meester aldaar benoemd, ofschoon de regering en burge meester en wethouders het bekleeden van beide ambten door één persoon, gelijk zulks vroeger plaats had, wenschelijk hadden geacht. Jl. Dingsdag avond hadden wij het genoegen het concert van Apollo bij te wonen. Het programma van den avond beloofde veel, echter werd de verwachting van het optreden van den solist niet overtroffen. Ook hier was het spreekwoord waar: //dat het niet allen koks zijn die lange messen dragen". Het is voorzeker te betreuren, dat niet alle solisten Paganinis of Wieniavvsky's zijn Ffelders Mannenkoor heeft echter alles vergoed. Uitge- noodigd door het bestuur van Apolloom dit concert door een nommer opteluisteren, werd daaraan oumiddelijk voldaan. Wij kunnen niet nalaten hier te vermelden, dat wij er trotsch op zijn zulk eene zangvereeniging in ons midden te hebben. Eene vereeniging, als deze zaamgesteld, uit manneu die voor de kunst ijveren en alle pogingen in het werk stellen om hunne uitvoeringen meer en meer te volmaken, verdient ge wis aller hulde en achting. Fin Nacht auf dem Meere werd door de genoemde vereeniging uitgevoerd, en dat met eene bewonderenswaardige accuratesse. Het invallen der kooren, de zuiverheid van intonatie, de krachtige forto's en de goede voordragt der soli van de beide begaafde dilettanten, alles maakte op ons een diepen indruk, en nog lang zal ons dit schoone nommer in het geheugen blijven. Het orchesi heeft mede zijn best gedaan op dit concert, vooral in het zangnomtner. Ook de beide ouvertures vielen zeer in den smaak. Een daverend applaus aan het slot dezer drie nommers, getuigde van de ingenomenheid der leden van Apollo's concert-gezelschap. Door 1.leiders Mannenkoorin vereeniging met het staf muziekkorps der marine en eenige dilettanten, zal op 8 Maart a. s. een concert worden gegeven, waarvau de opbrengst zal worden gestort in handen van de onlangs alhier daargestelde commissie ter ondersteuning van huiszittende armen. Lijsten ter inteekening zullen eerstdaags circuleren. De reputatie van beide gezelschappen zijn voldoende om op een ruime oogst voor de behoeftigen te mogen rekenen. //Marsde alhier opgerigte sociëteit voor onderofficieren van de artillerie-schutterij en het artillerie-v rij korps, vierde gisteren avond haar eerste jaarfeest. Vrij talrijk was de opkomst van deleden, allen in tenue, niet hunne dames, ook de staf van de schutterij en die van het vrijkorps, benevens het bestuur van het vrijkorps op dit feest genoodigd, waren vrij talrijk vertegenwoordigd. Door den president, den adjudant-onderofficier der schutterij, G. W. L. Bordens, werd de vergadering geopend met eene ge paste rede, waarin hij o. a. het doel der sociëteit schetste in ongeveer de vólgende vaderlandslievende bewoordingen //Niets anders werd bij de oprigting dezer sociëteit beoogd dan een vaderlandslievend doel. Eene sociëteit bevorderd het gezellig verkeerwaardoor eendragt en vriendschap wordt aangekweekt. Eendragt en vriendschap zijn immer wenschelijk onder strijdmakkers. Is het eene bewezeue zaak dat een vriendschappelijk verkeer tot krachtige zamenwerking leidt, en ee.n eendragtig zaïrien- zijn magt geeft? Ziet! het kader der schutterij en van het vrijkorps vereenigen zich, tot een vriendscbappelijken band, die, het kan niet anders, onze vaderlandsliefde meer en meer opwekt en ons sterk maakt om, wanueer de god Mars deu oorlogsfakkel mogt ontsteken, pal te staan, vol vertrouwen op onze kameraden, alle gevaar trotserende tot heil van va derland en Vorst". Aan het slot zijner rede werd op de wijze van het volks lied een expresselijk vervaardigd lied gezongen, waarin de zelfde geest van vriendschap en liefde tot koning en vader land den boventoon hield. Vervolgens werd de avond zeer genoegelijk aoorgebragt met muziekuitvoeringen, voordragten, de opvoering van een tooueelstukje en besloten met eeu bal. Men schrijft ons van Texel De rederijkerskamer //Amïcitia" onder de zinspreuk ^voor uitgang zij ons streven" zal op Maandag den 28 dezer eene buitengewone voorstelling geven. De op te voeren stukken zullen zijn Gustaaf Beller of het offer der Verleiding daarna de Hoed van Napoleon. Van Oosterend op Texel schrijft men het volgende De invallende wintervorst verwekt op 't eiland algemeene teleurstelling. De landbouwer ziet zijn akkers met winterzaad bezaaid, op nieuw alsof er niets in gezaaid is. De landman heeft eene verdubbelde zorg voor zijn wolvee, dat op 't veld moet blijven. Maar vooral zijn het de visschers die reden hebben van klagen. De winterprovisie van 1 maand is opgeteerd en sedert 14 dagen zijn zij geheel buiten ver diensten en zullen nog minstens 14 dagen voorbijgaan eer de visscherman zijn boot zeewaarts kan wenden. Daarom dan ook zijn dezer dagen 6 menschenvrienden, op verzoek eener commissie, de rondte gaan doen ter inza meling, hoofdzakelijk ten behoeve van niet-bedeelden. In den •avond van den 17 dezer zijn de verzamelde penningen verdeeld. Een andere omstandigheid is nog wel zoo hagchelijk. De