1 kend en het daaruit voortvloeiende onpractische eener schoolgeldheffing toegegeven. Voorts het vooruitzigt geopend op eene goedkeuring der begrooting van het loopende jaar en ook van 1871, mits de raad besluite de belasting op het gemaal met 10 °/0 te verminderen; en tevens, terwijl met laatstgenoemd jaar de bij de wet bepaalde termijn tot af schaffing van de gemeente-aceijnsen eiudigt, tegen dien tijd eene uitzonderingswet voor deze gemeente aan de Tweede Kamer te zullen voordragen. Moge het nu aan het dagelijksch bestuur gelukken, om een voldoend equivalent voor het verlies der 10 °/0 aan den raad te kunnen voorstellen, dan bestaat voor de ingezetenen groote kans, dat de reeds voor velen zoo drukkende hoofdelijken omslag geene verhooging zal behoeven te ondergaan. De verscheping van handelsartikelen, bestemd naar Engeland, is hier steeds in vollen gang; zelfs zoo, dat men niet alleen bij den dag, maar ook geheele nachten werkzaam is met de goederen van het spoorwegstation naar in de haven liggende stoomschepen te vervoeren. Die goederen beslaan hoofdzakelijk in vette ossen, koeijeu en schapen, voorts boter, gevogelte, en vrij aanzienlijke partijen gest, aangevoerd van .Rotterdam, Schiedam, Delft, enz. Volgens achterstaande advertentie, zal Maandag a. s., op de binnenhaven alhier, eene hardrijderij op schaatsen plaats hebben, alle liefhebbers worden opgeroepen zich vooraf op Zondag a. s. in het bierhuis //de Brouwer" te vervoegeu. Inleggelden worden niet gevorderd. V Gisteren morgen werd achtereenvolgens door twee ver schillende personen aan het bureau van politie aangifte gedaan •va.n het, in den gepasseerden nacht, vermissen van eenige vrouwen kleedingstukken van hunne erven, met verzoek daarvan opsporing te willen doen. Vreemd klonk het beide personen in de ooren, toen zij, na eene volledige beschrijving van de goederen te hebben gegeven, van den Commissaris van Politie vernamen, dat het ontvreemde reeds onder zijne berusting was en op het bureau aanwezig. De zaak had zich volgenderwijze toegedragen In dien nacht werd door twee nachtwakers een infanterist op straat gezien, wiens bewegingen aan hen eenigzins verdacht voor kwamen, waarop zij besloten hem te arresteren; bij nader onderzoek bevond men de bewuste kleedingstukken in zijn bezit. Zeer waarschijnlijk heeft hij door overklimming van eenige schuttingen zich daarvan meestergemaakt. Tot de be kentenis waarvan hij echter niet te bewegen is, verklarende niet te weten hoe hij aan die goederen is gekomen. De verjaardag van Z. M. zal morgen binnen deze ge meente behalve door andere festiviteiten worden gevierd door militaire assauts in de verschillende kazernen, door het houden van eene groote paradewaaraan door het Artille rie-Vrijkorps zal worden deelgenomen en des avonds door een bal in het lokaal Tivolite geven door het Artillerie-. Vrijkorps. Naar wij van goederhand vernemen belooft het Vrij korps-bal op morgen avond zeer luisterrijk te zijn niet al leen door de leden en geïnviteerden maar ook door ieder ander belangstellende kan daaraan worden deelgenomen. De lijst ter inteekening is in handen gesteld van den ordon nans van het korps. Ongetwijfeld zal het velen aangenaam zijn te verne men, dat binnen kort het jaarfeest der zangschool JUuplio- tiia weder zal plaats hebben. Dat feest, dat hier in de laatste jaren van al de vermakelijkheden die steeds in het lokaal Tivoli plaats hebben wij zouden bijna durven zeggen de grootste sympathie mogt ondervinden belooft ook thans te oordeelen naar het programma weder zeer veel schoons en liefelijks. Indien de daar genoemde zangstukjes worden uitgevoerd, zoo als wij dat van de leiding van den heer Kuijk mogen verwachten, raden wij een ieder aan die uitvoering vooral niet te verzuimen. Men hoort er inderdaad iets zeldzaams, dat men in vele groote steden van ons vaderland te vergeefs zou zoeken zonder nog te spreken van het aanlokkelijke om een 100 tal, in feestdosch getooide, jeugdige zangers, van eiken leeftijd, bijeen zien, waaronder bijna reeds volwassenen en ook vele nog zeer jeugdigen, die tijdens de uitvoering daar geschaard staan, stipt gehoorzaam aan de regelen van orde, met een rustige vrijmoedig heid, die getuigt van ingenomenheid en liefde met het kunstvak dat zij beoefenen, om daarna onderling, te midden van ouders en familie dat vreugdevol feest te vieren waarvan zij maanden en weken zich de schoouste illusiën gevormd hebben. De Admiraal van Wassenaer, kommandant Toewater is den 15 dezer van Spezzia vertrokken, ten einde de reis naar Nederland te aanvaarden. Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram heeft Zr. Ms. raderstoomschip de Valk, onder bevel van den kapt.