengt ter kennis, dat te Am sterdam in Julij a. s., een vergelijkend examen zal worden gehouden tussche» jongelieden, die te Amsterdam wenscheu te worden opgeleid tot officieren van gezondheid voor den dienst hier te lande en in de koloniën, en tot militaire apothekers hier te lande. De minister van finantien brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat bij den rijkstelegraaf, na vergelijkend onderzoek, ongeveer twintig klerken zullen worden in dienst gesteld. De bezoldiging der klerken is van 300 tot 800 gulden 's jaars. De collecte der 272ste staatsloterij wordt geopend op Maandag 7 Maart en gesloten op Zaturdag 11 Maart 1870. De trekking van de eerste klasse vangt aan op 4 April 1870, terwijl de laatste 100 nommers worden getrokken op Zatur dag 25 Junij 1870. Door de Engelsche regering is aan den heer B. J. Luder, gezagvoerder vau het Nederl. schoenerschip //Persa," tehuis behoorende te Wildervank, een telescoop vereerd voor het redden der manschappen van een Engelsch vaartuig. Van goederhand verneemt de NR. Cl. dat Z. M. de Koning het rapport omtrent het aannemen van het nieuwe achterlaad-geweer //Beaumont'1 bij het leger, om bijzondere redenen nog niet geteekend heeft. De Minister van Oorlog zou uitgenoodigd ziju, het allernieuwste achterlaad-geweer van de heeren G. Zeiler en Co., te 's Gravenhage, ook nog eerst bij het leger in beproeving te nemen. Men berigt, dat te Rotterdam een adres circuleert, inhoudende het verzoek om afschaffing der nationale militie Naar de Friescke Cl. uit zekere bron verneemtneemt het genootschap der vrijmetselaars in ons land zeer sterk in leden toe. Vooral is dit het geval geworden, nadat de ul- tramontaansche pers het noodig geacht heeft allerlei ondeu gende beschuldigingen tegen deze orde wier streven het is menschenheil te bevorderen in den meest uitgestrekteu zin in hare organen op te nemen. Zoo ziet men weder, dat het woelen van vijanden juist niet altijd schaadt, Te Kampen is in de gemeente, waarbij de ouderling D. Hoksbergen vele jaren voorganger is geweest, welke be trekking onlangs door ZEw. is neergelegd, in die mate on- eenigheid ontstaan, dat in de vorige week het kerkgebouw door een zwaren ketting met stevig slot gesloten en door de politie bewaakt werd. Er zijn twee partijen in deze gemeente. Het kleinste gedeelte, maar waaronder zij zijn, die het geld op het kerkgebouw hebben uitgeschoten, heeft het gebouw laten sluiten, en voorgaande Zondag met toezigt der politie er gebruik van gemaakt. (Re Bazuin.) Ds. J. Brummelkamp te Tiel //heeft den kansel met het leven aan het Hof van den Prins Von Wied verwisseld." De heer Brummelkamp heeft in zijn afscheidsrede tevens zijn persoonlijke overtuiging uitgesproken, die hem bewogen heeft de gemeenschap der christ. gereform. kerk te verlaten. De kwestie van den makelaar te Amsterdam, die eigen handel heeft gedreven, zal er weldra beslecht worden. De commissie zegt, dat het feit bewezen is, en stelt aan den gemeenteraad aldaar voor, de beide leden der firma Smit- huysen 24 uur in hunne bediening te schorsen. De Leeuw. Cr. van Zaturdag jl. bevat 39 hardrijderij- advertentien. De som van prijzen en premien, voor die gezamenlijke wedstrijden uitgeloofd, bedraagt ongeveer vier duizend gulden. En wie zal berekenen, welke som in circulatie komt door de toeschouwers? De hoogste prijs looft onze goede stad uit: n. 1. f200. Dan volgt Groningen met f 160. en Appingadam niet f150. Er is ook een plaatsje, waar gereden zal worden om een lucifersdoosje als prijs en een bakerspeld als premie, en daarvoor hebben zich aangegeven 68 liefhebbers. 'tIs niet om het gewin maar om de eer! zeggen die braven, en met zulke mannen is wat te doen. Aan een hardrijderij op schaatsen, die te Groningen plaats had, hebben 128 personen deelgenomen. De prijs van f l-30 is behaald door den heer E. W. van den Berg van Rijperkerk, de premie van f50 door den heer Auke K. Boksma, van Veenwoudsterwal. Bij Dordrecht zijn twee wezen door j?et ijs geraakt en omgekomen, daar niemand in de nabijheid was, die hen kon helpen. Slechts met moeite zijn de lijken uit het ijs gehaald. De hulponderwijzer PIte Dordrecht, die in arrest was genomen, als beschuldigd van een Ijongen op de le openbare armenschool zoodanig mishandeld te hebben, dat hij aan de gevolgen daarvan zou zijn overleden, is Zondag op vrije voeten gesteld en van alle regtsvervolging ontslagen. Men schrijft uit Sondel (Gaasterland) //Als een voorbeeld van verregaande bedriegerij kan ge meld worden dat een slagter van hieruit het kerkelijk-

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2