S| DIENSTBODE. BflKlliliLIJKE STA\D DEI! GE\1EE\TE I1ËLDER. ADVERTENTIE A. ^OPROEPING. WORDT GEVRAAGD CONVERSIE Oostenrijksche Staatsschuld. De Queeneen Engelsch blad, dat in een reuk van vroomheid staat, bevatte dezer dagen de navolgende advertentie: «Kan eenige dame mij Zondagsch speelgoed aanbevelen voor kinderen van veertien maanden Ik vind de arke Noachs niet veiligde kinderen breken de pooten der dieren af en steken ze in den mond." Het is moeijelijk zegt een der bladen voor kinderen van dien leeftijd speelgoed aantebevelen dat hen aan den Bijbel moet herinneren, en den Zondag niet ontheiligt. 3jnge5anöin. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. GEZONDHEIDS- POLITIE. „Goed voedsel en een zuivre drank „Een reine lucht en vrij van stank; „Komt zegt rue vrij of gij kunt gissen, „Welk van de drie gij 't meest kunt missen." (Uit een oncl dichtstuk.) Het is de pligt, ja, 't is een der eerste pligten van de ge meentebesturen, door het naar behooren uitoefenen der ge- zondheids-politie, te waken voor het leven en de gezondheid der aan hunne zorgen toevertrouwde ingezetenen. Vele en velerlei zijn de middelen ter bereiking van dat oogmerkmaar ontegenzeggelijk is een der meest afdoende, het onophoudelijk en juist toezigt op de openbare reinheid, door het wegruimen van vuil en faecale stoffen, in alle deelen der gemeente, vooral in de zoogenaamde achterbuurten; controle over de deugd van levensmiddelen en drinkwater, enz. enz. moeten daarbij niet vergeten worden. Naar aanleiding van en in verband met deze pligten, heeft dezer dagen de Minister van Binnenlandsche zaken, doortus- schenkomst van de Commissarissen des Konings, de aandacht der gemeentebesturen bepaald, op het akelig spook, dat zich weder dreigend in het Oosten van Europa vertoont. Zijne Excellentie merkt daarbij teregt aan, dat het verzuimen of geringschatten der bedoelde pligten, proefondervindelijk zich zelf heeft gestraftdat men in ieder geval moet zorgen, dat het dreigend kwaad geeu vruchtbaren bodem kan vinden, opdat daardoor ook bij het bevrijd blijven van verderfelyke epidemiën, men althans de voldoening moge smaken, van naar zijn vermogen en met een vrij geweten te hebben bijgedragen tot beveiliging van het leven en de gezondheid der ingezetenen. Hierom, Mijnheer de Redacteur! betreuren wij het zeer, dat het Gemeentebestuur heeft besloten, de som, die bezuinigd moet worden, als equivalent der mindere opbrengst van de belasting op de eerste levensbehoeften, te moeten vinden op het niet bestraten van een gedeelte der gemeente; moerassen, waar voor gezondheid en reinheid dit zoo noodig was. Of meent men, dat in deze gemeente geen' vruchtbaren bodem voor het dreigend gevaar gevonden wordt Wij noo- digen dan die twijfelachtigen, indien zij er hun schoonheids gevoel en hunne neuzen voor eemoogenblik aan willen wagen, een kijkje te komen nemen vooral bij de slootgelegen tus- schen de Vlamingstraat en Eerste Vroonstraat en voorts tot eene promenade (maar met overschoenen) door de beide Vroon stratenhet labyrinth der Kuipersteeg en al hare ineenloopende hoehen en gaten en door de verschillende achterbuurten der