-luit. t/z. N. M. J. Kroef, de reis van Malta naar Tunis ten gevolge van stormweder niet kunnen voort zetten, doch is den 14n dezer te Cagliaro aangekomen, met verdere bestemming naar Paiermo. Aan boord bevond zich alles wel. De 2® luit. D. Vinkhuijzen, van het alhier garnizoen houdende bataillon infanterie, is overgeplaatst bij het depot van het 7e reg. infanterie te Amsterdam, en wordt vervan gen door den 2® luit. H. O. vau Geuns, thans te Amsterdam in garnizoen. Met 1 Maart a. s. vertrekt een gedeelte van de miliciens der ligting 1869. Door den raad der gemeente Amsterdam is met 18 van de 31 stemmen tot haveu- en dokmeester aldaar be noemd, de heer W. E. van Erp Taalman Kip, oud inspecteur vau het loodswezen in Oost-Iudië. Op den heer Cramer waren 9, op den heer Juuius van Hemert 4 st. vereenigd. Z. M. heeft aan mr. G. van Leeuwenop zijn ver zoek onder dankbetuiging een eervol ontslag verleend als lid en vice-pres. van het coll. van regenten over het huis van arrest te Alkmaar; en benoemd tot lid van gen. coll. mr. D. E. van Leeuwen offic. vanjust, bij de arroud. regt- bank te Alkmaar zijnde voorts het vice-presid. van dat eoll. opgedragen aan het lid jhr. D. C. de Dieu Eontein Yersclraer van Heilo. Waar zich het Vaderland al niet mee bemoeid. Men leest in dat blad het volgende //Op 's Konings verjaardag zijn de artillerie-vrijwilligers van den Helder opgeroepen tot een parade, waarvoor de tenue is: "ligte pantalon met streept ïs nu de verdere kleeding aan de fantasie der vrijwilligers overgelaten of wel is het de bedoeling van den kommandant de manschappen te harden door hen in dit jaargetijde met niet anders dan gemeld onmisbaar kleedingstuk te doen aantreden We zouden bijna het laatste gelooven. Althans in hetzelfde nummer van de Helderscke CL. waarin de bedoelde oproeping voorkomt, vinden we een convocatie voor een bal op den avond van 19 Eebruarij, waarbij de vrijwilligers in unijorm moeten opkomen. Vóormiddags paradeeren inet een minimum van kleeding, en 's avonds dansen in een gesloten uniform jas, ziedaar wel de veelzijdige toepassing vau het har dingsstelsel Men schrijft uit Middelburg dd. 14 Eebruarij Sedert eenige dagen leven wij alhier in eenen geheelen staat van isolement, daar men met geene mogelijkheid het eiland kan bereiken of verlaten noch aan het Sloeeven min als te Ylissingen en te Veere kan worden overgezet de meest bevaren schippers durven niettegenstaande hun be langrijke sommen worden geboden hun leven niet wagen terwijl het ijs nog niet sterk genoeg is om er over te loo- pen. Hierdoor kunnen de postpakketten naar Holland niet worden verzonden en vernemen wij van daar niets de tele graaf, die het dau ook buitengewoon druk heeftis thans de eenige toevlugt. Wat nog het ergste van alles is, sedert 11. Woensdag i3 er ook geen gist kunnen komen waardoor de bakkers in de grootste ongelegenheid verkeeren en de burgerij geen gerezen brood kan krijgen. Men schrijft uit Rotterdam 16 Eebr. Heden nacht omstreeks 12 ure werd eensklaps alarm geslagen. Het bleek dat er brand was ontstaan in het Amerik. schip Undine, kapt. Segermann, voor eetiigen tijd van New-Xork alhier gearriveerd en thans liggende in de Boompjes. Aauvankelijk scheen het dat de brandweer er in zou slagen den brand te blusschen. Die hoop werd echter verijdeld. Nadat het vuur gedurende eenige uren had gesmeuld, barsten in den vroegen morgen de vlammeu uit, zoodat het schip en lading binnen eenige uren waren vernield. Men was dien dag bezig ge weest met lossen. Een groot gedeelte der lading, die hoofd zakelijk uit harst en terpentijn bestond, was reeds gelost, zoodat er zich nog ongeveer 900 vaatjes harst, eenige vaten terpentijn en verschillende houtsoorten aan boord bevonden. Gelukkig was er geen wind en lag het schip geheel geïso leerd, anders zou zeer waarschijnlijk het onheil ernstiger gevolgen hebben gehad. De oorzaak van den brand is onbekend. Men onderstelt echter dat het ontstaan is door onvoor- zigtigheid van hen, die gisteren bezig ziju geweest met lossen. Het casco was geassureerd te Baltimore, waar het schip te huis behoorde, terwijl de lading voor het grootste gedeelte hier verzekerd was. De autoriteit slaagde er in de beste orde te handhaven. De Engelsche boot Nora zit sedert 8 dagen nabij de haven van Ilarlingen in het ijs of aan den grond. Heeft sein gegevenvraagt om adsistentieof toevoer. Men meldt uit Elburg 12 Eebr. De scbroefboot die in het gezigt der haven alhier zat vastgevroren, en die ge bleken is de Kamper scbroefboot te ziju, heeft zijne passa giers behouden aan de toegezonden ijsschuiten kunnen afleveren. De bemanning heeft zich vooreest op de in de nabijheid zijnde ijsheuvels trachten te redden, en stak van daar noodseinen op, die door de Harderwijker schippers werden opgemerkt en door wie zij niet zonder levensgevaar is gered. Men meldt uit Vollenhove dd. 15 Eebruarij:. //Het vermoeden dat de Lemster stoomboot Amsterdam naar Urk zou zijn afgedreven, heeft zich bevestigd. De boot bevindt zich voor het tegenwoordige in den zooge-

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2