HE1DERSCHE COURANT. 3licutö8= en Zaturdag <flÖoertentie--6faö. 2 April. Tiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. M 925. 1870. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.00 Franco per post n n 1.25 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advekteistien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertenticn intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILT J ES, Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 1 April 1870. Door het coDcert-gezelschap Apollo werd Dingsdag avond jl. het laatste winter-concert gegeven als solisten traden dien avond op mejufvrouw Camelia Meysenheym uit 's Gra- venhage en onze plaatsgenooten de heeren J. Craner en J. F. van Leeuwen. De indruk der voordragten. van deze solisten was op de aanwezigen aller gunstigst. Mej. Meysen heyrn is eene bijna volleerde zangeres. Hare stem is van eene uitmuntende gehalte en een liefelijk timbre. Hare voordragt is ten hoogste beschaafd en genuanceerd. Vooral beviel ons het n Aria uit les Diamants de la Couronnevan Auber en Haidenröslein" van Schubert. Wij gelooven dat de directie den leden geene ondienst zal bewijzen deze artiste in een volgend saizoen nogmaals te doen optreden. De heer Craner en van Leeuwen hebben zich beiden uitstekend van hun laak gekweten. Beide piston- nisten hebben getoond meester op hun instrument te zijn. De Fantaisie"1 van Arban en de Fantasie Caprice vau Vieuxtemps, door den heer Weckesser expresselijk voor twee cornets gearrangeerd werden ondanks de vele en lastige technische bezwareD, goed genuanceerd voorgedragen. Ook het orchest heeft aanspraak op eene wel verdiende hulde. De Symfonie van Kaliwoda en de Ouverture van Mendelssohn werden flink en met aplomb voorgedragen. Ten slotte een woord van hulde en*, dank aan den be kwamen directeur, den heer Egbers, en aan de ijverige directie voor de uitmuntende wijze, waarop allen zich, van huune vaak moeijelijke taak hebben gekweten. Moge ylpollo onder zulk een flink bestuur en directie, steeds meer eu meer iu bloei toenemen. Gisteren avond had de laatste les plaats van den afgeloopen winter-cursus der Industrieschool, in tegenwoordig heid van den Burgemeester en onderscheidene heeren leden van den Raad, van de Commissie van toezigt op het middelbaar onderwijs, van het bestuur van de afdeeling Helder van de maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Na het einde van de les werden prijzen uitgereikt aan drie jongelingen, die de school vier winters getrouw hadden bezocht en zich door ijver, getrouw schoolbezoek en goede vorderingen hadden onder scheiden A. Graaf verkreeg als prijs een orleon-passer in étui, J. Schraa de natuurkuude van Genot, vertaald door van Doesburgh en J. Nelis de handleiding tot de burgerlijke bouwkunde. Het is te hopen dat deze school, die voor deD aanstaandeu ambachtsman zoo nuttig en noodig is, ook in volgende jaren door zeer velen ijverig moge worden bezocht. Zooals men weet is het schoolgeld verlaagd en bedraagt slechts 3 gulden voor de zes wintermaanden en voor geheel onvermogenden wordt het schoolgeld betaald door de afdeeling Helder van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Volgens een particulier schrijven van Palermo, dd. 17 Maart, zou Zr. Ms. stoomschip de Valk //repatriëeren" en den lOn dezer maand alhier terug kunnen zijn men zou in de terugreis Tunis, Algiers en Eerrol aandoen. Z. K. H. Prins Alexander geniet bij voortduring eene goede gezondheid en vindt zich zoo goed thuis aan boord van de Valk, dat hij eerst hier in de haven met zijn geleide dezen bodem zal verlaten. Volgens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram, is genoemde bodem den 27 Maart te Barcelona aangekomen. Zr. Ms. stoomfregat Admiraal van Wassenaer is heden morgen uit de haven binnen 's rijks werf gehaald, om in het drooge dok te worden nagezien. Zr. Ms. schoonerbrik 2'emate, kommandant luit. t/z le kl. N. Mac Leod, is gereed gemaakt om met de boots- maus-leerlingen een oefeningstogt in de Zuiderzee te maken zal in de helft dezer maand vertrekken. De luiteuant ter zee le ki. H. Dyserinck, dienende op Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Admiraal van JVas- senaer, is gisteren op non-activiteit gesteld en wordt met 11 April op dien bodem vervangen door den luit. ter zee 2e kl. A. Pokker terwijl de luit. ter zee 2e kl. H. A. Schippers met laatstgemeld tijdstip wordt geplaatst op Zr. Ms. monitor Eeiligerlee. De officieren van gezondheid 2C klasse J. J. Borst, E. M. van Lier en M. C. Buijze en de officier van gezond heid 3e klasse K. G. E. Sloos, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indie, zijn op non-activiteit gesteld. Aan het departement van Marine is Woensdag her besteed de levering van smeekolen voor de directie der Marine te Amsterdam. Minste inschrijver de heer C. Bergliuijs alhier, voor f0.16T8g- per hectoliter. Op verzoek is aan den kapt. der inf. van het leger in Ned. Indië P. II. Verberne, thans met verlof hier te lande, met ingang van den In April 1870, eervol ontslag verleend uit Z. M. militairen dienst met toekenning van pens. Z. M. heeft difinitief tot havenmeester aan het Noord - Hollandsch kanaal benoemd den heer C. C. Vermeer. Door den raad der gemeente Schagen is tot secretaris dier gemeente benoemd, de heer Adriaan Theodoor Burgers, wonende te Varseveld. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren heeft de heer de Casembroot verlof gevraagd en verkregen om op een nader te bepalen dag deu Minister van Marine nader te interpelleren over den toestand van bet stoomschip Argus. Naar wij vernemen, is door de Regering besloten tot eene aanzienlijke vermindering van het korps buitengewone opzigter3 bij den waterstaat. Aanleiding moet daartoe bestaan dat het een soort van gewoonte was geworden, om onder dien titel klerken, ook zelfs van zeer jeugdigen leeftijd, overigens onbekwaam voor het technische gedeelte van het vak, aan de bureaux van de ingenieurs of hoofdingenieurs te plaatsen voor rijksrekening. Aan de buitengewone op- zigters, die thans in dienst zijn, is bij circulaire aangeraden zich te bekwamen voor het examen, ten einde bij het vaste korps opzigters te worden opgenomen. Men verzoekt ons mede te deelen, dat op Zaturdag 9 April aanstaande, des ochtends ten 10 ure, te Amsterdam, Keizersgracht bij de Vijzelstraat, A A 24, zullen bijeenkomen de heeren, die zich tot hoofdcommissie hebben vereenigd om II. K. H. Princes Maria der Nederlanden, door algemeene bijdragen der Natie te doen aanbieden e,en blijk van nationale hulde en hoogachting, bij gelegenheid van haar huwelijk met Z. D. H. Prins von Wied. Het plan om voor den heer Sarphati een gedenk- teeken op te rigten, wordt door het Noorden tegengesproken. Ook Ons Strevenhet orgaan van de Ned. vrouw trekt thans krachtig te velde tegen de treurige jurisprudentie vatf de Goesche rechtbank, die een 4jarigkind veroordeelde, tol; 74 jaren gevangenisstraf. 'Informeert u gerust bij een regent y$n het Montfoort- sche gesticht," zegt rnr. L. Hartogh. //Hij zal u inoe- ten verzekeren, dat er een meisje van 41 jaren, krachtens

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 1