Nieuwstad. Opmerkelijk is het dat dit kwaad bestendigd blijft en men zich schijnt te laten afschrikken tot het nemen van doortastende maatregelen, vooral daar, waar de wet op de onteigening ten algemeenen nutte, zoo duidelijk het middel aan de hand geeft. Wij besluiten deze opmerkingen, niet ter neêrgesteld om te kwetsen, maar alleen om der waarheid wille en uit bezorgdheid voor het heil onzer plaatsgenooten, met den wensch, dat eindelijk ook onze geneeskunstoefenaren eens met kracht hunne stem men zullen doen hoorendoordrongen als zij zijn van de waarheid, die de wetenschap hun predikt, dat, hoe humaan het is, de ziekten der lijdende menschheid te genezen, er nog grooter doel bij hunne kunst moet bereikt worden, en dat is: «om ziekten te voorkomen." Of nu onze gemeente, met eene som van plus minus f 150. voor de gezondheids-politie uitgetrokken, wel bij magte zal zijn, zonder andere maatregelen te nemen, dit moeten wij zeer betwijfelen. Beider14 Maart 1870. F. EENE VRAAG. Onlangs werden wederom vrijwillige bijdragen gevraagd ten behoeve eener te bouwen prot. kerk in de gemeente Hugo- waard. Ofschoon ik heb gemeend mij niet te moeten ont trekken aan iets dat ik als christenpligt beschouw, gevoelde ik mij toch aangespoord eenig onderzoek te doen, waaruit bleek: dat het in 1868 door den heer J. Groot, teN. Niedorp, ten behoeve dier kerk uitgegeven werkje, «de familie Bruin", niets voor het fonds heeft afgeworpen, dewijl de uitgever zijne kosten niet heeft kunnen dekkenmaar dat ook in de ge meente Hugowaard geen enkel exemplaar bij ïnteekening is geplaatst. Nu ontstaat de vraag: wanneer de gemeente, die vrijwil lige bijdragen vraagt, de pogingen van hen, die wenschen mede te werken, zóó slecht ondersteunt', dat er niet minstens een honderdtal worden gevonden, die zich daarvoor eene uit gave van Zestig Cents laten welgevallen, heeft die ge meente dan wel vrijheid elders hulp te vragen S. Van 4 11 Maart 1870. ONDERTROUWD: J. B. de Ruiter, houtvlotter, 25 jaren en M. de Vree, 25 jaren. J. Dekker, zeeman, 31 jaren en M. Kuiper, 26 jaren. N. Bommel, schilder, 23 jaren en D. Kunst, 24 jaren. GEHUWD: J. W. Lcendcrtsen en N. Krijueu. BEVALLEN: N. Wecrmeijer geb. Koning, D. E. Scholtsz' gcb. van Geel, Z. C. Adams geb. Wolters, D. H. Pex geb. Ruhland, D. J. Blokker geb. Zwaan, Z. G. vau Juchem geb. Bakker, D. E. Ros- tang geb. Spigt, D. J. A. van Hees geb. Veunik, D. M. Wilner geb. Kuiper, Z. C. Abbenes geb. Bels, Z. C. Bruul gcb. Bijl, D. G. de Vroome geb. Hoedjes, Z. W. J. Krijnen gcb. Braren, D. M. M. Morlang geb. Kroost, D. S. C. Bijl geb. Leliveld, D. W. E. E. van Sprang geb. d'Harvant, Z. C. L. Giebels geb. Krijnsberg, D. M. Agema geb. Groot, D. H. M. van Stelten, Z. C. Huijsers geb. Goud, Z. OVERLEDEN: J. G. Duran, 6 maanden. H. Lange veld gcb. Blokziel, 75 jaren. A. M. F. Marinkelle, 4 maanden. MARKTBEK IGTEN. ALKMAAR, 12 Maart. Aangevoerd 9 Paarden f35 a 170, 11 Koeijen f 180 a 230, 118 nuchtere Kalveren 1' 5 ii 10, 197 Schapen f 11 a 30 4 Geiten f 5 a 7, 125 magere Varkens f 17 a 32, 160 Biggen i'8 a 15, Boter 72£ a 85 et. per kop. HOORN, 12 Maart. 