latere uitbreiding der zaak. Jaarlijks zal vau alles een publiek verslag gedaan worden. De commissie hoopt spoedig eene oproeping te doen om eene vergadering bij te wonen, waar de inrigting breedvoeriger zal besproken worden." Aau het slot hiervan verzoekt een der weinige aanwezigen het woord en brengt ook namens de overigen, in bewoor dingen die getuigen van warine belangstelling, zijnen dank aan de leden der commissie, voor den ijver waarmede zij, geheel vrijwillig, een zoo moegelijke taak op zich hadden genomen, die zulke gelukkige resultaten heeft opgeleverd. Spreker wenscht de commissie daarmede van harte geluk, hij betreurt de geringe opkomst in deze vergadering, doch hoopt dat dit de commissie niet ontmoedige, noch door haar als een blijk van geringe sympathie worde aangemerkt, daar toch zij, bij de gehouden collecte, het tegendeel heeft mogen ondervinden. Spreker juicht zeer toe het plan der commissie door den secretaris voorgelezen. Werkverschaffing wordt ook door hem als het eenigst doeltreffend middel beschouwd ter wering van het dikwijls zedebedervend pauperisme. Met eeu woord van erkentelijkheid aan den vorigen spre ker werd door den president de vergadering gesloten. In de jongste zitting van het collegie Sine Nomine op den eersten Maart gehouden, werden weder twee leden aan genomen, de heereu Jolles en Bisdom, die in de eerstvol gende vergadering, op 14 Maart te houden, geïnstalleerd zullen worden. Bij die gelegenheid zal de heer van der Dussen als spreker optreden. Voordragt in het gebouw aan de Vischmarkt door den heer A. B. Weber, op Vrijdag avond a. s., ten half acht ure. Onderwerp: Tweeërlei Ouders van M. W. Scheïtema, en "De Wraak van Tollens. De officier van gezondheid 2C kl. W. Littel, wordt met 16 Maart a. s. gedetacheerd bij het hospitaal der marine alhier. Z. M. heeft vergunning verleend aan jhr. A. IClerck, secretaris-generaal bij het departement van marine, en aan den luit. ter zee lekl. H. van Goens, adjudant van den minister van marine, tot het aannemen en dragen der versierselen, eerstgenoemden van komrnandeur derWasa-orde en laatstge- inelden van ridder der St. Olafs-orde, hun door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Bij Z. M. besluit is benoemd tot plaatsvervangend kan- tonregter te Oldeberkoop, de heer H. van Goudoever, ont vanger der registratie en domeinen aldaar. Z. M. de Koning heeft met Z. K. H. Prins Hendrik, den Minister van Binnenlandsche Zaken en de Presidenten der Kamers van Koophandel van AmsterdamRotterdam en Dordrecht een confereutie gehouden, waarbij de daar testel len stoomvaartlijn tusschen Nederland en Indië is besproken. Het groote nut dier onderneming voor onzen handel en voornamelijk voor onze scheepvaartis daarbij ten duide lijkste gebleken, en Z. M. heeft bij die gelegenheid zijn hooge ingenomenheid met de zaak te kennen gegevenho pende dat zij in het belang der natie tot stand moge komen. Het heeft H. M. de Koningin behaagd aan het Da mes-Comité, te Vlissingen, voor de loterij ten behoeve der weduwen en weezen van de verongelukte Terschellinger loodsen een zeer fijn porceleinen theeservies als prijs te doen toekomen. De Minister van Marine brengt ter kennis van be langhebbenden dat te Amsterdam in de tweede helft der maand Julij a. s. een vergelijkend examen zal worden ge houden tusschen jongeliedendie bij het garnizoens-hospi- taal te Amsterdam, in verband met het onderwijs aldaar aan het Athenaeum Illustre gegeven wordendewenschen te worden opgeleid tot officieren van gezondheid bij de zee- magt. De toelating heeft slechts eenmaal in het jaar plaats en wel op den lsten October van elk jaar. De voorwaar den van toelating zijn vermeld in de St. Ct. van 6 dezer. Vrijdag jl. hield dr. P. J. Kaiser, adjunct-verificateur van 's rijks zee-instrumenten te Leiden, in een vergadering van het natuurkundig gezelschap te Utrecht, eeoe lezing over de photographie, beschouwd in haar toepassing op ver schillende wetenschappen, welker lezing door een aanzienlijk gezelschap met belangstelling werd gevolgd Dezer dagen hebben wij bij den heer H. Steinhauer alhier, eene nieuwe toepassing gezien der photographie, of welligt is eene geheel nieuwe vinding. Het zijn transpa rante photograpiën, die bij eene gepaste plaatsing van het licht een zeer schoon effect maken. Welligt dat deze vinding bij meerdere bekendheid op verschillende wijze in toepassing kan worden gebragt. Ook zouden de photographiën, op die wijze bewerkt, oneindig duurzamer zijn dan alle andere soorten. Wij raden belangstellenden de kennismaking met deze trans parant-portretten bijzonder aan, de heer Steinhauer verleent daartoe aan een ieder welwillend de gelegenheid. Men meldt uit Leeuwarden. Jl. Zondag werd door den schildwacht, welke achter het gevangenhuis de post had, een gedruisch gehoordbij on- derzoed bleek het, dat zich voor den rooster, die in den gracht op den stadsgracht uitloopt, een manspersoon bevond, de schildwacht legde zijn geweer op dezen aan om te vuren, doch de gevangene kroop achteruit, waarop hij onmiddelijlc rapport