Logement „De Zeevaart" BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE HELDER. BIRGERLIJKE STAND DER GEMEENTE ZIJPE ADVERTENTIE!*. te NIEUWEDIEP. paarden, enz., en later bleek, dat hij hoegenaamd niets bezat. De boeren hebben zich zelf regt verschaft en den opkooper zonder geld een pak slaag gegeven en de provincie uitgejaagd. In de scholen van de hertogdommen Lippe is onlangs ingevoerd een schoolboek, waar men als opschrift boven een hoofdstuk op bladz. 160 lezen kan *Over het heelal of den grooten wereldkogel en over de dagelijksche om wenteling van de sterren, de zon en de maan om de aarde.1' Het hoofdstuk zelf is bijna geheel gewijd aan het betoog, dat de zon zich beweegt om de aarde. Een dagblad van Brussel meldt, dat men aan het hof eene reeks intieme avondfeesten zal geven en dat men daar een nieuw costuum zal aannemen. De dames zullen kort gerokt zijn. Het rouwgewaad wordt echter niet afgelegd. De kleeding zal alleen wit zwart of purperkleurig moge zijn. De mannen zullen hun haar moeten poeijeren, hem den met jabots dragen korte broeken en een degen aan de zijde. Ziedaar uitgenoodigdendie niet weinig opgesmukt zullen zijn Tweede interpellatie Tan den heer DE CASEMBROOT over liet stoomschip Argusop Zaturdag 2 April. Dat schip, dat tijdens de vorige interpellatie bij wijze van proeftogt zeilde in de Noordzee, was wegens zijn onregel matig slingeren te Portsmouth binuengeloopen. De heer De Casembroot vroeg den miuister van marine of dit berigt juist was, en of de Argus alsnog naar Indië zou worden gezonden. De minister antwoordde dat de informatiën van den interpellant juist waren; het schip zou niet naar Indië gaan dan na een zeer naauwgezet onderzoek betreflende zijn zeewaardigheid, want na al den ophef die er over gemaakt was zou zelfs een gewone zeeramp, zooals b. v. het inslaan van deu bliksem, aan den bouw van het schip worden geweten. Hierop volgde een vrij uitvoerige discussie, die nu en dan nog al scherp was; bepaaldelijk schijnt de heer De Ca sembroot zich moeijelijk te kunnen onthouden van den heer De Roo onaangename woorden toe te voegen. Men was het daarover eens, dat het schip in Tndië als stoomschip de diensten waarvoor het bestemd is (loodsdienst, betonning èn bebakening) wel zou kunnen verrigten. Maar men drong er aan de eene zijde sterk op aan, om den Argus toch niet met gevaar voor de bemanning naar Indië te laten vertrekken, en het schip liever over Suez dan om de Kaap te laten gaan terwijl men aan den anderen kant betoogde, dat de van de mindere geschiktheid van het schip door de dagbladen en door de twee interpellaties gemaakte ophef de bemanning angstvallig had gemaakt en tot maatregelen dwong, die anders welligt onnoodig zouden zijn. In den loop van het debat verklaarde de minister nog, dat niemand anders dan vrijwillig de reis met den Argus naar Indie zou maken, hetgeen de heer Nierstrasz als in strijd met de discipline afkeurde, zonder genoeg te bedenken dat een andere gedragslijn thans zeer hard zou wezen. De zelfde spreker vond het nut dezer interpellatie hierin gele gen, dat de bloedverwanten der bemanning ten gevolge daarvan zouden zijn gerustgesteld. Of daartoe, echter deze tweede interpellatie noodig ware geweest, betwijfelen wij. Dat de zaak iu de volksvertegenwoordiging ter sprake gebragt is, heeft zijn goede zijdemaar de herhaling der interpellatie was