visschers, overvallen door den winter, liggen hier en daar aan den dijk met hunne schuiten, ook velen in eeu inham ter dezer plaatse, doch onveilig voor de werking van storm en ijs. Voor eenige jaren bleek dit, toen 8 vaartuigen ver loren gingen. Men schrijft ons van Terschelling, dd. 19 Februarij [Daar de comminucatie tusschen Texel en Terschelling gestremd is geweesteerst heden ontvangen). De tooneelvoorstelling, door eenige jonge dames en heeren al hier gegeven ten voordeele van de Terschei 1 ingsche weduwen en weezen, heeft bruto de som van f 88. opgebragt. De opgevoerde stukken bestonden uit I)e Oom uit Oost-Indië of de drie gekroonde Artisjokken, blijspel met zang in 3 bedrijven, door A. Ruijsch, schrijver vau het zoo gunstig bekende stuk //'t Was maar een loods." Grondige instudering en tal van repetitiën heeft de opvoering uitmuntend doen slagen. Eenige aanwezige vreemdelingen hebben daaromtrent op de meest onpartijdige wijze den grootsten lof doen hooreninzonderheid wat be treft de naïve wijze waarmede de rol van //Alida" werd ver vuld, en die van de lijdende '/Clementine", welke met diep gevoel is wedergegevende rol van *Arabella", eene zeer ondankbare, is met de fijnste nuances in acht genomen; ter wijl ook de kleine rol van //Kaatje" vlug en juist werd af gespeeld, De titelrol *de Oom", ex-suikerlord, werd met waar digheid gespeeld; de vlugge //Antonie Veldman" door den heer IC., was inderdaad goed en met aplomb op zijne plaats als politicus en kastelein; //Jonathan Rollet" was een comique bij uitnemendheid, maar tevens een van fijne beschaving. De premier-amoureux heeft ook goed voldaan. Het Nichtje van den Bakkerblijspel in een bedrijf, hoe zeer weinig beteekenend, bragt de lachspieren in beweging. Ten slotte moet nog gezegd worden dat het decoratief op het tooneel en de toiletten der actrices inderdaad bewonderd zijn. Bij gunstig weder zal op 21 Febr. eene hardrijderij op schaatsen te West-Terschelling gehouden worden; aan dien wedstrijd zullen mannen en vrouwen deelnemen. 14 com missarissen van orde zijn benoemd. De plegtige uitreiking der prijzen zal des avonds door den heer Altena met een toepasselijk woord geschieden. Ook te Midsland zal op 22 dezer eene hardrijderij op schaatsen gehouden worden, die zeer interessant belooft te zijn, daar op Oost-Terschelling schaatsenrijders worden gevonden, die misschien met de Friezen zouden kunnen wedijveren. Op nieuw loopt thans in de residentie het gerucht, dat onze vermoedelijke troonopvolger eerlang in het huwelijk zou treden, en wei met eene Duitsche prinses. Men brengt de voorgestelde reis der koningin, die Duitschland zou pas seren, met dat voornemen in verband. Ofschoon wij niet ge- looven, dat de ouderdom van Z. H. H. een bezwaar ware voor 't huwelijk, betwijfelen wij nogtans of't gerucht wel waarheid behelst. Men heeft den prins van Oranje in de laatste tien jaren reeds zoo vaak eene echtgenoote, uit de meest ver schillende stamhuizen toegedacht, dat meu wèl doet, niet aau eene verloving te gelooven, alvoreus de Staats-Courant het officiële berigt brengt. Men schrijft uit Vlissingen, naar aanleiding der Rof- terdamsche concurrentie bij 't plan om de directe stoomvaart Vlissingen-Norfolk te bevorderen //Men heeft zeker rijk wel eens bestempeld met den naam van zieken man. Nu zoude men Rotterdam met het oog op hare gebrekkige waterwegen opperbest kunnen vergelijken bij eene zieke vrouw, die zich gedurig boos maakt over de goede zorgen, die men aan andere lijderessen besteedt, en die om alleen al het levensgenot te bezitten er gedurig op uit is om zich meester te maken van de geneesmiddelen voor anderen bestemd, ten einde die tegelijk met de hare opteslikken." Het A. jD. van Ned. gaat voort met op de volks moordenaars te wijzen. Dit zijn volgens dat blad ook de vertinde ijzeren en andere metalen pannen. Niet geëmail leerde ijzeren pannen geven een ijzersmaak af en maken zwart, 't geen niet nadeelig ismaar vertinde pannen laten veel meer dan de aarden pannen lood af. De tinnen pannen van de hh. Enthoven Zn. te Zalt-Bommel zijn met Banka- tin vertind en verdienen zeer de aanbeveling. De hagel, voor 't spoelen van flesschen en kruiken gebezigd, kan, als er zuren in bewaard worden, ook nadeelig worden daarom heeft dezelfde firma vertinde ijzeren dopjes vervaardigd, die voor 't spoelen zeer worden aanbevolen. Dat de wijn- koopers loodsuiker in den wijn doen, om dien te klaren en zoeter te maken, is vroeger voorgekomen. Thans behoeft men, naar 't schijnt, daarvoor niet meer beducht te zijn. Een ontzettende ramp heeft Scheveningen weder ge troffen. Niet minder dan 14 brave visschers zijn omgeko- menj! Yolgens een uit Vlieland ontvangen telegram zijn twee zich op de visscherij bevindende Scheveningsche pinken Maan dag middag voor de haven omgeslagen, en hebben al de opvarenden het leven verloren. Het eene vaartuig waarop als stuurman voer A. Knoetzer, behoort aan den reeder A. P.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2