3 hectol. Tarwe f 9 a 9.50, 2 liectol. Rogge f 7, 45 liectol. Garst f 5 a 5.75, 50 liectol. Haver f3 a 4.50, 6 bcctol. witte Erwten 1' 11, 7 hectol. groene Ewten fl2a 14, S hectol. graauwe Erwten f 15, 7 hectol. vale Erw ten f9 a 12, 20 hectol. bruine Booucn f8 a 12, 24 hectol. Paarden- boonen f 8a 8.25, Mosterdzaad f20.50 a 21, Karweizaad f 23.50, alles per hectol. 7 Paarden f45 a 120, 140 Schapen f 18 29, 160 Kalveren f4 A 12, 60 Varkens f 17 a 26.50, 4 Zeugen f30 a 47, 210 Biggen f6.50 12, 65 Kippen f0.90 a 1.50, 12150 Kipeijeren f 2.50 a 2.70 per 100 stuks, 1200 Eondeijeven f 2.60 a 2.75 per 100 stuks 2120 kop Boter f 0.55 a 0.65 per kop. ROTTERDAM, 14 Maart. Vlas met zeer grooten aanvoer gvootendeels uit inferieure soorten bestaande, welke slechts gedeeltelijk tot iets verlaagde prijzen werden opgeruimd. Te noteren 34 A 68 stuivers. De prijzen der Aardappelen waren als volgt Duinzand f5 a 5.25, Zeeuw- sche Jammen f2.35 a 3.25, Geldersche ronde Wolkammers f3 a 3.40, Pruisische f 2.70. Met redelijken aanvoer. HARLINGEN, 12 Maart. Van den 5n Maart tot lieden zijn lricr uitge voerd 3613/4 vat boter, 1950 kanter- en 15900 Edammer kazen. De prijs der boter was f 52 50 tot 54. STAAT der brieven geadresseerd aan onbekenden, gedurende de maand Februarij (le helft) 1870. Elizabet Boon, H. J. Hesterman, A. A. Hansen Stork, H. F. IlermaD, Papet, v. d. Berg en J. Rademaker, allen te Am sterdam J. Fredriks, te BarghonJ. H. Heerdt, te Govredijk F. Landman, te Noordijk; Rochat, te YlissingenD. Kok, aan de ZaanN. Nicols, te Zevenhuizen. Van Wieringen: J. Kleijne, te Amsterdam. De Directeur van bet Postkantoor HERWETJER. CARGALIJST. Van 11 Febuarij tot en met 10 Maart zijn te Helder tot lossing ingeklaard Naam van het Schip. Gezagvoerder. Plaats van herkomst. Lading Hoeveelheid. Alert ilnnes Tliom. Vnugb. J. Wilker Brotherlylove IJoh. Mofiet Willem III D. G. Piejeers Lanvaniste. |L. Höfer Huil Middlesbro Newcastle Middell. Zee Newcastle Koopmanschap IJzer Steenkolen Koopmanschap Steenk.aardevv Spoorr. en ver bindingsplaten. 367000 K. G. 330000 K. G. Bevallen van een ZOON,J. W. T. KOPPEN— MORSS1NK. Nïeuwediep, 13 Maart 1S70. Alle degenen, die iets verschuldigd zijn aan, te goede van, of vermeenen geregtigd te zijn tot de nalatenschap van JAN HANSEN, (geboren 25 Febr. 1820 te Noordscharwoude zoon van COBNEL1S HANSEN en AAGTJE KOS, beiden overleden), in leven Veehandelaar gewoond hebbende eu den 27 Febr, 1S70 ongehuwd en kinderloos overleden te Koegrasgem. Helder zonder achterlating van uitersten wil en bekende bloedverwanten van vaderszijde, worden verzocht daarvan opgaaf te doen vóór 15 April 1870 ten kantore van den te Nieuwediepgemeente Helderstandplaats hebbende NotarisW. .1. HEB>I>E ICO BI. eene vlugge en zindelijke iL&ZÉ 1,0011 1.25 per week. Adres bij den Uitgever dezer Courant. De Conversie-Kantoren te Amsterdam nebben berigt, dat uiterlijk tot ultimo Maart aanstaande, nog gelegenheid bestaat, Oude Metallieken tegen Nieuwe te ver wisselen, terwijl na dat tijdstip de opzending naar Weenen moet geschieden. Met de bezorging dezer Conversie blijft zich belasten P. 6KOËI. MaJcelaar in Effecten.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 3