dunkt ons vrij overbodig. Hoe dit zij, na al het gebeurde zou ons het denkbeeld van den heer Yan de Putte het meest toelagchen, om het schip door particuliere naar Indie te laten brengen, die dan wel zullen weten te zorgen dat het daar behouden aankomt. Van 25 Maart 1 April 1870. ONDERTROUWD C. Bakker, aardewerker, 31 jaren, weduwnaar van C. C. Schoonbergen en A. Pronk, 27 jaren. H. "Wiedcnhoff, zeeman, 27 Jaren en A. J. Lehmkuhl, 19 jaren. GEHUWD C. F. firust en J. J. Feucht. H. Kerkhof en A. Beu kenkamp. BEVALLEN C. E. Reith geb. Drost, Z. G. Duinker geb. Duinker, Z. A. de Bruijn geb. Snoerwang, D. O. R. Rekkers D.G. Roeten geb. Kramer, D. A. Smit geb. Katz, Z. H. Jannetje geb. Schelven, D. G. Soderland geb. Douwes, D. N. de Vroome geb. IJl', D. B. Schcfflers geb. van den Berg, D. R. A. P. Brouwer geb. Roest, D. M. llilkemeijer geb. Kikkert, D. C. A. de Wijn geb. Frikke, Z. J. Kunst geb. Drent, Z. G. Admiraal geb. dc Roos, D E. Vergragt geb. Maas, D. G. de Graaf geb. Friskus, D. J. de Winter geb. Lu- bek, D. OVERLEDEN; H. J. Reinhard, 21 maanden. M. Bakker geb. de Boer, circa 80 jaren. N. Gorter, 6 maauden. T. Rieuwerts, 8 jaren «n 8 maanden. - J. J. de Haas, 45 jaren. F. H. Riesselmanu, 55 ja ren. D. Goedkoop, 47 jaren. J. Sevenhuijsen, 45 jaren. M. J. Broest, 3 maanden. H. Smit, 48 jaren. Levenloos aangegeven 3. Van 15 31 Maart 1870. ONDERTROUWDJ. Gleinis, weduwnaar te Zuid- en Noord-Schermer cu T. Blaauw, weduwe. J. Kuiper en M. Jobannes. GETROUWD J. Schoen en J. Slikker. GEBORENArie, zoon van J. Geel en N. Kossen. Antje, dochter van A. Schagcr en A. Kruijsveld. Teetje, dochter van II. Kraan en C. Scliuitemaker. Maartje, dochter van T. Lanser IJ. Blaauwboer. Jan, zoon van B. Comelissen en J. van Weelde. Dirk, zoou van T. Langedijk en T. Bruineman. Aagje, dochter van A. Schager en A. Muis. Hen drik, zoon van J. Kok en S. Klos. Catharina Maria, dochter vau J. Brons en E. Schouten. Aagje, dochter van J. v. d. Aarde en G. Groot. Dirkje, dochter van G. Smeder eu II. Leijcn. Pieter, zoou van D. Kapitein en T. Blom. Adrianu3 Anthonius, zoon van J. de Wit en A. Keet. Cornelis Leendcrt, zoon van C. A. Weeda en A. H. Ploeg. Aagje, d. van C. Muntjewerf en A. Mosk. Geertruida Helena, Elisabeth, d. van C. G. J.Lopkers en H. M. Wicblaus. Jannetje, d. van C. Rooker cn A. de Croos. Rebecca, d. v. S. Kranenburg en G. v. Grouingen. Jan netje, d. van M. van Vliet eu A. Bouwmeester. Arie Jobannes, zoon vau A. J. van Rijswijk en A. Bakker. Trijntje, d. van P. Laugcdijk en T. Kater. Gerrit, zoon van A. Blom en G. Schouten. Jacobus Jobannes, zoon vaD D. Kuiper. Gerrit, zoon vau P. Wagen eu A. Over. Pieter, zoon van J. Slijkerman en C. Bruin. OVERLEDEN Maartje, 23 jaren, dochter van C. Rens en N. Slommer. Dirk Sluis, 46 jaren, echtgenoot van M. Kooijman. Aaltje Leeuw, 47 jaren, echtgenoot van D. Boerman. Cornelis Spierdijk, 47 jaren, echtgenoot van T. Waag. Guurtje Keizer, 70 jaren, weduwe vau K. Zeeman. Dirk, 7 weken, zoon van K. Kuiper en S. dc Leeuw. Antje, l jaar, dochter van S. Kok cn A. den Adel. Willem, 15 jaren, zoon van G. Philipsen eu M. Jausen. Jannetta, 6 maanden, dochter van S. Groet en J. Visser. Maartje, 1 maand, dochter van W. Prins en M. Ronk. Guurtje Grootes, 53 jaren, echtgenoote van A. Smit. Daantje, 20 jaren, dochter van D. Sparman en M. Hellingman. Antjo Neefkes, 62 jaren, weduwe van P. Maars. Aaltje