NIEUWSTIJDINGEN. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 29 Maart 1870. Gisteren avond hield het college Sine Nomine alhier eene vergadering in het gewone lokaal. Als spreker trad op de heer Erankamp, die de behandeling van zijnen geloofs brief voordroeg. Er werden drie nieuwe leden aangenomen. Het gezelschap nBrnst en Scherts" hield gisteren avond, in het lokaal Tivoli, de voor dit saizoen laatste buitenge wone vergadering. De eerste afdeeling van het programma bestond uït de navolgende voordragten De Jonge Kunstenaarde Mijn werkerAbd-BI-Kader en Susanna van Oosldijlc. In de tweede afdeeling werd een blijspel opgevoerd in 3 bedrijven, getiteld De Speler. Met eene over het algemeen degelijke en goed begrepen voordragt toonde dit gezelschap dat het steeds in kunstzin voorwaarts gaat. Het geheel verschafte aan de aanwezigen een regt genoeg lijken avond. Mogt het bedoelde gezelschap, in den laatsten tijd, door het bedanken van een zeker beduidend aantal kunstlievende leden, in getalsterkte achteruit zijn gegaan, eenparig was het oordeel der aanwezige leden, dat eensgezindheid en ge paste vrolijkheid, althans bij de de buitengewone vergadering, er door vooruit zijn gegaan. Z. M. heeft goed gevonden: 1°. met ingang van den 1 April a. s. Hoogstdeszelfs adjudant in buitengewone dienst den vice-admiraal G. C. C. Pels Rijcken, wegens langdurige dienst op pensioen te stellen, met dankbetuiging voor de vele en goede diensten den lande bewezen, ouder toekenning van een jaarlijksch pensipen van f 4000. 2°. met voorschreven tijdstip te bevorderen: tot vice- admiraal den schout-bij-nacht P. A. Matthijsen, tot kapitein t/z den adjudant van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden de kapitein-luitenant t/z J. O. II. Arntzenius, tot kapitein luitenant t/z den luitenant t/z lc klasse J. W. Binkes, tot luitenant t/z le klasse den luitenant t/z 2e klasse A. J. "Willekenstot luitenant t/z 2e klasse den adelborst le klasse jhr. W. Laman Trip. -Z. M. heeft goedgevonden, bij besluit van den 24 dezer, met ingang van den ln April a. s.lo. den luit ter zee le kl. jhr. T. L! Brantsen, op zijn verzoek, wegens onge schiktheid voor den mil. dienst, ter zake van in en door den dienst ontstane ligchaamsgebreken, op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaarlijksch pens. van f 1100; en 2o. te bevorderen: tot luit. ter zee Ie kl., den luit. ter zee 2e kl. C. J. Marinkelle, en tot luit. ter zee 2e kl., den adelborst Ie kl. J. C. de Rooy. Be offic. van gez. 2e kl. P. J. C. Broers, laatst be hoord hebbende tot het escader in O.-Tndië en van daar den 21n dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. De 2° luit. der infanterie J. A. A. Tn 't Velt, van het 3e bat. 7e reg. infanterie, alhier in garnizoen en de le luit. van het korps mariniers jhr. W. E. Clilford Kocq van Breu- gel, zullen van 1 Mei tot 1 October a. s.. met meer anderen, worden gedetacheerd bij de normaal-schietschool te 's Hage. De officieren der dd. artillerie-schutterij alhier, bragten Yrijdag avond jl. hunnen dank aan den kapitein der artillerie A. Greve, die door zijn vertrek op 1 Mei a. s. ophoudt be last te zijn met de instructie van bedoelde officieren. Als souvenir werd door hen aan ZEG. aangeboden eene porte-cigares met zilver gemonteerd. De kapitein der artillerie J. N. A, Schneiders van Greyf- fenswert zal den kapitein Greve in bovengenoemde betrek king vervangen. Ds. van Vledder, predikant te Huisduinen, zal Zondag aanstaande zijne afscheidsrede houden. Het voor de dienst der bebakening en kustverlichting in Nederl. Indië bestemde stoomvaartuig Arguswaarover, voor den overvoer derwaarts, het bevel is opgedragen aan den luit. t/z le kl. G. C. C. Thierens, is in den voormiddag van Zaturdag jl. van de reede van Hellevoetsluis naar zee vertrokken. Volgens bij het departement van marine ingekomen berigt is genoemd stoomschip den 28 dezer te Portsmouth binnen- loopen. Morgen (Woensdag) zullen alhier aan boord van het schip Ferdinand en Louiskapt. J. Vogelzang, embarqueren de- sergeant-majoor-geweermakers van het O. I. leger M. Kooijmaus en C. Vreleers, om naar Java te vertrekken. Bij den Burgemeester der gemeente Urk, is van Z. M. den Koning eene aanzienlijke som geld ontvangen, ten be hoeve der commissie tot voortdurende ondersteuning van na gelaten betrekkingen van verongelukte of overledene vis- schers aldaar. Bij beschikking van den 25sten Maart, is aan G. J. van Leeuwen, te Alkmaar, voor het tijdvak van 31 Maart tot ca met Vrijdag 29 April 1870, vergunning verleend voor een stoombootdienst, bestemd voor veevervoer, van het stoom gemaal de Lynden langs de ringvaart van de Haarlemmer meer naar Leiden, met aandoening van tusschengelegenc plaatsen. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der dir. belast, te Groningen, J. U. Modderman, thans ontv. der dir. bel. iü- en uitgaande regten en accijnsen te Hoorn. Voor de dienst in Nederlandsch-Indië zijn benoodigd1 le. twee onderwijzers beneden den leeftijd van dertig jaren» die in het bezit zijn eener acte van bekwaamheid als hoofd onderwijzer; en 2e. acht ouderwijzers beneden den leeftijd van vier en twintig jarendie in het bezit zijn eener acte van bekwaamheid als hulponderwijzer. De voorwaarden van aanmelding zijn opgegeven in de St. Ct. van 26 dezer. Voor den geneeskundigen dienst in West-Tndië wor den officiereu van gez. gezocht. Aspiranten gelieven zich te wenden tot den inspecteur der geneesk. dienst van de landmagt te "s Hage. Naar men verneemt zal de derde algemeene nationale scherpschutterswedstrijd te Apeldoorn gehouden worden in de tweede week der maand Augustus e. k..en wel van Maandag 8 tot Zaturdag den 13 daaraanvolgende; zijnde de reünie der scherpschutters in het kamp bepaald op Zondag den 7 des namiddags. Eene regelings-commissie is reeds te Apeldoorn benoemd. Men meldt uit Vlissiugen 2.7 Maart. Het koninklijk Pruisisch stoom fregat Blisabethis heden uit de Middellandsche Zee hier aangekomen en met 21 sa luutschoten ontvangen. Naar men verneemt, zal met Mei een detachement artilleristen van de torpedo-compagnie van den Brielle naar Hellevoetsluis -vertrekken, om daar gedurende eenige maanden onder leiding der 2° luitenants van het Oost-Indische leger Crok en de Wilde, tijdelijk te Brielle gedetacheerd, en ouder bevel van den kapitein Geraerds Thesingh, proeven met de torpedo's en watermijnen te nemen. Uit Dedemsvaart wordt van 24 Maart gemeld Dezer dagen had alhier eene wonderlijke geschiedenis plaats. Een bakkerszoon had liefde opgevat voor eene jonge dochter, die echter zijn herhaald aanzoek standvastig van de hand wees. Hij, verslagen en teueergedrukt door deze weigering, ver trok naar Groningen, waar hij als bakkersknecht werkzaam was, steeds malende en peinzende over het meisje, dat hij zoo gaarne de zijne zou noemen. Door dit peinzen en mijmeren verviel hij weldra tot volslagen krankzinnigheid en zich inbeel dende dat hij schatrijk was, bedankte hij eensklaps voor zijn dienst en vertrok maar de Dedemsvaart, waar hij bij de inge zetenen rondging, hun verzoekende om de gunst voor eene groote koek- en banketbakkerij, die hij voornemens was op te rigten. Aan het huis van het bewuste meisje gekomen zijnde, sloop hij er onverwachts binnen en weigerde het te verlaten, voor er aau zijn verzoek om met haar te huwen zou voldaan zijn. Noch door zachtheid, noch door geweld liet de krankzinnige zich van zijn idee afbrengen, en men was genood zaakt den Burgemeester te verzoeken aan den wensch van den ongelukkige, schijnbaar althans, gehoor te geven. Deze be willigde in het verzoek en begaf zich tot dat einde naar het huis van het meisje, en hield zich alsof hij het paar in den echt verbond. Daarop stapte de krankzinnige in een rijtuig dat, naar men zeide, hem naar de kerk zou brengen, om aldaar door den geestelijke ingezegend te worden, doeh welk rijtuig hem niet naar de kerk, maar naar het krankzinnigen gesticht te Deventer heeft overgebragt. Een telegram uit Sydney, gedateerd 28 Eebr. 11.', meldt dat het clipperschip Patriarchtehuis behoorende te Aber- deen, daar uit Engeland is aangekomen binnen den tijd van 67 dagen; dit is de kortste reis welke bekend is. Aangaande den moord die Zondag 11. op den nacht trein van Lyon naar Marseille heeft plaats gehad, zijn nu meerdere bijzonderheden bekend geworden. Te Lyon had een zekere heer A Lubansky, lid der firma Louis Sonbeyran, zijdespinners te Saint-Jean-du-Gard, plaats genomen in een wagon eerste klasse. Hij had dien Zondag bij een zijner vrienden te Lyon gedineerd en wenschte tot aan het station te Montelimart, alwaar hij moest uitstappen, te knnnen slapen; hij had dan ook den hoofdconducteur gevraagd, hem eerst bij dat station te wekken. Bij het aankomen van den trein te Montelimart bemerkte men, dat de deur van dien coupé geopend wasdit trok de aandacht der beambten, en bij onderzoek bleek, dat in den wagon eene vreeselijke misdaad had plaats gehad hij was ledig, maar alles, de vensters, de kussens, het tapijt, de treden waren met bloed bespat. De justitie begon terstond hare onderzoekingen, en spoedig werd op twaalf mijlen afstands van het station Montelimard het lijk gevonden van den ongelukkigen 30jarigen Lubansky, met 47 wonden overdekt, die blijkbaar met een Corsicaansch stilet of met een keukenmes waren toegebragt. Het hoofd en de borst waren als het ware gekorven.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2