maakte. Na onderzoek bleek het, dat zich 4 gevan genen door het riool in vrijheid hadden willen begeven. Volgens gerucht bevond zich onder hen de welbekende Jacob de Vletter. Uit Goes wordt door de Goesche Ct. gemeld Ieders belangstelling trekt hier een geval dat men met den naam van schijndood betitelt en dat een jonge dame betreft, van wie het berigt van overlijden op 20 Februarij jl. reeds werd medegedeeld. Velerlei verhaleu worden desbetreffend ver spreid. Zooveel is waar, dat nu elf dagen zijn voorbijge gaan en herhaaldelijk verlof is gevraagd en gegeven om het begraven nog uit te stellen. Men kan zich de positie der geachte familie in deze treurige onzekerheid voorstellen. Jl. Zondag is te Goes in het huis van arrest gevan kelijk binnengebragt Augustinus Slock, wonende te St. Jan steen, beschuldigd van het vervaardigen en in omloop brengen van valsche munt. De beschuldigde was sinds eenigen tijd voortvlugtig, doch is door den veldwachter van St. Jansteen bij zijne familie ontdekt en in arrest genomen. Zijne vrouw, beklaagd van medepligtigheid was reeds voor enkele dagen gedetineerden is in de gevangenis bevallen van eene dochter. Zaturdag ochtend is de fabriek tot bereiding van vlas van den heer E. E. St.-Martin te Oost-Barendrecht tot den grond afgebrand. Een te Utrecht met verlof zijnde marinier die te diep in het glaasje gezien had leverde jl. Donderdag een straat gevecht met zijn sabel tegen weerlooze burgersder politie gelukte het na een heftigen tegeustand den dapperen man in een veilig lokaal te brengen. Terwijl de Carlisten in Spanje een grooten ijver aan den dag leggen, schij'nen de progressisten in eene soort van onverschilligheid gedompeld, een kwaad voorteeken van hunne eenheid en hunne toekomst. Daaruit maakt decorrespondent van de »Pall Mali Gazette" op, dat er eene verandering in den politieken toestand van Spanje ophanden is. Wel geloof ik niet, zegt hij, dat de almagtige partij der progressisten wegsmelt en eene partij van het verleden wordt, maar dit is mijne meening, dat, hetzij de kracht der Carlisten zoo ^groot is dat zij die der progressisten overtreft, of wel de pro- "essiste.n zich verbeelden, dat zij niets hebben te vreezen en ^l^ig de toekomst kunnen afwachten, de dagbladen van die rigting een anderen toon aanslaan en door hunne uitvallen op de reactie blijk geven dat zij inderdaad bezorgd zijn. De toestand kan ook geen bevreemding wekkeD, want de progressisten hebben liefde nog achting voor hun hoofd en zouden gaarne van Prim ontslagen zijn. Deze toch behandelt zijne partij als een regement, omdat hij meent dat zij hem niet missen kan, en juist deze houding ondermijnt zijn invloed. Die oppositie tegen Prim is reeds gebleken in de Cortes, en wanneer zij eeDS zich geopenbaard heeft zal zij spoedig algemeen worden. Dat er thans reeds eene ministeriele crisis ophanden zou zijn, gelooft men echter niet. In de provincie Toledo doet de vroegere hoofd-officier Briones zijn best om een Carlistische bende te organiseren. In weerwil van de vasthouding van don Carlos te Lyon zal de opstand toch doorgaanhij is slechts eenigen tijd uitge steld. De geestelijkheid doet meestal haar best om de bevolking in beweging te brengen. In de provincie Avila zijn reeds botsingen voorgevallen, waarbij verscheidene personen gedood zijn. Twee generaals, twee kolonels, twee luitenant-kolonels zijn, verdacht van tot de Carlisten te behooren, naar de Ca- narische eilanden gedeporteerdeen ander hoofd-officier is naar de Mariannen verbannen. De Figaro had gezegd, dat de prinsen van Orleans de toetreding hunner oude vrienden bij het ministerie Olivier, met leedwezen zagen. Dit berigt is onmiddelijk tegengesproken door den heer Bocher, administrateur van de bezittingen der familie Orleans in Frankrijk. Deze schrijft: »De prinsen van Orleans zijn aan hun land en aan de liberale zaak, die hunne zaak is, te zeer verknocht, om hunnen bijval en hunne goede wenschen te onthouden aan iemand, welke die zaak zoekt te doen zegevieren." "Verder uit hij den wensch dat voor »de ballingen van Twickenham" de poorten huns va derlands weder geopend worden. De heer de Girardin meent, dat de keizer, nu hij Frankrijk heeft vrijgemaakt, niets meer te duchten heeft van de Bourbons cn Orleans, en vraagt dus, dat de ministers een wet indienen, waarbij aan die bepalin gen de terugkeer in Frankrijk wordt vergund. In Portugal is de rust geheel hersteldde de aanvoerder van de bende Miguelisten, die op de grenzen rondzwierf, was een Spaansch carlist. De regering kan op het leger ver trouwen en ook onder de bevolking tellen de Miguelisten weinig vrienden. Voor eenige dagen heeft te Parijs zekere Fraise zijno vrouw vermoord. Jaren lang hadden zij eendragtig zamen geleefd en nooit hadden de buren eenige oneenigheid opge merkt. Het schijnt dat de vrouw op een avond dat zij te huis was gekomen van een vroegeren meester, waar zij als ziekenoppaster dienst had verrïgt, aan haar man bekentenissen deed omtrent de verhouding waarin zij vroeger tot dezen

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2