Zeeman, 57 jaren, weduwe van A. Zeeman. Geertje Meilis, 21 jaren, echtgenoot van L. Schermer. Antje, 9 weken, dochter van P. Mars en J. M. C. Mulder. Levenloos aangegeven 3. MABKTBEIUGTEN. AMSTERDAM, 4 April. De prijzen der aardappelen waren als volgt: Duinzand f4.50 a 5.25; Zecuwsche Jammen f3.15 a 3.50; Friesche Jammen f2 80 a 3.10; Munstcr- sche f 2.80 a 2.90; Zwarte of Groningen 12 a 2.10; IJselsche Roode f3.10; mindere soort Roode f 2.70. Aangezien de houders op het land hoogere prijzen blijven eischen, is de aanvoer beperkt ROTTERDAM, 4 April. Vlas. Gedurende de vorige weck op het land met goeden handel. Op de markt van heden was de aanvoer minder groot dan de vorige week, eu vond tot vorige prijzen grootendcels koopers. ALKMAAR, 2 April. Aangevoerd 10 Paarden f 60 a 110, 14 Koeijen f140 a 210, 88 nuchtere Kalveren f 3.50 a 11, 411 Schapen f 9a 32, 4 Lammcreu f 7, 8 Geiten f 5 a 7, 8 Bokken f 0 50 a 0.90, 51 magere Varkens f 15 a 30, 207 Biggen f6 a 14, Boter 65 a 72j ct. per kop. HOORN, 3 April. 3 hectol. Tarwe f9, 15 hcctol. Garst f5 a 6, 11 liectol. Haver f4 a 6, 1 hectol. witte Erwten f 10, 2 hectol. groene Ewten f 13 h 15, 2hecto- graauwe Erwten f9 a li, 10 hectol. bruine Boonen f 9 a 12, 16 Paarden- boonen f 8 a 9, Mosterdzaad f21, Karweizaad f20, alles per hecto- 14 Paarden f 45 a 140, 7 Koeijen f120 a 155,425 Schapen f 17 a 30, 75 Kalveren f4 a 11.50, 50 Varkens f 15 a 50, 4 Zeugen f 30 u 45, 350 Biggen f6.50 a 10.50, 9 Bokken f0.60 a 4, 5 Geiteu fl a 6, 70 Kippen f 0.80 a 1.60, 15000 Kipeijercn f 2.40 u 2 60, 7500 Eendeijcren f2.60 a 2.65 per 100 stuks, 2450 kop Boter f 0 57g a 0.60 per kop. STAAT van brieven, geadresseerd aan onbekenden, gedurende de 1° helft der maand Maart 1870. Mej. Bolle, wed. Sanders, mej. Duversc, P. Kroon, J. Harmzcn, wed. Grootkerk, geboren Mietje Blitz, van Meerten Zn., te Amsterdam; J. En- gelbert, te Brouwershaven, P. Stootcr, te Dordrecht; A. B. F. v. d. Poll, te Eindhoven; P. Kruisman, te Nieuwe Niedorp; mej. Nelie Brants, te Nieuw Pieterzijl; Delhen, te VaalsK. J. de Vries, te Wonnervcer; van A. P. Polder: C. Dogger, te Amsterdam; van het Koegras: Waafing, te Rcuuegom. De Directeur van het Postkantoor', HERWEÏJER. Woensdag 6 April vertrekt van hier de West- Indische mail. Donderdag 7 April vertrekt van hier de Oost- Indische landmail via Marseille. De ondergeteekende met 1 April a. s. de door hem gedre ven zijnde LOGEMENT- en KOFFXJ HUISZAAK in het gebouw //DE ZEEVAARTaan de Koopvaarders- Binnenhaven te Nieuwediep, gemeente Helderhebbende overgedaan aan den Heer J. B. ESSELAAB alhier, geeft daarvan bij deze kennis aan zijne begunstigers, hen tevens dank zeggende voor de gunst en het vertrouwen sints zoo vele jaren in die zaak genoten en zijnen opvolger daarin ten sterkste aanbevelende. Nieuwediep,-gem. Helder31 Maart 1870. G. SPIGT. De ODdergeteekende op heden de bovenbedoelde zaak met aan- en toebehooren van den Heer G. SPIGT hebbende overgenomen, heeft de eer daarvan aan het publiek bij deze kennis te geven. Hij verzoekt tevens dringend dezelfde gunst te mogen ondervinden, die zoo vele jaren aan zijnen voorganger welwillend werd geschonken, van zijne zijde de verzekering gevende, dat door hem niets zal worden nage laten om zich die waardig te maken. Nieuwediepgera. Helder1 April 1870. J. B. ESSELAAR.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 3